Опубліковано 02 серпня 2022, актуалізовано 12 липня 2024

Інформація про нові можливості розвитку аграрного бізнесу на території Вінницької міської територіальної громади

Новини

  • Розвиток галузі землеробства та розвиток глибокої переробки сільськогосподарської продукції в тому числі органічного виробництва
  • Розвиток галузі тваринництва на території ВМТГ
  • Водні об'єкти (ставки) за межами міста Вінниці
  • Бджільництво
  • Особисті селянські господарства
  • Дорадництво
  • Аграрний ринок
  • Розвиток сільського господарства
  • AGRO
  • Агрофірма "Ольгопіль"
  • Телеканал ВІТА
  • Вінницька міська рада
  • Андрій Очеретний
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Телеканал ВІТА
  • Вінницька міська рада
  • Андрій Очеретний
  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Sergiy Gutsol
  • Вінницька обласна Рада
  • Звіт 2023 року у аграрній🚜 галузі
  • Вінницька міська рада
  • Земельне законодавство: чого очікувати
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Експериментальні посіви, продуктивний збір врожаю та нові можливості для овочівників. Розповідаємо про результати роботи аграрного сектору Вінницької громади у 2023 році
  • Залучення технологій, фінансові інструменти та тісна взаємодія: у Вінниці відбувся навчальний семінар для середнього фермера
  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Вінницька міська рада
  • Вінницька міська рада
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ПРОВЕЛА ПЕРШІ ЗАГАЛЬНІ ЗБОРИ
  • У Вінницькій МТГ продовжується посів озимих зернових культур під урожай 2024 року
  • Аграрії Вінницької громади завершують збір сільськогосподарських культур врожаю 2023 року
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Міжнародний практичний форум
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Майстер клас: Від упаковки до експорту харчової продукції
  • Державний аграрний реєстр
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Осіння посівна кампанія
  • Конференція
  • Телеканал ВІТА
  • Телеканал ВІТА
  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Андрій Очеретний
  • Андрій Очеретний
  • Вінницька міська рада
  • Сергій Моргунов
  • День Поля "АГРО ВІННИЦЯ"
  • Відбулася зустріч з овочівниками Вінницької громади.
  • Нові можливості для вінницьких аграріїв: про що говорили учасники засідання Правління АСОЦІАЦІЇ фермерів ВМТГ
  • Телеканал ВІТА
  • У вінницькій громаді завершили жнивну кампанію
  • Оголошення!!!
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • У Вінницькій громаді розпочалась жнивна кампанія
  • Телеканал ВІТА
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області
  • У Вінницькій громаді завершили посівну кампанію
  • Продовольча безпека Вінницької громади
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • AgroPortal
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма урядових грантів єРобота
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма урядових грантів єРобота
  • Програма урядових грантів єРобота
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • У Вінницькій міській раді проведено зустріч з керівником ПП «МНАГОР»
  • Конкурс на одержання субгранду

Ми з радістю повідомляємо, що зовсім скоро відбудеться довгоочікуваний День Поля «АГРО ВІННИЦЯ»!

Це подія, яку не можна пропустити всім, в чиєму серці є хоч краплинка любові до АГРО!💚💚💚

🗓 Запрошуємо Всіх і Кожного!

👉Компанії: займайте місця та підготуйтеся представити свої найкращі продукти та рішення для агроіндустрії.

👉Відвідувачі: позначайте ці дати в календарі, щоб не забути і бути частиною цього грандіозного заходу.

📞 Контакти для участі та інформації:

Телефонуйте нашим спеціалістам для додаткової інформації та реєстрації:

📲 073 000 4999

📧 info@agroexpo.vn.ua

🔗 https://agroexpo.vn.ua/ua

☝Однак дедалі частіше фермерські господарства стикаються з низкою проблем, які стримують їх розвиток.

🙌 Про це і не тільки в ефірі радію Місто над Бугом розповіла Роксолана Цвігун, директорка господарства «Ольгопіль – К», що є структурним підрозділом АФ «Ольгопіль»

Серед головних викликів вона виокремила:

☑️ Обмежене фінансове забезпечення діяльності, якого ледве вистачає на придбання необхідних ресурсів;

☑️ Складнощі з експортом і отриманням кредитів для малих і середніх фермерів;

☑️ Загрози фізичного знищення через військові дії та ризики, пов'язані з наявністю вибухонебезпечних предметів на полях.

🤝 Та незважаючи на ці виклики, фермери демонструють підприємницький дух, інноваційність та прагнення до сталого розвитку аграрного сектору. Як їм це вдається? Секрети озвучені в ефірі:

Забезпечити продовольчу безпеку громади і підтримати фермерів, які вирощують овочі. У Вінницькій громаді діє Програма розвитку аграрного сектору. В рамках якої фермери-початківці можуть отримати до 60 тисяч гривень. А також відшкодування за купівлю насіння і систем крапельного поливу. Як отримати грошову допомогу – Олена Карбівська розповість.

Під час зустрічі учасники дізналися про допоміжні ресурси та можливості, які впроваджує Вінницька міська рада, щоб масштабувати продуктивність аграрної галузі. Крім того, йшлося і про шляхи реалізації продукції як на вітчизняному, так і на зовнішньому ринках збуту.

До навчального семінару долучились близько пів сотні малих фермерів та членів особистих селянських господарств з Вінниці, Щіток, Писарівки, Вінницьких Хуторів, Малих Крушлинців та Стадниці.

Просвітницький захід, поділений на теоретичну та практичну панелі, відбувся на базі господарського угіддя родини Гаврилюків. Роками подружня пара Наталії та Василя вирощують різноманітні овочі: капусту, моркву, помідори, перець, кабачки, цибулю та інше.

Пан Василь розповів учасникам семінару про власний досвід роботи на землі. Починаючи з присадибної ділянки, зараз він дійшов до 10 гектарів землі та залучення сучасних технологій, які розвивають овочівництво у Вінницькій громаді. Розсаду родина Гаврилюків вирощує в парниках. Щоб рослини краще себе почували, в теплицях облаштована сучасна система зрошення, а задля енергонезалежності, агропідприємці на початку цього року встановили дахову сонячну електростанцію, а напередодні – збудували свердловину.

Як зауважив радник міського голови з питань агропромислового розвитку Олександр Закорченний, приклад цих фермерів з Малих Крушлинців показує, як може еволюціонувати підприємство. «Найголовніше для наших підприємців зараз – встояти, попри всі виклики, і продовжувати працювати», – каже він.

Зазначимо, серед запрошених спікерів на семінарі були представники Держпродспоживслужби, які розповідали слухачам про порядок отримання сертифікатів та відповідних документів для реалізації, зокрема в контексті експортування сільськогосподарської продукції. А також директор Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук, який розповів про впровадження наукових практик та дорадництво.

Ці фермери – гарний приклад сучасних підходів до розвитку агросфери з залученням нових технологій, пов’язаних з крапельним зрошенням та відновлюваними джерелами енергії.

На базі свого господарства вони вирощують екологічну продукцію: цибулю, капусту, томати, кабачки та інше. Щоб створити належні умови для роботи на землі, вони облаштували свердловину та дахову СЕС. Тож відтепер аграрії не залежать ані від погодних умов та літньої засухи, ані від відключень світла, спровокованих російським тероризмом.

Дякуємо вам за активність, бажання працювати та ділитися власним досвідом з колегами, які тільки роблять перші кроки в цій галузі. Нагадаю, у Вінницькій громаді діє Порядок надання фінансової підтримки суб’єктам господарювання у галузях овочівництва та картоплярства, яким можуть скористатися фермери.

25-го червня 2024 року, о 10 годині в Державний аграрний реєстр розпочнеться прийом заявок на окрему бюджетну субсидію у розмірі 4 тис. грн на 1 га оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення для виробників сільськогосподарської продукції, що мають у власності та/або користуванні до 120 га земель сільськогосподарського призначення.

27-го червня, о 10 годині в Державному аграрному реєстрі розпочнеться прийом заявок на спеціальні бюджетні дотації для утримання корів, кіз та/або овець. ▪️Спеціальна бюджетна субсидія для аграріїв, які мають у власності від 3 до 100 корів (усіх напрямів продуктивності) передбачається виплата по 7 тис. грн на кожну голову. ▪️Спеціальна бюджетна субсидія для аграріїв, які утримують маточне поголів’я кіз та/або овець від 5 до 500 голів - у розмірі 2 тис. грн на одну голову. Подати заявки на отримання бюджетної допомоги можуть аграрії усіх областей окрім територій, тимчасово окупованих та зони активних бойових дій.

При реєстрації у ДАР заявок на суму, що відповідає затвердженому обсягу бюджетних коштів, подання заявок припиняється. Про що буде оголошено в ДАР та на сайті Мінагрополітики.

Довідково. Підтримка надається відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 № 918.

19 червня в Україні відзначають День фермера. Молоде свято, якому лише чотири роки, створене для визнання і підтримки тих, хто годує націю. У Вінниці в цей день нагородили вісьмох кращих працівників галузі.

Заступник міського голови Андрій Очеретний побажав фермерам міцного здоров’я для нових звершень, хороших врожаїв та прибутків для того, щоб інвестувати у розвиток своїх підприємств.

Він також додав, що міська влада продовжує залучати різні інструменти підтримки аграріїв, аби вони розвивалися та мали можливість масштабувати свою діяльність, залучаючи нові технології та виходити на нові ринки збуту. Це додатковий стимул офіційно працювати та підсилювати економічну стійкість громади.

«У фермерстві працює багато людей, які рухають безліч процесів до вдосконалення та виходу на новий, значно вищий рівень. Ми вдячні фермерам за їхню важку працю та будемо й надалі сприяти розвитку цієї галузі», – сказав Андрій Очеретний.

Привітали фермерів також директор департаменту агропромислового розвитку Вінницької ОВА Олег Сидоров та старости старостинських округів Владислав Кривешко, Галина Обливач Никифоренко та Юлія Давидюк.

Керівник фермерського господарства «Альфа-агро» Данило Зубов зазначив, що з початком повномасштабного вторгнення в агропромисловому секторі з’явилося багато викликів: від забезпечення паливно-мастильних матеріалів до нестачі працівників через мобілізаційні процеси. Втім Данило та його колеги з оптимізмом ставляться до ситуації та готові працювати в посиленому режимі.

Під час зустрічі з фермерами директор Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов також розповів учасникам про перспективи та стан сільськогосподарської галузі у Вінницькій громаді. Йшлося зокрема про згуртовану роботу фермерів, результати їхньої праці, а також інструменти підтримки агропромислового комплексу, які впроваджує Вінницька міська рада.

Попри важкі часи, ви продовжуєте розвивати цю сферу і абсолютно змінили уявлення про професію фермера. Ви показуєте високу продуктивність, застосовуєте нові підходи та технології, виносите сільське господарство на вищі щаблі.

Завдяки вам і вашій наполегливості наша громада та вся Україна забезпечена продовольством. Це гідна праця, яка має бути високо оцінена. Вінницька міська влада буде продовжувати підтримувати наших фермерів, щоб стимулювати позитивні результати!

Вдячні вам за роботу і бажаємо сил на нові звершення, хороших врожаїв, розширення ринків збуту та можливості реалізувати потенціал нашого краю в агросфері.

Всього в області мають засіяти понад 1 мільйон 620 тисяч гектарів. З них під пшеницею лише 40% площ. Цьогоріч немає дефіциту з добривами та пальним . Старт повноцінної посівної має розпочатися в середині березня.

Та готуються до збору врожаю вже зараз. Так, відвідав господарство Відродження 2009 в селі Великі Крушлинці очільником якого є Невмивака Василь Леонідович! Крім того що господарська діяльність ведеться на найвищому технологічному рівні з застосуванням найсучасніших технологій, керівник та працівники підприємства втілили в життя та власними силами збудували надсучасну сушку, технологічність якої не поступається найвідомішим світовим аналогам. Паливом для сушіння зерна являються відходи після очистки зернових, щіпа, солома та будь яке тверде сміття та навіть кукуруза. Завдяки такому рішенню, господарство максимально знижує собівартість виробництва кукурудзи та соняшнику що, в даний період часу є дуже важливим для економіки та ціноутворення.

Крім того, підприємство надає послуги з сушіння та очистки зерна сусіднім фермерським господарствам.

Агрокластер Агрокластер "Agrovin" обʼєднує та доносить до аграріїв кращі практики, технології та постійно здійснює пошук нових можливостей!

Дбаємо про економічну безпеку країни🇺🇦 тільки разом - ми сильніші!

#АграрііВінниччини #Посвіна2024 #АгрокластерАгровін #Агропереробка

На зібрання були запрошені представники провідних аграрних, переробних, машинобудівних та дистриб’ютерних підприємств.

– Попри всі труднощі та численні проблеми, агросектор Вінниччини забезпечує продовольчу безпеку не тільки в нашому регіоні, потужно працює для країни, імпортує продукцію. Дякую вам і за вміння професійно працювати в надскладних умовах і за ваш патріотизм, – сказав голова обласної Ради Вячеслав Соколовий. – В умовах воєнного часу Вінницька обласна Рада чітко визначила пріоритети своєї роботи: безпека і оборона, стійкість, турбота. Переконаний, що нині ці принципи стали головними для всієї Вінниччини, для кожної громади та для кожної галузі. Агросектор – не виняток. Це очевидно. Ви продовжуєте забезпечувати економічну стійкість регіону: це й збереження робочих місць, і створення нових, розширення виробництва, допомога початківцям розвивати свій бізнес, удосконалювати його, впроваджувати нові технології. Так тримати! За кілька років діяльності Агрокластеру сформувалася група однодумців. Коли ми разом – ми сильні! Коли ми сильні – ми переможемо!

Виконавчий директор Агрокластеру Сергій Гуцол озвучив основні напрями роботи організації у 2023 році та пріоритети діяльності на 2024 рік. Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН

За даними моніторингу аграріями громади посіяно 6639,3 га зернових та технічних культур, у тому числі: озимої пшениці – 1157,8 га (17,4% до всієї площі посівів), озимого ячменю – 79,8 га (1,2% ), озимого ріпаку – 1320,2 га (19,9%), кукурудзи на зерно – 2332 га (35,1%), сої – 871,8 га (13,1%) та соняшнику – 835,2 га (12,6%). Аграрії успішно завершили збирання врожаю усіх зернових та технічних культур, намолотивши понад 40,8 тис. тонн пшениці, ячменю, ріпаку, сої, соняшника та кукурудзи на зерно. Урожайність усіх зернових та технічних культур вища минулорічних показників по громаді. Зокрема, урожайність озимого ячменю склала 58,5 ц/га, що на 8,5 ц/га більше проти минулого року, озимої пшениці - 65,5 ц/га, що на 15,8 ц/га більше проти минулого року, озимого ріпаку - 38,9 ц/га, що на 1 ц/га більше проти минулого року, сої - 27,9 ц/га, що на 1,9 ц/га більше проти минулого року, соняшнику - 33,7 ц/га більше на 2,4 ц/га та кукурудзи на зерно - 95,8 ц/га більше на 18,2 ц/га за минулий рік.

Водночас сільськогосподарськими підприємствами громади посіяно озимої пшениці 1358 га та 265 га озимого ріпаку під урожай 2024 року. Овочі вирощували 7суб’єктів господарювання громади на площі 42,5 га, що на 11,5 га більше, ніж в минулому році. Середня урожайність овочів склала: буряка - 30 т/га, моркви – 50 т/га, томатів – 60 т/га, картоплі – 20 т/га, капусти - 60 т/га. Одне фермерське господарство громади займається вирощуванням продукції садівництва на площі 8 га.

За підсумками 2023 року від суб’єктів господарювання аграрної сфери, що здійснюють діяльність на території Вінницької громади надійшло податків та зборів у сумі 9 549,3 тис. грн. Більше про проведенні заходи, наради, засідання, семінари – навчання, що в подальшому вплине на забезпечення населення громади якісною та безпечною сільськогосподарською продукцією від власного виробника та збільшення виробництва обсягів сільськогосподарської продукції - дивіться далі в матеріалі🎞.

У Вінницькій громаді надаватимуть фінансову підтримку аграріям у галузях овочівництва та картоплярства. Рішення ухвалили минулого тижня під час засідання сесії.

Як повідомив директор Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов, передбачається:

▫️Відшкодування у розмірі 30% вартості висадженого/висіяного в поточному році насіння овочевих, баштанних культур та картоплі, але не більше 50 тис. грн.

▫️Також передбачено відшкодування 30% вартості обладнання, матеріалів, робіт зі встановлення системи краплинного зрошення, але не більше 50 тис. грн на одного отримувача.

▫️У разі подання документів для отримання підтримки за двома зазначеними напрямами, її нададуть у розмірі, що не перевищує 80 тис. грн одному одержувачу на рік.

▫️Для новостворених суб’єктів передбачено підтримку у розмірі 15 тис. грн на один гектар оброблюваних угідь під вирощування овочевих, баштанних культур та картоплі, але не більше ніж 60 тис. грн одному отримувачу.

Нагадаємо, аграрії мають відповідати таким умовам:

▪️стосовно яких не відкрито провадження у справі про банкрутство, та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;

▪️які не мають простроченої заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи ГУ ДПС у Вінницькій області;

▪️які зареєстровані в Державному аграрному реєстрі;

▪️право власності та/або користування земельними ділянками зареєстроване в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно на території Вінницької громади.


👆Це питання має цікавити кожного, хто планує розпочати або розширює фермерський бізнес у 2024 році. Щоб ви мали всі потрібні відповіді - експерти Центру “Врожай Перемоги” підготували відповідний вебінар. 🎉 Наш спікер - Віктор Кобилянський, адвокат, експерт з земельних правовідносин, голова комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права, детально розповість про: 📍 ринок сільськогосподарських земель 2024: особливості придбання землі юридичними особами та чинні обмеження, юридичний прогноз щодо цін; 📍 фермерські землі: викуп земель з постійного користування та чи працює приватизація фермерських земель; 📍 особливості укладення та виконання договорів відчуження земельних ділянок. ❗Важливо ❗ 🔎 Стрім вебінару буде доступний для всіх охочих на нашій сторінці Центру тут, у Facebook, а також є можливість реєстрації на zoom платформі за посиланням: bit.ly/farmer-webinar 🔔 Зареєстровані учасники отримають презентацію Василя Поліщука з усіма деталями теми вебінару, а також матимуть змогу поставити свої запитання та отримати змістовні відповіді. Кількість учасників для реєстрації в zoom обмежена❗ Тож долучайтеся та відкривайте нові можливості для свого бізнесу 💛💙

Вебінар проводиться Центром розвитку фермерства “Врожай перемоги” - проєкт, що реалізується ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку” у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Національна асоціація сільсько- господарських дорадчих служб України» та Громадською спілкою «Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини». Цей захід буде проведено в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


Адже такі послуги вирішують нагальні потреби в зручний та ефективний спосіб, сприяючи підвищенню конкурентоспроможності, продуктивності праці, а також доданої вартості виробничого процесу. Сьогодні це той оптимальний шлях, який веде аграріїв до стійкості та розвитку.

✅ Перед новим аграрним сезоном Програма USAID АГРО підтримала проєкт, покликаний допомогти агровиробникам скористатися послугами з внесення засобів захисту рослин самохідними обприскувачами зі змішувальним вузлом та з підготовки насіннєвого матеріалу. Що дадуть ці послуги❓

✔️ Покращать якість обробки полів, забезпечать більш точну і раціональну витрату засобів захисту рослин, знизять негативний вплив на навколишнє середовище. А отже, аграрії зможуть розраховувати на збільшення врожайності та в цілому покращення ефективності роботи своїх підприємств.

🌟 Відповідні послуги надаватиме компанія Carefield, до 70% їхньої вартості компенсує АГРО. Місія проєкту показати, що сучасні технології — це не про модний тренд, а про те, без чого зараз неможливо розвиватися, якісно збільшувати врожайність та при цьому знижувати собівартість с/г виробництва.

Більше деталей — за посиланням у коментарях 👇 Якщо у вас виникли уточнювальні запитання, залишайте їх під цим постом.


Порівняно з минулим роком фермери збільшили площі під вирощування капусти, буряка, моркви, цибулі, томатів, перцю, баклажанів. Також аграрії посадили і картоплю. Найбільш затребуваними овочевими культурами є традиційні: картопля, капуста, морква, буряк, цибуля, огірки, помідори і перець. Відносно і нові культури вирощуються, проте в незначних обсягах, як нішеві, та передусім потребують певних кліматичних умов і відповідного попиту на ринку.

Цьогоріч, один із вінницьких фермерів спробував поексперементувати та вирощувати баштанні культури – кавуни – в погодних умовах нашої місцевості, під які виділив кілька соток землі. Результатами в господарстві залишилися задоволеними та планують вирощувати кавуни наступного року.

Починаючи з серпня місяця овочівники громади зібрали овочевих культур літнього періоду дозрівання з площі 23,5 га: картоплі – 10 га, огірків – 2,5 га, кабачків – 0,4 га, цибулі – 1,6 га, томатів – 3 га, перцю – 3 га, баклажанів – 3 га.

Протягом жовтня - листопада тривав активний збір пізньої овочевої групи культур: капусти – 16 га, моркви – 2 га та столового буряка – 1 га. За словами фермерів, зібрали гарний врожай овочевих культур, відповідно середня урожайність яких склала: буряка - 30 т/га, моркви – 50 т/га, томатів – 60 т/га, картоплі – 20 т/га, капусти - 60 т/га.

Варто відмітити, що аграрії громади лише в незначній кількості забезпечують потребу громади в продукції овочівництва, адже значна їх частина вирощується в господарствах населення, а також завозиться з інших регіонів та імпортується з інших країн.

Враховуючи це, в грудні виконавчим комітетом міської ради схвалено проєкт рішення міської ради «Про затвердження Порядку надання фінансової підтримки на безповоротній основі суб’єктам господарювання у галузях овочівництва та картоплярства за рахунок коштів бюджету Вінницької міської територіальної громади», який має на меті стимулювати нарощування обсягів виробництва овочевої продукції та забезпечити населення якісною продукцією за доступними цінами місцевого виробництва.

Для діючих суб’єктів господарювання, які займаються вирощуванням продукції овочівництва та картоплярства Порядком передбачено відшкодування у розмірі 30% вартості висадженого/висіяного в поточному році насіння овочевих, баштанних культур та картоплі, але не більше 50 тис. грн та відшкодування у розмірі 30% вартості обладнання, матеріалів, робіт зі встановлення системи краплинного зрошення, але не більше 50 тис. грн на одного отримувача.

Для новостворених суб’єктів господарювання передбачено підтримка у розмірі 15,0 тис. грн на один гектар оброблюваних угідь під вирощування овочевих, баштанних культур та картоплі, але не більше ніж 60,0 тис. грн одному отримувачу.

…Нагадаємо, аграріями громади завершено збирання зернових та технічних культур. Цьогоріч всі сільськогосподарські культури, які сіяли аграрії дали вищі показники урожайності, ніж минулого року. Зокрема, сумарний валовий збір:

· зернових культур у громаді склав 30,4 тис. тонн, що на 4,5 тис. тонн більше порівняно з показником 2022 року;

· технічних культур - 10,4 тис. тонн, що на 2,9 тис.тонн більше порівняно з показником 2022 року.

Водночас аграрії громади під урожай 2024 року посіяли озиму пшеницю на площі 1358 га та озимий ріпак – 265 га.

Вінницька міська рада продовжує працювати та підтримувати аграріїв з метою забезпечення продовольчої безпеки громади та країни🇺🇦 в цілому. Всі ці заходи здійснюються в рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.


В умовах військового стану особливої актуальності набирає плідна співпраця між громадами, аграріями та контролюючими органами, забезпечення якої, дозволить підтримувати економіку у такий нелегкий для всіх час. Про це говорили учасники семінару-навчання “Розвиток аграрного сектору ВМТГ, ресурси та можливості середнього фермера, діюче законодавство”, який відбувся минулого тижня, 6 грудня, на базі Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН. Захід організовано управлінням розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради для середнього агробізнесу Вінницької громади. Радник міського голови Олександр Закорченний подякував та привітав ЗСУ🇺🇦 зі святом, яке цьогоріч вперше збігається із Днем Святого Миколая.

“Основна позиція міста – це успішний розвиток сільських територій. Сьогодні ми зібралися в рамках виконання Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки і це вже друга наша зустріч у форматі семінару-навчання. Основною метою зустрічі є відпрацювання алгоритму взаємодії для підтримки та розвитку середнього фермера, використання нових, сучасних інструментів допомоги один одному, маємо на увазі забезпечення повної комунікації суб’єктів господарювання, органів виконавчої влади, фінансових установ, контролюючих органів, і нового інструменту який широко впроваджується в Європі і розпочинає зараз застосування в Україні це – дорадництво. Ми хочемо показати всі діючі інструменти, які створюють умови та відкривають можливості…», - сказав Олександр Закорченний. Спілкування експертів проходило в форматі дискусійних панелей.

Директор департаменту економіки і інвестицій міської ради Максим Мартьянов розповів про реальний стан та можливості розвитку середнього агробізнесу на території ВМТГ. Торкнувся питання врожайності культур, про плани посіву під урожай 2024 року, про діючі фінансові ресурси та можливості їх використання.

“На сьогодні, середній фермер зареєстрував практично усю землю, яка є у нього в користуванні і вийшов на 93%, чого не скажеш про малого фермера, де зареєстровано 64,3%. Незмінним залишається те, що однією з умов участі у грантових проєктах чи інших програмах, які фінансуються за рахунок коштів ЄС, є зареєстрована земля у реєстрі речових прав”, – повідомив він.

Про початок роботи та плани на майбутнє ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВМТГ» розповідав голова АСОЦІАЦІЇ Андрій Ковальчук. «Мета діяльності нашої АСОЦІАЦІЇ полягає у сприянні підтримки та розвитку аграрного бізнесу на території Вінницької громади, здійснювати захист соціальних, економічних та інших інтересів своїх членів. На засіданні Правління, Загальних зборах ми розглядали питання Земельної реформи, яка почнеться у 2024 році, укладання Угод про соціальне партнерство, реалізація яких позитивно вплине на розвиток соціальних та інфраструктурних проєктів на сільських територіях де ми проводимо діяльність. Сьогодні ми розглядаємо можливість підвищити свої професійні знання та здобути практичні навички в Інституті кормів. Головним завданням перед нами стоїть – розвиток тваринництва на сільських територіях нашої громади і це все передбачено у напрямах Меморандуму про співпрацю та партнерство, підписаного між ВМР, Інститутом кормів та АСОЦІАЦІЄЮ», - зауважив Андрій Ковальчук.

Одним зі спікерів під час дискусійної панелі став директор Інституту кормів Олександр Корнійчук. «Ми визначили для себе головний напрямок в якому маємо рухатися, і мені дуже приємно, що міська рада і сільгоспвиробники визначили Інститут кормів площадкою для отримання знань в інноваціях та отримання практичних навичок для того щоб рухатися вперед, – зазначив Олександр Корнійчук. – Раніше наука працювала самостійно, але зараз виходимо на інший рівень, де ми маємо налагодити зв’язки між тими хто виробляє та тими, хто споживає новації. Дорадництво – це один з кроків, який дає можливість спільно рухатись у виконанні головного завдання – забезпечення продовольчої безпеки. Сьогодні на базі Інституту кормів створено науково - просвітницький центр «АГРО КЕМПА», метою діяльності якого є забезпечення сталого розвитку сільського господарства, шляхом впровадження інноваційних розробок в землеробстві та тваринництві. Передбачається постійно діючі Модулі інноваційних технологій в рослинництві, у т. ч. в овочівництві відкритого і закритого ґрунту; садівництві; тваринництві, у т. ч. в бджільництві та рибництві; секторі переробки продукції та виробництва енергії з відновлювальних джерел; фабрика виробництва біогумусу; рекреаційна діяльність: екскурсії, туризм, сімейний відпочинок; сільська майстерня; просвітницька діяльність органічної їжі та здорового способу життя». Сергій Гуцол, директор ГС «Агрокластер «АГРОВІН» розповів про принципи роботи, переваги, можливості Вінницького кластеру, а також запросив долучатися до об’єднання. «Ми встановили зв’язки з низкою європейських країн, це здебільшого експортери зернової продукції. Познайомилися з усіма переробниками Вінниччини, які переробляють сільськогосподарську продукцію та почали співпрацювати з нашими аграріями. У складі Агрокластеру створено комерційну групу, яка надає аграріям змогу купувати набагато дешевше, або отримувати відстрочку, чи отримувати ряд інших преференцій як учасники Агрокластеру по насінню, добривах, ЗЗР. В планах створити симбіоз виробників з переробниками і саме Вінниччини тому, що наша філософія - об’єднати в Кластер всі підприємства, які працюють в аграрній сфері Вінницької області, у т.ч. і переробні підприємства», – зазначив Сергій Гуцол.

Що стосується змін у податковому законодавстві, підведення підсумків 2023 року, звітність та сплату податків, інформували учасників заходу представники податкової служби Наталія Румак та Оксана Урлапова.

Представники Центрально-західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці у Вінницькій області Андрій Боковець та Сергій Гаєв проінформували присутніх стосовно законодавства про працю та здійснення державного контролю за дотриманням його норм сільгоспвиробниками. Про унікальну нагоду – отримати ваучер на навчання, який дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей озвучив заступник начальника відділу рекрутингу та взаємодії з роботодавцями Вінницької філії ВОЦЗ Юрій Машталер.

Цікавою була презентація Ольги Заболотної, заступниці начальника філії Вінницького обласного управління АТ Ощадбанк. Вона розповіла про державну програму доступних кредитів «5-7-9», що реалізується через державні банки. Вона зазначила основні напрями програми, строки та суми кредитування, процентні ставки, форми видачі та предмет застави.

«Сьогодні в тісній співпраці державної служби зайнятості та АТ Ощадбанк реалізовуються Державні гранти на створення або розвиток власного бізнесу - єРобота: Своя справа, Ветеран, Свій сад, Своя теплиця, Новий рівень», - презентувала Ольга Заболотна.

В ході розмови всі учасники отримували відповіді на хвилюючі їх питання. Фахівці державних органів, банківських установ поділилися контактами для подальшої співпраці з питань податкового і трудового законодавства, фінансових інструментів.

«Сьогодні такі заходи потрібні, адже світ не стоїть на місці, все розвивається, впроваджуються нові технології з якими потрібно йти в ногу…”, – зауважив Олексій Юрченко, представник фермерського господарства.

Присутніми на заході були представники Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області; Центрально-західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці у Вінницькій області; Вінницької філії Вінницького обласного центру зайнятості; Філії - Вінницького обласного управління АТ Ощадбанк; Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН; Громадської спілки «Агрокластер «Агровін», старости старостинських округів та їх заступники і безпосередньо винуватці заходу – суб’єкти господарювання аграрного сектору - середній фермер.


Це і створення торгової марки “Вінницький фермер” та представлення на ринках та торгових мережах готової продукції від вінницького аграрія саме під цим брендом, залучення коштів ЄС та грантів, підвищення кваліфікації середнього фермера.

За словами директора Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов, Порядок розробили в межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Документ передбачає підтримку та розвиток аграрного сектору – як одного з найважливіших галузей економіки України.

Відповідно до Порядку фінансова підтримка на безповоротній основі у галузях овочівництва та картоплярства надають суб’єктам господарювання – юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми та форми власності і фізичним особам-підприємцям, які є резидентами України, зареєстровані та провадять діяльність у галузях овочівництва та картоплярства на території Вінницької громади.

Відповідно до Порядку суб’єкти господарювання мають право на отримання фінансової підтримки на безповоротній основі суб’єкти господарювання, які відповідають наступним умовам: ▫️ стосовно яких не відкрито провадження у справі про банкрутство, та/або яких не визнано банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації; ▫️ які не мають простроченої заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи ГУ ДПС у Вінницькій області; ▫️ які зареєстровані в Державному аграрному реєстрі; ▫️ право власності та/або користування земельними ділянками зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на території Вінницької міської територіальної громади.

Фінансова підтримка надається один раз на рік суб’єктам господарювання: ▪️ у розмірі 30% вартості висадженого/висіяного в поточному році насіння овочевих, баштанних культур та картоплі (без урахування податку на додану вартість), але не більше ніж 50,0 тис. грн одному отримувачу; ▪️ у розмірі 30% вартості обладнання, матеріалів, робіт зі встановлення системи краплинного зрошення, але не більше ніж 50,0 тис. грн одному отримувачу.

У разі подання суб’єктом господарювання документів для отримання фінансової підтримки на безповоротній основі за двома зазначеними в цьому підпункті напрямами фінансова підтримка надається у розмірі, що не перевищує 80,0 тис. грн одному одержувачу на рік.

А от для суб’єктів господарювання, які створені у поточному році, фінансова підтримка надається у розмірі 15,0 тис. грн на один гектар оброблюваних угідь під вирощування овочевих, баштанних культур та картоплі, але не більше ніж 60,0 тис. грн одному отримувачу.


Захід мав на меті допомогти аграріям у пошуку корисної інформації, спробувати у роботі нові технології та створити можливість для тісної взаємодії. Тематичне навчання представники Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР спільно з очільниками старостинських округів Вінницької громади. Провели зустріч в Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН. Серед запрошених спікерів – аграрії, науковці та представники фінансових установ.

Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов розповів учасникам зустрічі про реальний стан та можливості розвитку галузі рослинництва на території ВМТГ та результати, яких вдалося досягнути у 2023 році на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. За його словами, за 11 місяців цього року середні та малі фермери сплатили податки і збори до бюджету громади на суму в 8 343 млн грн. І це хороший результат.

За даними, наразі у громаді працює 35 суб’єктів господарювання аграрної сфери: 24 малих фермери, які мають в обробітку від 1 га до 120 га землі та 11 середніх фермерів, які обробляють від 121 га до 2000 га землі. Загальна площа сільськогосподарських земель, на яких вони працюють складає 6 639,3 га.

Також на думку начальниці управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР Наталії Павленко, затверджена торік Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки стала каталізатором для зрушень сільського господарства.

«Ми дбаємо про те, щоб наші фермери почувалися впевнено і відчували, що міська влада готова їх підтримувати. Це допомагає їм працювати і нарощувати свої потужності, – додала Наталія Павленко. – Ми також залучаємо наших фермерів до співпраці з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН в галузі дорадництва. Наші науковці можуть чимало розповісти про те, як краще та ефективніше працювати на землі, адже досліджують ці питання роками».


Наша країна — серед лідерів у світі за площею земель із чорноземами та чорноземоподібними ґрунтами, що дозволяє вирощувати чудові врожаї аграріям та населенню, а також часто є основою доходів місцевих громад. Однак сьогодні українські ґрунти постраждали внаслідок війни. За оцінками, понад 200 тис. га земель у зоні бойових дій забруднені мінами, снарядами, уламками. Наші ґрунти як ніколи потребують захисту та відновлення.

📌 Програма USAID АГРО підтримує низку проектів, які покликані зберегти й покращити родючість, оновити пошкоджені ґрунти, зробити ретельний аналіз їхнього стану.

✅ Так, АГРО спрямовує понад 70 млн грн на модернізацію меліоративних систем. Відновлення зрошення допоможе захистити грунти від деградації та опустелювання в умовах зміни клімату.

✅ Також протягом 2023 року USAID АГРО забезпечила агровиробників необхідними мінеральними добривами, щоб допомогти їм підтримувати родючість ґрунтів: ▪️ 6 300 фермерів отримали добрива у квітні-травні для весняної посівної, ▪️ 12 000 фермерів отримали нітроамофоску для осінньої посівної.

У межах підтримки АГРО українські аграрії отримали понад 18 тис. тонн добрива та збільшили врожайність, зібравши додатково 220 тис. тонн зернових. Наразі триває роздача добрива карбамід для ярих культур на весняну посівну–2024.

✅ А сьогодні під час міжнародної конференції, присвяченої Всесвітньому дню ґрунтів, відбудеться презентація проекту з використання мулу та донних відкладень для відновлення ґрунтів.

Деталі 👉 https://us02web.zoom.us/j/82045604811....

✅ АГРО також підтримує доступ агровиробників до важливих агротехнологічних послуг та сприяє впровадженню бережливих агропрактик. Стежте за новинами на сторінках АГРО — ми готуємо нові актуальні можливості за цим напрямом.

✨Піклування та турбота про ґрунти — це основа сільського господарства сьогодні та запорука добробуту майбутніх поколінь українців!


Учасники події вирішили формальні питання, визначили основні напрями діяльності АСОЦІАЦІЇ та затвердили план роботи на 2024 рік, а також створили колективне звернення до Уряду щодо розподілу землі для юридичних та фізичних осіб.

«Нещадна війна залишає свій кривавий слід не тільки в душах і серцях українських громадян, а й негативно позначається на економіці нашої країни. Під болісний удар потрапив і вітчизняний аграрний сектор. Та попри значні втрати від цієї страшної війни, ми й надалі продовжуємо працювати на своїй рідній землі, обробляти її та збирати урожай, і за це ми не втомлюємося дякувати нашим Захисникам і Захисницям🇺🇦. Сьогодні ми висловлюємо слова вдячності та шани нашим мужнім і славним військовослужбовцям, які безстрашно боронять нашу країну та її свободу від московської орди. Дякуємо вам за кожен новий день», - такими словами розпочав загальні збори голова Асоціації Андрій КОВАЛЬЧУК.

Обговорювали і виконання заходів, передбачених Меморандумом про співпрацю та партнерство, підписаного між Вінницькою міською радою, Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН та АСОЦІАЦІЄЮ у червні цього року. За словами начальниці управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР Наталії Павленко, реалізація цього проєкту позитивно вплине на розвиток соціальних та інфраструктурних проєктів на сільських територіях, а також на розвиток тваринництва та дасть можливість аграріям підвищити професійні знання та здобути практичні навички, отримавши послуги дорадників від фахівців Інституту кормів.

«У цьому році з бюджету ВМТГ Інституту кормів виділено субвенцію на створення двох центрів: «Центр органічного виробництва» та «Центр аграрної науково-просвітницької діяльності», - розповіла Наталія ПАВЛЕНКО. - Центр органічного виробництва – це майданчик, де сільгоспвиробники, фермери, а також ті, хто має бажання займатися сільським господарством, зможуть підвищити свої професійні знання шляхом отримання дорадчих послуг, брати участь у семінарах, тренінгах, нарадах, круглих столах та отримувати необхідні знання у сфері розвитку сільського господарства та розвитку сільських територій. А от в Центрі аграрної науково-просвітницької діяльності можна отримати практичні знання та пройти стажування у галузях рослинництва та тваринництва. Сьогодні світ не стоїть на місці, з’являються нові технології, винаходи, і відповідно, нові можливості. Будь ласка, читайте всю інформацію, яку надсилають вам працівники Управління та використовуйте всі можливі ресурси у своїй господарській діяльності».

Жвавою була дискусія при обговорені питання укладання Угод📃 про соціальне партнерство між Вінницькою міською радою та суб’єктами господарювання аграрного сектору, та визначення розміру фінансової допомоги, яка спрямовуватиметься на реалізацію соціальних та інфраструктурних проєктів на сільських територіях Вінницької МТГ, а також для задоволення потреб жителів цих територій. Визначено, що в пріоритеті залишається допомога військовим, а також допомога соціальній сфері.

«Має бути тісна співпраця з старостатами і кошти мають бути спрямовані на об’єкти тієї території, на якій аграрій обробляє землю», - переконаний Василь НЕВМИВАКА, який є засновником та членом АСОЦІАЦІЇ, керівник ПП «Відродження 2009».

Члени АСОЦІАЦІЇ не оминули проблемні питання, спричинені російською збройною агресією проти України🇺🇦, адже українські аграрії переживають чи не найскладніші випробування за всю історію незалежності нашої держави: постійно зазнають фінансових та фізичних збитків через заблоковані порти, знищені виробничі потужності, заміновані українські поля, на яких регулярно підривається техніка разом з працівниками, чимало аграріїв продовжують працювати та воювати на фронті, як військовослужбовці, захищаючи практично кожен сантиметр української землі.

Новим викликом для українських аграріїв стає наступний етап земельної реформи, який почнеться у 2024 році: ліміт на обсяг с/г землі «в одні руки» збільшується з поточних 100 до 10 тисяч гектарів. Про це не могли мовчати і вінницькі аграрії🚜.

«Я пропоную написати✍️ звернення до обласного депутатського корпусу, до Верховної ради з пропозицією заборонити продаж землі під час війни», - подав ідею Михайло КСЕНЧУК, член АСОЦІАЦІЇ, голова ФГ «Омел’янівка».

Вбачає доцільність у цій пропозиції і Галина ГОЦУЛЯК, яка є засновником та членом АСОЦІАЦІЇ, та головою ФГ «Родина В». На її думку необхідно заборонити змінювати цільове призначення сільськогосподарських земель на будь-яке інше через цінність чорнозему.

Всі члени АСОЦІАЦІЇ погодились написати таке звернення, у якому запропонували залишити до закінчення війни та ще на два роки після Перемоги ліміт у 100 гектарів «в одні руки» як для юридичних, так і для фізичних осіб.

Нагадаємо, ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ» створена у рамках Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Наразі АСОЦІАЦІЯ налічує 20 учасників.


Втім, навіть попри незначну кількість опадів у жовтні, аграрії все ж ризикнули і почали сіяти озиму пшеницю на площі 1334 га та озимий ріпак – 265 га.

Ці цифри не є остаточними, адже сільгоспвиробники ще вносять корективи в структуру посівних площ під озимими культурами.

«У зв’язку з труднощами у зберіганні та реалізації зерна, ми зменшили посівні площі озимих зернових, а озимий ячмінь взагалі не сіяли, - говорили аграрії на засіданні перших загальних зборів ГО «АСОЦІАЦІЇ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВМТГ». – Взагалі відмовитись від посіву озимих, таких, як озима пшениця чи озимий ріпак – неможливо, адже ці рослини є гарними попередниками для багатьох інших культур. І взагалі, пшениця – це наш Хліб…».

На скільки аграрії громади зменшать площі озимих зернових культур у зв’язку з ціновою ситуацією, обмеженою логістикою та зниженням обсягів експорту, поки невідомо.

Але запевняють: продовольчій безпеці таке рішення загрожувати не буде, адже на складах ще залишається зерно попередніх врожаїв, - а це є сировиною для нашої переробної галузі, яку необхідно розвивати.

Наразі триває збір кукурудзи. Вже намолочено майже 20 тисяч тонн з площі 2,3 тис. га землі. Середня урожайність складає 96,9 ц/га. Разом до Перемоги!!!


Цьогоріч всі сільськогосподарські культури, які сіяли аграрії громади дали вищі показники урожайності, ніж минулого року. Зокрема, сумарний валовий збір:

  • зернових культур у громаді склав 27,8 тис. тонн, що на 1,9 тис. тонн більше порівняно з показником 2022 року, а саме: · озимої пшениці - 7575 тонн при урожайності 65,5 ц/га, що на 15,8 ц/га більше у порівнянні з минулим роком та на 10,5% більше від нормативного показника; · озимого ячменю - 467 тонн при урожайності 58,5 ц/га, що на 8,5 ц/га більше у порівнянні з минулим роком та нормативним показником; · кукурудзи на зерно – 19727 тонн при урожайності 96,5 ц/га, що на 6,7 ц/ га більше у порівнянні з минулим роком та на 16,5 ц/га більше порівняно з нормативним показником.

  • технічних культур - 10,4 тис. тонн, що на 2,9 тис.тонн більше порівняно з показником 2022 року, а саме: · озимого ріпака – 5139 тонн при урожайності 38,9 ц/га, що на 1 ц/га більше у порівнянні з минулим роком та на 13,9 ц/га більше від нормативного показника; · сої – 2435 тонни при урожайності 28 ц/га, що на 1,4 ц/га більше у порівнянні з минулим роком та на 8 ц/га більше порівняно з нормативним показником; · соняшника – 2812 тонн при урожайності 33,7 ц/га, що на 3,8 ц/га більше, у порівнянні з минулим роком та на 8,7 ц/га більше проти нормативного показника.

«Хоча урожай 2023 року гарний, але він не покриє всіх витрат виробництва через обмежені можливості експорту сільськогосподарської продукції та низькі ціни на внутрішньому продовольчому ринку, - розповідають аграрії. - Цього року ми зерно не продали, а, можна сказати, віддали, щоб покрити свої фінансові зобов’язання». Окрім зернових та технічних культур, 7 суб’єктівгосподарювання громади в поточному році посадили овочеві культури на площі 42,5 га, що на 11,5 га більше, ніж в минулому році. Цьогоріч, фермери збільшили площі під вирощування капусти, буряка, моркви, цибулі, томатів, перцю, баклажанів.

Варто відмітити, що для того, щоб забезпечити потребу громади в продукції овочівництва у повній мірі і мінімізувати потребу в імпорті, Вінницька міська рада напрацьовує Порядок фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників у галузях овочівництва та картоплярства з метою стимулювання нарощування обсягів овочевої продукції та забезпечення населення якісною продукцією за доступними цінами.

… Нагадаємо, Вінницька міська рада продовжує працювати та підтримувати аграріїв з метою забезпечення продовольчої безпеки громади та країни в цілому. Всі ці роботи здійснюються в рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.


До кабінету сільгоспвиробника у Державному аграрному реєстрі додано шар супутникових карт ярих та озимих культур врожаю 2023 року. Опубліковані карти посівів містять дані про розташування та площу полів з ключовими сільськогосподарськими культурами, такими як: озима пшениця, ячмінь, ярі зернові, кукурудза, соняшник, соя, горох, цукрові буряки, виноград та інші. Карти також відображають ліс, болотні угіддя, водні або штучні об’єкти, відкритий ґрунт та необроблювані землі.

Минулого року при розподілі бюджетної субсидії на гектар оброблюваних земель серед малих агровиробників у ДАР було вперше використано супутникові карти для верифікації обробки земельних ділянок. Ефективність цієї програми оцінювали також за допомогою супутникового моніторингу, який показав, що отримувачі підтримки у наступному сезоні збору врожаю в середньому мали в обробці більшу площу, ніж ті, хто не брав участь у програмі.

«Мінагрополітики планує й надалі удосконалювати процес верифікації посівів у ДАР, зробивши його повністю автоматичним. Це об’єктивний, прозорий та ефективний підхід, який повністю відповідає вимогам ЄС. Відтак, вкрай важливо мати у системі актуальні дані про врожай та загальний стан земельних ділянок агровиробників, що користуються державною підтримкою чи іншими видами допомоги», - зауважив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.

Супутникові карти посівів були створені для всієї України командою фахівців Інституту космічних досліджень НАН і ДКА України та Національного технічного університету України «КПІ ім. І.Сікорського» за підтримки Глобального фонду Світового банку зі зменшення наслідків стихійних лих і відновлення (GFDRR). Для отримання інформації були використані знімки супутників Sentinel-1, Sentinel-2 і Planet. При класифікації посівного покрову застосовувалась технологія машинного навчання.


Державний аграрний реєстр (ДАР) – це автоматизована електронна система, створена Мінагрополітики за технічної допомоги Європейського Союзу та Світового банку для ефективного і прозорого розподілу та адміністрування усіх видів підтримки для українських аграріїв, що надаються в межах державних програм, у вигляді грантів від міжнародних партнерів, а також будь-яких інших видів технічної допомоги.


Учасники заходу обговоритимуть перезавантаження галузі в нових умовах, коли значна частка садівничих площ опиналася в окупації, особливо, черешневі сади, внутрішній ринок скоротився щодо споживацького попиту, а експортні ринки відкривають нові можливості. Саме тому зараз гостро актуально виходити на новий технологічний рівень виробництва, слідкувати за новими ринковими трендами та рішеннями у галузях розсадництва та агрохімії. Все більш потужним та перспективним напрямком у садівництві стає фундуківництво – йому відводимо окремі доповіді.


Участь у програмі взяли фермери, які вирощують озимі зернові та олійні культури, та мають в обробітку від 5 до 500 гектарів. 12 тисяч фермерів отримали безкоштовно по одній тонні добрив (NPK+S 15:15:15+10) для основного та припосівного внесення. Загалом Програма USAID АГРО надала агровиробникам 12 тис тонн мінеральних добрив на осінню посівну.

Дякуємо адміністратору роздачі, Кооперативний зерновий проект / Ukraine Grain Cooperatives Project, за координацію логістики, комунікацію з аграріями та безпосередньо супровід роздачі на складах. Цього разу в програма підтримки діяла на всю територію України, роздача відбувалася на 35 складах. Аграрії з 23 областей отримали добрива.

Найбільше отримувачів було в традиційно аграрних областях, зокрема прифронтових. В Дніпропетровській області 1269 агровиробників отримали допомогу, майже стільки ж – в Кіровоградській, Полтавській та Миколаївській областях. Отримали допомогу також і аграрії зі звільнених громад – Харківської, Чернігівської, Сумської, Київської та Херсонської областей.

Нагадаємо, що реєстрація на отримання добрив тривала в Державному аграрному реєстрі: https://www.dar.gov.ua/. Подаватися на участь могли усі агровиробники, які відповідали критеріям програми.


В Державний аграрний реєстр з 13 листопада розпочався прийом заявок від підприємців на включення в списки верифікованих експортерів агропродукції за новими розширеними критеріями.

Згідно з постановою Уряду № 1174 про розширення критеріїв, для подачі заявки в ДАР підприємець в період з 23.02.2022 по 27.10.2023 включно здійснив експорт товарів, отримав не менше 40 млн грн валютної виручки, за якою був завершений валютний контроль, що підтверджується листом з банку.

Крім того, відповідно до нових критеріїв:

▪️надається доступ до процедури верифікації підприємцям, які зареєстровані як платники податку на додану вартість після 23 лютого 2022 року;

▪️підприємець не має податкового боргу за платежем 21081000 «Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД»;

▪️щодо підприємця не складався акт ДПС про відсутність за місцем юридичної реєстрації при перевірці дотримання валютного законодавства.

З текстами наказів і списком верифікованих підприємців можна ознайомитися на сайті Міністерства - https://1ll.ink/7RpWa

Нагадуємо, 31 жовтня 2023 року Уряд схвалив постанову № 1132 «Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану». Документ змінює правила експорту аграрної продукції. Нові правила повинні унеможливити зловживання та порушення законодавства під час експорту агропродукції. А також захистити права агропідприємців, які дотримуються законодавства щодо експорту.


⏰ Коли: 14.11.2023, 10:00 - 13:00

📲 Формат: онлайн, Zoom

Хочете, щоб продукція була конкурентоздатною на європейському ринку у довгостроковій перспективі? В першу чергу, для цього продукція має бути безпечною для споживачів!

Тому з метою безперешкодної реалізації такої продукції у 🇪🇺 ЄС виробники та майбутні експортери повинні довести відповідність товару законодавчим вимогам з безпечності та маркування Європейського Союзу.

🍎 Запрошуємо малі та середні підприємства на майстер-клас «Від упаковки до експорту харчової продукції»

• БЛОК 1 - 10.00-11.30 «Експорт харчової продукції до ЄС. Законодавчі вимоги. Сертифікати»

  1. Аналітика вимог законодавчих актів при експорті харчових продуктів до ЄС.
  2. Як зареєструвати експортні потужності харчового підприємства в Держпродспоживслужбі?
  3. Відмінності між експортом продукції тваринного і нетваринного походження.
  4. Як оформити Ветеринарний сертифікат або Сертифікат здоров’я для для експорту харчових продуктів?
  5. Вимоги до маркування харчової продукції.

👩🏼‍💻Тренер: Дмитриченко Таміла - провідний експерт департаменту міжнародного співробітництва Донецької ТПП, сертифікований консультант з експорту до ЄС. • БЛОК 2 - 11:30-13:00 «Вимоги до пакувальних матеріалів для продуктів харчування»

  1. Застосоване законодавство до пакувальних матеріалів для продуктів харчування
  2. Основні вимоги з безпечності до пакувальних матеріалів
  3. Огляд гармонізованих стандартів, які застосовуються до пакувальних матеріалів
  4. Заходи з доведення відповідності пакувальних матеріалів, коли стандарти не застосовуються
  5. Документи, які є доказом відповідності пакувальних матеріалів вимогам з безпечності

👩🏻‍💻Тренер: Дарина Антоненко - Харківська ТПП, експерт – аналітик з дослідження ринку України та міжнародних ринків, сертифікований консультант з експорту до ЄС та Канади, консультант з питань підтвердження технічної відповідності, 6-ти річний досвід в експорті Довідкова інформація:

Захід організовано в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку за дорученням Європейського Союзу та уряду Німеччини реалізує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Захід став можливий за рахунок додаткового фінансування уряду Німеччини. Організатори заходу – Торгово-промислова палата України та Координаційний центр підтримки експорту. Зміст публікації є виключною відповідальністю Торгово-промислової палати України та Координаційного центру підтримки експорту і не обов'язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ.


Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО безоплатно надасть 7 тис. українським агровиробникам мінеральні добрива для весняної посівної – 2024.

За підтримки Мінагрополітики реєстрація на отримання допомоги вже розпочалася в Державному аграрному реєстрі у розділі «Доступні програми» – USAID АГРО_карбамід під ярі зернові та олійні в сезоні 2024 р.

Отримати допомогу можуть агровиробники, які: ✅ мають в обробітку від 5 до 500 га у будь-якій області України (за винятком тимчасово окупованих територій) ✅ вирощують зернові або олійні культури ✅ зареєстровані як юридичні особи або ФОП, зокрема, сімейні фермерські господарства ✅ відповідають іншим умовам програми

👉🏼 Погоджені заявники, які обробляють від 5 до 20 га землі (власна та орендована), отримають по одній тонні добрива, а ті, хто обробляють від 20 до 500 га – по дві тонни. Видача добрив планується на листопад-грудень 2023 року

📍Подача заявок триватиме з 1 по 14 листопада в Державний аграрний реєстр


Уряд США у межах ініціативи AGRI-Україна безоплатно надасть 7 тисячам українських агровиробників мінеральні добрива для весняної посівної - 2024. Через Програму USAID АГРО українським агровиробникам передадуть загалом 14 тисяч тонн добрив. Кожен учасник зможе отримати до 2 тонн мінерального добрива (карбамід) на господарство.

За підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України, реєстрація на отримання допомоги пройде в Державний аграрний реєстр (ДАР) у розділі “Доступні програми” - USAID АГРО_карбамід під ярі зернові та олійні в сезоні 2024 р.

Подача заявок триватиме з 1 по 14 листопада. Отримати допомогу можуть агровиробники, які: • мають в обробітку від 5 до 500 га у будь-якій області України (за винятком тимчасово окупованих територій), • вирощують зернові або олійні культури, • зареєстровані як юридичні особи або фізичні особи-підприємці, зокрема, сімейні фермерські господарства, • відповідають іншим умовам програми.

Погоджені заявники, які обробляють від 5 до 20 гектарів землі (власна та орендована), отримають по одній тонні добрива, а ті, хто обробляють від 20 до 500 га - по дві тонни. Пріоритетність в отриманні добрив матимуть господарства, власницями або заявниками яких є жінки (згідно з інформацією в системі ДАР). Видача добрив планується на листопад-грудень 2023 року.

Через порушену логістику, низькі ціни на зерно та виснаження власних ресурсів, невеликі фермери часто не можуть придбати необхідні добрива. Згідно з опитуванням Міністерства аграрної політики та продовольства України, для майбутнього врожаю 2024 внесення добрив очікується на рівні вдвічі меншим за агрономічну потребу (47%). Повністю забезпечити свою потребу в добривах готові лише 10 відсотків респондентів, а саме великі та середні виробники. Таке скорочення застосування добрив може призвести до зниження потенціалу врожайності та падіння обсягів зібраного врожаю. А отже, негативно вплине як на довгострокову стійкість українського агросектору, так і на глобальну продовольчу безпеку.

Програма роздачі добрив є частиною ширшої діяльності USAID АГРО у межах Ініціативи AGRI-Україна. Приблизно 8 200 фермерів отримали добрива та насіння кукурудзи та соняшнику навесні, а близько 12 000 фермерів отримали добрива під час осінньої посівної кампанії 2023 року. Загалом, у 2023 році підтримка Програми USAID АГРО забезпечила потребу агровиробників у насінні та добривах для посівної площі близько 370 тис. га. Це дало можливість українським аграріям виростити понад 110 тис. тонн насіння соняшнику та збільшити врожайність, зібравши додатково 220 тис. тонн зернових. Таких обсягів вистачить, щоб забезпечити соняшниковою олією близько 3 млн осіб на рік (в середньому одна людина споживає близько 13 кг соняшникової олії за рік). А також прогодувати 4 млн осіб (в середньому одна людина споживає 50 кг хліба за рік). Підтримка виробництва сільгосппродукції посилить локальну та глобальну продовольчу безпеку. А також, сприятиме стійкості всього аграрного сектору України, зберігаючи його потенціал для розвитку економіки країни.


🍁За вікном жовтень, а поливний сезон продовжується. Вологозарядка, проведена восени, постачає у кореневу систему рослин, як вологу, так і поживні речовини у зимово-весняний період. Волога земля добре ущільнюється, а значить немає доступу морозу до коренів рослин.

🔸Наприклад, для отримання високих врожаїв озимих вирішальна роль належить передпосівним вологозарядковим поливам.

🔸Адже вони створюють запаси вологи в ґрунті на глибині до 2-х м, яка використовується рослинами під час весняно-літньої вегетації і в результаті – урожай збільшується у 2 – 3 рази.


Аграрії Вінницької громади продовжують збір сільськогосподарських культур врожаю 2023 року. Наразі триває збір сої та соняшнику, згодом - кукурудзи на зерно. Станом на сьогодні аграріями громади вже зібрано 638,3 га сої та 208 га соняшника, що становить 73,2% та 25,2% до загальної площі посіву. Середня урожайність сої складає 28 ц/га, соняшника – 35 ц/га.

Окрім того, на територіях громади ще підлягають обмолоту 2332 га зернових культур (кукурудзи – 2332 га) та технічних культур 860 га (соняшнику – 627 га та сої – 233 га.)

Водночас аграрії громади дали старт посівній кампанії озимих культур під врожай 2024 року. Стартували з посіву озимої пшениці та озимого ріпаку, площа посіву яких склала 680 га та 40 га відповідно.

Як розповіла начальниця управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР Наталія Павленко, раніше аграрії вже зібрали врожай ранньої групи зернових та технічних культур та намолотили понад 13,2 тисячі тонн зерна пшениці, ячменю та ріпаку. Йдеться про такі результати:

озимий ячмінь - 58,5 ц/га, що на 8,5 ц/га вище, ніж торік;

озима пшениця - 65,5 ц/га, що на 15,8 ц/га більше, ніж торік;

озимий ріпак - 38,9 ц/га, що на 1 ц/га більше, ніж торік.

“7 суб’єктів господарювання в поточному році посадили овочеві культури на площі 42,5 га, і порівняно з минулим роком площі посіву збільшились на 37% (31 га), які обробляли лише 3 овочівника. Низькі закупівельні ціни на картоплю в минулому році призвели до зменшення площі даної культури в 2023 році на 4 га. Однак, за рахунок цього фермери збільшили площі під посадку іншими овочевими культурами та зробили акцент на капусту, буряк, моркву, цибулю, томати, перець, баклажани. Наразі проводиться збір овочів”, – зазначила Наталія Павленко.

Варто відмітити, що фермери громади лише в незначній кількості забезпечують потребу громади в продукції овочівництва та картоплярства, адже значна їх частина вирощується в господарствах жителів сіл, а також завозиться з інших регіонів та імпортується з інших країн. Враховуючи це, управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради напрацьовує проєкт Порядку фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників у галузі овочівництва та картоплярства з метою стимулювання нарощування обсягів овочевої продукції та забезпечення населення якісною продукцією за доступними цінами.

…Нагадаємо, Вінницька міська рада продовжує працювати та підтримувати аграріїв з метою забезпечення продовольчої безпеки громади та країни в цілому. Всі ці заходи здійснюються в рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.


Урамках Конференції учасники дізнаються про поточний стан розвитку органічного сектору України, ознайомляться з аналітикою органічного ринку від провідних експертів, матимуть нагоду долучитися до дискусійної панелі за участі органічних виробників та провідних торговельних мереж, присвяченій просуванню органічних продуктів на внутрішньому ринку України.

Також у рамках Конференції заплановано відзначення українських органічних операторів, які першими були сертифіковані за національним законодавством в органічній сфері.

Конференція «Органічний день в Україні» проходитиме в гібридному форматі, завдяки чому учасники зможуть відвідати подію або особисто в Києві, або долучитися онлайн (Zoom).

Місце проведення: Київ, вул. Хрещатик, 25, First Conference Hall

Час: 10:00 – 14:00 (за Києвом)

Реєстрація на захід та програма Конференції за посиланням: https://forms.gle/kETnS2VYzg4yxpcP6.

Захід організовано Міністерством аграрної політики та продовольства України та Громадською спілкою «Органічна ініціатива» за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-українських програм «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та «Органічна торгівля заради розвитку в Східній Європі» (OT4D) та проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (COA).


Вінниця стала «подіумом» для показу агромоделей. В нашому місті виїхали на поле – сотні тракторів, сівалок, комбайнів з різних куточків України. Масштабну виставку організували для сільгоспвиробників. Вперше «День поля» у Вінниці провели кілька років тому. Цього разу – масштаби подвоїлись - участь взяли півтори сотні учасників.

У Вінниці стартує навчання агровиробників. До участі в проєкті запрошують підприємців сільськогосподарської галузі та виробників продукції, які працевлаштували від 5 до 100 робітників та виготовляють продукцію для продажу на зовнішніх ринках. Меморандум про співпрацю підписали Вінницька міськрада, “Клуб Ділових Людей” та нова організація “Клуб успішної молоді”. Це дасть можливість вийти на новий рівень співпраці міста з закордонними інвесторами.

Це вперше за останні роки від пандемії та від початку повномасштабного вторгнення аграрії змогли організувати таку велику експозицію на якій показали - самохідні обприскувачі, зернозбиральні комбайни, валкові косарка, трактори, культиватори, дрони-обприскувачі. Агропромисловий комплекс Вінниччини є одним з найпотужніших в Україні – і саме від відчизняних аграріїв тепер залежить продовольча безпека усієї країни

Це другий такий потужний захід, що відбувся в Вінниці з 1910 року! Перший був в 2021 році в нашому аеропорту.

За ці два дні нам вдалося привернути увагу до тих, хто відіграє найважливішу роль у продовольчому забезпеченні України та інших країн світу – до сільськогосподарських виробників. Цей захід без перебільшень став майданчиком для комунікації – щодо експорту, розмінування, логістики та інших питань. Наші аграрії вже готуються до інтенсивів у межах проєкту “Амбасадори Вінниці”, який допоможе їм вийти на зовнішній ринок.

Ми разом з закордонними партнерами маємо втілити в життя ще багато ідей і, переконаний, що попрацюємо над відновленням країни після перемоги у війні з рф.

Дякуємо ЗСУ за можливість працювати та відновлювати економіку!


Сьогодні Вінницький міський голова Сергій Моргунов підписав меморандум про співпрацю та взаємодію з ГО “Вінницький Клуб Ділових Людей” та ГО “Клуб успішної молоді”.

Наразі обидві громадські організації реалізують проєкт “Амбасадори Вінниці”, присвяченого вінницьким агровиробникам. Для них це чудова можливість реалізувати свій потенціал, здобути нові знання та розширити ринки збуту.

Якщо ваша компанія працює в агропереробному секторі, у вас від 5 до 100 найманих працівників, маєте продукцію готову до експорту або у вас є перший досвід експорту, запрошуємо вас взяти участь в конкурсному відборі.

Важливо, що залучені в цьому проєкті будуть також іноземні партнери.

Більше деталей про “Амбасадорів Вінниці”можна прочитати тут – http://surl.li/lckfi


Близько 150 представників українських та світових виробників презентували сучасну сільськогосподарську техніку – самохідні обприскувачі, зернозбиральні комбайни, валкові косарки, трактори, культиватори, дрони-обприскувачі тощо. Захід організували з урахуванням безпекових вимог для всіх присутніх у разі повітряної тривоги. Сергій Моргунов зазначив, що агропромисловий комплекс Вінниччини є одним з найпотужніших в Україні і тому необхідно розвивати цей потенціал. Він також додав, що це вже друга подібна виставка, яка відбулася у місті за останні кілька років. І викликала вона чималий інтерес як у місцевих, так і регіональних аграріїв.

“Зараз на такий захід виник запит – всі виклики, які стосуються аграріїв країни, спонукали організаторів влаштувати цю виставку. Всі можливі очікування вона перевершила. Якщо спершу думали, що учасників буде обмаль, то сьогодні ми маємо їх близько 150! Ми розуміємо, що аграріям необхідно спілкуватися, обмінюватися досвідом та різними практиками, а також думками щодо вирішення проблем, пов’язаних з повномасштабною агресією рф проти України: знищення аграрної інфраструктури, замінування полів та неможливість їх обробляти – це те, що їх турбує зараз найбільше. Агровиставка стала майданчиком, який дасть додатковий поштовх для реалізації тактичних та стратегічних планів аграрного бізнесу країни”, – сказав Сергій Моргунов.

Вячеслав Соколовий - голова Вінницької обласної Ради теж переконаний, що виставка, де основною аудиторією є представники сільськогосподарського сектору має неабияке значення для розвитку та масштабування роботи аграріїв. Він також додав, що область має підприємства, які пропонують ринку технологічні засоби, призначені для розвитку агропромисловості.

“Від наших аграріїв залежить продовольча безпека всього населення країни. Тут чимало виробників землеобробної техніки, посівних машин, засобів захисту та обробки землі. Дуже важливо, що тут є люди, які шукають рішення в складних умовах війни, адже розуміють, наскільки важливо забезпечити продовольством людей. На плечах аграріїв дуже велика відповідальність. І завдяки Збройним Силам України, які тримають фронт, наші фермери можуть працювати. Для нашої області надзвичайно важливо працювати на перемогу і це один з тих напрямків, який забезпечує стійкість економіки”, – сказав Вячеслав Соколовий - голова Вінницької обласної Ради.

На виставці “АГРО-Вінниця” відбулася знакова подія для представників сільськогосподарського сектору. Міський голова підписав меморандум про співпрацю та взаємодію з двома громадськими організаціями – Business People Club та ГО Клуб Успішної Молоді, які реалізують проєкт “Амбасадори Вінниці”.

Сергій Моргунов зазначив, що підписання меморандуму – це черговий крок на шляху до розвитку агропромислової галузі та можливість вийти на новий якісний рівень у контексті співпраці з зарубіжними інвесторами.

“Ми давно вже співпрацюємо з міською радою і відчуваємо, що є підтримка та можливості для співробітництва, до того ж ми співпрацюємо з міжнародними партнерами. Цей проєкт Європейського Союзу, який реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Ми виграли ґрантовий проєкт та підписали угоду про те, що проєкт “Амбасадори Вінниці” буде реалізовуватися спільно з міською радою. Перший блок навчання стартує наприкінці вересня, а бізнес-місія буде у листопаді. Запрошуємо представників харчової переробки до спільної роботи. Експортери відіграють зараз велику роль у наповненні бюджету валютою і, сподіваємося, проєкт стане основою для тісної та продуктивної співпраці”, – сказала президентка Business People Club Nadiya Lysetska.

Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР Департамент економіки і інвестицій


Адже цей захід "День поля АГРО-Вінниця" спрямований передусім на відновлення та підтримку сільського господарства.

Його ініціювали аграрії, оскільки через війну галузь, як і вся Україна, переживає важкі часи. Ворог зухвало краде та знищує техніку, руйнує ракетними ударами агропідприємства та порти, засіює мінами поля. Як результат - послаблення економіки країни в цілому.

Для фермерів та виробників агротехніки та інших сільськогосподарських товарів ця виставка – додаткова можливість зав’язати партнерство, обмінятися досвідом та ідеями, а також поділитися шляхами вирішення проблемних питань. Сподіваюсь, вона буде ефективною та результативною.

Вінницький регіон один з найпотужніших у аграрній сфері. Тож маємо тримати планку і продовжувати розвиватися у цьому напрямку, задіюючи сучасні інструменти та планомірно виходити на зовнішній ринок.

Для цього підписали сьогодні тристоронній меморандум про співпрацю між Вінницькою міською радою та двома громадськими організаціями – “Вінницький Клуб Ділових Людей” та “Клуб успішної молоді”. Вони реалізують проєкт “Амбасадори Вінниці”, де можуть взяти участь експортоорієнтовані агровиробники.

Дякую Захисникам за можливість проводити подібні заходи.

Працюємо далі задля Перемоги!

Вячеслав Соколовий - голова Вінницької обласної Ради Business People Club Клуб Успішної Молоді


Виробництво, переробка, агроконсалтинг, реалізація, науковий супровід, співпраця з місцевою владою, міжнародна співпраця - все в одному обʼєднанні агрокластеру АГРОВІН!!!

Наша команда чекає на зустріч з Вами на День Поля "АГРО ВІННИЦЯ" та Міжнародному аграрному форумі «Забезпечення продовольчої безпеки України та розвиток аграрного сектору» 20 вересня о 11.00 місто Вінниця вул.Гонти 94


Минулого тижня у приміщенні Вінницько-Хутірського старостинського округу в селі Писарівка відбулася робоча зустріч з представниками фермерських господарств, які займаються овочівництвом на території Вінницької громади. На зустрічі говорили про площі посіву овочевих культур, їх сорти, обсяги, тип обробки і посадки, про цьогорічну врожайність овочевих культур у відкритому ґрунті, про органічні та мінеральні добрива, які використовують аграрії, а також обговорили цінову політику. Кожен аграрій розповів про свою діяльність у сфері овочівництва, які технології вони використовують, який підхід догляду потребує кожен вид культури, як погодні умови впливають на врожайність цих культур та інше.

У свою чергу працівники розвитку сільських територій розповіли про мету цього зібрання, яке має відношення до розробки Порядку надання фінансової підтримки на безповоротній основі суб’єктам господарювання у галузях овочівництва та картоплярства за рахунок коштів бюджету ВМТГ у рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.

«Маємо завдання, передбачене Програмою, підтримати розвиток галузей овочівництва та картоплярства – для його реалізації хочемо максимально врахувати пропозиції безпосередньо виробників, щоб цей Порядок не носив формальний характер, а дійсно був потрібний виробникам продукції та став дієвим механізмом, спрямованим на забезпечення продовольчої безпеки», - зазначила начальниця управління розвитку сільських територій Наталія Павленко.

«Враховуючи те, що сьогодні клімат змінюється на очах і ми маємо недостатню кількість опадів, а також враховуючи біологічні особливості овочевих рослин, зрошення є обов’язковим елементом технологій їх вирощування в умовах недостатнього зволоження, - зауважив овочівник Василь Сольський. - І сьогодні без встановлення крапельного поливу неможливо отримати бажаний результат» - додав він.

Водночас, важливе значення для отримання врожаю товарних овочів має використання якісного насіння та садивного матеріалу. «Ми завжди закуповуємо насіння та розсаду у перевірених виробників, які працюють офіційно, - підтримав розмову фермер Денис Григоренко. - А також велику увагу приділяєм використанню не лише органічних добрив, а й мінеральних».

Також говорили про фінансову підтримку на одиницю оброблюваних сільськогосподарських угідь (1 га) чи на одиницю вирощеної продукції в розрахунку на 1 га фактично зібраної площі (ц/га).

«Звичайно, краще і справедливо виділення фінансової підтримки на одиницю вирощеної продукції в розрахунку на 1 гектар з центнера фактично зібраної площі, - сказала фермерка Оксана Григоренко. - Це нас дуже б стимулювало до отримання кращого врожаю, хоча є інші чинники, які впливають на врожай і не залежать від нас - природно- кліматичні…».

Отже, в результаті дискусії, записали наступні напрямки підтримки:

  • часткова компенсація витрат на встановлення системи краплинного зрошення;

  • часткова компенсація вартості витрат за придбані мінеральні добрива, висіяне насіння та висаджену розсаду овочів;

  • фінансова підтримка на одиницю вирощеної продукції в розрахунку на 1 гектар фактично зібраної площі (ц/га).

Окрім цього, овочівниками було озвучено і ряд проблемних питань, що їх турбують: перевиробництво овочів та, як наслідок, низька ціна, відсутність необхідних потужностей для доробки, переробки та зберігання овочів, відсутність постійних каналів збуту та слабо розвинений експорт.

«З томатами цього сезону просто катастрофа. Є загроза, що частина врожаю залишиться на полях. Парадоксальна ситуація в тому, що продати товар на Столичному ринку в Києві простіше, ніж потрапити на Привокзальний у Вінниці» розповідав голова фермерського господарства Данило Зубов.

«Перехід до кластерної моделі організації виробництва продукції овочівництва – це єдиний шлях вирішення проблем галузі, і ми поступово до цього прийдемо – так працюють країни Європи, наприклад, Німеччина, - пояснював радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору та сільських територій Олександр Закорченний. - Це поступова побудова зв'язків між фермерами, переробниками сільськогосподарської продукції, виробниками товарів і послуг, оптовими та роздрібними посередниками, іншими організаціями та установами. А завдання влади полягає у створенні для них сприятливих умов, щоб врахувати інтереси і виробника продукції, і переробника, і реалізатора».

На завершення зустрічі працівники міської ради запропонували фермерам взяти участь в навчальному семінарі та його організації, який відбудеться у вересні поточного року, надавши інформацію про актуальні теми для обговорення.

Такі зустрічі плануємо ще провести у другій декаді вересня з активними представниками особистих селянських господарств, які мають в обробітку 0,5га і більше сільськогосподарських угідь.

….У зустрічі взяли участь: радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору та сільських територій Олександр Закорченний, працівники управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради – Наталія Павленко, Світлана Фесько, Юлія Яланецька, заступниця старости Вінницько-Хутірського старостинського округу Майя Власюк, овочівники громади - Данило Зубов, Василь Сольський, Оксана та Денис Григоренки, Максим Сивак та Василь Гаврилюк.


На заході обговорили ряд організаційних питань, зокрема визначили періодичність та місце проведення наступних засідань Правління, а також обговорили процес прийому у члени АСОЦІАЦІЇ та розглянули і погодили Положення про членські внески АСОЦІАЦІЇ з подальшим затвердженням на Загальних зборах АСОЦІАЦІЇ. Крім того, обговорювали проєкт Меморандуму про співпрацю та взаємодію з Європейським кооперативним сімейним товариством «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлаха, Моравія – Чеська Республіка.

Така співпраця дасть можливість вийти на нові ринки збуту місцевим фермерам та агровиробникам, які виробляють мед, цукор, олію, борошно і вироби із нього та іншу екологічну продукцію, розповіла Катерина Лучицька, представниця чеської компанії. Крім того, можливий і обмін досвідом в частині бджільництва та наукових підходів щодо розвитку аграрного сектору.

Як зазначив голова АСОЦІАЦІЇ Андрій Ковальчук, агробізнес в Україні – це одна з найбільш динамічних галузей, яка генерує чималий відсоток ВВП країни. Відтак фермери зацікавлені в тому, щоб створювати якісний продукт і наповнювати ним як внутрішній, так і зовнішній ринок.

Нагадаємо, АСОЦІАЦІЮ створили 22 червня 2023 року на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Метою АСОЦІАЦІЇ є сприяння підтримки та розвитку аграрного бізнесу на території ВМТГ та розвиток конкурентоспроможних, високотоварних господарств з орієнтацією на переробку сировини. І оскільки пріоритетом нашої громади є «зелена економіка» та «смарт спеціалізація», підсилення роботи та розвиток фермерських господарств має лише посприяти Зеленому курсу громади, який Вінниця затвердила наприкінці 2022 року.


Пшениці, ячменю та ріпаку зібрали 13 000 тонн. Ранні зернові та технічні культури у громаді уже змолотили. Попри це, на більш ніж 2 000 гектарів ще збиратимуть кукурудзу, соняшник та сою.

Погодні умови безперечно вносили корективи в хід збиральних робіт, однак злагоджена робота та потужна матеріально-технічна база сільгосппідприємств дозволила провести збір ранніх зернових та ріпаку без суттєвих втрат.

Важливо відмітити, що урожайність всіх ранніх зернових культур вище минулорічних показників по громаді.

Зокрема урожайність озимого ячменю становить 58,5 ц/га, що на 8,5 ц/га вище, ніж минулого року, озимої пшениці - 65,5 ц/га, що на 15,8 ц/га більше проти минулого року, озимого ріпаку - 38,9 ц/га, що на 1 ц/га більше проти минулого року.

Окрім того, на територіях громади ще підлягають обмолоту 2332 га зернових культур (кукурудзи – 2332 га) та технічних культур 1707 га (соняшнику – 835 га та сої - 872 га.)

Попри те, що жнивну кампанію завершено, робота на полях в аграріїв не зупиняється і наразі вони активно проводять підготовку до посіву озимих зернових та технічних культур під урожай 2024 року.

Аграрії вже другий рік поспіль сіють і збирають урожай в умовах повномасштабної війни. Найбільший виклик зараз – відсутність можливості експортувати збіжжя, до якого додався ще й брак робочої сили, адже чимало працівників боронять нашу державу.

Однак, виростивши в умовах війни непоганий врожай, аграрії сподіваються, що його вдасться продати, зокрема, й на експорт.


Рішення прийнято 🦾

Офіційно повідомляємо, що AGRO VINNYTSIA 2023 відбудеться.❤️😎

Що: статична експозиція та демо-показ✅

Де: м. Вінниця, вул. Гонти, 88 📍

Коли: 20-21 вересня 2023 рік⏰⏱

До зустрічі на квадратних метрах AGRO VINNYTSIA💙

Бережіть себе.

Любіть Україну. Допомагайте один одному. Вірте в ЗСУ. Вірте в нашу перемогу🇺🇦 Чекайте на AGRO❤️

По всім деталям звертайтеся за номером телефону: 📞 (073) 000 4999


🥧 Фортифікація (збагачення) борошна вітамінами та мікроелементами для покращення здоров'я населення у світі вже стало звичною практикою, яка впроваджена у понад 80 країнах. Міжнародні організації висловлюються за користь вітамінізованого борошна та закуповують його для гуманітарних програм, зокрема, і для забезпечення продуктами харчування країн Африки та Азії.

✅ Щоб надати українським борошномельним підприємствам більше можливостей для розвитку, Програма USAID АГРО співфінансує 15 (п’ятнадцять) проєктів вітамінізації борошна із загальним бюджетом до 57 млн грн. Це дозволить зробити українську продукцію більш конкурентною та затребуваною на нових міжнародних ринках, розширити асортимент та збільшити обсяги переробки.

В умовах війни та обмеженого експорту, низьких цін на зерно виробництво вітамінізованого борошна сприятиме вдосконаленню каналів та ринків збуту, розширить доступ мікро-, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП) – виробників зерна до борошномельних підприємств і налагодженню довготривалої співпраці. Дедлайни:

📌 до 21 серпня 2023 р. – зареєструватися для участі у передзаявочному онлайн-семінарі (електронна адреса: agro.subawards@chemonics.com)

📌 22 серпня 2023 р. з 14:00 до 16:00 АГРО проведе передзаявочний онлайн-семінар

📌 не пізніше 18:00, 24 серпня 2023 р. для подання запитань щодо участі у цьому конкурсі

📌 не пізніше 18:00 за місцевим часом 17 вересня 2023 р. – кінцевий термін подання заявок (технічна пропозиція, бюджет і супровідні документи).


🇺🇦В Україні 5,5 млн га меліорованих земель, зокрема 2,2 млн га зрошуваних і 3,3 млн га осушуваних земель з відповідною меліоративною інфраструктурою. Постійного зрошення потребують майже 19 млн га орних земель, а водорегулювання – 4,8 млн га.

💦На зрошуваних землях в Україні здебільшого вирощуються зернові, технічні, кормові та овочеві культури, провадиться садівництво та виноградарство. Наприклад, помідори майже на 95 % складаються з води. Для вирощування одного помідора, вагою 250 грамів, сумарно потрібно понад 50 літрів води, а для виготовлення одного кілограма кетчупу – 530 літрів. Загальний обсяг води, необхідний для виготовлення кілограма томатної пасти, близько 710 літрів води.


Працюють, не покладаючи рук вінницькі аграрії - вони почали обмолот дозрілих посівів озимого ячменю, пшениці та ріпаку. З початку жнивної кампанії їм вдалося зібрати вже понад 2860 т цих зернових та технічних культур.

Загальна площа збирання культур складе близько 2,556 тис. га. На сьогодні вже зібрано 150 га озимої пшениці, що становить 13,0% до загальної площі посіву, 50 га ячменю (62,7%), та 350 га озимого ріпаку (26,5%) відповідно.

Окрім того, на територіях громади ще підлягають обмолоту 3368 га зернових культур:

🌾 озима пшениця - 1006 га,

🌾 озимий ячмінь - 30 га,

🌽 кукурудза – 2332 га

А також 2677 га технічних культур:

🌾 озимий ріпак - 970 га,

🌻 соняшник – 835 га,

🌱 соя - 872 га.

Варто зазначити, цього року аграрії зробили ставку на олійні культури, зменшивши площі посіву під зернові. Останні, на жаль, не дали за 2022 рік очікуваних прибутків, та, як наслідок, ресурсу для інвестування у виробництво. Крім того, логістика олійних культур більш вигідна та ці культури менше потребують внесення добрив.

Найбільшим викликом на сьогоднішній день для всіх, зокрема і для аграріїв, є війна, яка спровокувала дуже багато інших проблем, а саме:

💸 ріст цін на матеріально-технічні ресурси - сільгоспвиробникам доводилося робити корективи як в технології вирощування, так і оптимізуватися до собівартості, щоб вирощування сільськогосподарської продукції не було збитковим;

🚚 логістика - фермери європейських країн побачили конкурента в українських аграріях, тому була зупинена логістика на західній частині;

🚢 морські порти – це проблема, спровокована російською агресією.

Втім, попри складну економічну ситуацію в країні та виклики, які доводиться долати, вінницькі аграрії продовжують тримати свій фронт та забезпечувати продовольчу безпеку громади, регіону та країни в цілому.

Разом до Перемоги!!!


Торгову марку для продажу овочів та іншої сільськогосподарської продукції місцевого виробництва планують створити у Вінниці. Вона називається «Вінницький фермер». Це страт створення гуртово-роздрібних ринків з місцями для тривалого технологічного зберігання різних видів овочів, а також удосконалення інфраструктури аграрного ринку громади.


У Державному аграрному реєстрі (ДАР) триває прийом заявок за програмою підтримки «Добрива NPK від USAID АРГО, 2023 р.»

В межах програми, фермери, які вирощують озимі зернові та олійні культури, та мають в обробітку від 5 до 500 гектарів, можуть безкоштовно отримати по одній тонні добрива (NPK 16:16:16/15:15:15) для основного та припосівного внесення.

Детальна інформація про програму на інформаційній сторінці за посиланням: https://bit.ly/452o9uX

❓ Маєте питання щодо програми? Перегляньте секцію частих питань та відповідей: https://bit.ly/3ryFiO3

📧 Не знайшли відповіді на своє питання? Зверніться до контакт центру ДАР: +38 044 339 9215; support@dar.gov.ua або напишіть АГРО на електронну скриньку для запитів щодо цієї програми AGRI@chemonics.com


✍️Посвідчення на право роботи з пестицидами видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин, один раз на два роки після проходження навчання відповідно до програми навчання осіб, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням, торгівлею пестицидами. Порядок одержання посвідчення на право роботи з пестицидами визначається постановою Кабінету Міністрів України від 9 травня 2023 року №458 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/458-2023-%D0%BF#Text .

Посвідчення видається територіальними органами Держпродспоживслужби на безоплатній основі особам, діяльність яких пов'язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, торгівлею пестицидами, за умови досягнення ними 18 років, наявності чинного свідоцтва про проходження навчання та з врахуванням певних обмежень.

Навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та тестування за його результатами проводяться територіальними органами Держпродспоживслужби відповідно до Програми навчання осіб, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням, торгівлею пестицидами, затвердженої Мінагрополітики за погодженням з МОЗ, Міндовкілля і Держпраці в очній або дистанційній формі на платній основі.

📍На території Вінницької області обов'язок на проведення навчання та видачі посвідчення покладено на Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.

☎️Представники Управління фітосанітарної безпеки знаходяться за адресою: м. Вінниця, вул. Келецька, 53, офіси 413-414, тел. (0432)46-46-47.


Основною проблемою аграріїв під час посівної кампанії стало недостатнє забезпечення фінансовими ресурсами. Адже робота сільгосптоваровиробників здебільшого має сезонний характер і найбільш гострою є потреба у фінансуванні на початку та впродовж посівної кампанії, коли необхідно закупляти засоби захисту рослин, посівний матеріал, паливно-мастильні матеріали, техніку, оплачувати працю, нести інші витрати, що пов’язані із посівною кампанією.

За даними моніторингу сільськогосподарськими виробниками, що здійснюють свою діяльність на території ВМТГ посіяно понад 6600 га зернових та технічних культур, у тому числі: озимої пшениці – 1157 га, озимого ріпаку – 1341 га, озимого ячменю – 62 га, кукурудзи на зерно – 2333 га, сої – 872 га, соняшнику – 835 га.

Окрім посіву зернових та технічних культур, попри складнощі з реалізацією продукції, 7 аграріїв громади посадили 42,5 га овочевих культур: картопля, морква, буряк, цибуля, томати, перець, баклажани, капуста.

Хоча посівну кампанію уже завершено, проте в аграріїв кожен день насичений роботою. Проводиться робота щодо захисту сільськогосподарських культур проти хвороб, шкідників та бур'янів. Підходить період підготовки техніки до початку збирання врожаїв озимих культур.

За словами аграріїв, цей сезон буде складнішим за попередній, оскільки минулорічна посівна кампанія була спланована ще до повномасштабної війни та більшість з них змогли накопичити запаси паливно-мастильних матеріалів, мінеральних добрив тощо.

Варто зазначити, що торік аграрний бізнес був збитковим. Натомість в 2023 році аграрії дещо змінили структуру посівів, збільшивши площі олійних культур (ріпак, соняшник, соя), за рахунок зменшення площ під зерновими культурами, які не дали за 2022 рік очікуваних прибутків, та, як наслідок, ресурсу для інвестування у виробництво. Загалом, незважаючи на всі складнощі та ризики, пов’язані з сільськогосподарським виробництвом, аграрії сподіваються на гарні врожаї та довгоочікувану Перемогу.



До 5 травня триває конкурс на співфінансування проєктів із розвитку виробництва та переробки картоплі.

🔸 До участі у конкурсі запрошуємо суб’єктів підприємницької діяльності, сільськогосподарські кооперативи, громадські організації або бізнес-асоціації, які розробить та запровадить механізм залучення сільськогосподарських ММСП до партнерства/кооперації для створення локальних кластерів/хабів промислового картоплярства.

Умови конкурсу та деталі за посиланням


Його ініціювала Асоціація «Дунайська Соя», щоб показати переваги оригінального насіння сої відносно генномодифікованого. Аграрії отримають 15% компенсації за придбане оригінальне сертифіковане насіння сої під посівну кампанію-2023. У проекті можуть взяти участь виробники із загальним земельним банком до 1 тисячі га, кінцевими бенефеціарними власниками яких є громадяни України.


Український бізнес зараз знаходиться в умовах війни та відповідних економічних труднощів. Фінансування обмежене, а кредити стають дорожчими. Тому гранти за проєктом «єРобота» перетворилися на своєрідну фінансову ін’єкцією в складних умовах, яка допомагає бізнес-організму вижити.

Для початку нагадаю, що урядовий проєкт «єРобота», який розпочався в липні 2022 року передбачає одразу декілька програм для започаткування та розвитку бізнесу, серед яких «Своя справа», «Свій сад», «Своя теплиця» та «Новий рівень». За їх допомогою, юридичні особи та ФОП (а в деяких програмах і фізичні особи) можуть отримати грант на суму від 50 тисяч до 8 мільйонів гривень. Для цього потрібно виконати ряд умов, гарантуючи що бізнес працюватиме і надалі. Умови отримання грантових коштів по кожній з заявлених програм мають як загальний характер, так і містять свої нюанси в залежності від обраної програми.

На сьогодні хвилю заявок на отримання грантів за програмою «Новий рівень» призупинено і всі бажаючі подати заявку на грант очікують нової хвилі.

Враховуючи, велику зацікавленість програмою «Своя теплиця» і кількість питань, які постійно надходять щодо неї, пропоную детально розглянути можливість отримати саме цей грант і всім, хто ще не подав заявку пришвидшитись

АГРО має на меті покращити доступ невеликих виробників сільгосппродукції до потужностей з доробки, переробки зернових, олійних та бобових культур на продовольчі, кормові, промислові продукти та біопаливо.

Очікується, що в межах проєктів виконавці – українські суб'єкти господарювання – надаватимуть ММСП експертну, технічну та фінансову підтримку задля розширення переробки зернових, олійних та бобових культур. Діяльність буде спрямована переважно на розширення діючих переробних потужностей, що призведе до збільшення виробництва продуктів переробки зернових з вищою доданою вартістю для внутрішнього споживання та експорту.

Конкретні заходи можуть включати: 📍Сприяння створенню осередків розвитку регіональних переробних потужностей зернових, бобових та олійних культур 📍Виготовлення товарні партії продукції з високою доданою вартістю 📍Залучення ММСП до розвитку горизонтального та вертикального партнерства 📍Започаткування та/або диверсифікація переробки, підвищення продуктивності переробних потужностей
📍Впровадження кращих практик, стандартів контролю якості на різних етапах переробки продукції 📍Започаткування або диверсифікація виробництва біоетанолу, твердого біопалива з відходів переробки зерна

Очікувані результати: ✔️Запровадити не менше ніж дві нові технології доробки/переробки зерна ✔️Збільшити кількість робочих місць ✔️Для нових переробних підприємств, створених в межах проєкту, - досягти планових показників виробництва ✔️Для переробних підприємств, які вже працюють, - збільшити обсяги виробництва на 20%, розширити асортимент виробництва на 25%, збільшити обсяги продажів на 10% у перший рік.

АГРО планує надати до 367 000 000 грн. в межах 20 (двадцяти) проєктів, терміном впровадження до двох років. Очікується, що сума кожного субгранту буде становити від 10 000 000 до 36 000 000 грн. та обговорюватиметься індивідуально. Повний опис технічного завдання дивіться за посиланням - у коментарях.

⏰Дедлайни: 18:00, 2 травня 2023 – реєстрація на передзаявочний онлайн-семінар, який АГРО проведе 3 травня 2023 з 11:00-13:00 18:00, 8 травня 2023 – кінцевий термін прийому усіх запитань щодо цього конкурсу 18:00, 15 травня 2023 – кінцевий термін подання концепцій 1-ого етапу


Програма “Своя теплиця” від єРобота фінансує створення, розвиток та оплату будь-яких рахунків будівництва теплиці. На який розмір гранту можна розраховувати? Це залежить від площі ділянки: ✔️ 2 млн. гривень для 0,4 – 0,6 га ✔️ 3,5 млн. гривень для 0,8 – 1,2 га ✔️ 7 млн. гривень для 1,6 – 2,4 га Заповнюйте заявку на сайті: https://diia.gov.ua/services/grant-na-teplicyu, щоби отримати фінансування для вашої справи. Бо єРобота!


До війни наша країна була одним зі світових лідерів з виробництва та споживання картоплі на душу населення. 🥔Однак потенціал розвитку картоплярства не реалізований через відсутність доступу до якісного насіння, потужностей для зберігання, а також переробки картоплі. 98% нашої картоплі виробляється господарствами населення, але значна частина (до 20%) втрачається при зберіганні, вона також переважно не придатна для подальшої переробки. Відповідно, Україна зазвичай імпортує і картопляний крохмаль, і картоплю на переробку.


🥔 Програма USAID АГРО оголошує конкурс на співфінансування проєктів підтримки та зміцнення стійкості українських мікро, малих та середніх виробників картоплі для забезпечення продовольчої безпеки в Україні.




Весна прийшла і вже скоро на часі висаджувати перші овочі закритого грунту. Дізнайтеся, які бувають основні хвороби та шкідники цибулі, моркви, буряка і як правильно та безпечно захистити городину, щоб отримати гарний урожай.


Відтак Вінницька МТГ напрацьовує різні шляхи для забезпечення всіх потреб населення та підтримує землеробів, які займаються сільськогосподарською діяльністю.


Програма USAID АГРО запрошує подавати заявки на одержання субгранту для реалізації ініціативи з «Покращення доступу мікро-, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП) до послуг з використанням роботизованих і безпілотних технологій».


  • Андрій Очеретний
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Телеканал ВІТА
  • Вінницька міська рада
  • Вінницька міська рада
  • Департамент агропромислового розвитку Вінницької ОДА
  • Практичний вебінар
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Презентація типового бізнес-плану створення та діяльності сільськогосподарського кооперативу з заготівлі та переробки молока

Торги проходили у системі «Прозоро. Продажі» з дотриманням усіх процедур. За результатом аукціону розмір річної плати за користування ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею понад 19, 7 га суттєво зросла: стартова ціна на лот становила майже 7 тисяч грн, а на фініші вартість сягнула 363 тисяч грн.

Тож вже незабаром на цій території стартує будівництво екоферми, де вирощуватимуть близько 800 голів великої рогатої худоби. В планах використання європейських екологічних технологій та відновлюваних джерел енергії, а також засобів для переробки органічних відходів, що накладається на Європейський Зелений курс, який Вінниця задекларувала у 2022 році.

Важливо, що тут буде створено 50 робочих місць і 20% з них передбачені для демобілізованих військових.

Сподіваємося, зможемо таким чином дати новий поштовх для розвитку тваринництва на території нашої громади.

Програма розвитку ООН в Україні (UNDP) спільно з Глобальним екологічним фондом (GEF) та Інститутом кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України провели воркшоп «Стале тваринництво та перспективи розвитку галузі» для локальних фермерів та представників агропромислового сектору. Зокрема, мова йшла про нові способи утримання сільськогосподарських тварин з урахуванням зміни клімату та піклування про довкілля в умовах війни. Цей підхід передбачає оптимізацію та зменшення втрат кормів, покращення догляду за тваринами, належне управління відходами тваринництва, мінімізацію деградації земель та втрати водних ресурсів, а також зниження викидів парникових газів.

Під час заходу експерти поділилися досвідом вирощування кормів та сталого ведення тваринництва. Такий обмін знаннями сприятиме поліпшенню доступу до міжнародних ринків для сільськогосподарської продукції, виробленої фермерськими господарствами України. Також обговорили проблеми та можливості сталого ведення тваринництва в умовах повномасштабного вторгнення.

Начальниця управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Олена Дадус зазначила, що одними з викликів для українських фермерів є суттєве зменшення площ, придатних для ведення сільського господарства. Окрім того, впливають великі площі замінованих та забруднених земель, зменшення фінансової спроможності українського фермера.

«Наразі в агропромисловому комплексі актуальне питання збереження виробництва, зокрема й у галузі тваринництва, а також пошук нових рішень для швидкого відновлення галузі після наслідків повномасштабного вторгнення. Адаптація до зміни клімату, до нових правил, що запроваджуватимуться в рамках імплементації Директив та Регламентів ЄС, може забезпечити довгостроковий успіх для аграрних підприємств України та збільшення представництва українських товарів на ринках ЄС», – зазначила Олена Дадус. В роботі заходу також взяли участь координатор групи проєктів з енергетики та охорони довкілля UNDP Роман Шахматенко та Директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук.

Довідково: Проєкт UNDP «Сприяння сталому тваринництву та збереження екосистем на півночі України» за фінансової підтримки Глобального екологічного фонду та експертної підтримки світової програми FOLUR (Food Systems. Land Use. Restoration) реалізовується протягом 2022-2026 років у семи областях України – Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Вінницькій та Чернігівській. Проєкт передбачає розробку інтегрованих планів сталого землекористування; відновлення торфовищ і сприяння впровадженню сталих методів ведення тваринництва та рослинництва (палюдикультури); розвитку сільськогосподарської кооперації; збереження і відновлення природних середовищ існування; розробку системи вимірювань, верифікації та звітності для оцінки та зменшення потоків парникових газів на торфовищах.

Зібралися за круглим столом, щоб обговорити питання сталого тваринництва та перспективи розвитку цієї галузі. Участь у вінницькому воркшопі, що відбувся у межах міжнародного проєкту програми розвитку ООН-GEF взяли близько 100 фермерів, які прибули на захід як особисто, так і доєднувалися онлайн. Проєкт сприяння сталого тваринництва та збереження екосистеми на півночі України передбачає створення моделі екологічно-свідомої продовольчої системи.

Виклики сьогодення та перспективи розвитку цієї галузі обговорювали сьогодні, 14 травня, представники агросектору, академічного кола, які працюють у сфері екології та агропромислового комплексу, а також представники державних асоціацій та органів місцевого самоврядування під час тематичного воркшопу.

Круглий стіл відбувся в межах проєкту ПРООН-GEF «Сприяння сталому тваринництву та збереженню екосистем на півночі України». Під час заходу йшлося про те, що на порозі євроінтеграції кожна громада України має створити умови для виробництва продукції в межах європейських екологічних стандартів та гуманного поводження з тваринами. Менеджерка проєкту зі сталого тваринництва та збереження екосистем на півночі України, UNDP Тетяна Тевкун розповіла, що проєкт має на меті підтримати малих фермерів у сталому розвитку їхніх господарських практик у галузі тваринництва. Зокрема, йдеться про перехід до екологічно-свідомого користування землею, яка потребує комплексного підходу.

«Зараз, в умовах зміни політико-економічних процесів та гібридних війн дуже важливо мати екологічну, економічну, енергетичну та продовольчу безпеку. Нам дуже важливо допомогти малим фермерам в сталому розвитку. Весь цивілізований світ рухається в цьому напрямі. Зараз, коли ми стоїмо на порозі до вступу до ЄС, нашим підприємствам потрібно зберігати баланс у збереженні довкілля, у тваринництві та у своєму господарюванні. Йдеться про те, як гідно жити на своїй землі. Європейські партнери звертають увагу на те, як і за яких умов та чи інша продукція виготовляється», – зазначила Тетяна Тевкун.

Радник міського голови з питань агропромислового розвитку Олександр Закорченний розповів, що фактичний стан тваринництва, зокрема у Вінницькій громаді, не співставний з потенційними можливостями. Тому міська влада буде активно працювати над розвитком цієї галузі. Перші напрацювання та плани до реалізації вже є.

«Кількість великої рогатої худоби за останні 20 років зменшилася в понад 10 разів, більша частина поголів’я вирощується в особистих селянських господарствах, тому маємо зменшення об’ємів виробництва молока. Щоб створити умови для збільшення поголів’я, маємо активно працювати над відновленням пасовищ, а також активно підтримувати людей, які працюють у галузі тваринництва. Ми плануємо цьогоріч реалізувати будівництво екоферми в Малих Крушлинцях, де будуть умови для 1000 голів великої рогатої худоби. Вона буде зведена за всіма європейськими екологічними технологіями: догляд за тваринами, їх годівля, обробка продукції та переробка відходів на біогазових установках. Не менш важливою складовою є й підтримка демобілізованих військових, тож ми передбачаємо працевлаштування ветеранів на цій фермі. Ми також маємо напрацювання у сфері свинарства та вівчарства, зокрема в подальшому плануємо створити молочну ферму сімейного типу», – сказав Олександр Закорченний.

Працюючи в межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, яку затвердили напередодні 2023 року, міська влада також заручилась підтримкою науковців з Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН. Його очільник, Олександр Корнійчук, висловив надію на подальшу співпрацю із зацікавленими сторонами в подальшому.

«Для розвитку галузі тваринництва є декілька важливих складових – це корми, менеджмент та генетика. Наші співробітники за час існування Інституту створили понад 200 сортів кормових культур, які мають великий попит на території України. Ми залюбки допоможемо нашим фермерам у пошуках нової інформації та застосування нових технологій для розвитку цієї сфери», – сказав він.

Сьогодні, 23 лютого, на черговому засідання сесії Вінницької міської ради затвердили деталізовані додаткові умови здійснення партнерства в Малих Крушлинцях. На території цього населеного пункту, який входить до складу Вінницької громади, планують побудувати сучасну екоферму.

Як розповів Вінницький міський голова Сергій Моргунов, від стабільної роботи економіки залежить обороноспроможність України. Тому Вінницька міська рада продовжує сприяти розвитку підприємницької діяльності в громаді, щоб наповнювати ринок праці та збільшувати кількість податків, які надходять до бюджету.

“Для допомоги Силам Оборони та забезпечення стійкості міста – маємо максимально сприяти розвитку підприємництва громади, щоб люди мали роботу, а в бюджет надходили податки. Сьогодні одним з сесійних рішень затвердили деталізовані додаткові умови здійснення партнерства в Малих Крушлинцях. Там планується будівництво екоферми. Буде створено 50 нових робочих місць, 20 % з яких – для учасників бойових дій.

Передбачено встановлення сонячних панелей та будівництво біогазової установки для переробки органічних відходів. Це відповідає взятому нами Європейському зеленому курсу, – сказав Сергій Моргунов. – Дякую соціально відповідальному бізнесу за конструктивну співпрацю. Головне, що вона спрямована на розвиток громади та підтримку наших людей”.

Як повідомили в Департамент економіки і інвестицій ВМР, реалізувати цей проєкт планують протягом трьох років з дня укладання договору оренди землі та угоди про соціально-економічне партнерство.

Під час засідання сесії депутати також затвердили деталізовані додаткові умови здійснення партнерства щодо територій поруч зі ставками у Щітках – Марків та “Без назви”. Це інвестиційно привабливі водні об’єкти, на прибережних захисних смугах яких планують створити умови для культурно-оздоровчих потреб місцевих жителів.

“Додаткові умови передбачають низку робіт, пов’язаних з очищенням водних об’єктів, укріпленням берегів, здійснення санітарної обрізки дерев та додаткового озеленення цих земельних ділянок, а також розробку та погодження проєкту благоустрою земельної ділянки з урахуванням доступності та безбар’єрності. Важливо також, що в майбутньому тут будуть створені належні умови для відпочинку та оздоровлення”, – сказав директор департаменту економіки і інвестицій ВМР Максим Мартьянов.

Розпочато прийом документів від фізичних осіб для надання часткового відшкодування витрат за закуплену установку індивідуального доїння або (та) холодильну установку (далі – часткове відшкодування витрат на установку). Відповідно Порядку використання коштів обласного бюджету на часткове відшкодування витрат за закуплені фізичними особами установку індивідуального доїння або (та) холодильну установку для зберігання і охолодження молока (затвердженого рішенням 5 сесії обласної Ради 8 скликання від 26 лютого 2021 року (зі змінами)), виплата часткового відшкодування витрат здійснюється за закуплену фізичною особою для власного користування нову установку індивідуального доїння або (та) холодильну установку (ларі) вітчизняного виробництва, за умови утримання у власному домогосподарстві трьох і більше корів молочного напряму продуктивності, ідентифікованих та зареєстрованих в установленому порядку, в розмірі 50 % вартості установки. Часткове відшкодування витрат надається один раз на 5 років. Документи приймаються за установки, придбані у 2023 році (з 1 січня по 30 листопада), а також як виняток, придбані протягом 2022 року, в межах виділених асигнувань на 2023 рік. Для отримання часткового відшкодування витрат на установку, фізичні особи подають до 1 грудня 2023 року наступні документи:

  1. довідку, видану радою територіальної громади про кількість корів, які утримуються в домогосподарстві;
  2. копії паспортів великої рогатої худоби; ветеринарних карток до них (за наявності);
  3. копію технічної документації на установку (інструкція або паспорт);
  4. оригінал платіжного документу (товарний чек або квитанція про оплату);
  5. копію паспорта особи;
  6. копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті);
  7. довідку про відкриття поточного рахунка в банку. Документи подаються в Департамент агропромислового розвитку обласної військової адміністрації: м.Вінниця, вул.Хмельницьке шосе, 7 (адмінбудівля «Книжка»), 8поверх, каб.801; з 08.00-17.00 год., перерва 13.00-14.00 год. Телефон для довідок: (0432)-66-14-34.

18 червня о 14:00, ми поговоримо про:

✅ економічні втрати від захворювання корів;

✅ профілактика захворювань обміну речовин у корів;

✅ профілактика післяродових ускладнень у корів;

✅ профілактика захворювання вимені у корів;

✅ профілактика паразитарних захворювань у корів.



Онлайн вебінар 14 лютого 2023 року Час: 13:00 -14:30 Посилання для підключення буде надане усім зареєстрованим учасникам


  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Підприємець Кулачок Григорій Францович
  • Владислав Кривешко
  • Створення Ініціативної Групи
  • Звіт 2023 року у водній 🌊 галузі
  • Вінницька міська рада
  • Вінницький рибоохоронний патруль
  • Державна екологічна інспекція у Вінницькій області
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Вінницький рибоохоронний патруль
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Департамент відновлення та розвитку Вінницької міської ради
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Вікторія Сорока
  • Круглий стіл
  • Вінницько-Хутірський старостинський округ
  • Чиста водойма
  • Заборона на вилов раків!!!
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державна екологічна інспекція у Вінницькій області
  • Телеканал ВІТА
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Чергові загальні збори у селі Гавришівка. Що обговорювали?
  • Вінницька міська рада
  • Збори громадян за місцем проживання
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Збори громадян за місцем проживання
  • На чергових загальних зборах у Писарівці обговорювали благоустрій навколо водних об’єктів: що планують реалізувати?
  • У Гавришівці створили вже другу ініціативну групу «Чиста водойма». Тепер на території ВМТГ їх вже шість
  • Упорядкування водних об’єктів
  • Увага!!! Оголошення!!!
  • Увага!!! Оголошення!!!
  • Увага!!! Оголошення!!!
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Розпочато упорядкування документації із землеустрою на земельні ділянки водного фонду та паспортів водних об’єктів (ставків)
  • Вінницька міська рада
  • Вінницька міська рада продовжує працювати у напрямку забезпечення ефективного та раціонального використання земель водного фонду
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Загальні збори у селі Писарівка
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Загальні збори у селі Гавришівка
  • У Вінниці обговорили перспективи розвитку водних об’єктів на приєднаних територіях
  • Державне агентство меліорації та рибного господарства України
  • Увага!!! Оголошення!!!
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Увага!!! Оголошення!!!
  • У Гавришівці створили Ініціативну групу «Чиста водойма»
  • У Писарівці створили першу ініціативну групу
  • Ефективність використання перспективних водних об’єктів (ставків)
  • У Вінницьких Хуторах створено перші Ініціативні групи «Чиста водойма»
  • В Україні вперше діятиме окрема заборона на вилов щуки
  • У Вінницьких Хуторах обговорювали питання створення Ініціативних груп «Чиста водойма»

☝️Всесвітнє свято рибалок відзначають з 1985 року за рішенням Міжнародної конференції з регулювання і розвитку рибальства, аби підкреслити важливість цього виду діяльності та привернути увагу до необхідності дбайливого ставлення до водних біоресурсів.

🎣Риболовля – це захоплення мільйонів людей у всьому світі, які знаходять у ньому задоволення, релаксацію і спортивний інтерес.

🔹Водночас рибальство є важливою галуззю світової економіки, яка забезпечує продовольчу безпеку та зайнятість населення у багатьох країнах і регіонах.

🔰У цей святковий день бажаємо всім рибалкам міцного здоров'я, мирного неба і щедрих уловів. Нехай ваша справа приносить вам радість, незабутні враження та заряд позитиву!

☝️Вже 26 років поспіль у третю суботу квітня в Україні відзначається День довкілля.

🔹Його мета – привернути увагу суспільства до проблем довкілля та нагадати, що чистота навколишнього середовища залежить від кожного з нас.

💧🐟Давайте ощадливо і бережно ставитися, зокрема, до води і риби, як частини навколишнього середовища.

☝️Пам’ятайте, відповідальне ставлення до природи, яка й так понад два роки страждає від дій окупантів рф – це вже не тренд, а вимога сьогодення!

Робота проводилась протягом 10 днів, розчищали ліс від кущів та самонасіяних дерев, а результат видно на фото.

Наразі розпочата робота по висадці молодих дубків.

Григорій Францович дякує за участь в суботнику Роксолані Павлівні Цвігун, директору ТОВ «Ольгополь - К»; власниці магазину, що здійснює свою діяльність на території с. Щітки по вул. Миру Манківській Оксані Петрівні; жителям с. Щітки: Кальченку О. В., Максименку О. В., Овчаренко Л. К., Кушніру О. Г., Мельнику В. Д.

Днями учасники ініціативної групи "Чиста водойма — 3" організували еко-акцію з висадки хвойних дерев 🌳. Сприятливі погодні умови ☀️ в перші дні весни, дозволили виконати перший етап робіт запланованих на цей рік.

Сосни та ялини, висаджені на пагорбах поблизу ставу, стануть не лише окрасою Тарасишиного, а й допоможуть поліпшити загальний екологічний стан нашої місцевості. Відомо, що хвойні дерева є довгожителями, відтак тривалий час очищуватимуть повітря від пилу та бруду, збагачуючи його фітонцидами.

Висловлюємо щиру подяку 🤝 сім'ям свідомих небайдужих громадян Корнієнко, Коров'ячук, Орел та Кальченко за активну участь у акції та допомогу у створенні нової зеленої зони на рідній водоймі💧

Найближчими вихідними, за сприятливих погодних умов, плануємо «генеральне прибирання» греблі та берегу водойми. Отож, долучайтесь! #принципи_і_пріоритети #турбота #екологія

Вінницькій міській територіальній громаді триває створення ініціативних груп «Чиста водойма». У їх складі - активні місцеві жителі👫, чиї присадибні земельні ділянки прилягають до ставків🏞 та які прагнуть зберегти та упорядкувати водні об'єкти у своїх населених пунктах.

Вчора, 16 січня, у с. Вінницькі Хутори з’явилася ще одна така Ініціативна група «Чиста водойма – 7». На засіданні Ініціативної групи обрали голову та секретаря, працівники управління розвитку сільських територій ознайомили учасників з Правилами благоустрою ВМТГ та проєктом Меморандуму📄 про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля. Також обговорили плани роботи та порядок проведення загальних зборів.

«На території Вінницько-Хутірського округу маємо досить велику кількість водних об’єктів, які є інвестиційно не привабливими до здачі в оренду для риборозведення та рекреації», - зауважила Наталія Павленко, начальниця управління розвитку сільських територій. - Тому ми спільно із старостатом та місцевими жителями громади будемо продовжувати роботу в цьому напрямку задля охорони та збереження довкілля, водних ресурсів, наведення ладу на водоймах та прибережних захисних смугах».

…..Нагадаємо, що протягом 2023 року створено шість Ініціативних груп «Чиста водойма»: по 2 – у Вінницьких Хуторах та Гавришівці, по 1– у Писарівці та Щітках. Всі ці роботи проводяться на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки.


Це і орендарі водних об’єктів, Ініціативні групи «Чиста водойма», а також Спілки риболовів - любителів.

За підсумками 2023 року від орендарів сільських водойм до бюджету ВМТГ надійшло 26,7 тис. грн орендної плати за надані в оренду водні об’єкти, що становить 103,3% від запланованих надходжень, а сума сплати орендної плати за землю склала понад 100,0 тис. грн. Більше про проведенні заходи, наради, засідання, семінари – навчання, що в подальшому забезпечить збільшення виробництва аквакультури🐟, відтворення та раціональне використання природних🏞 ресурсів, а також розширення туристичної⛺️ інфраструктури на сільських територіях - дивіться далі в матеріалі🎞.

Участь у зустрічі взяли представники служб, які працюють з землями та об’єктами водного фонду, орендарі ставків, спілки риболовів та учасники ініціативних груп «Чиста водойма».

Зокрема, як зазначив радник міського голови Олександр Закорченний, починаючи з 2022 року фахівці обійшли всі водні об’єкти у громаді, розділили їх на чотири групи та визначили, як з ними працюватимуть. У підсумку вдалось створити нову модель співпраці муніципалітету та громади, залучити небайдужих вінничан до збереження водних ресурсів та їх розвитку.

Максим Мартьянов, директор Департамент економіки і інвестицій під час виступу презентував присутнім стан об’єктів водного фонду, їх використання та майбутні перспективи.

▫️Загалом у громаді є 125 об’єктів водного фонду, 37 з них визначені перспективними для подальшого залучення інвестицій та активного економічного використання. Вони охоплюють площу в понад 200 га.

▫️Серед планів – 100% здача в оренду перспективних ставків та залучення інвестицій у розвиток сільських територій, які увійшли до складу Вінницької громади.

▫️Фахівці розраховують на покращення стану аквакультури та збільшення об’ємів вирощування риби, покращення екологічного стану цих територій та безпечного відпочинку громадян. Надалі також вбачають перспективу розвитку туристичних локацій, а отже – розвитку зеленого туризму, популярного серед українців.

Протягом року у Вінницькій громаді створили шість ініціативних груп «Чиста водойма», інформує Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР. Учасники створених ініціативних груп слідкують за станом 20 водних об’єктів і працюють у Гавришівці, Вінницьких Хуторах, Писарівці та Щітках.


До уваги❗️ орендарів водних об’єктів 1️⃣0️⃣ січня 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ року - останній термін подання звіту 1А-аквакультура Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Вінницькій області нагадує, що всі суб’єкти аквакультури зобов’язані подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, звітну інформацію щодо обсягів виробництва продукції аквакультури до 1️⃣0️⃣ січня наступного за звітним роком за формою № 1 А-аквакультура (річна) (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про аквакультуру»).

Звітність включає в себе інформацію про обсяги вселення, вирощування та вилову риби.

🔰Форма річної звітності з виробництва продукції аквакультури № 1 А - аквакультура (річна) та інструкція з її заповнення затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11 вересня 2023 року № 1655 доступна за посиланням.

🔰Звіт 1 А-аквакультура (річна) необхідно подати до Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Вінницькій області, на адресу 21050, м. Вінниця, провулок Селянський, 9, до 10 січня 2024 року, з підписами та мокрими печатками.

⚠️За консультаціями, щодо заповнення звіту 1 А – аквакультура (річна), можна звертатися до сектору іхтіології, регулювання рибальства, меліорації та аквакультури за номером телефону 📲 (0432) 67 -12 -34.


☝️ Саме в умовах воєнного стану якісне зверненням громадян допомагає оперативно фіксувати факти порушення природоохоронного законодавства внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації.

✅Для зручності громадян Міндовкілля запустило офіційний ресурс та мобільний додаток ЕкоЗагроза із даними про загрози довкіллю, на якому кожен, хто став свідком фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу може подати електронне звернення. ➡️ Для подачі електронного звернення у застосунку необхідно: ☑️підтвердити особу (за допомогою особистого електронного ключа (GOV ID) або через соціальну мережу), вказати ПІБ та контактні дані; ☑️ у рубриці «Повідомити» вказавши категорію екологічного впливу (повітря, ліс, вода, земля, надра, ПЗФ), його місцезнаходження (додати локацію, фото або відео) детально описати ситуацію та відправити; ☑️результати розгляду звернення будуть відображатися у «Особистому кабінеті» застосунку. 📊 Завдяки застосунку користувачі зможуть дізнаватися дані моніторингових систем про стан повітря, води, ґрунту та рівня радіаційного забруднення по всій Україні, а також одержувати інформацію щодо екологічних загроз, спричинених злочинними діями російських окупантів.

Посилання на вебресурс ЕкоЗагроза: https://ecozagroza.gov.ua GooglePlay – завантажити додаток: https://bit.ly/ecozagroza_googleplay AppStore – завантажити додаток : https://apple.co/3P7pyJ8

📩Також наголошуємо, що звернення щодо порушення природоохоронного законодавства до Державної екологічної інспекції у Вінницький області можна направити на поштову адресу: 600-річчя, 19, м. Вінниця, 2100 або на електронну адресу vin@dei.gov.ua чи vindei@ukr.net. У зверненні обов’язково варто зазначити: ПІБ, місце проживання, інформацію для зворотнього зв’язку, суть питання (із зазначенням назви суб’єкта господарювання, локацію, фото і т. п.), дату і підпис.


❄️Зимова риболовля – це особливий вид дозвілля, який важко порівняти з літнім відпочинком. Як правило, з цим видом риболовлі не розлучаються тільки завзяті і загартовані рибалки, для кого риболовля – не просто заняття, а спосіб життя!

🔹Однак для того, щоб повноцінно насолоджуватися своїм улюбленим хобі, необхідно дотримуватися Правил любительського і спортивного рибальства 👉https://urlc.net/xesS

🎣Так, риболовля у зимовий період дозволяється за межами зимувальних ям зимовими вудками та жерлицями всіх видів з криги та, у разі відсутності льодового покриву, нахлистовими, донними, поплавковими вудками та спінінгами всіх видів з використанням штучної або природної принади, загальна кількість гачків на яких не повинна перевищувати 7 одиниць на одного рибалку.


🦞Річкові раки живуть від 15 до 20 років. Статевозрілими вони стають на третьому році життя, при досягненні довжини 7-8 см. Спарювання відбувається при температурі води нижче 10°С. У середньому одна самка рака може принести потомство в 300-400 екз. Самка виношує ікру під черевцем близько семи місяців. Зазвичай, вихід молоді відбувається у кінці травня – на початку червня, коли температура води досягає 21-23°С.

☝️До речі, самець рака вживає їжу 1-2 рази на день, а самка – один раз в три дні, але при цьому жіноча особина в обсягах з'їдає більшу кількість їжі ніж самець. 90 % раціону членистоногих – це рослинна їжа і тільки 10 % становить тваринна білкова їжа.

💦Раків називають «санітарами водойм», адже вони дуже чутливі до забруднення води, тому місця, де вони водяться, говорять про екологічну чистоту цих водойм.

🔹З метою збереження та охорони раків у період їх спарювання та виношування ікри, Держрибагентством щороку встановлюється заборона на вилов цих річкових мешканців. У більшості областей вона триває з 1 грудня до кінця весняно-літньої нерестової заборони.


🔹Аквакультура – швидкозростаючий сектор тваринництва та один із флагманів по забезпеченню продовольчої безпеки населення планети.

🔸Розвиток рибництва об’єктивно зумовлений як альтернатива негативним процесам виснаження світових водних біоресурсів через надмірне їх використання.

🔹Наразі світова аквакультура генерує більше половини всіх рибних продуктів, які споживаються у світі і з кожним роком цей показник зростає.

🔸Величезний потенціал для розвитку аквакультури відповідно до світових трендів має й наша держава. Україні належить понад 1 млн га водного плеса, розташованого у сприятливих природних умовах.

🇺🇦Впевнені, після нашої безумовної перемоги над ворогом, ця галузь національної економіки ефективно розвиватиметься та формуватиме значну частку якісної рибної продукції на вітчизняних прилавках.


☝️Нагадаємо, що 3 листопада 2023 року Урядом прийнято постанову № 1151 «Деякі питання оренди гідротехнічних споруд».

🔹Даною постановою запроваджено прозорий механізм та упорядковано правовідносини надання в оренду гідротехнічних споруд для цілей аквакультури та гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм. Спрощено процедуру укладення відповідних договорів та врегулювано відносини пов'язані з безхазяйними гідротехнічними спорудами.


🔰З метою збереження та охорони популяції раків в період їх спарювання та виношування ікри Вінницьким рибоохоронним патрулем видано наказ «Про встановлення заборони на лов річкових раків». https://vn.darg.gov.ua/_nakaz_vid_22_11_2023_roku_216_0_0...

📔Раки живуть від 20 до 50 років. Статевозрілими вони стають на третьому році життя, при досягненні довжини 7-8 см. Спарювання відбувається при температурі води нижче 10°C. Плідність раків залежить від їхнього віку й розміру. У середньому одна самка рака може принести потомство в 300-400 екз. Через два-три тижні після запліднення самка відкладає ікру під черевце для подальшого виношування, яке триває близько семи місяців. Зазвичай, вихід молоді відбувається у кінці травня – на початку червня, коли температура води досягає 21-23°C.

📌Після цього у раків настає линька, під час якої вони скидають свій захисний панцир. Адже він заважає повноцінно рости. Під час линьки вони скидають не лише панцир, а й хітинову оболонку очей та зябер. Линяють раки не у норах, а на відкритому простоті, тому в цей період вони менш всього захищені.

📍⚠️❗️За порушення правил рибальства передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 34 - 680 грн із відшкодуванням завданих збитків. Кримінальна відповідальність настає за незаконне добування водних біоресурсів у разі завдання істотної шкоди. Санкція статті передбачає штраф від 17 000 – 85 000 грн, або обмеження, або позбавлення волі строком до трьох років із відшкодуванням завданих збитків. За кожен незаконно добутий екземпляр рака порушнику доведеться сплатити збитки у розмірі 3 332 грн.

🛑Вінницький рибоохоронний патруль закликає суворо дотримуватись встановлених норм законодавств. Повідомити про порушення можна за телефоном «гарячої лінії»: 📳(068) 018-37-52.


❗ Сьогодні та завтра – триває онлайн-опитування на тему: «Як вирішити проблеми з рибальством на орендованих водоймах?»

✅ Зроби свій внесок у врегулювання проблем риболовлі на орендованих водоймах.

📌 Долучайтесь до опитування за посиланням 👉 https://forms.gle/8jJRZa2PVs3oexFfA


☝️Держрибагентство нагадує, що триває заборона на вилов водних біоресурсів, яка розпочалась з 1 листопада 2023 року на більшості водойм України.

🔺На порушників заборони чекає покарання від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності, а також відшкодування нанесених рибному господарству збитків.

❗️Підпишись на телеграмканал Держрибагентства та будь в курсі всіх актуальних питань риболовлі👉https://t.me/dargme.

🔹З переліком зимувальних ям, де вилов водних біоресурсів заборонено, можна ознайомитись на телеграмканалі Держрибагентства 👉 https://t.me/dargme/1777


🔰Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 03.11.2023 № 1151 «Деякі питання оренди гідротехнічних споруд» 👉 https://urlc.net/vgrM.

🔹Цією постановою запроваджено в Україні прозорий механізм та упорядковано правовідносини надання в оренду гідротехнічних споруд для цілей аквакультури та гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм.

☝️Водночас спрощено процедуру укладення відповідних договорів та врегулювано відносини пов'язані з безхазяйними гідротехнічними спорудами.

🔸Основна особливість полягає у тому, що передача в оренду фізичній або юридичній особі, яка вже орендує водні об’єкти, або земельні ділянки у комплексі з розташованими на них водними об’єктами, гідротехнічної споруди, яка розташована на цьому водному об'єкті, здійснюється на неконкурентних засадах.


9️⃣ листопада 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ року об 1️⃣1️⃣:3️⃣0️⃣ відбудеться семінар на тему: «Про оренду гідротехнічних споруд».

☝️Під часу заходу розглядатимуться практичні питання щодо оренди гідротехнічних споруд для цілей аквакультури та гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм.

🔸Зокрема про детальний порядок передачі в оренду гідротехнічних споруд, у тому числі безхазяйних споруд, фактичним орендарям земельних ділянок та водойм.

🔹Семінар відбудеться у zoom-форматі. Підключення до заходу за посиланням 👉https://urlc.net/vgis


🍂Листопад - останній місяць осені, який приходить і приводить із собою густий туман та короткий світловий день.

☝️Нагадуємо, що у більшості водойм на території України з 1 листопада 2023 року встановлено заборону на вилов риби у зимувальних ямах до початку нерестового періоду.

🐟У цей час риба дуже вразлива, тому вона збирається у зграї та йде на зимівлю до зимувальних ям.

🩵Збережемо водні біоресурси разом!



📍Основні аспекти розвитку національної аквакультури, міжнародний досвід, новітні технології і можливості аквакультури та багато іншого розглядатиметься на Всеукраїнському формі, який відбудеться 12 жовтня 2023 року о 10:00 у м. Кам’янець-Подільський. 👥У заході візьмуть участь народні депутати України, представники Мінагрополітики, Держрибагентства, Хмельницької обласної державної адміністрації, місцевих органів влади м. Кам'янець-Подільський, ДУ «МТЦ з аквакультури», суб'єктів аквакультури та інші. 🔹Запрошуємо зацікавлених осіб долучитися до участі у Всеукраїнському форумі. 🔸Попередня реєстрація учасників на форум тут 👉http://surl.li/lmsfy. Підключення до форуму у zoom-форматі за посиланням: http://surl.li/lsawz 📌Довідкова інформація: (044) 363-03-58, (044) 363-03-59, або bumtcaqua@gmail.com ❗️Акредитація ЗМІ на захід триватиме до 11 жовтня 2023 року на пошту presa.darg@gmail.com, або за телефоном (044) 486-25-84. ❕Всупереч усьому лихому – крокуймо шляхом розвитку. 🇺🇦Для відбудови України важливий кожен крок!


Тож запрошуємо всіх охочих долучатися до толоки та разом зробити внесок до збереження водойм і взяти участь у фотоконкурсі, який триватиме з 29 вересня по 1 жовтня 2023 року.

Для участі необхідно:

✅ Бути підписаними на сторінку департаменту відновлення та розвитку міської ради (https://www.facebook.com/profile.php?id=61550793697595) у Facebook;

✅ Зробити світлину до та після прибирання;

✅ Розмістити фото в коментарях під цим дописом.

Фото, які наберуть найбільшу кількість «вподобайок», автоматично стають переможцями. З ними організатори конкурсу зв’яжуться через особисті повідомлення. Три найкращих фото отримають призи.

Також пропонуємо додати хештег #День_води #Зелений_курс_Вінниці. Саме за цими хештегами вінничани зможуть побачити, як багато їх однодумців живе у різних куточках нашої держави.


3️⃣0️⃣ вересня у переважній більшості регіонів України (за винятком р. Дунай, придунайських озер та водойм дністровського басейну Одещини) закінчується заборона на лов раків у період їх другої линьки.

☝️Отже, від початку жовтня рибалкам дозволяється лов цих безхребетних з дотриманням Правил любительського і спортивного рибальства.

🦞Зокрема, одній особі за добу можна впіймати 30 раків. При цьому мінімальний розмір рака, який дозволено ловити рибалкам становить 9-11 см (в залежності від водойм).

🔺Водночас забороняється ручне збирання раків у темний час доби (пізніше години від заходу сонця та раніше години до його сходу) із застосуванням підсвічування.


Позиція управління така: якщо жителі хочуть покращити щось у своєму селі, мають проявляти небайдужість та ініціативу. На наші питання, як розчистити зарості, у які перетворилися 5 ставків із 6 ( "Дембіцький", "Гельчин", "Завадський", "Їжевський", "Громадський") по вул. бр.Михайлюків, ми отримали відповідь: шляхом створення ініціативної групи та співпраці з міською радою- іншого механізму немає. Цей досвід запозичений з Європи. Самі жителі нічого не можуть змінити , оскільки на все потрібні дозволи, а без них штрафи. Ми провели ряд зборів, створили ініціативну групу, підписали меморандум про співпрацю з міською радою. Протягом літа провели ряд консультацій зі спеціалістами управління. Почали розчищати греблю своїми коштами, взявши дозвіл на обрізку дерев. Але об'єм робіт тут мегавеликий, оскільки кілька гектарів водойм перетворилися на смітники, які заросли майже повністю очеретом і молодими вербами. У листопаді планується обрізка дерев. Щоб залучити хоч якісь кошти, яких з бюджету ніхто не виділяє під час війни, нам запропонували написати проєкт за тиждень до дати закінчення подачі. Це було нереально, але ініціативна група тиждень до пізньої ночі робила розрахунки і проєкт було подано вчасно. З самого початку проєкт був написаний на відновлення самої водойми. Після його реєстрації на водойму виїхали спеціалісти- екологи і зробили висновок, що за 1,3 млн відновити можна орієнтовно 10 % водойми. Нам запропонували за ці кошти розчистити один берег водойми і зробити зону відпочинку. Ніхто не мав на меті забирати кошти в ЗСУ, тим паче розважатися під час війни. Ми переписали проєкт під зону відпочинку, далі плануємо шукати кошти, приймаючи участь в міжнародних екологічних грантах. Проєкт пройшов оцінку 5 департаметів і був допущений до голосування без зауважень( допущено 43 проєкти з 88) . І так склалося, що він у нашій громаді один і є багато шансів на перемогу, бо в кожній громаді виграє 1 великий і 1 малий проєкт. Фінансувати його буде Швейцарія. Якщо громада не підтримає, значить їй це не потрібно, кошти підуть на іншу громаду. За проєктом стоїть велика праця і у нього великі шанси. Так склалися обставини. Тому прошу зрозуміти і підтримати наші починання. Проєкт- це ідея про проблему в громаді, на вирішення якої у майбутньому потрібно спрямувати кошти. Якщо нам дозволять їх, в разі перемоги на конкурсі, перерахувати на ЗСУ- ми не роздумуючи це зробимо, зробимо запит і прозвітуємо. Адже, дійсно, закінчення війни i допомога ЗСУ- на першому місці.💙💛🇺🇦 Вдячна за кожен голос, вподобайку чи поширення. Хто підтримує і вважає, що стан наших ставків треба покращити- прошу не зупинятися і продовжувати голосування! Тиждень позаду, у нас 220 голосів, дякую! 🙏https://budget.e-dem.ua/0510100000/project/23137?compid=2579


Вчора, 21 вересня, на базі Вінницького національного аграрного університету відбулося засідання круглого столу. Зокрема, йшлося про розробку пропозицій щодо внесення змін до законодавства та удосконалення механізмів використання природних ресурсів.

Також обговорили актуальні проблемні питання використання водних об’єктів, а саме:

🌊 інвентаризація водних об’єктів, гідротехнічних споруд, відсутність єдиного реєстру водойм;

📄 про істотні умови договору оренди земельної ділянки у комплексі з розташованим на ній водним об’єктом та процедуру погодження таких договорів;

📃 порядок отримання дозволів на спеціальне водокористування;

👮‍♂️ контроль за використанням водних об’єктів;

🌍 користування землями прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм;

🐟 про рибне господарство, охорону водних біоресурсів тощо.

Усі учасники взяли участь в обговоренні про актуальні виклики, а також вносили свої пропозиції щодо їх вирішення.

Начальниця управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Наталія Павленко поділилася позитивним досвідом та розповіла як разом з колегами вивчала стан земель та об’єктів водного фонду Вінницької МТГ. За результатами якого було:

· проведено обстеження 125-тиоб’єктів водного фонду (ставків), які знаходяться на сільських територіях ВМТГ, із них, визначено 37 об’єктів перспективними, із яких 14 перебувають в оренді;

· створено реєстр цих водних об’єктів (ставків), та надано пропозиції щодо ефективного їх використання;

· проаналізовано наявність документації із землеустрою;

· проаналізовано стан сплати орендної плати користувачами водних об’єктів відповідно до укладених договорів;

· сформовано каталог перспективних водних об’єктів (ставків), які розташовані на сільських територіях ВМТГ.

Презентуючи Каталог, Наталія Павленко заначила, що один із напрямів, передбачених “Програмою розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки” – це ефективне та раціональне використання наявних водних ресурсів. Реалізація цього задуму має наповнити бюджет вінницької громади та сприятиме покращенню екологічної ситуації сільських територій.

«В даний час 2 водних об’єкти в селах Писарівка та Малі Крушлинці готуються до аукціону», – зазначила Наталія Павленко. Також вона розповіла і про створення шести Ініціативних груп «Чиста водойма», які обслуговують 20 ставків, що розташовані між присадибними земельними ділянками жителів сіл та не є інвестиційно привабливими та придатними для ведення господарської діяльності у сфері риборозведення та рекреації. Юридично оформлено таку співпрацю між міською радою та представниками громад Меморандумом про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля.

…У даному засіданні взяли участь працівники Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, представники департаментів і управлінь Вінницької обласної військової адміністрації, Вінницької обласної Ради та Вінницької міської ради, науковці, викладачі кафедри екології та охорони навколишнього середовища ВНАУ.


Осучаснена рекреаційна зона ставу Тарасишин, що була реалізована за допомогою "Бюджету громадських ініціатив" стала чудовим місцем відпочинку не лише для місцевих жителів, а й для мешканців інших територіальних громад.

Приємно чути гарні відгуки відвідувачів, бачити посмішки на дитячих обличчях, спостерігати, як ввечері берегами ставу прогулюється молодь. Є на водоймі й локації, яким надають перевагу люди поважного віку.

Це стає справжнім поштовхом для того, щоб рухатись вперед, не зупиняючись на досягнутому!

Нещодавно, учасниками ініціативної групи «Чиста Водойма», за сприяння старости Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислава Кривешка, було встановлено додаткові лежаки, урни для сміття, сходи на дитячому пляжі, розгорнуто стоянку для авто.

Триває розчищення водойми від сміття та гілок. Долучаються до цих робіт не лише учасники ініціативної групи, а й небайдужі мешканці.


Попри зламані коси, прорубати " вікно в Європу" все ж таки вдалося з 3 разу. Розчистили ще одну частину водойми вздовж греблі, по якій навесні ще ходили хвилі, плавали лебеді та дикі качки, квакали жаби та плавала ряска. Але, на превеликий жаль, побачили сумну картину висохшого дна. Видовище незвичайне, кому цікаво, запрошуємо на екскурсію. Дуже хочеться відшукати та розкопати джерела. Дякую всім, хто знайшов час сьогодні, нас було в півтора рази більше. Далі буде..


Заборону встановлено з метою забезпечення охорони цього виду водних біоресурсів під час природного відтворення, створення сприятливих умов для виношування ікри, збільшення їх запасів з урахуванням рекомендацій Інституту рибного господарства НААНУ. З наказом можна ознайомитись за посиланням. https://vn.darg.gov.ua/_nakaz_vid_08_08_2023_142_pro_0_0...

Наукові дослідження Інституту рибного господарства НААН України стверджують, що друга линька зазвичай починається з другої половини липня до другої-третьої декади вересня в залежності від погодних умов. У зв’язку із затримкою проходження першої линьки раків (до 15 діб) та швидкістю їх росту, що, в свою чергу, вплинуло на терміни проходження другої линьки.

За вилов раків під час заборони передбачено покарання від адміністративного штрафу до кримінальної відповідальності. Крім того, порушнику доведеться сплатити збитки у розмірі 3 332 грн за кожного виловленого рака. Вінницький рибоохоронний патруль закликає громадян бути відповідальними та дотримуватися вимог чинного природоохоронного законодавства. Якщо Ви помітили порушення Правил рибальства або Порядку придбання чи збуту водних біоресурсів просимо невідкладно повідомляти на «гарячу лінію» за номерами: (068) 018-37-52.


❗️Кожна водойма має певну мікрофлору. Серед представників цієї мікрофлори є як патогенні, так і умовно-патогенні мікроорганізми, які за певних умов можуть спричинити спалах бактеріальних захворювань водних мешканців. Особливо негативно така ситуація впливає на рибопродуктивність водойм в умовах аквакультури.

🦠При інфекційних хворобах, спричинених бактеріями, у рибництві дедалі частіше безконтрольно застосовуються антибіотики. При цьому нерідко їх використовують без встановлення діагнозу, при захворюваннях вірусної або паразитарної етіології.

📍Часто антибіотики застосовуються без визначення чутливості до них мікрофлори або роками застосовується один і той же антибіотик. Все це сприяє антибіотикорезистентності – несприйнятливості мікроорганізмів до дії антибіотиків, тобто явища, коли антибіотики не діють на мікроорганізм і, відповідно, антибіотикотерапія є неефективною.

Причини антибіотикорезистентності:

☑️надмірне/постійне використання антибіотиків (у тому числі кормових);

☑️недотримання дози, курсу лікування;

☑️відсутність нових антибіотиків;

☑️застосування антибіотиків, до яких не чутлива мікрофлора;

☑️необґрунтоване застосування сильних антибіотиків.

☝Отже, щоб зменшити ймовірність розвитку антибіотикорезистентності необхідно при лікуванні риб застосовувати антибіотики лише після встановлення діагнозу, а також до яких виявлена чутливість мікрофлори. При цьому не можна скорочувати курс застосування антибіотиків, навіть за умови видимого покращення ситуації у водоймі.


Цього ж дня спеціалістами був здійснений виїзд для обстеження водойми та відбору проб води із вищевказаного водного об’єкта.

🔍В ході проведення аналізу визначалися основні показники забруднюючих речовин, концентрація яких нормується у водних об’єктах для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення (Наказ МОЗ України №721 від 02.05.2022 року). За результатами досліджень перевищень гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин не виявлено.

☝️Зі слів заявника мор риби міг відбутись через змив дощовими водами з полів залишків засобів захисту рослин. Спростувати або підтвердити дане припущення Інспекція не може, так як відділ інструментально-лабораторного контролю не уповноважений на визначення вмісту залишків пестицидів та інсектицидів у поверхневих водоймах.


Учасники спілки рибалок-любителів кажуть, масово вмирати риба почала після дощів кілька днів тому. Припускають, у воду могли попасти шкідливі речовини з фермерських полів, однак звинувачувати нікого не поспішають. Аби розібратися у ситуації, викликали фахівців Держекоінспекції та Держпродспоживслужби. Спеціалісти зробили забір води та риби на аналізи. Готові результати будуть щонайменше за 5 днів.



☝️ Покращення стану здоров’я водних мешканців, вирощуваних в аквакультурі, невід’ємно пов’язано із загальним успіхом розвитку аквакультури в Україні.

2️⃣0️⃣ червня 2023 року за участі керівництва Держрибагентства, Іхтіопатологічної лабораторії, науковців, експертів галузі та громадськості відбувся онлайн семінар на тему: «Здоров’я риби в умовах сьогодення», під час якого розглянуто актуальні питання іхтіопатології риб, шляхи та методи покращення їх здоров’я.

💬 «Здоров’я риб є актуальною темою не тільки для України, а і для європейської спільноти. Так, нещодавно, під час конференції TAIEX «Аквакультура як ключовий фактор сталої продовольчої безпеки – Україна, Молдова, Грузія» у Брюсселі, наголошувалося, що проблеми вирощування здорового рибного поголів’я в аквакультурі є нагальними також для багатьох європейських країн. Адже помилки у діагностиці та лікуванні водних біоресурсів можуть коштувати дуже дорого. Тому під егідою Іхтіопатологічної лабораторії Держрибагентства починаємо цикл обміну досвідом і дискусій, з метою напрацювання програми дій та заходів задля позитивних змін у напрямі покращення здоров’я риб», - зазначив т.в.о. Голови Держрибагентства Ігор Клименок - Igor Klymenok.

🌀 Учасники заходу обговорили важливість об’єктивної діагностики здоров’я рибних популяцій, наслідки неконтрольованого застосування для лікування препаратів та дезінфекційних засобів. Водночас ознайомилися з біотехнологіями для підвищення ефективності виробництва аквакультури й відновлення екологічного стану водойм, підходами міжнародних організацій до питання антибіотикорезистентності та порівняльними аспектами іхтіопатологічної ситуації у прісноводних водоймах Литви та України.


🔰 Нерестова заборона закінчилася на більшості внутрішніх водойм України 10 червня, за виключенням придаткових систем річок, де вона фінішує 30 червня.

⛔️ Водночас ще триває заборона на вилов водних біоресурсів на Кучурганському водосховищі, придунайських озерах, р. Інгулець – до 15 червня, р. Інгул у межах Миколаївської області – до 30 червня та Дністровському лимані – до 31 липня.

📌 З огляду на особливу природоохоронну цінність іхтіофауни р. Дністер та Дністровського водосховища (Вінницька, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області), нерестову заборону тут продовжено до 24 червня.

♻️ Природні умови у водоймах, не охоплених активними бойовими діями, незважаючи на прохолодну травневу погоду, загалом були сприятливими для нересту водних біоресурсів.

❌ Проте екоцид, влаштований рф 6 червня, спотворив фініш нересту водних мешканців на півдні країни, зокрема й зірвав нерестовий період на Каховському водосховищі, який мав тривати до 18 червня.

☝️ Нагадуємо, що завершення нерестової заборони відкриває рибалкам-любителям та користувачам водних біоресурсів черговий літній сезон любительського і промислового рибальства.


по вулицях: Братів Михайлюків, Стуса, Л. Ратушної, Подільська, Київська, Лугова з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля за місцем проживання. Зокрема, йшлося про використання водойми, земель, прибережено захисних смуг, берегів, що прилягають до присадибних земельних ділянок жителів зазначених вулиць.

Обговорили питання:

  • діяльність Ініціативної групи «Чиста водойма- 6»;

  • затвердження плану заходів, які будуть проводитись навколо водойм, визначених Ініціативною групою;

  • уповноваження голови Ініціативної групи Миколи ТИЩУКА підписати Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля з Вінницькою міською радою.

Ця Ініціативна група, до якої увійшло 9 жителів села, чиї присадибні ділянки межують із водоймами і охочих їм допомагати - ще понад 25. Мешканці будуть опікуватись шістьма ставками, які входять до одного каскаду: «Дембіцький», «Гельчин», «Завадський», «Іжевський», «Громадський», «Колісників».

Про благоустрій навколо водних об'єктів дбатимуть саме ці люди, адже вони проживають поряд з водоймами і саме вони в першу чергу зацікавлені в тому, щоб територія довкола мала задовільний стан і гарний вигляд. Члени Ініціативної групи будуть працювати над відтворенням та раціональним використанням природних ресурсів, дотримуючись правил благоустрою.

Працівники управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради подякували усім жителям села, які стали членами Ініціативної групи «Чиста водойма - 6» за їх небайдужість та активну позицію, а також домовились допомагати в залученні інвестицій у розвиток їх території шляхом участі у проєкті «Бюджет громадських ініціатив» та інших ґрантових проєктах.

Своєю чергою місцеві мешканці подякували організаторам та учасникам загальних зборів, підкреслюючи, що дуже слушним є те, що влада виходить на конструктивний діалог та співпрацю до людей безпосередньо на місця.

….Продовжуємо працювати у напрямку створення Ініціативних груп та охорони довкілля. Далі буде…


Власне, задля цього на приєднаних територіях були створені ініціативні групи “Чиста водойма”, до складу яких увійшли небайдужі місцеві мешканці, чиї присадибні ділянки межують з водоймами. Сьогодні на черговій сесії Вінницької міської ради затвердили деталізовані умови партнерства з потенційними інвесторами на таких ставках, як «Сажавка» (у селі Писарівка) та «Вила-3» (у селі Малі Крушлинці).

Директор Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов розповів, що під час роботи на приєднаних територіях виявилося, що місцеві мешканці прагнуть розвивати свої населені пункти та жити у чистому та безпечному довкіллі.

«У Вінницькій міській територіальній громаді налічено 125 ставків. З них 37 ми визначили як перспективні, тобто це ставки, що мають інвестиційну привабливість. Власне, систематизація та впорядкування водних об'єктів лягла в основу Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Зараз ми маємо потенційних інвесторв з Писарівки - Андрія Присяжнюка та Олега Тхора з Малих Крушлинців, які висловили своє бажання взяти в оренду ставок «Сажавка» та ставок «Вила-3» відповідно шляхом участі в аукціоні, відновити їх шляхом їх розчистки, облаштувати гарну зону відпочинку для дітей та дорослих», - розповідає Максим Мартьянов.

Згідно з деталізованими умовами соціально-економічного партнерства, протягом трьох років з дня укладення договору на цих водних об’єктах має відбутися ряд процесів. Йдеться про очистку ставка та русла, укріплення берегів, створення зони для відпочинку та риболовлі, а також утримання водного об’єкту та прибережної захисної смуги в належному технічному та санітарному стані.


Ініціативна група з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці Братів Михайлюків с. Гавришівка «Чиста водойма – 6» повідомляє, що у п’ятницю 26 травня 2023р. о 16:00 годині, біля ставка «Гельчин» по вул. Братів Михайлюків, с. Гавришівка, Вінницького району відбудуться загальні збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці Братів Михайлюків с. Гавришівка «Чиста водойма – 6».

До участі у загальних зборах запрошуються:

• Жителі вул. Братів Михайлюків, В. Стуса, Л. Ратушної, Подільська, Лугова, Київська с. Гавришівка, Вінницького району;

• Староста Стадницького старостинського округу Юлія ДАВИДЮК;

• Представники департаментів:

· економіки і інвестицій;

· правової політики та якості;

· комунального господарства та благоустрою.

ПРОЕКТ ПОРЯДКУ ДЕННОГО ЗБОРІВ:

  1. Обрання голови та секретаря зборів

  2. Вирішення організаційних питань та узгодження плану заходів, зокрема:

• розчистка та обрізка дерев навколо водойми;

• організація прибирання та утримання в належному стані прибережних захисних смуг;

  1. Про уповноваження Миколи ТИЩУКА підписати Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля з метою спільної реалізації необхідних заходів.

Мета цієї програми співфінансування – просування процесу земельної та меліоративної реформ, сприяння інноваціям та заохочення інвестицій у зрошення, розширення прав і можливостей земле- та водокористувачів, допомагаючи їм запровадити сучасне зрошення через впровадження нових технологій, закупівлю та встановлення енерго- та водозберігаючого обладнання, автоматизацію зрошення, системи керування зрошенням для скорочення втрат зрошувальної води, зменшення споживання енергії та збереження родючості ґрунту.

Повний опис технічного завдання та інструкцій щодо підготовки та подання заявки дивіться за посиланням - у коментарях. Дедлайни:

📌23 травня 2023 р. – зареєструватися для участі у передзаявочному онлайн-семінарі (електронна адреса agro.subawards@chemonics.com) під час якого можна задати питання і отримати вказівки щодо заповнення заявки

📌24 травня 2023 р. з 11:00 до 13:00 АГРО проведе семінар

📌не пізніше 18:00, 25 травня 2023 р. – для усіх запитань щодо цього конкурсу.

📌не пізніше 18:00, 8 червня 2023 р. – кінцевий термін подання заявки (бюджет та супровідна документація)


Ініціативні групи «Чиста водойма» — це небайдужі мешканці, які засвідчили власне бажання слідкувати за водним об‘єктом(ами), покращувати благоустрій прибережної смуги, займатись очисткою ставка(ів) та збагачувати його(їх) флору і фауну, беззаперечно — за нашої підтримки та допомоги.


Обговорили також:

  • діяльність Ініціативної групи «Чиста водойма- 4»;

  • затвердження плану заходів, які будуть проводитись навколо водойм, визначених Ініціативною групою;

  • уповноваження голови ініціативної групи Валерія Дяківа підписати Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля з Вінницькою міською радою;

  • Інші питання.

Говорили також про інструменти, які можна використати для покращення санітарного стану водойми, укріплення берегів, прибирання прибережних захисних смуг тощо. «Ми, як члени Ініціативної групи «Чиста водойма- 4» та жителі села Писарівка будемо дбати за екологічний стан водойми, проводити в межах своїх сил відповідні роботи. А це і розчистка та обрізка аварійних дерев навколо водойми, встановлення вітряків на водоймах для збагачення води киснем», - сказав голова Ініціативної групи Валерій Дяків.

Депутат міської ради Дмитро Науменко зауважив, що вдосконалення населеного пункту залежить від громади.

«Бажання та ідеї є, потрібно лише реалізувати. Кожен має дбати про чисте довкілля, в якому житиме сам та наступні покоління. Серед планів – ремонт мостиків (кладок для рибалок), на яких відпочивають всі місцеві жителі та їх діти з метою забезпечення комфортного та безпечного відпочинку на водоймі», - додав він.

Крім того, на обговоренні учасники зборів зазначили, що потрібно дотримуватися обмежень в прибережній захисній смузі, а саме не їздити машинами, дотримуватись екологічних норм, працювати над відтворенням та раціональним використанням природних ресурсів.

… Продовжуємо працювати у напрямку створення Ініціативних груп та охорони довкілля. Далі буде…


У ході зустрічі фахівці управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР обговорили з учасниками ініціативної групи можливість використання наявних ставків з урахуванням дотримання Правил благоустрою ВМТГ, а також наведення ладу на водоймах та прибережних захисних смугах.

«Створення Ініціативних груп «Чиста водойма» передбачене Програмою розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки, яку затвердили наприкінці минулого року, де жителі сіл будуть мати зацікавленість в тому, щоб всі наявні водні об’єкти були в гарному стані, а таких на території села Гавришівка налічується понад 10 ставків, - зазначила начальник управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР Наталія Павленко. - Така Ініціативна група у вашому селі уже діє та здійснює роботи біля водойм, відповідно до затвердженого на загальних зборах Плану».

Під час зустрічі жителі села піднімали питання обрізки аварійних дерев біля ставків, укріплення берегів, відновлення водних об’єктів шляхом їх очищення. Обговорили проведення капітального ремонту гідротехнічних споруд…

“Фінансових інструментів для цього наразі є чимало. Це і кошти фонду охорони навколишнього середовища, і участь у Бюджеті громадських ініціатив, а також можливість брати участь у ґрантових конкурсах, - розповів радник міського голови Олександр Закорченний. – Все, що потрібно від вас – бажання жити в чистому довкіллі та розробити бізнес-план цих територій, а далі будуть результати».

Нагадаємо, створення Ініціативних груп відбуватиметься шляхом проведення загальних зборів з подальшим підписанням Меморандуму про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля, сторонами якого будуть Вінницька міська рада та Ініціативна група «Чиста водойма».

…..Ініціативні групи «Чиста водойма» вже створені в с. Вінницькі Хутори (2), с. Писарівка (2), с. Гавришівка (1). Проведено загальні збори у с. Писарівка та с. Гавришівка. Решта учасників Ініціативних груп вже складають плани роботи та готуються до проведення загальних зборів.


У п’ятницю, 21 квітня, відбулось друге засідання комісії з питань соціально -економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади. Спеціалісти обговорили паспортизацію водних об’єктів та подальші кроки, передбачені Програмою розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.

А також:

  • затвердили деталізовані додаткові умови здійснення Партнерства щодо водних об’єктів (ставків) в с. Писарівка та с. Малі Крушлинці;
  • розглянули звернення щодо включення нового члена до складу комісії з питань соціально-економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади;
  • обговорили зміни до Положення про соціально-економічне партнерство та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади;
  • та інше.

За словами радника міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександра Закорченного наразі розпочато упорядкування документації із землеустрою на земельні ділянки водного фонду та паспортів водних об’єктів (ставків).

«13 квітня на черговому засіданні виконавчого комітету Вінницької міської ради розглянуто проєкт рішення міської ради про надання дозволу на розроблення документацій із землеустрою на 14 земельних ділянок водного фонду комунальної власності ВМТГ, що розташовані на сільських територіях громади та надано доручення департаменту економіки і інвестицій визначитися із виконавцями робіт стосовно виготовлення 15 паспортів водних об’єктів», — розповів Олександр Закорченний.

«Ця Комісія у майбутньому буде розглядати не лише питання водних об’єктів, а й опрацьовувати напрямки соціальних ідей, регуляторних відносин тощо. Завдяки спільній та злагодженій роботі нам вдасться створити можливість для розвитку Вінниці та приєднаних територій», — зазначив директор департаменту економіки і інвестицій міської ради Максим Мартьянов.

«Упорядкування водних об’єктів та гідротехнічних споруд є сьогодні нагальним питанням. Прогалини в законодавстві стосовно обліку та передачі в користування гідротехнічних споруд зменшує інвестиційну привабливість ставків», - додав староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав Кривешко.

Чиста вода - це здоров’я нації! Нагадаємо, що Вінниця займає першість в рейтингу Міжнародного республіканського інституту, які проводили опитування серед населення різних міст України. Вінничани багато років поспіль позитивно оцінювали стан екології в громаді. Тож збереження довкілля є пріоритетом для громади.


Збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вул. Івана Богуна, вул. Немирівське шосе, вул. Покровська с. Писарівка «Чиста водойма – 4»

Ініціативна група з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці вул. Покровська с. Писарівка «Чиста водойма – 4» повідомляє, що у четвер 27 квітня 2023р. о 15:00 годині, в приміщені Будинку культури по вул. Покровська, 68/1 с. Писарівка, Вінницького району відбудуться загальні збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вул. Івана Богуна, вул. Немирівське шосе, вул. Покровська, с. Писарівка «Чиста водойма – 4».

До участі у загальних зборах запрошуються: • Жителі вул. Івана Богуна, вул. Немирівське шосе, вул. Покровська с. Писарівка, Вінницького району; • Староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав КРИВЕШКО; • Головний спеціаліст-заступник старости Вінницько-Хутірського старостинського округу Майя ВЛАСЮК. • Представники департаментів:

  • економіки і інвестицій;
  • правової політики та якості;
  • комунального господарства та благоустрою. • депутат Вінницької міської ради Дмитро НАУМЕНКО • депутат Вінницької обласної ради Сергій КРИВЕШКО

ПРОЕКТ ПОРЯДКУ ДЕННОГО ЗБОРІВ:

  1. Обрання голови та секретаря зборів.
  2. Вирішення організаційних питань та узгодження плану заходів, зокрема: · розчистка та обрізка дерев навколо водойми; · встановлення вітряків на водоймах для збагачення води киснем; · придбання хлорели для вирішення питання корму для риби, кисню та очищення водойми; · організація прибирання та утримання в належному стані прибережних захисних смуг (встановлення урн для сміття);
  3. Про уповноваження Валерія ДЯКОВА підписати Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля з метою спільної реалізації необхідних заходів.

Збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вул. Квітки Цісик, вул. Українська, вул. Покровська, 2-ий провулок Покровський с. Вінницькі Хутори «Чиста водойма – 2»

Ініціативна група з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці 2-ий провулок Покровський, с. Вінницькі Хутори «Чиста водойма – 2» повідомляє, що у п’ятницю 28 квітня 2023р. о 15:00 годині, біля ставка «Підвисоцьке - 2» по вул. 2-ий провулок Покровський с. Вінницькі Хутори, Вінницького району відбудуться загальні збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вул. Квітки Цісик, вул. Українська, вул. Покровська, 2-ий провулок Покровський с. Вінницькі Хутори «Чиста водойма – 2».

До участі у загальних зборах запрошуються: • Жителі вул. Квітки Цісик, вул. Українська, вул. Покровська, 2-ий провулок Покровський с. Вінницькі Хутори, Вінницького району; • Староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав КРИВЕШКО; • Головний спеціаліст-заступник старости Вінницько-Хутірського старостинського округу Ганна МРИШУК. • Представники департаментів:

  • економіки і інвестицій;
  • правової політики та якості;
  • комунального господарства та благоустрою. • депутат Вінницької міської ради Дмитро НАУМЕНКО • депутат Вінницької обласної ради Сергій КРИВЕШКО

ПРОЕКТ ПОРЯДКУ ДЕННОГО ЗБОРІВ:

  1. Обрання голови та секретаря зборів.
  2. Вирішення організаційних питань та узгодження плану заходів, зокрема: · розчистка та обрізка дерев навколо водойми; · встановлення вітряків на водоймах для збагачення води киснем; · придбання хлорели для вирішення питання корму для риби, кисню та очищення водойми; · організація прибирання та утримання в належному стані прибережних захисних смуг (встановлення урн для сміття);
  3. Про уповноваження Віктора ШАТАЛЮКА підписати Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля з метою спільної реалізації необхідних заходів.

Збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вул. Сагайдачного, вул. Захарка Сича, вул. Бузкова, вул. М. Зарудного с. Вінницькі Хутори «Чиста водойма – 1»

Ініціативна група з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці вул. Сагайдачного, с. Вінницькі Хутори «Чиста водойма – 1» повідомляє, що у п’ятницю 28 квітня 2023р. о 16:00 годині, біля ставка «Богутський» по вул. Сагайдачного, 101 с. Вінницькі Хутори, Вінницького району відбудуться загальні збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вул. Сагайдачного, вул. Захарка Сича, вул. Бузкова, вул. М. Зарудного с. Вінницькі Хутори «Чиста водойма – 1».

До участі у загальних зборах запрошуються: • Жителі вул. Сагайдачного, вул. Захарка Сича, вул. Бузкова, вул. М. Зарудного с. Вінницькі Хутори, Вінницького району; • Староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав КРИВЕШКО; • Головний спеціаліст-заступник старости Вінницько-Хутірського старостинського округу Ганна МРИШУК. • Представники департаментів:

  • економіки і інвестицій;
  • правової політики та якості;
  • комунального господарства та благоустрою. • депутат Вінницької міської ради Дмитро НАУМЕНКО • депутат Вінницької обласної ради Сергій КРИВЕШКО

ПРОЕКТ ПОРЯДКУ ДЕННОГО ЗБОРІВ:

  1. Обрання голови та секретаря зборів.
  2. Вирішення організаційних питань та узгодження плану заходів, зокрема: · розчистка та обрізка дерев навколо водойми; · встановлення вітряків на водоймах для збагачення води киснем; · придбання хлорели для вирішення питання корму для риби, кисню та очищення водойми; · організація прибирання та утримання в належному стані прибережних захисних смуг (встановлення урн для сміття);
  3. Про уповноваження Василя КАЗЧУКА підписати Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння у сфері охорони довкілля з метою спільної реалізації необхідних заходів.

♻️ Нерестова кампанія, стартувавши з початку квітня, набирає обертів. Як відомо, нерест, насамперед, залежить від температури води, що має бути в потрібних межах. Адже ікринки і мальки риби дуже чутливі до коливань тепла і холоду.

📍 І хоч для кожного з видів існує своя температурна точка відліку для початку розмноження, офіційний старт масштабної весняно-літньої нерестової кампанії пов’язаний зі входженням у сприятливий температурний коридор для нересту більшості прісноводних риб.

📌 Першими у нерестовий період входять хижі види: щука та окунь. Протягом квітня до нерестового процесу приєднується переважна більшість видів іхтіофауни: лящ, плітка, краснопірка, підуст, в’язь, лосось дунайський, харіус європейський та інші. Останніми, з середини або кінця травня, відкладають ікру сазан (короп), сом та лин.

🐠 Починає нереститися при температурі води близько +1°С – минь;+2°С – харіус; +6°С – підуст;+7°С – щука та окунь; +8°С – в’юн, плітка, форель; +9°С – білизна; +10°С – головень, ялець, йорж, піскар, в’язь; +12°С – судак, стерлядь, лящ; +13°С – чехонь; +14°С – карась; +15°С – верховодка, ротань; +16°С – краснопірка; +17°С – плоскирка; +18°С – короп, сазан; +19°С – лин; +20°С – сом тощо.

☝️ Важливими передумовами для початку нересту є також: кисневий режим, наявність партнера та природних умов для відкладання статевих продуктів. Відсутність будь-якого з чинників може змусити рибу взагалі відмовитися від нересту. ℹ️ Ікрометання у риб буває одноразовим – протягом декількох хвилин (щука, окунь, плітка та інші) або порційним – метання ікри окремими порціями з інтервалами від декількох днів до 2-3 тижнів (лин, плоскирка, карась та інші).

✅ Цікаво, що однакові види риб у різних кліматичних умовах метають ікру по-різному. Зокрема, лящ у північних районах нереститься одноразово, а в південних – порційно. 📍 Серед рекордсменів наших водойм за плодючістю – короп і верховодка, самки яких за нерест можуть відкласти до 1,5 млн ікринок.

✅ Водночас самки судака відкладають до 400 тис., лина – 300 тис., щуки – 200 тис., ляща – 140 тис., сома – 110 тис., плітки – до 80 тис.

🔍 На нерестові процеси впливають також і показники водності наших водойм. Весняна повінь завжди визначала умови нересту для більшості представників річкової іхтіофауни, які відкладають ікру на залиту заплавну рослинність.

👌 За інформацією фахівців Інституту рибного господарства НААН України, враховуючи розвиток цьогорічного водопілля, умови нересту та інкубації ікри для ранньонерестуючих видів (щука, білизна, головень, окунь, плітка) оцінюються, як сприятливі.


❗️ Шкода нашому довкіллю від наслідків агресії рф наразі складає близько 2 трильйонів гривень

✅ Збитки лише для рибної галузі у 2022 році оцінюють у $ 47 млн

☝️ Вони нищать нашу природу, бо варвари, яким не шкода ні свого, ні чужого

🇺🇦 Ми – європейці, тож оберігаймо своє, бо нам тут жити і відбудовувати країну!


….Нагадуємо: в червні 2022 року проведено обстеження 125-ти ставків, з них визначено 37 перспективних, де 14 ставків перебувають в оренді, решта 23 ставки запропоновано брати у користування на умовах оренди шляхом проведення аукціону для риборозведення та рекреації. Робота триває…


Наразі у Вінницькій міській територіальній громаді налічено 125 ставків. З них 37 спеціалісти визначили як перспективні, тобто це ставки, що мають інвестиційну привабливість. Їх, за словами радника міського голови Олександра Закорченного, планують виставляти на аукціон для набуття права оренди. Нагадаємо, що систематизація та впорядкування водних об'єктів лягла в основу Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки на 2023-2025 роки.

За словами заступника Вінницького міського голови Андрій Очеретний, пріоритетом міської влади є розвиток, залучення інвестицій та збереження довкілля на приєднаних територіях.

«Ці ідеї закладені в однойменну Програму, яка стала на міському рівні першою в Україні і покликана розвивати приєднані території та все, що з цим пов'язано. Поруч з різними викликами ми вбачаємо і перспективи розвитку. Зокрема, у водному фонді. Тож наразі наша мета реалізувати в цьому контексті соціально-економічне партнерство з охочими. Це сприятиме підвищенню конкурентоспроможності суб'єктів господарювання, створенню нових робочих місць та підвищить доходи населення громади. Паралельно це "потягне" за собою збільшення дохідної частини бюджетів усіх рівнів та, звісно, розвиток соціальної інфраструктури в найвіддаленіших куточках», – сказав Андрій Очеретний.

Радник міського голови Олександр Закорченний зазначив, що нині триває робота над виготовленням технічної документації та паспортів водних об’єктів.

«Наразі маємо вже дві заяви щодо організації та проведення земельних торгів (у формі аукціону) для набуття права оренди земельної ділянки, які розташовані у Малих Крушлинцях та Писарівці для рибогосподарських потреб. Хочу додати, що основною метою нашої комісії є створення умов для того, щоб спонукати майбутніх орендарів до реалізації інновацій в сфері його господарювання», – додав він.


10 квітня у приміщенні Вінницької міської ради відбулася робоча нарада за участі представників Басейнового управління водних ресурсів (БУВР) р. Південний Буг, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, сектору у Вінницькій області Державного агентства водних ресурсів України та представників Ініціативних груп «Чиста водойма». Нарада пройшла у форматі «запитання – відповідь», де всі учасники мали можливість висловитися та отримати відповіді на хвилюючі питання.

Мова йшла про отримання дозволів на виконання робіт на землях водного фонду, зокрема:

  • днопоглиблення;
  • відновлення джерел;
  • берегоукріплення;
  • розчистка русел річок. Щоб визначитися з перспективністю виконання тих чи інших робіт на водних об’єктах, потрібно, щоб їх спершу обстежили гідрогеологи, переконані спеціалісти Держекоінспекції у Вінницькій області.

Під час зустрічі також обговорили відновлення мілких ставків та збереження довкілля поруч з водними об’єктами різних площ. Зокрема в контексті різних толок та екологічних акцій.

Як зазначила начальниця управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР Наталія Павленко, під час роботи на приєднаних територіях виявилося, що більшість жителів громад дуже активні та налаштовані позитивно до спільної роботи над розвитком водних об’єктів. «Ми бачимо, що люди хочуть навести лад в своїх громадах, вони там живуть і мають можливість і, найголовніше - бажання там доглядати та слідкувати за належним станом водойм та прилеглих територій. Тож маємо спільно працювати і підтримувати цей ентузіазм»,— сказала вона.

Наприклад, Андрій Присяжнюк з Писарівки має велике бажання взяти в оренду ставок «Сажавка» шляхом участі в аукціоні, відновити його, розчистити, облаштувати гарну зону відпочинку для дітей та всіх бажаючих.

«Спільні зусилля мешканців громади і влади міста мають бути спрямовані на збереження водних об’єктів, впровадження кліматично дружніх, природоорієнтованих рішень. Ми прагнемо чистого та безпечного довкілля для людей», сказала начальниця відділу екологічної політики Світлана Юзвак.


☝ Крокуючи на риболовлю, пам’ятай, що об’єктами твого вилову можуть бути водні біоресурси, крім тих, що занесені до Червоної книги України, переліків регіонально рідкісних видів, що охороняються та включені до інших переліків, що передбачені міжнародними договорами. ℹ Ознайомся з новими Правилами любительського і спортивного рибальства (https://cutt.ly/y7EmBBD), які затверджені наказом Мінагрополітики від 19.09.2022 № 700, і чітко визначають всі особливості любительського, спортивного рибальства та підводного полювання.


ℹ Пропонуємо увазі користувачів інформаційних ресурсів Держрибагентства цікаві факти про шкоду, яку завдають рибоїдні птахи рибницьким господарствам та як захистити від них водних мешканців, опубліковану «The Fish Site».


📍 З початку квітня на більшості прісноводних водойм України вступила в силу щорічна весняно-літня нерестова заборона. ☝️ Чим обумовлені її терміни, на які види риб поширюється заборона та які обмеження встановлюються для рибалок у зв’язку з нерестом?

Обговорювали питання реалізації заходів у сфері охорони довкілля, а саме використання водойм, земель, у тому числі прибережних захисних смуг, берегів, що прилягають до присадибних земельних ділянок жителів зазначеної вулиці.


🎏 Нерестова пора відновлення рибних популяцій прісноводних водойм країни. 🐟 Початок народження мільйонів життів, що допоможуть вижити постраждалій від війни водній екосистемі. 🇺🇦 Переможемо разом, відродимо життя у нашій країні!


З 1️⃣ квітня 2023 року на переважній більшості рибогосподарських водних об’єктів України вступає в силу щорічна нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. Тривалість нерестової заборони відрізняється залежно від регіонів та водойм. Детальніше з термінами заборони в окремих областях можна ознайомитися у наказах територіальних управлінь Держрибагентства.


Вчора у Гавришівці відбулися загальні збори членів Ініціативної групи «Чиста водойма – 5» по вулиці Лесі Українки та вулиці Незалежності з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля, а саме використання водойм, земель, у тому числі прибережних захисних смуг, берегів, що прилягають до присадибних земельних ділянок.


Вчора відбулася робоча нарада, де обговорювали стан земель водного фонду Вінницької МТГ. В ході розмови підняли питання ефективного використання водойм, що є одним з важливих аспектів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.



3️⃣1️⃣ березня 2023 року о 14:00 відбудеться нарада щодо узгодження дій та взаємодії між Держрибагентством та Держпродспоживслужба під час заборони на добування водних біоресурсів у період нересту 2023 року.


Ініціативна група з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці Лісова, с. Писарівка та вул. Б. Хмельницького, с. Щітки «Чиста водойма – 3» повідомляє, що у середу 05 квітня 2023р. о 10:00 годині, в приміщені Будинку культури по вул. Покровська, 68/1 с. Писарівка, Вінницького району відбудуться загальні збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці Лісова, с. Писарівка та вул. Б. Хмельницького, с.Щітки «Чиста водойма – 3».


Верховна Рада України дала старт масштабній реформі рибної галузі. Більшістю голосів прийнято законопроект 7616 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання в галузі рибного господарства, збереження та раціонального використання водних біоресурсів та сфері аквакультури».


Ініціативна група з питань реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці Лесі Українки та вулиці Незалежності с.Гавришівка «Чиста водойма – 5» повідомляє, що у четвер 30 березня 2023р. о 10:00 годині, в приміщені Будинку культури по вул. Олега Августюка, 27 с. Гавришівка, Вінницького району відбудуться загальні збори громадян за місцем проживання щодо реалізації заходів у сфері охорони довкілля по вулиці Лесі Українки та вулиці Незалежності с.Гавришівка «Чиста водойма – 5».


Вчора, 28 лютого, відбулася чергова зустріч з активними жителями Гавришівки. Там обговорювали можливості використовувати наявні ставки для власних побутових потреб за умови дотримання Правил благоустрою ВМТГ.


У Вінницькій міській територіальній громаді триває активна робота щодо створення ініціативних груп «Чиста водойма». Цього тижня така робоча група з’явилася і в Писарівці. У складі – місцеві жителі, чиї присадибні земельні ділянки прилягають до ставків.


Минулого тижня на сільських територіях, що входять до ВМТГ проведено ряд робочих зустрічей з орендарями водних об’єктів, представниками громадських організацій риболовів-любителів, а також особами, які зацікавлені в набутті права оренди земельних ділянок водного фонду в комплексі з розташованими на них водними об’єктами на земельних торгах.


Станом на 14 лютого у Вінницьких Хуторах вже створили дві ініціативні групи “Чиста водойма”, до складу яких входять місцеві жителі, які прагнуть розвивати свій населений пункт.



На території села Вінницькі Хутори протягом лютого-березня буде тривати робота щодо створення Ініціативних груп «Чиста водойма». В їх складі будуть безпосередньо жителі села, чиї присадибні земельні ділянки прилягають до водних об’єктів (ставків).


  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Visit Vinnytsia
  • Офіс туризму Вінниці
  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Андрій Очеретний
  • Андрій Очеретний
  • Телеканал ВІТА
  • Заклад культури ВЦКС Малі Крушлинці
  • Вінницька міська рада
  • Андрій Очеретний
  • Сергій Моргунов
  • Спогади 19.08.2023р.🎞
  • Пасічниця🙍‍♀️ Тетяна Дудник з Малих Крушлинців отримала перший ваучер на тематичне навчання! Хто наступний?
  • Андрій Очеретний
  • Телеканал ВІТА
  • Важливі події 2023 року
  • Освітні можливості для пасічників
  • Безпрецедентне рішення
  • Як Вінницька міська рада підтримувала пасічників громади протягом 2023 року
  • Вінницька міська рада
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Пасічники Вінницької громади провели перше засідання Правління ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ»🐝
  • Розвиток галузі бджільництва
  • Вінницька міська рада
  • Телеканал ВІТА
  • Андрій Очеретний
  • Сільськогосподарський кооператив
  • Підсумки благодійної ярмарки «Медовий спас»
  • Вінницька міська рада продовжує фінансово підтримувати фізичних осіб у галузі бджільництва🐝
  • Телеканал ВІТА
  • Заклад культури ВЦКС Малі Крушлинці
  • Лілія Юзвенко
  • Вінницька міська рада
  • Телеканал ВІТА
  • Оголошення!!!
  • Вінницька міська рада
  • Вінницька міська рада
  • Оголошення!!!
  • Оголошення!!!
  • Оголошення!!!
  • Пам'ятка!!!
  • Працівниками Вінницької міської ради розпочато прийом документів на фінансову підтримку пасічникам
  • Оголошення!!!
  • Вінницька торгово-промислова палата
  • «Стимулювання дрібних бджолярів»
  • Працівники Вінницької міської ради відвідали професійно-технічне училище №14 смт Вороновиця Вінницького району.
  • Заходи профілактики отруєння бджіл.
  • Заходи профілактики отруєння бджіл
  • Робота триває: створенням кооперативу Пасічників зацікавилися бджолярі з різних приєднаних територій ВМТГ
  • Заходи профілактики отруєння бджіл
  • Створення кооперативу пасічників на території ВМТГ обговорили у Вінницьких Хуторах

Відбуватиметься усе на околиці села Малі КрушлИнці, де поруч із полями, лісом та озерами розташована пасіка. За розвиток бджолярства взялись на місці колишнього будинку пасічника зі сотосховищем і зимівником. Там уже почали створювати музей. Розпочнеться тур вже цієї неділі.

Але чи знаєте ви, як створюється ця смакота, яку додають у страви та напої, роблять із неї їстівні креми, а з продуктів бджільництва - різні ліки, свічки, мило та інші потрібні речі? 🤔

📣 Офіс туризму Вінниці запрошує 14 липня на прем’єрний тур «Велика Вінниця: Будиночок Бджоляра» до Малих Крушлинців 🙌🏼. Точніше, на околицю села, де поруч із чудовими краєвидами полів, лісу та озера розташована пасіка. На її території не просто багато вуликів 🐝 - власники розвивають бджільництво в місці , де свого часу навіть звели спеціальний будинок з відпочивальнею пасічника, сотосховищем і зимівником, і в якому уже почали створювати музей 😉.

Господар пасіки Дмитро не тільки радо поділиться секретами своєї професії, але й запропонує охочим одягнути бджолярський костюм і спробувати себе в ролі пасічника 🍯.
Крім того, учасники подорожі продегустують різновиди продукції та візьмуть участь у майстеркласах: з виготовлення свічки 🕯 з вощини і прикрашання медового печива 🍪. Тур цікавий ще й тим, що мандрівники ніби і не виїжджають із Вінницької територіальної громади, але водночас на зміну міській метушні приходять тиша і неквапливий ритм сільського життя.

📍 Отже, якщо готові до медових пригод, реєструйтесь! Деталі та умови: https://forms.gle/ahsW8jDoWi1KvaiE8

«ВЕЛИКА ВІННИЦЯ: БУДИНОЧОК БДЖОЛЯРА»🐝🍯 📆 14.07.2024 🕙 10:00 📍 Київська, 8 (навпроти Центрального автовокзалу) 🗣️ Альона Сазонова 🏷️ 670 грн 🚐 м. Вінниця – с. Малі Крушлинці – м. Вінниця 🔖 реєстрація: http://surl.li/pytvji «Батькова Пасіка»🪵 — це територія на околиці села Малі Крушлинці, що належать до Вінницької міської територіальної громади, з пасікою кількох поколінь і полями, луками🌾, річкою, озером та лісом🌳 А її особливість в тому, що це не просто кілька вуликів біля будинку, а навпаки: будинок біля вуликів, тому що він зводився🧱 спеціально для ведення бджолиного господарства🪜🍯 Тож почнемо ми з екскурсії до Будиночка Бджоляра🏠 Він має тематичне зображення на одній зі стін фасаду і всього 3️⃣ кімнати: одна з них відпочивальня🪑 пасічника, друга слугує сотосховищем, а третя найбільша — зимівник🥶 Але так як через зміну клімату немає потреби використовувати його за призначенням, зараз там знаходяться музейні експонати🧐, які ви можете побачити відвідавши пасіку… Крім того кожен охочий не просто дізнається про інвентар, який використовується під час роботи, від пасічника🤠 Дмитра, а й зможе одягнути на себе костюм пасічника та спробувати особисто виконати деякі процеси😃 А потім — майстер-клас із виготовлення свічки з вощини🕯️, обід зі стравами з печі🔥 (борщ з м'ясом, гречана кашею із лабадзунею та компот з ягід🫗) і майстер-клас із прикрашання медового печива🍪 Та які ж відвідини пасіки без смакування натуральним медом🍯 і найсвіжішими щільниками (стільниками)😋 й можливості придбати крем-мед із різними смаками? ☺️ Давайте відкривати Велику Вінницю разом💛

Але для того, аби виробити цю поживну речовину, пасічникам та бджолам потрібно працювати цілий рік. Нині рентабельність бджільництва не значна, якщо пасіка мала. Це через низькі заготівельні ціни на мед. Щоб бджільництво у Вінницькій громаді збереглося, воно потребує підтримки.

І аби ця галузь працювала на потреби міста, запровадили муніципальні програми допомоги. У Вінниці першими серед міських громад, саме під час великої війни, запровадили компенсації для пасічників на безповоротній основі.

Ми знову побували на пасіці родини Дудників – Тетяни та Дмитра, які роками працюють з бджолами у Малих Крушлинцях. Торік вони були одними з тих, хто отримав часткову компенсацію від міської ради за 50 бджолосімей. Кошти вклали у розвиток сімейної справи і вже незабаром планують оформити необхідні документи, щоб працювати офіційно. Нам приємно відзначити, що фінансова стимуляція цієї галузі з боку міської влади принесла позитивні результати. Наразі вже 40 учасників скористалися компенсаціями і за рахунок цього на 600 бджолосімей збільшили приріст їх кількості.

Бджоли – це невід’ємна частина нашої екосистеми, тому ми активно працюємо над органічним розвитком сільського господарства. А це комплексна історія, яка вимагає не лише залучення нових технологій, а й раціонального використання ресурсів, зокрема ґрунту, води, повітря.

Ми також дуже вдячні аграріям, які враховують цей нюанс і використовують органічні добрива замість пестицидних.

Господарники повинні працювати та примножувати результати своєї праці.Тому ми будемо продовжувати створювати відповідні умови і підтримувати людей, які готові розвиватися.

Тут виробляють та переробляють продукцію бджільництва, а також професійний інвентар для пасік, якими користуються у своїх господарствах пасічники з Вінниччини та всієї України. Крім того, тут надають консультації щодо розведення бджіл та догляду за ними.

Компанія, на якій працюють 100 людей, експортоорієнтована і передає на ринки інших країн до 7 000 тонн меду на рік. Наразі керівництво підприємства планує масштабувати діяльність і започатковує крафтове виробництво меду.

Приємно, що галузь бджільництва, яка має реальні перспективи для розвитку, не стоїть на місці. Ми маємо намір співпрацювати з європейськими партнерами, зокрема переймати їх досвід в частині впровадження передових практик в цьому напрямі.

Нагадаю, щоб стимулювати наших пасічників до активної роботи, міська влада Вінниці торік впровадила грошові компенсації на безповоротній основі, якими скористалися 40 людей.

Крафтовий крем-мед, пасіка віком у понад півстоліття і французько-німецька делегація. У Малих Крушлинцях провели екозахід напередодні Всесвітнього Дня бджоли. Там близько півсотні бджолиних родин "трудяться" у вуликах та поблизу цвіту, аби стародавнє ремесло жило довго та радувало вінничан смачненьким. На родинній пасіці сім’ї Дудників-Ткачуків побувала і наша Катерина Соколюк.

Він мав на меті привернути увагу до ролі бджіл в екосистемі та підтримці здоров’я людини. Відвідали подію Вінницький міський голова Сергій Моргунов разом з колегами з Європи – мером французького міста Нансі Матьє Кляйном та мером німецького Карлсруе Франком Ментрупом.

Делегатам продемонстрували, як в нашій громаді розвивається невід’ємна частина сільського господарства – бджільництво. Європейські партнери побували на пасіці, якій вже близько 100 років. Її з покоління в покоління утримує місцева родина Дудників. У своєму домоволодінні вони збирають квітковий, гречаний, акацієвий, липовий, з різнотрав’я та інші види меду.

“Тут відбувається синтез між людиною та бджолою. Ця локація прикрашена традиційними українськими побутовими речами. Пасіка – це потужне місце сили. Тут відчувається особлива енергетика та єдність людини з природою – річкою, лісом, полем. Саме з тими місцями, які нас оточують і виховують з самого народження”, – отак розповіла пані Юлія, онука бджоляра.

Європейські партнери мають намір спільно з нами працювати над розвитком бджільництва, зазначив Вінницький міський голова Сергій Моргунов. “Ми розуміємо, що подальше відновлення України має відбуватися відповідно до принципів Європейського Зеленого курсу. Тому активно працюємо над цим вже зараз і хотіли б залучати нові підходи до ведення сільського господарства та розвитку економіки. Тому показали європейцям, як розвивається в нашій громаді бджільництво, як залучаємо інвесторів та взаємодіємо з бізнесом на прикладі наших індустріальних парків. Сподіваємося, співпраця з Нансі та Карлсруе буде плідною”, – сказав Сергій Моргунов.

Тривалий час міська влада Вінниці створює умови для продуктивної роботи місцевих пасічників, які роблять внесок у продовольчу безпеку та зміцнення економіки. Радник міського голови з питань агропромислового розвитку Олександр Закорченний зазначив, що наразі у Вінницькій громаді понад 60 людей працюють у сфері бджільництва.

“Аби підтримати галузь, у громаді діє Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, яка передбачає дотування бджолосімей. Торік фінансовою підтримкою на безповоротній основі скористалися 40 пасічників”, – додав Олександр Закорченний.

Розповідали їм, як розвивається сільське господарство та бджолярство – невід’ємна частина продовольчої безпеки та зміцнення економіки. Це один з напрямків, які міська влада активно підтримує в межах відповідної муніципальної Програми.

Одна з місцевих родин на базі своєї пасіки, яку утримують вже кілька поколінь, показали всі важливі процеси роботи – від догляду за бджолами до виготовлення меду.

Домовились спільно працювати в розвитку бджільництва , вже найближчим часом зможемо переймати найкращі європейські практики в агросфері. #стійкість

Вони розуміють, з якими викликами ми зіштовхнулися через війну і готові підтримувати нас в подальшому. Тож зараз ми шукаємо точки дотику – спільні робочі проєкти, реалізація яких буде корисною для трьох наших громад.

Серед іншого плануємо налагодити співпрацю громадських організацій наших міст, які опікуються різними питаннями – від екологічних ініціатив до підтримки воїнів. Це допоможе оперативно залучати ресурси та компетенції в проєкти, які потребують негайного вирішення.

Ми також розуміємо, що подальше відновлення України має відбуватися відповідно до принципів Європейського Зеленого курсу. Ми активно працюємо над цим вже зараз і хотіли б залучати нові підходи до ведення сільського господарства та розвитку економіки.

Тому показали європейцям, як розвивається в нашій громаді бджільництво, як залучаємо інвесторів та взаємодіємо з бізнесом на прикладі наших індустріальних парків. Сподіваємося, співпраця з Нансі та Карлсруе буде плідною. Дякуємо нашим європейським друзям за цей візит і віру в Україну!

Це стало можливим завдяки підтримці Вінницької філії Вінницького ОЦЗ. Тетяна вирішила скористатися цією нагодою і має успіх. «Ваучер – це той документ, що дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей, – неодноразово на наших семінарах-навчаннях розповідав заступник начальника відділу рекрутингу та взаємодії з роботодавцями Вінницької філії ВОЦЗ Юрій МАШТАЛЕР. - Його вартість встановлюється в межах вартості навчання і не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Оплачує ваучер Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття».

Наразі ПТУ №14 смт. Вороновиця🏫 запрошує всіх охочих пройти навчання в навчальному закладі і отримати особливу та унікальну професію «Бджоляр;Столяр». Діючим пасічникам пропонують підвищити свій професійний рівень, пройшовши курсове навчання, форма навчання в якому змішана. По його завершенню слухачі отримають свідоцтво державного зразка за кваліфікацією «Бджоляр ІІІ розряду». Як зазвичай, ці курси є платними, тривалість їх складає п’ять місяців (з лютого по червень) і саме в цій ситуації є можливість скористатися ваучером на навчання.

«Ми розуміємо, що не всі охочі навчатись підпадають під критерії для отримання ваучера, але ми дуже радіємо, що 6 діючих пасічників Вінницької громади виявили бажання пройти курсове навчання за власні кошти. Люди, які займаються цією справою, різні: вік, стать, погляди на життя, причини, чому вони обрали бджільництво, теж різні: для когось це хобі чи стиль життя, дохід головний або додатковий, пристрасть, мистецтво, але мета одна – розвиватися і розвивати цю галузь, удосконалювати старі напрацювання, пізнавати новинки», - зазначила начальниця управління розвитку сільських територій Наталія ПАВЛЕНКО.

Існують дослідження🔬, які доводять, що довший час обов’язкового навчання має позитивний вплив як на окрему особу, так і в цілому на соціально-економічний розвиток держави. І як казав Генрі ФОРД – «Кожен, хто перестає вчитися, старіє, – не важливо, в 20 або 80 років, – а будь-який інший, хто продовжує вчитися, залишається молодим. Найважливіше в житті – це зберегти мозок молодим». Тому, ми запрошуємо долучатися до навчання всіх охочих та використати всі діючі інструменти для саморозвитку. ….Нагадаємо, всі ці роботи проводяться в рамках п’ятистороннього Меморандуму про співпрацю та взаємодію між ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», ПТУ №14 смт. Вороновиця, Європейським кооперативом сімейного товариства «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлага, Моравія – Чеська Республіка, департаментом економіки і інвестицій ВМР та департаментом гуманітарної політики Вінницької ОДА, метою якого є створення сприятливих умов для розвитку галузей бджільництва та на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки».

Вчора під час засідання виконкому розглядали і затвердили відповідний перелік фізичних осіб, які є власниками 2014 бджолосімей. Загальна сума компенсацій склала 201,4 тисячу гривень.

Розвиваючи галузь бджільництва, ми робимо ставку на підвищення врожайності в аграрному секторі. А також – на збільшення виробництва органічної продукції від місцевого виробника.

У 2023 році наші спеціалісти з управління розвитку сільськими територіями провели колосальну роботу в межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки на найближчі три роки у Вінницькій громаді. Важливою подією стало створення громадської організації "ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ", покликаного об’єднати пасічників і дати їм можливість також вийти на зовнішній ринок.

Варто зазначити, що з початку цього року фінансову підтримку маємо збільшити. На це передбачено 200 грн за одну бджолосім’ю в рік, але сума компенсації для одного одержувача не може перевищувати 60 тисяч грн.


У Вінниці продовжують підтримувати бджолярів, орендарів зариблених ставків та городників. Цьогоріч 40 пасічників отримали компенсацію з міського бюджету на розвиток «медової» справи. 200 тисяч гривень розділили між власниками вуликів, що розміщенні на території Великої Вінниці. Підтримають в 24 році з міського бюджету і фермерів, які вирощують в нашій громаді овочі: з лану на прилавки ринків.

У п’ятницю, 22 грудня, відбувся черговий семінар-навчання – цього разу для пасічників Вінницької громади. Освітній захід, організований управлінням розвитку сільських територій ДЕІ ВМР провели у професійно-технічному училищі №14 смт. Вороновиця, де познайомили практикуючих бджолярів з викладачами, які присвятили своє життя вивченню розведенню бджіл та отримання різноманітної продукції. Учасникам семінару, серед яких члени ГО “ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ” розповіли чимало цікавої інформації, показали сучасне обладнання та технологічні новинки у медовій галузі.

Варто зазначити, що училище у Вороновиці проводить багатопрофільну підготовку фахівців різних професій, серед яких є «Бджоляр;Столяр». Заклад пропонує підвищити свою кваліфікацію діючим бджолярам на курсовому навчанні з отриманням свідоцтва державного зразка. Начальниця управління розвитку сільських територій Наталія Павленко розповіла присутнім про заходи у галузі бджільництва, які відбувалися протягом 2023 року у громаді.

“Сьогодні можна стверджувати, що нам вдалося налагодити співпрацю між пасічниками громади, міською радою та ПТУ №14. Цьому, звісно, передували численні зустрічі, наради, круглі столи, важливим чинником стала фінансова підтримка на безповоротній основі бджолярам. Під час засідання сесії міської ради депутати ухвалили рішення щодо збільшення фінансової підтримки на безповоротній основі суб’єктам господарювання та фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів бюджету ВМТГ до 200 грн за одну бджолосім’ю всім пасічникам незалежно від кількості бджолосімей», – сказала Наталія Павленко.

Директор ПТУ №14 Володимир Нагорний подякував Збройним Силам України за можливість зустрічатися і проводити такі заходи. Його заступниця з навчально-виробничої роботи ПТУ №14 Ніна Рузяк розповіла про переваги та можливості навчального закладу у галузі бджільництва.

«Ми намагаємось йти в ногу з часом, використовувати сучасні технології. На базі училища є навчально-виробнича база, лабораторія, виробничі майстерні, ми створили навчальну пасіку із 36 вуликів, викладачі спільно з студентами займаються виготовленням сучасних вуликів, апі-будиночків. Нещодавно виграли грант із модернізації столярної майстерні та закупили станок та стружкопилосос для виготовлення рамок. Мріємо про міні-лабораторію для визначення якості медової продукції. Хочу зазначити, що у нас в училищі навчаються дітки особливо вразливих категорій - сироти, з малозабезпечених сімей, переселенці. Наші випускники мають свої пасіки і вже утворюються родинні династії пасічників», – з захватом ділилася інформацією Ніна Рузяк.

Цікавою та пізнавальною була презентація Валентини Козак, спецвикладача ПТУ №14 смт. Вороновиця. Фахівчиня чимало розповіла про те, як розробляти календар цвітіння рослин, які сорти медоносних рослин, притаманних нашому регіону, краще висівати для забезпечення хорошої кормової бази бджіл. «Хочу наголосити, що основа з основ для бджільництва – це раціональна кормова база. Для того, щоб забезпечити бджіл достатньою та якісною медоносною базою, необхідно співпрацювати із користувачами земель, які б у свою чергу розуміли цю проблематику та здійснювали посів медоносних культур. Для покращення якості медової продукції необхідно визначати кормовий запас, медовий баланс, розробляти календар цвітіння рослин, вести щоденник показників контрольних вуликів», – зауважила Валентина Козак.

У ході семінару учасників запросили підвищити свою кваліфікацію та пройти 5-ти місячну курсову підготовку навчальному закладі за професією “Бджоляр”. Відповідне навчання розпочинається в лютому цієї зими.

Про технологічні новинки у виробництві вуликів та іншого обладнання, яке виготовляється та використовується у ПТУ №14 розповів спецвикладач закладу Юрій Жовніренко, який також є членом ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ». Він презентував присутнім вулики власного виробництва, розповідав про їх специфіку, що особливо зацікавило присутніх на заході пасічників.

Викладачі закладу провели цікаву екскурсію: показали невеликий музей, де збережена історія закладу, клас бджільництва, в якому продемонстрували обладнання для заняття бджільництвом, продукцію власного виробництва, серед яких пряний мед та чимало іншого. Про унікальну нагоду – отримати ваучер на навчання, який дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей, розповіла працівниця управління розвитку сільських територій Галина Бабій.

«Громадяни, які мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані в службі зайнятості, віком 45+ можуть отримати ваучер на навчання. Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання, на сьогодні поточна максимальна вартість становить 26 840 грн. Оплачує ваучер Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття», - зазначила виступаюча та запропонувала пасічникам громади скористатися такою можливістю та підвищити свій професійний рівень.

Навіть під час повітряної тривоги, семінар було продовжено в укритті навчального закладу, де виявилося затишно, охайно, горів камін, пахло трав’яним чаєм та медом… В ході розмови всі учасники отримали відповіді на хвилюючі їх питання.

«Ми старалися організувати це навчання таким чином, щоб охопити якомога більше інформації, - звернувся до пасічників радник міського голови Олександр Закорченний. – В подальшому разом з нашими фахівцями Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН ми більше дізнаємося про хвороби бджіл, резистентність бджіл до антибіотиків, сучасні вимоги до розливу меду, підготовку медової продукції до продажу, технологічні та інші вимоги до медової продукції для експорту». Генеральна директорка Європейського кооперативного сімейного товариства м. Особлага Моравія – Чеська Республіка Катерина Лучицька, яка теж була присутня на заході, розповіла учасникам семінару про процес підготовки до співпраці та партнерства відповідно до підписаного у листопаді Меморандуму.

По завершенню семінару відбулося перше засідання Загальних зборів членів ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», на якому серед інших, розглянули питання написання проєктної ідеї під назвою «Розвиток галузі бджільництва на території Вінницької міської територіальної громади», яку написали члени ОРГАНІЗАЦІЇ та буде направлено до ПРООНу для розгляду та надання грантових коштів у її реалізації.

Цей захід став продуктивним завершенням року, на якому учасники окреслили коло проблемних питань у галузі бджільництва та шляхи співпраці на наступний рік. ….Нагадаємо, всі ці роботи проводяться у межах виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки».


Збільшити посів медоносних культур у Вінницькій громаді вирішили представники громадських організацій “АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ” Андрій Ковальчук та “ВІННИЦЬКІ БДЖДОЛЯРІ” Дмитро Дудник. В результаті це дасть хороші врожаї фермерам, а пасічникам – здорових бджіл, які зможуть продуктивно медоносити. Більше про таке безпрецедентне рішення, шляхи реалізації ідеї та інші домовленості виробників сільськогосподарської продукції – читайте далі в матеріалі.

Вчора, 20 грудня, Андрій Ковальчук та Дмитро Дудник обговорювали виклики у галузі рослинництва та бджільництва. Йдеться про: зменшення масштабів посівів ентомофільних сільськогосподарських рослин та недостатнє використання бджолозапилення; недостатня кормова база для бджіл; дороговартісне перевезення пасік до медоносних культур; отруєння бджіл, внаслідок проведення аграріями робіт на полях із застосуванням засобів захисту рослин тощо.

Власне, діалог вийшов плідним та змістовним. Обидві сторони дійшли до спільного знаменника – домовились діяти спільно, адже плідна співпраця сільськогосподарських підприємств та пасічників принесе обом сторонам користь, пасічнику - мед, пилок та здорових бджіл, а сільгоспвиробнику – зростання врожайності сільськогосподарських культур.

Голова ГО “ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ” Дмитро Дудник зауважив, що на сільських територіях є значна кількість городів, які не обробляються власниками. Відтак ці землі можна було б використовувати з користю для розвитку сільського господарства. “Землі заростають бур’янами. І було б дуже добре, якби ми спільними зусиллями членів двох громадських організацій відпрацювали механізм щодо посіву медоносних культур на цих земельних ділянках. Таку ідею я почув на одному із заходів від голови АСОЦІАЦІЇ Андрія Ковальчука і, думаю, її необхідно втілити в життя”, - розповідав Дмитро Дудник.

Голова ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ» Андрій Ковальчук зазначив, що на наступних зборах з членами своєї громадської організації опрацює питання засіву медоносними культурами полів, розміщених поруч з селами.

“На наступному засіданні правління АСОЦІАЦІЇ у січні 2024 року ми з колегами обговоримо питання щодо забезпечення сільськогосподарською технікою для обробітку цих городів. До прикладу, цінним медоносом є гречка, у сприятливий рік з одного гектара можна отримати до 100 кг якісного меду. Ми також проведемо роботу із агрономами господарств, щоб ті застосовували засоби захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію, а отже – не шкідливі для бджіл”. Щоб правильно підібрати суміші насіння медоносних культур, колеги вирішили звернутися до фахівців Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН. Для реалізації ідеї збільшення посіву медоносних культур всередині сіл на ділянках, які пустують аграрії та бджолярі залучать і старост старостинських округів. Члени ГО

“АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ” також пообіцяли забезпечити сільськогосподарську техніку. Ця зустріч видалася продуктивною і заклала міцний фундамент для подальшої співпраці аграріїв🚜 та пасічників🐝, які залежать одне від одного.

….Нагадаємо, у червні та у вересні цього року створено ГО “АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ”, метою якої є сприяння підтримки та розвитку аграрного бізнесу на території ВМТГ. Метою ГО “ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ” є захист, підтримка та розвиток галузі бджільництва на території Вінницької громади. Всі роботи здійснюються у межах заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.


У межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки 40 пасічників вже отримали фінансову💵 підтримку на безповоротній основі від Вінницької міської ради. Про те, як це стимулювало їх до роботи і який результат отримали – читайте далі в дописі.

За даними обліку пасік у Вінницькій громаді бджільництвом займається 61 особа. З них, 50 пасічників мають пасіки на території ВМТГ та налічують 2143 бджолиних🐝 сім’ї, а решта 11 – ведуть господарство за межами Вінницької МТГ.

20 листопада поточного року управлінням розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради завершено прийом документів📝 на отримання фінансової підтримки на безповоротній основі у галузі бджільництва у 2023 році. У підсумку, фінансовою підтримкою скористалися 40 власників пасік нашої громади на загальну суму 201,4 тис. грн в розрахунку на 2014 бджолосімей.

Варто відмітити, що від реалізації заходів Програми, а саме забезпечення розвитку галузі бджільництва, в 2023 році спостерігається позитивний вплив на розвиток галузі. У поточному році до міської ради із заявами про реєстрацію пасік звернулось нових 9 пасічників, які мають 391 бджолину сім’ю. Також діючі пасічники громади збільшили свої пасіки на 173 бджолосім’ї. Відповідно абсолютний приріст кількості бджолиних сімей по громаді в 2023 році порівняно з 2022 роком склав + 564 бджолосім’ї. Крім цього, в 2023 році (з початку дії Порядку) частка оформлених ветеринарних паспортів та зареєстрованих потужностей пасік зросла на 18%. І як результат – збільшення обсягів виробництва меду🍯 та медової продукції на території нашої громади.

Сьогодні мед активно використовується не лише як продукт харчування, а й в медичних та косметологічних сферах. Тому розвиток бджільництва має великі перспективи і це дасть можливість пасічникам збільшити свої прибутки та наповнити бюджети усіх рівнів додатковими надходженнями.

З метою подальшої підтримки та розвитку галузі бджільництва в Вінницькій міській раді напрацьовують проєкт змін до Порядку. Заплановані зміни передбачають, що фінансовою підтримкою на безповоротній основі у галузі бджільництва зможуть скористатися не тільки фізичні особи, а також суб’єкти господарювання, які є власниками бджолосімей. Тобто власники пасік отримають фінансову підтримку у розмірі 200 грн за одну бджолосім’ю на рік незалежно від кількості наявних бджолосімей в поточному році, але не більше 60,0 тис. грн одному одержувачу в рік.

Нагадаємо, Порядок надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів бюджету ВМТГ затверджений у рамках Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.

Цьогоріч фінансовою підтримкою мали можливість скористатись фізичні особи, які є резидентами України🇺🇦 та їх пасіки розташовані на території Вінницької громади у таких розмірах:

∙ від 4 до 9 бджолиних сімей – 200 грн за одну бджолосім’ю;

∙ від 10 до 300 бджолиних сімей – 100 грн за одну бджолосім’ю.

Максимальний розмір фінансової підтримки становив 30,0 тис. грн.


Один з пасічників веде свою діяльність у Вінниці й доглядає за 30 бджолосім’ями, а інший – у Великих Крушлинцях. У нього на пасіці 50 бджолосімей.

Підтримка бджолярів передбачена Програмою розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Всього фінансовою підтримкою на безповоротній основі скористалися вже 38 бджолярів.

Як коментують у Департамент економіки і інвестицій, підтримуючи пасічників, на меті мають реалізувати сільськогосподарський потенціал нашої країни, стимулювати органічне виробництво меду, збільшити сертифіковані пасіки, а також у майбутньому підвищити експортний потенціал виробників органічної продукції, що дасть можливість збільшити їхні прибутки та наповнити бюджети всіх рівнів додатковими надходженнями.


У програмі: 🔸 СПІКЕР-панель: Технологічні аспекти та ефективність вирощування соняшника у поєднанні з бджолозапиленням 🔸 ДИСКУСІЙНА панель: Виклики та спірні питання щодо реалізації бджолозапилення соняшника 🔸 НАУКОВА панель: Актуальні результати досліджень та нове у бджолозапиленні соняшника 🔸 ВИСТАВКА-ДЕМОНСТРАЦІЯ: Передові технології у вирощуванні та отриманні продукції соняшника

Повна програма заходу за посиланням: https://drive.google.com/.../1FLcorLDDZMdPo9Bu1I.../view...

Захід відбудеться 25 листопада 2023 року у м. Київ, Конференц-зала НБС імені М.М. Гришка (6 корпус).

Для участі необхідна попередня реєстрація за посиланням: https://forms.gle/43iE5UQfAAJzMLB76 Реєстрація триватиме до 24.11.2023 р. Довідки за тел.: 0976906588


На засіданні обговорили низку організаційних питань, зокрема відкриття розрахункового рахунку, виготовлення печатки заявленого зразка, використання в своїй діяльності запропонованого зразка фірмового бланку, періодичність та місце проведення наступних засідань. Розглянули та погодили Положення про членські внески ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ» для подальшого затвердження Загальними зборами членів ОРГАНІЗАЦІЇ. Крім того, розглянули заяви від кандидатів на вступ до ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ» в якості члена Організації.

Учасники засідання не обійшли увагою проблемні питання, з якими зустрічаються у своїй господарській діяльності пасічники: це низькі закупівельні ціни на медову продукцію, недостатня кормова база для бджіл у зв’язку з недостатнім посівом медоносних культур, отруєння бджіл засобами захисту рослин тощо. Дмитро Дудник, голова ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», зауважив, що створення такого об’єднання дасть можливість представляти інтереси пасічників у публічній площині та відстоювати спільні інтереси і протистояти викликам.

«І хоч бджільництво є розповсюдженим видом діяльності не тільки у нашій громаді, проте населення недостатньо забезпечене медом та медовою продукцією. Тому у нас попереду дуже багато роботи щоб забезпечити населення якісною та безпечною медовою продукцією, потрібно ще збільшити обсяги виробництва продукції і таким чином підвищити ефективність нашої діяльності та створити гарну конкуренцію на ринку», – додав він. Власне, ОРГАНІЗАЦІЮ створили 25 вересня 2023 року у межах виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки.

Метою Організації є сприяння захисту, підтримки та розвитку галузі бджільництва на території Вінницької громади, об’єднання зусиль учасників, а також прогресивних верств населення громади для розвитку конкурентоспроможного, високотоварного господарського укладу в аграрному секторі економіки. Створення Організації також передбачає захист законних соціальних, економічних, екологічних та інших інтересів своїх членів.

….Нагадаємо, що наша громада працює в межах затвердженого у 2022 році Європейського🇪🇺 Зеленого Курсу. Одним з компонентів збереження довкілля є перехід на зелену економіку. Тож розвиток бджільництва в цьому напрямку має велике значення – це безвідходне виробництво, від якого залежить запилення рослин та врожайність, а також родючість землі.


За головуванням заступника міського голови Андрія Очеретного минулого тижня в приміщенні Вінницької міської ради відбулася зустріч з пасічниками вінницької громади - засновниками громадської організації сільськогосподарського кооперативу «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ». У зустрічі також взяли участь Олександр Закорченний - радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору та сільських територій ВМТГ, Максим Мартьянов – директор департаменту економіки і інвестицій міської ради, працівники управління розвитку сільських територій, старости старостинських округів та їх заступники, Володимир Буняк – директор департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА, Володимир Нагорний - директор ПТУ №14 смт. Вороновиця та викладачі училища, Катерина Лучицька генеральний директор Європейського кооперативного сімейного товариства «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлага, Моравія – Чеська Республіка.

На заході обговорили перспективи розвитку галузі бджільництва на території громади у майбутньому, говорили і про плани та можливості, акцентували увагу на тому, що сьогодні для популяризація медового сектору є потреба в об’єднанні зусиль пасічників, співпраці з освітою, наукою та владою, а також важливим є долучення європейських партнерів, які будуть ділитися з бджолярами громади досвідом та допоможуть їм впроваджувати нові технології ведення господарства. «Для того, щоб галузь бджільництва розвивалась ефективно та підвищувала свою продуктивність наше завдання створити впізнаваність нашого українського та вінницького продукту на ринку і вихід на експорт – один з ключових елементів»,- розповідав Андрій Очеретний. - Та разом з тим, потрібно налагодити ефективну комунікацію між пасічниками, освітою та наукою, владою та бізнесом, а також країнами ЄС», - продовжив він.

Про стан та перспективи розвитку галузі бджільництва на території ВМТГ у своїй презентації розповів Максим Мартьянов, директор департаменту економіки і інвестицій. Показав часову хронологію вивчення працівниками Управління цієї галузі на території громади шляхом упорядкування і систематизації та зауважив - «Враховуючи фінансову підтримку на безповоротній основі бджолярам з бюджету ВМТГ, сьогодні спостерігаємо тенденцію до збільшення пасічників та бджолосімей та очікуємо збільшення і у 2024 році». - Водночас, ми напрацьовуємо зміни до Порядку надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів ВМТГ в частині розміру фінансової підтримки у розрахунку 200 грн на одну бджолосім’ю та поширення права на суб’єктів господарювання», - продовжив директор.

Дмитро Дудник, голова ГО СК «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», зауважив: «Створення сільськогосподарського кооперативу пасічників дасть можливість представляти наші інтереси в органах влади, відстоювати спільні інтереси, приймати участь у різних проєктах, грантових програмах міжнародних організацій, спрямованих на розвиток галузі бджільництва, обмінюватись досвідом. - І я впевнений, що всі ці дії дадуть нам можливість підвищити ефективність нашої діяльності та створить гарну конкуренцію на ринку», - додав він.

Презентуючи роботу Професійно-технічного училища №14 смт. Вороновиця Ніна Рузяк, заступник директора з навчально-виробничої роботи, розповіла про перспективи розвитку їх училища та запросила присутніх пасічників на курсове навчання бджолярів з метою підвищення їх кваліфікації, після завершення якого вони зможуть отримати свідоцтва державного зразка. Директор навчального закладу Володимир Нагорний зазначив, що його колектив готовий долучитись до ініціативи міської ради щодо масштабування діяльності бджолярів.

Старости старостинських округів у свою чергу подякували бджолярам за їх нелегку працю та відданість своїй справі, та висловили свої сподівання на спільну подальшу співпрацю.

Також на заході було порушено ряд проблемних питань. Зокрема,

  • низькі закупівельні ціни та відсутність ринку збуту меду;
  • високі ціни на сировину та обладнання;
  • відсутність належної кормової бази для бджіл у зв’язку з недостатнім посівом медоносних культур;
  • відсутність місць для кочівлі бджіл та інше.

На завершення заходу, розглянули та обговорили проєкт Меморандуму про співпрацю та взаємодію між ГО СК «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», Професійно-технічним училищем №14 смт. Вороновиця; Європейським кооперативом сімейного товариства «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлаха, Моравія – Чеська Республіка, департаментом економіки і інвестицій міської ради; департаментом гуманітарної політики Вінницької ОВА. Метою Меморандуму є співпраці, створення сприятливих умов для розвитку галузей бджільництва, харчової промисловості, освіти і науки, виробництва якісних продуктів харчування для ринків України та Європейського Союзу.

….Нагадаємо, всі роботи проводяться в межах виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.


Муніципалітет впроваджує нові шляхи та інструменти, для того, щоб створити умови для високої переробки сільськогосподарської продукції, а також підвищення якості органічного виробництва. Для цього торік затвердили одну із перших в Україні Програму розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. А вже зараз планують долучити освітян та європейських партнерів, які будуть ділитися з бджолярами громади досвідом та допоможуть їм впроваджувати нові технології ведення господарства.

Програма охоплює різні галузі аграрного сектору, серед яких землеробство, тваринництво, у т. ч. рибництво та бджільництво. Наприкінці вересня у Вінницькій громаді створили сільськогосподарський кооператив “ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ”, які разом з представниками Вінницької міської ради, Вінницької ОВА були присутні на робочій зустрічі. Запросили на захід і освітян – викладачів професійно-технічного училища №14 см. Вороновиця, а також генерального директора Європейського кооперативного сімейного товариства «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлаха, Моравія – Чеська Республіка Катерину Лучицьку.

За словами заступника Андрій Очеретний, на меті у міської влади створення умов для повноцінної роботи аграрного сектору. А позаяк бджільництво є однією з невід’ємних складових цієї галузі, потрібно масштабувати діяльність пасічників та збільшувати кількість бджолосімей.

“Наше завдання створити впізнаваність нашого українського та вінницького продукту на ринку і вихід на експорт – один з ключових елементів. Для цього плануємо долучати освітян та науковців, які допоможуть нашим бджолярам збільшити продуктивність та поділяться з ними новими тенденціями у веденні господарства”, – сказав Андрій Очеретний.

Станом на початок жовтня у Вінницькій міській територіальній громаді зареєстрована 61 пасіка. Аби простимулювати пасічників до роботи, міська влада розробила Порядок надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів ВМТГ, де фізичні особи - бджолярі, чиї пасіки розташовані на території Вінницької громади можуть претендувати на допомогу у сумі в 200 грн за одну бджолосім’ю у випадку, якщо в пасічника їх від 4 до 9, а також 100 грн за одну бджолосім’ю за наявності таких на пасіці від 10 до 300. Про це розповідає Максим Мартьянов, директор департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради.

“Відповідно до Порядку вже забезпечено виплату фінансової підтримки з бюджету ВМТГ 38-ми пасічникам, які налічують 1834 бджолосім’ї”, – додав він. Мед зараз активно використовується не лише як продукт харчування, а й в медичних та косметологічних сферах. Тому розвиток бджільництва має великі перспективи, переконані представники ПТУ №14 смт Вороновиця.

Вони розповідають, що опанувати професію бджоляра зараз є чимало охочих – своїх студентів вони навчають різним аспектам, пов’язаних з роботою на пасіці. Йдеться про медоносну базу та запилення сільськогосподарських культур, основи розведення та утримання бджолосімей, навчають також працювати зі спеціальним обладнанням тощо. Директор навчального закладу Володимир Нагорний зазначив, що його колектив готовий долучитися до ініціативи міської ради щодо масштабування діяльності бджолярів.


Фінансову підтримку для пасічників Великої Вінниці передбачає міська Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки на 2023-2025 роки. За одну бджолосім’ю пасічники отримують від 100 до 200 гривень. На території нашої громади бджільництвом займаються особисті селянські господарства, які тримають 59 пасік. 38 вже отримали виплату.

Відповідний перелік затвердили вчора під час засідання виконкому міськради. Загальна кількість в реєстрі нашої громади бджолосімей - 1898.

Приєднані території мають чималий потенціал в агропромисловому секторі. Тут добре розвинене фермерство і є чимало експортоорієнтованих підприємців.

Впровадивши на початку літа відповідний Порядок фінансової допомоги, муніципалітет мав на меті стимулювати ще й розвиток бджільництва, яким наразі займаються здебільшого особисті селянські господарства.

Як бачимо, з кожним місяцем все більше пасічників долучаються і збільшують кількість своїх бджолосімей. За одну таку можна отримати, нагадаю, 100-200 грн.

Міцна економіка - стійка держава .


У понеділок, 25 вересня, у селі Малі Крушлинці в приміщенні Стадницького старостинського округу відбулися установчі збори засновників сільськогосподарського кооперативу «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ».

Відповідно до порядку денного вибрали головуючого та секретаря Установчих зборів, утворили сільськогосподарський кооператив «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», затвердили його Статут, а також визначили органи управління Кооперативу та вибрали його голову.

Водночас на заході обговорили ряд організаційних питань, серед яких реєстрація Кооперативу, відкриття розрахункового рахунку, виготовлення печатки та фірмового бланку. Важливою темою стала подальша співпраця з професійно-технічним училищем №14 смт. Вороновиця, а також можливості участі у грантових проєктах та залучення ресурсів міжнародної технічної допомоги, спрямованих на розвиток галузі бджільництва.

Присутні на заході працівники управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради довели до відома засновникам Кооперативу про можливість співпраці з Європейським кооперативним сімейним товариством «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлаха, Моравія – Чеська Республіка, який має на меті співпрацювати з ними.

…Нагадаємо, у січні-лютому 2023 році проводились зустрічі з досвідченими бджолярами у всіх населених пунктах Вінницької міської територіальної громади, де обговорювали можливість створення кооперативу Пасічників.


Безмежно дякуємо раднику міського голови Олександр Закорченний за ініціативність, за участь та допомогу в організації заходу, за бажання змінювати життя жителів громади на краще. Дякуємо!!!

Слова подяки передаємо і нашим депутатам обласної та міської рад, які в будь-яку хвилину приходять на допомогу – Сергій Кривешко, Дмитро Науменко. Дякуємо!!! Дякуємо нашим колегам з департаменту агропромислового розвитку Вінницької обласної військової адміністрації - Олег Сідоров, Людмила Макарчук, Микола Заїка, Людмила Руденька, які долучились до ярмарки і взяли участь у розіграші лотерей. Дякуємо!!!

Окрему подяку хочемо висловити нашим співорганізаторам - старостам Малокрушлинецького, Деснянського, Вінницько-Хутірського старостинських округів та їх заступникам: Юлія Давидюк, Галина Обливач, Владислав Кривешко, Василь Бондаренко, Раїса Круцюк, Ганна Мришук, Майя Власюк. Дякуємо!!! Дякуємо! Дякуємо! Дякуємо! Цінителю та збирачу українських звичаїв та традицій Олександру Видавському за допомогу в організації заходу, за створення презентаційних локацій та створення атмосфери українського духу та настрою. Дякуємо!!!

Олег Семко, модератор нашого заходу, величезна Дяка Вам, Ви надзвичайний. Дякуємо!!!

Щиро дякуємо всім пасічникам вінницької громади і окрема подяка за участь у ярмарку бджолярам Микола Тарнавський м. Вінниця, Григорій Ястремський смт. Десна, Олег Тхор та Тетяна Дудник с. Малі Крушлинці, Галина Ілик та Микола Уманець с. Стадниця, Іван Юрченко с. Великі Крушлинці. Дякуємо!!!

Вороновицьке професійне технічне училище №14, дуже вдячні вам за участь у ярмарку та представлення меду та медової продукції – Володимир Нагорний, Валентина Козак, Ніна Рузяк, Юрій Жовніренко, Володимир Шапошник. Ви неймовірні. Крокуємо до співпраці. Дякуємо!!!

Велика подяка нашим артистам, нашим творчим колективам, нашим працівникам закладів культури: народний аматорський фольклорний гурт «Подільські музики» - с. Вінницькі Хутори; старша, середня та молодша групи зразкового аматорського хореографічного колективу «Гілея», народний аматорський ансамбль української пісні «Водограй», жіночий вокальний ансамбль «Подолянка», Ганна Грицак, Олег Козяр, Андрій Мудрак, Людмила Кузь, Сергій Савіцький – с. Гавришівка; драматичний колектив та духовий оркестр с. Стадниця; Маргарита Мельничук с. Великі Крушлинці; Наталя Наконечна, Віталій Ступак, Наталя Савчук – с. Писарівка; старша та молодша групи зразкового хореографічного колективу «Фантазія», дівочий вокальний гурт «Веселка», Віталій Яворський, Броніслава Рачук, Альбіна Герцун, Яна Щербацька – с. Малі Крушлинці; Катерина Радецька, Катерина Павліченко – м. Вінниця, мікрорайон «Сабарів»; Софія Кісельова, Крістіна Булаївська – м. Вінниця, мікрорайон «Пирогово». Дякуємо!!!

Дякуємо голова Вінницької обласної організації Товариства Червоного Хреста Сергій Глухенький за участь у нашому заході і окрема подяка Володимиру Кузику, який так завзято демонстрував дітворі і навіть дорослим показові навчання з надання першої допомоги. Дякуємо!!! Дякуємо начальник ГУ ДСНС у Вінницькій області Руслан Шевчук та Вашим працівникам за участь у ярмарку та показові навчання піротехнічного та пожежно-рятувального розрахунку. Дякуємо!!!

Особлива подяка нашим народним умільцям, які презентували свою продукцію, вироби та показували тематичні майстер класи: Тетяна Козійчук, Олена Соломко, Ірина Примчук, Оксана Козаченко, Ольга Ходацька, Катерина Заболотна, Тетяна Ковальчук, Ольга Підгірняк – смт. Десна; Галина Заєць, Андрій Присяжнюк – с. Писарівка; Людмила Козяр, Ніна Бакулей, Вероніка Лимар, Раїса Гончарук, Вікторія Марченко – с. Гавришівка; Ольга Красота, Людмила Мельничук, Марія Чайковська – с. Великі Крушлинці; Лілія Залевська, Тетяна Коваль – с. Малі Крушлинці; Віра Шляхитнюк, Олена Антонюк, Катерина Завертана, Микола Мурашов – с. Стадниця; Світлана Дзюбенко, Ірина Малік, Людмила Кравцова, Олександра Білоус», Поліна Самчук, Валентина Юр’єва, Наталія Воропаєва, Катерина Баланова, Світлана Мурашова, Оксана Левченко, Юлія Рожнова, Марина Головенько, ФОП Пенішкевич, ФОП Гончаров, Нікола Ок – м. Вінниця; Олександр Левчук, Володимир Ігушев – с. Гущинці; Інна Форманюк – с. Яришівка. Дякуємо!!!

Дякуємо кожному, хто допоміг нам з організацією, хто приходив і купував мед та медові вироби, солодощі, випічку, вироби ручної роботи, прикраси та аксесуари, вироби з полімерної глини, картини з дерева та гіпсу, картини вишиті бісером та нитками, прикраси з фоамірану, стрічок і пір’я, обереги, патріотичні поробки, аромопродукціяю з лаванди тощо.

Під час благодійного ярмарку «Медовий спас» усі охочі мали змогу взяти участь у розіграші лотерей та долучитись до участі у збору коштів на лікування жителю с. Малі Крушлинці, який втратив руку в зоні проведення бойових дій, захищаючи Україну!

Дякуємо Богу і нашим ЗСУ за можливість відзначити День пасічника та провести благодійну ярмарку «Медовий спас».

Слава Україні! Героям Слава!

… Нагадаємо, даний захід було проведено 19 серпня 2023 року в с. Малі Крушлинці в рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки.


Так, цього місяця ще шестеро власників пасік долучились до Програми підтримки, яка є суттєвою опорою для них. Наразі загальна кількість бджолярів, які отримують допомогу, становить 36. Вони налічують 1898 бджолиних сімей. Загальна сума підтримки для нових шести учасників склала 31 800 грн.

У межах виконання Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки використано 55,8% (189,8 тис.грн) передбаченого обсягу фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва на 2023 рік (339,876 тис. грн).

….Нагадаємо, фінансовою підтримкою можуть скористатись фізичні особи, які є резидентами України та їх пасіки розташовані на території Вінницької громади у таких розмірах:

• від 4 до 9 бджолиних сімей – 200 грн за одну бджолосім’ю;

• від 10 до 300 бджолиних сімей – 100 грн за одну бджолосім’ю.


Пригощали медом, домашніми смаколиками, демонстрували урожай та збирали донати. Так у Малих Крушлинцях святкували День пасічника. Частину зібраних на заході коштів спрямують на допомогу жителю села, який втратив руку, боронячи Україну.

Хочу від щиро сердця подякувати Вам, за збір коштів для нашого Захистника Влад Левандовський . Які були зібрані ,на благодійному ярмарку, "Медовий спас" .Сума яку зібрали 6487 гривень ,дай Боже Вам здоров'я міцного, мирного неба. Ви неймовірні.Ви показали,що разом ми сила. Висловлюю також подяку Пані Наталія Павленко начальник Управління розвитку сільських територій , Вінницької міської ради. Яка підтримала пропозицію Антоніни Мержанівської про збір коштів для Влада. Давидюк Юлі Михайлівні.Нашому меру Моргунов Сергій Анатолійович. Кошти, які були зібрані також по лотереї 10000 тисяч гривень,і будуть також перепрофільовані і будуть також передані нашому Владу. Кошти передані бабусі.Влад скорішого одужання тобі бажаємо! Дякуємо за наш захист. Слава Україні! Слава ЗСУ! Україна Переможе! Бог нам допоможе!


Сьогодні, 19 серпня, у Малих Крушлинцях Стадницького старостинського округу з нагоди Дня пасічника відбувся благодійний захід «Медовий Спас». Його метою була популяризація давніх українських традицій й обрядів та збір коштів, які в тому числі спрямують на допомогу жителю села Малі Крушлинці, який втратив руку, боронячи України.

Усі локації ярмарки були облаштовані силами жителів громад, а організаторами заходу виступило управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій ВМР.

У рамках заходу місцеві бджолярі реалізовували власну продукцію, а рукодільники та рукодільниці презентували свої вироби. Зокрема вишиті рушники, прикраси, ляльки, сувеніри, патріотичні поробки. Гончарі вчили відвідувачів робити власними руками вироби з глини. А різьбярі - демонстрували унікальні картини з дерева, від яких неможливо відірвати погляд.

Дітвора тішилась від різноманітних майстер-класів, смакування солодкої вати, яку можна було безкоштовно поїсти завдяки ініціативі Василя та Наталії Гаврилюк. А хтось з дітей отримував задоволення від можливості одягнути яскравий костюм, вийти на сцену і виступити із своїм номером для широкого загалу. Творчі колективи громади організували цікаву культурну програму. Зокрема гості ярмарку мали можливість побачити відтворення давнього українського обряду обжинок. Сьогодні така традиція вже не актуальна, і в селах давно не святкують обжинки. А колись це було особливе дійство, яке збирало та обʼєднувало людей. І такий фестиваль, як сьогодні, дає можливість демонструвати та передавати українські звичаї з покоління в покоління.

Секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський зауважив, що важливо не забувати про свою культурну ідентичність, тим більше, коли ворог кожного дня робить все, аби її знищити.

«Це ті цінності та традиції, які через сотні років донесли до нас наші предки. І це саме ті цінності, які сьогодні під час війни боронять наші герої. Тому я хочу подякувати всім підприємцям, які взяли участь у цьому заході. Сьогодні ми відзначаємо День пасічника, який був започаткований в Україні у 1997 році і вперше відзначається в нашій громаді. І ми сподіваємось, що коли закінчиться війна — це стане нашою традицією», – сказав Павло Яблонський.

Також представники Вінницької міської ради відзначили 18 активних пасічників за багаторічну сумлінну працю, розвиток сільських територій та галузі бджільництва. Начальниця управління розвитку сільських територій Департамент економіки і інвестицій Наталія Павленко наголосила, що Вінниця продовжує підтримувати аграрний сектор громади. Окрім того, вона зазначила, що ярмарок проходив у рамках заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Ця програма передбачає підтримку в розвитку фермерських господарств, впорядкування ставків та фінансову допомогу для пасічників.

Цього року День пасічника відзначили у такому родинному і сповненому національними традиціями форматі вперше. Але з огляду на позитивні відгуки мешканців громади, він має право на продовження.

Старости округів Вінницької територіальної громади подякували всім, хто долучився до організації благодійного заходу та висловили надію, що після перемоги такого роду заходи, які є частиною української культури, будуть проводитись частіше.

«Я хочу подякувати всім, хто допоміг нам його організувати — це наші підприємці та департамент економіки і інвестицій Вінницької міської ради. Сьогодні наш ярмарок благодійний, але колись він буде переможним», – зазначила староста Стадницького округу Юлія Давидюк.


Від 100 до 200 гривень на одну бджолину родину. Таку фінансову підтримку для пасічників Великої Вінниці передбачає міська Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки на 2023-2025 роки. Наразі участь взяли 36 бджолярів.

  • Куди звертатись аби отримати матеріальну підтримку?

Так, цього місяця ще восьмеро осіб, які є власниками бджолосімей, долучилися до Програми підтримки. Про це повідомляє Департамент економіки і інвестицій.

Бджільництвом у громаді займаються особисті селянські господарства і відповідно до обліку минулого року, мають 59 пасік та налічують 2 695 бджолиних сімей.

Наразі загальна кількість бджолярів, які отримують допомогу, становить 30. Вони налічують 1 580 бджолосімей.

Нагадаємо, порядок надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва коштом бюджету Вінницька міська рада затверджений у межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Цьогоріч фінансовою підтримкою зможуть скористатись фізичні особи, які є резидентами України та їх пасіки розташовані на території Вінницької громади у таких розмірах:

✅від 4 до 9 бджолиних сімей – 200 грн за одну бджолосім’ю;

✅від 10 до 300 бджолиних сімей – 100 грн за одну бджолосім’ю.


Зокрема, вчора, 15 червня, на виконкомі затвердили рішення про надання фінансової підтримки на безповоротній основі бджолярам.

Як повідомляють у департаменті економіки і інвестицій Вінницької міської ради, сума такої підтримки загалом склала майже 126 тисяч гривень. “Наразі на території нашої громади бджільництвом займаються лише особисті селянські господарства, які за обліком 2022 року мають 59 пасік та налічують 2 695 бджолиних сімей. Щодо відповідної підтримки звернулися вже 22 власники пасік, загалом вони утримують 1259 бджолосімей”, - сказав директор Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов.

Порядок надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів бюджету Вінницької міської ради затверджений у межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.

Цьогоріч фінансовою підтримкою зможуть скористатись фізичні особи, які є резидентами України та їх пасіки розташовані на території Вінницької громади у таких розмірах:

• від 4 до 9 бджолиних сімей – 200 грн за одну бджолосім’ю;

• від 10 до 300 бджолиних сімей – 100 грн за одну бджолосім’ю.

Документи приймають за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 59. Контактні телефони: 59-51-41, (067) 792-29-30, (067) 878-10-44.



До уваги бджолярів Стадницького СО!!!!

До уваги бджолярів Стадницького СО!!!!

До уваги бджолярів Стадницького СО!!!!

Фінансова підтримка надається фізичним особам, які є резидентами України один раз у рік і їх пасіки розташовані виключно на території Вінницької громади у таких розмірах:

від 4 до 9 бджолиних сімей – 200 грн за одну бджолосім’ю;

від 10 до 300 бджолиних сімей – 100 грн за одну бджолосім’ю.

За обліком минулого 2022 року бджільництвом займалися лише особисті селянські господарства, які мають 59 пасік та налічують 2 695 бджолиних сімей. Сьогодні очікуємо до реєстрації пасічників більше третини минулого року.

Підставою для отримання фінансової підтримки є реєстрація потужності пасіки у Державному реєстрі потужностей операторів ринку харчових продуктів та проведене щорічне обстеження пасіки Держпродспоживслужбою.

Для отримання фінансової підтримки пасічникам необхідно подати:

  • заяву;

  • копії:

  • рішення про державну реєстрацію потужності пасіки в Головному управлінні Держпродспоживслужби у Вінницькій області;
  • ветеринарно-санітарного паспорта пасіки
  • довідки про відкриття рахунка, виданої банківською установою;
  • паспорта громадянина України;
  • документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
  • довідку, видану старостинським округом, на території якого розміщена пасіка про фактичну кількість наявних бджолиних сімей в домоволодінні.

Документи приймаються за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 59.

Контактні телефони: 59-51-41, (067) 792-29-30, (067) 878-10-44.

…Нагадаємо, у грудні 2022 року на сесії Вінницької міської ради з метою створення і сприяння розвитку бджільництва на території ВМТГ у рамках Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки затверджено Порядок надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів бюджету Вінницької міської ради.



Заходи до Всесвітнього дня бджіл 2023 в Україні

Пряма YouTube трансляція, Webex, Zoom

Організатори: Торгово-промислова палата України, Посольство Франції в Україні, Фундація жінок пасічниць

Співорганізатори: ННЦ “Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича”, кафедра бджільництва Національного університету біоресурсів і природокористування України.

За підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України, галузевих асоціацій: Спілка пасічників України, Гільдія медоварів України, Асоціація професійних пасічників України, Асоціація керованого запилення BeesAgro

Партнери: ТМ «Медові Брати», ТМ «Сікера», ТМ «Українські Медовари», ТМ «Апіпродукт»

Науковий супровід: ННЦ “Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини”, Поліський національний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Медіа-партнери: журнал «Пасічник», журнал «Пасіка», газета «Пасіка від А до Я» Україна долучається до Всесвітнього дня бджіл!

У контексті глобальних кліматичних змін увага світової наукової спільноти, представників медового бізнесу та небайдужих активістів зосереджена на захисті медоносної бджоли, як найефективнішого запилювача і, відповідно, важливого елемента збереження світового біорізноманіття. Понад 80% світового врожаю залежить від запилення продовольчих культур бджолою! Ця цифра вражає. У той самий час, добробуту та здоров’ю бджіл загрожує ціла низка факторів. Це і надмірне використання пестицидів, поширення гібридів та ГМО рослин, які не потребують запилення, зниження біорізноманіття медоносів, кліщ Варроа, розповсюдження у Європі азіатського шершня, на сході - тропілелапсозу, вірусних хвороб, тощо. Масштабність проблематики, а також її багатогранність потребують постійного моніторингу та регулярних заходів для захисту цієї маленької комахи, від якої, без перебільшення, залежить життя на Землі.

Незважаючи на марні потуги ворога зупинити життя нашої держави, Україна вже традиційно долучається до святкування Всесвітнього дня бджіл потужною програмою за участі провідних українських та європейських експертів.

Організацію заходів до Всесвітнього дня бджіл 2023 в Україні забезпечують Торгово-промислова палата України, посольство Франції в Україні, Фундація жінок пасічниць, за підтримки Мінагрополітики, цілого ряду наукових, освітніх установ, галузевих асоціацій, а також бізнес-структур.

Заходи до Всесвітнього дня бджіл 2023 в Україні, 20 травня 2023 р.: (детальна програма заходів формується) 10:00 - 11:30 ОФІЦІЙНА ЧАСТИНА

Всесвітній день бджіл, як маніфест важливості та захисту запилювачів Відкриття, вітальні слова організаторів, партнерів, звернення міжнародних гостей. YouTube трансляція (посилання) 11:30 - 14:00 НАУКОВИЙ СИМПОЗІУМ

Світові тренди апідології та апітерапії Короткі повідомлення щодо основних напрямів наукових досліджень у світі та Україні YouTube трансляція (посилання) 14:00 - 16:00 МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ

Захист запилювачів, апітерапія та новітні дослідження у бджільництві Пленарні доповіді науковців та практиків Пряма трансляція-діалог у Webex

Посилання для підключення, ID: 2671 699 6931, пароль: McW3DAm2Mt8 16:00 - 18:00 ВСЕУКРАЇНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ

Актуальні питання захисту запилювачів та розвитку бджільництва Доповіді молодих вчених, аспірантів та студентів Студентський конкурс на найкращу доповідь у рамках Заходів до Всесвітнього дня бджіл 2023 Пряма трансляція-діалог у Zoom Посилання для підключення, ID: 761 6388 9447, Пароль: S7Nj92 07:00 - 19:00 ВИСТАВКА-ЯРМАРОК “БДЖІЛЬНИЦТВО – 2023”

До участі запрошуються пасічницькі господарства з виробництва бджолиних маток, бджолиних пакетів, пасічників з продукцією бджільництва, виробників вуликів, вощини, обладнання для догляду за пасікою, промислові підприємства з виготовлення пасічницького інвентарю, заклади ветеринарної медицини, громадські організації з бджільництва. вул. Академіка Заболотного, 19, Київ (Тел. для довідок: +380 (95) 595 18 97; +380 (95) 084 93 77)

Запрошуємо до участі у заходах до Всесвітнього дня Бджіл 2023 в Україні!

Участь у заходах безкоштовна за умови попередньої реєстрації: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSfUY7IX2C7H4d.../viewform

Зареєстрованим учасникам напередодні заходів буде розіслано посилання для онлайн участі.

Додаткова інформація, будь ласка звертайтеся: ТПП України: тел. +380 (44) 583 50 68, e-mail: u-ol@ucci.org.ua, bee.women.fundacia@gmail.com

Акредитація ЗМІ та інформаційне партнерство: тел. +380 (44) 584 28 36, e-mail: press@ucci.org.ua


Вчора, 20 березня, працівники управління розвитку сільських територій провели онлайн зустріч із Русланом Марковим - консультантом проєкту USAID «Економічна підтримка України» за напрямом «Розвиток бджільництва», який на сьогодні визначений як пріоритетний для сільських громад України.


Минулого тижня у приміщенні професійно-технічного училища №14 смт Вороновиця відбулася зустріч працівників Департаменту економіки і інвестицій міської ради з керівництвом та викладачами училища. Наразі заклад проводить багатопрофільну підготовку фахівців різних професій, які користуються підвищеним попитом на регіональному ринку праці, і однією із професій якій навчають здобувачів освіти в закладі є «Бджоляр;Столяр».




У Вінниці тривають зустрічі з пасічниками з приєднаних територій. Протягом першого тижня фахівці департаменту економіки і інвестицій ВМР здійснили робочі візити у Великі Крушлинці, Малі Крушлинці, Гавришівку, побували в Стадниці та Десні, а також зустрілись з пасічниками Вінниці.



Вінниця активно розширює фронт робіт, зокрема й в аграрній галузі. Днями в Вінницько-Хутірському старостинському окрузі відбулася перша зустріч з досвідченими бджолярами, де обговорювали можливість створення кооперативу Пасічників.


  • Жителі Вінницької МТГ отримали допомогу від FAO ООН

Гуманітарну допомогу передала Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація сільських, селищних рад та об’єднаних громад України» у рамках проєкту FAO ООН «Екстрена допомога постраждалим від конфлікту у продовольчій безпеці та засобах для існування».


  • Андрій Очеретний
  • Андрій Очеретний
  • Вінницька міська рада
  • Дорадчі послуги для фермерів🚜 та пасічників🐝 Вінницької громади.
  • У Вінниці обговорили, як буде розвиватися дорадництво в агропромисловому секторі у 2024 році
  • Оподаткування Грантів
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Центр розвитку фермерства "Врожай перемоги"
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Центр розвитку фермерства "Врожай перемоги"
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Центр розвитку фермерства "Врожай перемоги"
  • Вінницька міська рада
  • Business People Club
  • Проєкт «Амбасадори Вінниці» продовжується
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Гранти на обладнання для переробки агропродукції
  • Триває проєкт «Амбасадори Вінниці»: наші агропідприємці обмінюються досвідом та презентують власний бізнес у Польщі🇵🇱
  • Проєкт «Амбасадори Вінниці» продовжується
  • Проєкт «Амбасадори Вінниці» продовжується
  • Безкоштовний офлайн тренінг
  • Радіо Місто Над Бугом - 101,8 FM
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Семінар-навчання
  • ДЛЯ ФЕРМЕРІВ ВІННИЧЧИНИ: ЯК ЗАЛУЧАТИ ГРАНТИ
  • Управління Інспекційної Діяльності Вінниця
  • Вінницька міська рада
  • Телеканал ВІТА
  • Вебінар
  • Вебінар
  • Business People Club
  • Підготовка фінансових/кредитних дорадників: роль закладів аграрної освіти і науки
  • ДОРАДНИЦТВО В УМОВАХ ВІЙНИ ТА ПІСЛЯ ВІЙНИ

Це буде одна з модульних ферм, яка підсилить наші успіхи в сільськогосподарській сфері.

Чому? Бо йдеться не лише про вирощування самих плодів, а й про подальшу переробку в готові харчові продукти. Таким чином можна буде охопити як внутрішній ринок, так і вийти на експорт. В цьому активну участь може взяти і наш індустріальний парк Volia Agri-Food Park, де основна ідея роботи буде сконцентрована саме на глибокій переробці.

Нагадаю, що саме задля відновлення та підтримки сільського господарства торік Вінницька міська рада підписала з Інститутом кормів меморандум про співпрацю. Тож створення науково-просвітницького центру – це невід’ємна складова подальшого розвитку наших аграріїв, зокрема завдяки впровадженню нових ідей, підвищенню кваліфікації та навчання малих фермерів.

Формувати нові напрямки діяльності вдається завдяки об’єднанню зусиль місцевої та обласної влади, науковців, бізнесу та благодійників. Розбудовуємо економіку задля Перемоги!

#стійкість

Там спеціалісти з Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН створюють модульні ферми різного спрямування, щоб на практиці показувати, як ефективно використовувати невеликі ресурси і отримувати високі результати.

Така можливість підсилить представників мікро- та малого бізнесу в галузі сільського господарства, які мають серйозний потенціал для розвитку. Проєкт «АгроКемпа» – це результат нашої спільної роботи в межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. На величезній території на кілька десятків гектарів будуть вирощувати волоські горіхи та виноград, розводити равликів, свійських та диких тварин, займатися бджільництвом, виробляти корми та багато іншого.

Окрім виготовлення органічної продукції та нарощення можливостей в агросекторі, важливим фактором є й підтримка та соціалізація військовослужбовців та їхніх родин, а також людей з-поміж ВПО, які зможуть знайти собі справу до душі. Один військовий вже навіть домовився про співпрацю з нашими дорадниками – після Перемоги планує займатися біодобривами, а для цього вирощуватиме каліфорнійських хробаків.

#стійкість

Учасникам семінару розповідали про сучасні технології обробітку ґрунту та застосування засобів захисту рослин безпечних для бджіл. Звертали увагу пасічників та фермерів і на важливість правильного вибору посівного та посадкового матеріалів, адже від якісного насіння залежить майбутній врожай.

Захід організувало Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР. Серед запрошених спікерів – науковці та дорадники з Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН – Людмила Погоріла та Юрій Векленко.

Як зауважив директор Інституту кормів та сільського господарства Олександр Корнійчук, підписаний напередодні тристоронній Меморандум про співпрацю між Вінницька міська рада, Інститутом кормів та Асоціацією фермерів та приватних землевласників громади дає можливість агровиробникам отримати комплексну підтримку у роботі, а також залучати нові технології та нові знання за допомогою дорадництва.

Як зазначає Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР, впровадження дорадчих послуг на території громади є одним із напрямів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. І запорукою успіху на шляху до розвитку агропромислового сектору є налагодження комунікації та відкритого діалогу між всіма суб’єктами господарювання, а платформою для такого спілкування стали тематичні навчальні семінари.

Підвищення рівня знань і вдосконалення практичних навичок ведення господарської діяльності у галузі аграрного сектору, впровадження сучасних технологій, новітніх досягнень науки і техніки…Все це насамперед позитивно впливає на підвищення доходів сільськогосподарських підприємств та поліпшення добробуту сільського населення та розвитку сільської місцевості громад. Про це говорили учасники семінару-навчання «Необхідність перевірки якості насіння та ефективне застосування засобів захисту рослин без шкідливих побічних наслідків» 29 січня.

Захід організували представники управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради для фермерів та пасічників Вінницької громади. Він відбувся на базі Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН. Вітальне слово мав директор інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук, який в першу чергу подякував ЗСУ🇺🇦 за захист української землі та можливість працювати.

“Сьогодні ми працюємо в межах підписаного тристороннього Меморандуму між Вінницькою міською радою, Інститутом кормів та «АСОЦІАЦІЄЮ», метою якого є взаємодія усіх сторін: влади, науки та бізнесу задля створення умов розвитку сільгоспвиробників, особистих селянських та фермерських господарств, підвищення ваших професійних знань шляхом надання дорадчих послуг та здобуття вами практичних навичок в освоєнні інноваційних технологій в різних галузях сільського господарства», - розпочав свою промову Олександр КОРНІЙЧУК.

Він розповів, що задля забезпечення комплексного розвитку сільських територій та аграрного виробництва в більшості розвинутих країн світу функціонує система сільськогосподарського дорадництва🧑‍🏫, яка надає виробникам сільськогосподарської продукції інформаційно- консультативну допомогу з питань передачі нових знань та впровадження сучасних технологій. «В Україні цей інструмент лише започатковується. І наше завдання сьогодні донести до вас всі діючі інструменти та можливості», — сказав директор Інституту.

Тематичний семінар об’єднав як аграріїв, так і пасічників Вінницької громади, так як були розглянуті питання, актуальні для обох категорій цільової аудиторії Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Учасники заходу мали змогу отримати фахові теоретичні знання від дорадників Інституту кормів у галузі насінництва, технологій обробітку ґрунту та застосування засобів захисту рослин безпечних для бджіл.

Людмила Погоріла, старший науковець – співробітник Інституту кормів, дорадник, розповіла про основні вимоги до якості насіння, як основи майбутнього врожаю. Увагу присутніх звернули на важливість правильного вибору посівного та посадкового матеріалів, а також основних показниках якості насіння, перевагах та недоліках сортового та гібридного насіння.

«Сівба високоякісним насінням в оптимальні для нашої зони строки, за сприятливих ґрунтових умов для проростання насіння – це перша і одна з найбільш важливих передумов для одержання високих врожаїв», - зазначила Людмила ПОГОРІЛА. Про сучасні технології обробітку ґрунту під вирощування сільськогосподарських культур розповідав Юрій Векленко, кандидат сільськогосподарських наук Інституту кормів, дорадник.

Тема його доповіді стосувалася питання вибору стратегії обробітку ґрунту в залежності від зони господарювання, кліматичних умов, характеристик ґрунтів та культур. Наголошувалося про необхідність виваженого підходу до обробітку ґрунту, що передбачає поєднання різних агротехнологічних рішень його проведення. «Мінімізація технологій ґрунтообробітку може допомогти вам, агровиробникам, адаптуватися до змін клімату та забезпечити стале виробництво продовольства, що є надважливим в умовах воєнного стану. Але водночас потрібно докладати максимум зусиль, щоб зберегти нашу землю, наші ґрунти в належному стані», — зауважив Юрій ВЕКЛЕНКО.

Тим часом голова ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВМТГ» Андрій Ковальчук розповів про плани та подальшу співпрацю аграріїв та пасічників в контексті безпечного використання засобів захисту рослин, щоб не допускати випадків отруєння бджіл. «Маємо на меті налагодити співпрацю з пасічниками так, щоб довести втрати бджіл до мінімуму, а в ідеалі - до нуля. Разом з тим, сьогодні ми опрацьовуємо питання збільшення кормової бази для бджіл шляхом засівання городів, які не використовуються власниками, медоносними культурами і в цьому напрямку тісно співпрацюємо з головою ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ» Дмитром Дудником», - наголосив Андрій КОВАЛЬЧУК.

В свою чергу, Голова ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ» Дмитро Дудник подякував управлінню розвитку сільських територій за організацію такого важливого та пізнавального заходу та ту роботу, яка вже зроблена в напрямку розвитку сільських територій та галузі бджільництва зокрема. У підтвердження слів Андрія Ковальчука Дмитро ДУДНИК зазначив: «Так, для початку, спільно з АСОЦІАЦІЄЮ та старостатами, ми визначили земельні ділянки🏞 – городи, які розміщенні на територіях старостинських округів та не обробляються власниками, для засіву їх медоносними культурами. Далі з фахівцями Інституту кормів визначимось у кількості необхідного насіння і продовжимо роботу у цьому напрямку», — сказав він.

Про правильний вибір засобів захисту рослин для обробки сільськогосподарських культур, зокрема медоносних, та їх застосування розповів Олександр КОРНІЙЧУК. Він також зупинився на основних причинах загибелі бджіл, головною з яких є неконтрольоване застосування пестицидів, особливо у період цвітіння медоносних культур. «Проте, очевидним є факт, що основною причиною загибелі бджіл є не сама діюча речовина інсектицидів, а порушення правил їх застосування, тому чітке дотримання вимог застосування препаратів гарантує безпеку при внесенні засобів захисту рослин», — наголосив Олександр КОРНІЙЧУК. Також під час семінару директор Інституту кормів перерахував безпечні препарати для бджіл, такі як: Моспілан, Асистент, Біскал, Каліпсо та інші. «Створення квітково🪻 - нектарного конвеєру, який є необхідним в період обмеженості кормової бази для бджіл, а це і фіто островки на угіддях, що не використовуються, квітникові дворики біля приватних та адміністративних будівель, газони з низинних бобових трав, фіто смуги між присадибними ділянками, на обочинах доріг», — підкреслив він. Радник міського голови Олександр ЗАКОРЧЕННИЙ додав,

«Раніше одна думка про діалог пасічників та аграріїв лякала одне одного. А сьогодні ми створили дві громадські організації, які представляють інтереси двох сторін. Вони провели між собою декілька робочих зустрічей, обговорили питання спільної діяльності. Наші дорадники на науковій основі враховують інтереси однієї та іншої групи, відпрацьовують чіткі заходи, які відкривають спільну співпрацю та спільні плани на майбутнє для покращення ефективності та продуктивності праці. А це покращить і екологічний напрямок, створить умови для зеленого туризму, що безпосередньо вплине на розвиток сільських територій», — переконаний він. Зустріч виявилась продуктивною, в дискусії брали участь як аграрії, так і пасічники. Дуже важливою та потрібною була донесена інформація до аграріїв Андрієм Ковальчуком, який ділився своїм практичним досвідом стосовно обробітку ґрунту, вибору насіння та засобів захисту рослин. Запорукою успіху є налагодження комунікації та відкритого діалогу між ними, а платформою для такого спілкування є такі навчання- семінари.

… Нагадаємо, впровадження дорадчих послуг на території громади є одним із напрямів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.

Зустрілися задля обговорення плану📄 роботи на 2024 рік щодо підвищення професійних знань суб’єктів господарювання аграрного сектору ВМТГ та здобуття практичних навичок в освоєнні інноваційних технологій у різних галузях сільського господарства шляхом отримання дорадчих послуг.

Директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук представив своїх колег, які проводять консультації в таких напрямках, як тваринництво, зокрема свинарство🐖, птахівництво🦆, вівчарство🐑, рибництво🐟 та бджільництво🐝; рослинництво🌾 – зернові та технічні культури, овочівництво🍅, картоплярство🥔 та садівництво🌳, агрономія, насінництво, захист рослин, лабораторне🔬 дослідження тощо.

«Дорадництвом ми розпочали займатися у 2023 році і цю роботу плануємо продовжувати надалі. Для двох експертів – дорадників ми плануємо провести навчання ще по таких напрямках, як зоотехнія, фінанси та юридична підтримка, щоб у нас був комплексний підхід до суб’єктів господарювання аграрної сфери та людей, які мають бажання працювати у цій сфері, – розповів Олександр КОРНІЙЧУК. – Таким чином ми будемо мати змогу надавати повний пакет необхідної інформації, консультацій, дорадчих послуг».

За словами радника міського голови Олександра Закорченного, впровадження дорадчих послуг є одним із пріоритетних в контексті розвитку агросфери. Завдяки науковому та інноваційному підходу фермери зможуть вийти на зовсім новий, значно вищий щабель.

«За період дії Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки на території Вінницької громади створено шість фермерських господарств. Це всі ваші потенційні клієнти, яким потрібна допомога – дорадча послуга, щоб забезпечити розвиток своє діяльності та прибутковості. У них невеликі земельні ділянки і всі вони планують займатися овочівництвом та картоплярством, – зазначив Олександр Закорченний. – Ми подаємо приклад і для інших територіальних громад, які теж зможуть звертатися до вас за отриманням дорадчих послуг у різних сільськогосподарських сферах».

Говорили також і про роботу Центру органічного виробництва та Центру🏢 аграрної наукової-просвітницької діяльності, які розміщені на базі Інституту кормів. Зупинилися на роботі науково-практичних модулів, кожен з яких спеціалізується на окремих видах виробництва продукції рослинництва, тваринництва та виробництва кормів.

Обговорили напрямки співпраці Вінницької міської ради, Інституту кормів та АСОЦІАЦІЇ фермерів🚜 відповідно до підписаного тристороннього Меморандуму, у якому зазначено підвищення професійних знань сільгоспвиробників, особистих селянських та фермерських господарств шляхом отримання дорадчих послуг, сприяння розвитку тваринництва на території ВМТГ тощо.

Склали план роботи на 2024 рік, який спільно будемо виконувати. І от, вже 26 січня запланували перший семінар, який проведуть фахівці Інституту кормів для аграріїв та пасічників Вінницької громади на тему:"Необхідність перевірки якості насіння та ефективне застосування засобів захисту рослин без шкідливих побічних наслідків". Вінницька міська рада продовжує працювати та підтримувати аграріїв з метою забезпечення продовольчої безпеки громади та країни в цілому. Всі ці заходи здійснюються в рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Разом до Перемоги!🇺🇦


Тож дуже важливо перевірити, чи добре ви оформили всі документи у випадку, якщо отримали грант на розвиток свого бізнесу.

❓Як оподатковуються різні види грантів (бюджетні, гранти міжнародних та українських організацій, міжнародна технічна допомога);

❓Оподаткування грантів залежно від організаційної форми бізнесу - ФОП на спрощеній та загальній системі, юридичні особи;

❓Ризики та наслідки нецільового використання гранту - про все це під час вебінару детально розповість наша спікерка Людмила Осачук - сертифікований аудитор, виконавчий директор Аудиторської фірми “Центр професійного аудиту» з понад 15-річним досвідом супроводу та аудиту грантових проектів

❗Важливо

💻Стрім вебінару буде доступний для всіх охочих на нашій сторінці Центру тут, у Facebook, а також є можливість реєстрації на zoom платформі за посиланням:

bit.ly/farmer-webinar

💛💙 Зареєстровані учасники отримають презентацію з усіма деталями теми вебінару, а також матимуть змогу поставити свої запитання та отримати змістовні відповіді.

⏰Кількість учасників для реєстрації в zoom обмежена!

😍Тож долучайтеся та відкривайте нові можливості для свого бізнесу!

Вебінар проводиться Центром розвитку фермерства “Врожай перемоги” - проєкт, що реалізується ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку” у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Національна асоціація сільсько- господарських дорадчих служб України» та Громадською спілкою «Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини». Цей захід буде проведено в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


Роль бізнес-процесів у сільському господарстві Дата: 20 грудня Час: 14:00 Під час заходу учасники обговорять: ✔Як бізнес-процеси в сільському господарстві впливають на ефективність виробництва? І які фактори важливі для управління агробізнесом? ✔Як можна вдосконалити бізнес-процеси в аграрному секторі? ✔Яка роль автоматизації та цифровізації? Спікер – Богдан Круглик, Frendt LLC Реєстрація:👉 https://bit.ly/3tgDrPq


Кооперативи як каталізатор сталого аграрного розвитку: виклики та перспективи
Дата: 21 грудня Час: 14:00 Під час заходу учасники обговорять: ✔Чи існують переваги кооперативного підходу для аграрного бізнесу? ✔Які тенденції та виклики сьогодні існують в кооперативах? ✔Чи сприяє кооперація конкурентноспроможності малого фермера на ринку? Спікер — Сергій Курдицький, виконавчий директор Об'єднання кооперативів "Господар", директор ТОВ "Перший кооперативний елеватор" Реєстрація: 👉 https://bit.ly/3tgxemo


✅Експерти Всеукраїнської аграрної ради у межах ініційованого Програмою USAID АГРО проєкту з юридичної підтримки постраждалих внаслідок війни агровиробників, підготували детальне роз’яснення умов та порядку отримання пільгового кредитування.

🔸Хто може отримати державну підтримку за умовами кредитування «5-7-9»? 🔸У якій формі може бути надана така допомога? 🔸Яке цільове призначення підтримки? 🔸Яка сума, компенсаційна ставка та строк кредитування?

Роз’яснення доступне за посиланням: https://bit.ly/41mt3SK ☎️Також нагадуємо, що для оперативної юридичної підтримки постраждалих агровиробників діє гаряча лінія 067 503 19 08.


❓Як збільшити обсяги продажу через інтернет? Який контент потрібен споживачу та скільки дописів публікувати на тиждень? Чому ваша сторінка в інстаграм не продає - на всі ці питання ви зможете знайти відповідь, прийшовши на консультацію до нашого Центру🫶

Отримати консультацію можна 👇: 🔹через google-форму: https://bit.ly/farm-question 🔹за тел.: (093) 663-58-78 🔹через звернення до чат-боту Центру в Telegram: https://t.me/farmer_centre_bot 🔹через звернення до чат-боту Центру в Viber: https://pipe.bot/viber/17898

Нагадуємо, що Центр “Врожай перемоги” також надає консультації за напрямками : ✅Вирощування та переробка овочів, фруктів, ягід і лікарських трав ✅Сертифікація та безпечність харчової продукції ✅Юридичні та земельні питання ✅Оподаткування ✅Залучення фінансів

Чекаємо на ваші звернення і готові працювати 🙌 ☝️Для тих, хто ще не знає, - наші консультації стали можливими завдяки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


🚩 ІНВЕСТИЦІЙНІ КОНКУРСИ: • USAID АГРО надасть 41 млн грн для співфінансування 11 проєктів з вітамінізації борошна: https://shorturl.at/wQV03 Кінцевий термін подання заявок - 18:00, 01 грудня 2023р. • USAID АГРО надасть 18,2 млн грн співфінансування для інтеграції ветеранів у сільське господарство: https://shorturl.at/mADGM Кінцевий термін подання заявок - 18:00, 04 грудня 2023 р. • USAID АГРО надасть 36 млн грн співфінансування для двох проєктів з розробки інструментів небанківського фінансування невеликих агровиробників: https://shorturl.at/huDMU Кінцевий термін подання заявок - 18:00, 05 грудня 2023 р. • Відбір проектних пропозицій на розбудову інституційної та професійної спроможності громад Харківської та Чернігівської областей в управлінні земельними та іншими ресурсами: https://shorturl.at/cwGPT Кінцевий термін подання заявок - 18:00, 18 грудня. • USAID АГРО надасть до 18,350 млн грн співфінансування для модернізації меліоративної інфраструктури організації водокористувачів: https://shorturl.at/dqvH5 Кінцевий термін подання заявок - 18:00, 1 лютого 2024 р. • USAID АГРО надасть 703 млн грн співфінансування для 20 українських аграрних переробних підприємств для відновлення та розвитку експортного потенціалу: https://shorturl.at/qI789 14 грудня з 11:00 до 13:00 АГРО проведе передзаявочний онлайн-семінар. Для участі необхідно зареєструватися до 12 грудня за адресою: agro.subawards@chemonics.com. 18:00, 7 січня 2024 р. - дедлайн для подання заявок 1-го етапу. Кінцевий термін подачі заявок - 31 травня 2024 р. 🚩 ЗАКУПІВЛІ ТА ТЕНДЕРИ Програми USAID АГРО на придбання необхідних товарів та послуг: https://bit.ly/3sTZ3jR 🚩 ТЕРИТОРІАЛЬНИМ ГРОМАДАМ: • Матеріали для територіальних громад: https://bit.ly/3hwr8rI • Зразки технічних завдань на розробку комплексного плану просторового розвитку територій громад: https://bit.ly/3fIYFew 🚩 КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ від Програми #USAID_АГРО для мікро-, малих і середніх підприємств (ММСП): https://bit.ly/3xLmvjQ. • Посібник «Розвиток локальних ринків збуту та забезпечення продовольчої безпеки на місцевому та національному рівнях», презентація та довідник з рекомендаціями для локальних виробників, закладів громадського харчування і HoReCa щодо плану дій під час війни: https://bit.ly/3r51nUr 🚩 ПУБЛІКАЦІЇ • Посібник "Соціальна інтеграція людей з інвалідністю в аграрному секторі" з покроковою інструкцієї та практичними рекомендаціями як зробити ваше агропідприємство більш дружнім до працівників та споживачів з інвалідністю, створений на замовлення #USAID_АГРО Національна Асамблея людей з інвалідністю України спільно з Pro.UD Універсальний дизайн / Pro.UD Universal Design: https://bit.ly/3V92zja • Консультації з питань професійного супровіду закладання зерна в полімерні рукава, у межах підтриманого #USAID_АГРО проєкту з #ВАР для забезпечення збереження зерна в полімерні рукави: +38 067 473 6196. • Інтерактивна мапа руйнувань агросектору України (https://www.agrirecovery.com.ua/), методологія документування збитків агровиробників (https://bit.ly/3UNNFPI), яка розроблена в межах спільного проєкту #USAID_АГРО і Всеукраїнська Аграрна Рада та безкоштовна консультаційна гаряча лінія для постраждалих аграріїв: +38 067 503 19 08. • Посібники з просторового планування https://bit.ly/3WPPkWV • Посібник "Основи створення інтероперабельних геопросторових даних для НІГД" - https://bit.ly/3NfJ2MP • Посібник з питань утворення та діяльності організацій водокористувачів - https://bit.ly/4216N07 • Навчальний відеокурс "Основи створення інтероперабельних геопросторових даних для розвитку НІГД" - https://bit.ly/3Ce36ZE


🌱Теплиці - це чудова можливість розширити вже існуючий фермерський бізнес, або розпочати його з нуля. Тож якщо вам цікавий цей напрямок - чекаємо на нашому вебінарі!

🧐З чого розпочати тепличний бізнес та що про нього варто знати - детально розкажуть наші спікери:

📣Олександр Кияновський, агроблогер каналу "ЕКО ТЕПЛИЦЯ" (більше ніж 130 тисяч підписників) та керівник компанії "Еко тек груп", яка понад 10 років будує теплиці в Україні та ЄС

📣Валерій Помазнюк, агроном-консультант з агротехніки вирощування овочевих культур.

Тож поспішайте зареєструватися, щоб дізнатися: які бувають типи теплиць та чим вони відрізняються для окремих культур (салатів, високорослих культур, ягід та ін.); які матеріали варто використовувати для теплиць і як вони відрізняються для різних сезонів; як розрахувати вартість теплиці і зробити коректне проєктування (конструкція. місце розташування та потрібні комунікації); що та як краще вирощувати в теплиці (культури, гібриди).


🧅Проте виростити та зібрати врожай – це половина справи. Інше важливе завдання – це його якнайдовше зберегти, щоб вистачило на всю зиму.

📑 Дізнайтеся, які бувають основні хвороби та шкідники цибулі, моркви, буряка, капусти, а також як правильно зберігати вирощені овочі. Перегляньте рекомендації та тематичні посібники, які були розроблені за підтримки Програмою USAІD АГРО: https://bit.ly/43Jsfr3


☝Ми підкажемо які технології застосовувати, які сертифікати вам потрібні та як впровадити систему HACCP (система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок).

Отримати консультацію можна 👇: 🔹через google-форму: https://bit.ly/farm-question 🔹за тел.: (093) 663-58-78 🔹через звернення до чат-боту Центру в Telegram: https://t.me/farmer_centre_bot 🔹через звернення до чат-боту Центру в Viber: https://pipe.bot/viber/17898

Нагадуємо, що Центр “Врожай Перемоги” також надає консультації за напрямками : Вирощування та переробка овочів, фруктів, ягід і лікарських трав Сертифікація та безпечність харчової продукції Юридичні та земельні питання Оподаткування Залучення фінансів

Звертайтеся за підтримкою та станьте ще на крок ближчими до своєї мрії Для тих, хто ще не знає, - наші консультації стали можливими завдяки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні. UNDP Ukraine / ПРООН в Україні GIZ Ukraine


Навчальні інтенсиви, тренінги та знайомства з іноземними експертами реалізували за ініціативи #EU4Business, Клуб Успішної Молоді з Business People Club за підтримки Вінницька міська рада.

Як розповідає начальниця Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР Наталія Павленко, учасниками проєкту “Амбасадори Вінниці” стали представники десятьох місцевих компаній, орієнтованих на експорт. В межах проєкту вони не лише взяли участь у бізнес-візиті до Варшави, а й відвідували навчальні вебінари та отримували індивідуальні консультації з експорту.

“Всі учасники проєкту отримали можливість налагодити нові ділові контакти з польськими бізнесменами, а також отримали детальні роз’яснення, в якому напрямку рухатися, щоб вийти на нові ринки збуту продукції, – зауважила Наталія Павленко. – У Варшаві ми побували на заводі, де переробляють овочі та фрукти в готову продукцію - компоти, джеми, заправки для страв тощо. Основним споживачем виготовленої продукції є польський ринок. Саме одна із таких ідей: вирощування, переробка та збут готової продукції з овочів, закладена у заходах нашої Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки і ми обовʼязково це реалізуємо в подальшому. Для нашої громади дуже важливим є можливість наповнити внутрішній ринок продукцією місцевих виробників, адже це розвиток доданої вартості всередині країни”.

Окрім того, делегація з Вінниці мала зустріч з віце-президенткою Польсько-української господарчої палати Ельжбєтою Бодіо, членом правління Мазовецького воєводства Яніною Євою Оржеловською, а також побували на місцевих підприємствах з ознайомчими екскурсіями. Крім того, взяли участь в дискусії “Вихід на Європейський ринок і полиці мереж” з резидентами клубного дому “BIZON”.

Програма міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.


🤩 В рамках проєкту було відібрано 10 експортоорієнтованих компаній, які взяли участь у навчальних вебінарах, отримали індивідуальні консультації з експорту та взяли участь в бізнес-візиті до Варшави, Республіка Польща.

💫Неймовірно насичені чотири дні бізнес-візиту, впродовж яких учасники: ✅Зустрілись з віце-президенткою Польсько-української господарчої палати - Ельжбєтою Бодіо; ✅Відвідали виробництво наливок - Nalewkarnia LONGINUS; ✅Зустрілись з членкинями «Жінки в бізнесі. Варшава" ✅Відвідали мережу магазинів «Бест маркет»; ✅Відвідали мережу закладів «Master Burger»; ✅Зустрілись з членом правління Мазовецького воєводства - Яніною Євою Оржеловською; ✅Відвідали завод з консервування фруктів та овочів - Przetwórnia Owoców i Warzyw Krokus; ✅Провели В2В зустрічі з польськими компаніями; ✅Взяли участь в дискусії «Вихід на Европейский ринок і полиці мереж» з резидентами клубного дому «BIZON»;

🥰Кожна компанія, учасниця візиту, отримала нові корисні знайомства, нові контакти, неймовірні враження та рекомендації щодо виходу на нові ринки 😍

Довідкова інформація: Програма міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту. Детальніше: www.eu4business.org.ua

Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «Клуб успішної молоді» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ. #eu4business, #MovingForwardTogether, #gizSME


Четвертий день перебування у Варшаві став насиченим для всіх учасників проєкту “Амбасадори Вінниці”. Наші агровиробники побували на плодоовочевому переробному заводі “KROKUS”, поспілкувалися з представниками бізнес-клубу BIZON та іншими представниками польського підприємництва, серед яких і Яніна Єва Оржеловська – членкиня правління Мазовецького воєводства.

Пані Оржеловська розповіла про свою роботу та співпрацю з Україною🇺🇦. Під час активного діалогу вона звернула увагу вінницьких агропідприємців на те, яким чином можна вийти на європейський ринок.

“Щоб овочівникам вийти на ринки інших країн, я би порадила розпочати із участі у тематичних виставках на міжнародному рівні, як, наприклад, це відбувається у Берліні, – зазначила вона. - Ми подумаємо про організацію виставки в Кракові чи у Варшаві і будемо раді бачити вас у ролі учасників”.

Цього ж дня делегація з Вінниці відвідала плодоовочевий переробний завод “KROKUS”, власниками якого є польське подружжя Марія та Чеслав Царик. На підприємстві переробляють овочі та фрукти, а заразом виготовляють продукти для польської кухні: сиропи, компоти, різні соуси. Паралельно створюють заготовки для приготування різноманітних страв – капусняку, борщу, пасти, а також реалізовують ці страви в готовому теляті. Крім того, на базі заводу займаються і консервуванням овочів та фруктів. Основним споживачем виготовленої продукції є польський ринок.

“Переваги нашого бізнесу полягають у трьох складових», – презентувала роботу заводу пані Марія. – «Перше - ми застосовуємо давні рецепти, ще наших предків і це наша гордість. По-друге, сировину ми закуповуємо тільки поблизу, щоб продукти були свіжими, на це дуже звертає увагу наш покупець. І по-третє, ми розробили унікальну упаковку для своїх товарів, яку знають наші споживачі”.

Для нас провели екскурсію, в одному з цехів показали процес пакування продукції.

“Ви великі молодці, що працюєте в такому напрямку. Саме одна із таких ідей: вирощування, переробка та збут готової продукції з овочів, закладена у заходах нашої Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки і ми обовʼязково це реалізуємо в подальшому. Для нашої громади дуже важливим є можливість наповнити внутрішній ринок продукцією місцевих виробників, адже це розвиток доданої вартості всередині країни”, - підкреслила Наталія Павленко, керівниця управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради.

На завершення насиченого дня надзвичайно цікавим було знайомство з резидентами Клубний дім “BIZON” та вдруге зустріч з співзасновницею та генеральним директором цього Клубного Дому Світланою Жижич. Вінницькі бізнесмени були залучені до діалогу, задавали питання, а польські колеги ділилися досвідом та надавали свої пропозиції. Також отримали практичні рекомендації щодо співпраці з польськими компаніями та в цілому виходу на польські ринки.

Виконавча директорка Business People Club та організаторка проєкту «Амбасадори Вінниця»Іванна Кобзар залишилася задоволеною результатами дискусійної панелі і висловила сподівання на продовження співпраці з іноземними партнерами.

Нагадаємо, проєкт Амбасадори Вінниці реалізується на замовлення програми #EU4Business @Клуб успішної молоді в партнерстві з @Business People Club за підтримки @Вінницька міська рада.

Захід фінансується Європейським Союзом🇪🇺 та урядом Німеччини🇩🇪 і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.


Програма USAID АГРО надасть до 22,5 млн гривень співфінансування для розробки та впровадження субгрантової програми Lean Farming, що спрямована на підвищення продуктивності і зменшення витрат агровиробників через усунення втрат у виробництві та процесах. Метою діяльності є надання консультаційної підтримки для підвищення конкурентоспроможності та зниження виробничих і операційних витрат щонайменше для 20 компаній з виробництва та переробки зернових та олійних культур шляхом впровадження системи бережливого виробництва та оптимізації на основі інструментів і практик LEAN.

Конкретні заходи можуть включати, але не обмежуються наступним переліком:

🔸 Відбір 20 підприємств агропродовольчого сектору, які впровадять Lean Farming у свої бізнес процеси на основі критеріїв, зазначених в технічному завданні (за посиланням нижче)

🔸 Оцінка поточного, проміжного та фінального економічного ефекту щонайменше 20 цільових підприємств протягом та за результатами впровадження п’яти принципів Lean управління

🔸 Адаптація робочих процесів цільових підприємств до Lean управління бізнес процесами

🔸 Створення та укорінення культури Lean управління, зокрема сприяння створенню команд(и) з глибокими знаннями Lean інструментів та вмінням їх впроваджувати у діючих бізнес процесах.

🔸 Створення мережі Lean Farming в Україні на основі поширення кращих практик та результатів впровадження Lean управління на підприємствах агропродовольчого сектору.

🔸 Обмін досвідом, кращими практиками та технологіями в межах двох Kaizen заходів (Lean-турів) до закордонних підприємств агропродовольчого сектору.

Програма USAID АГРО заохочує пропозиції від українських приватних підприємств, громадських організацій та бізнес-асоціацій для підтримки та зміцнення стійкості сільськогосподарських підприємств, які переробляють зернові та олійні культури та які виробляють харчові продукти із зернових та олійних культур.

📅 Дедлайни: до 27 листопада 2023 р. – зареєструватися для участі у передзаявочному онлайн-семінарі (електронна адреса: agro.subawards@chemonics.com) 28 листопада 2023 р. АГРО проведе передзаявочний онлайн-семінар не пізніше 18:00, 29 листопада 2023 р. для подання запитань щодо участі у цьому конкурсі не пізніше 18:00, 14 грудня 2023 р. – кінцевий термін подання заявок (технічна пропозиція, бюджет і супровідні документи). Повний опис технічного завдання розміщено за посиланням в коментарях. У будь-якій кореспонденції щодо цього конкурсу прохання зазначати його назву: ЗПЗ № 65.


7,1 млн гривень виплатили ще 2 агропідприємствам у рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу єРобота. Гроші будуть спрямовані на розвиток теплиць. Загалом цьогоріч 122 господарства отримали державну допомогу на суму 501 млн гривень на розвиток садів і теплиць.

Зокрема, на сади виплачено 395,3 млн гривень 102 господарствам. Ще 21 господарство отримало 105,8 млн гривень - на теплиці.

З початку дії програми виплачено 550,3 млн гривень 131 суб’єкту господарювання. Зокрема, 430,3 млн гривень отримали 109 господарств на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства та 119,9 млн гривень – 22 підприємства на теплиці.

Повністю цього року виплатили гранти 102 господарствам.

Довідково. Урядова грантова програма діє з 1 липня 2022 року і передбачає підтримку малого і середнього бізнесу. Серед її переваг – можливість для кожного бажаючого створити чи розвивати власний бізнес за напрямками «Своя справа», «Свій сад», «Своя теплиця», «Новий рівень».

Гранти надаються у розмірі не більше 70 % вартості проєкту, але не більше 10 млн гривень. Заявник має профінансувати власними або кредитними коштами не менше 30% вартості проекту. Обов’язковою умовою є працевлаштування потрібної кількості працівників. Для садів - від 5 до 10 постійних і 125-425 сезонних робітників залежно від найменування насаджень. Для теплиць - не менше 4 постійних та 10 сезонних на гектар.


Що треба змінити в моделі господарювання, щоб виконати умови грантодавця?

Які можливості та пропозиції є для аграріїв і переробників сьогодні?

Ольга Литвиненко, гість 24 ефіру ініціативи "INSORTEX: АгроРозвиток" допоможе розібратись агропідприємцям як отримати грант на переробне обладнання.

Ольга має 20 років досвіду в галузі бізнес-аналітики та понад 15 років досвіду роботи в галузі бізнес-освітиі, а за останні роки коло її клієнтів суттєво розширилось за рахунок агросектору, тож на зараз має чимало прикладів успішних кейсів з отримання грантової підтримки саме з нашої галузі.

Тож готуйте Ваші питання і реєструйтесь на подію за посиланням: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSfEN4m2ekw4rk.../viewform Для незареєстрованих до ініціативи учасників доступні до перегляду 20 онлайн-зустрічей: https://www.youtube.com/playlist... Сайт: https://insortex.com/ Facebook: https://www.facebook.com/insortexcom LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/insortex/ Instagram: https://www.instagram.com/insortex.ua/ Telegram: https://t.me/insortex Viber: https://invite.viber.com/... YouTube: https://www.youtube.com/@DALER.S Завантажити оновлений каталог обладнання: https://drive.google.com/.../17V3wkSRsNqNh...


Цей проєкт реалізується на замовлення програми #EU4Business @Клуб успішної молоді в партнерстві з @Business People Club за підтримки @Вінницька міська рада. Вчора, 12 листопада, учасники проєкту відвідали магазин “Master Burger” https://www.instagram.com/masterburger.pl/, засновниками якого є українці🇺🇦 – подружжя Ярослава Проценко та Ірина Сівко.

Пан Ярослав розповів, що аналогічний бізнес разом з дружиною мав в Україні, у Києві.

“Коли ми приїхали до Польщі, свою роботу одразу розпочали з аналітики, провели дослідження ринку методом спостереження. Враховуючи те, що ми з дружиною фінансисти – це наша сильна сторона і ми не програли. Визначились з локацією, що є одним із головних факторів для успіху у нашому бізнесі і почали працювати. Наразі працюємо лише у Польщі, сировину беремо у місцевих виробників, але всі наші працівники – українці. Багато хто з наших клієнтів запитує, чи ми часом не українці, хоча одразу ж знають відповідь. Поляки кажуть, що тут ніхто не заморочується таким гарним дизайном та оформленням вітрин, це може лише українець”, - посміхається Ярослав. З вінницькими колегами Ярослав Проценко поділився цікавою інформацією та надав безцінні поради про те, як виходити на ринки інших країн.

“Між собою ми обмінялися контактами та подякували власнику за таку гарну та корисну презентацію та інформацію”, – сказала учасниця делегації Еліна Євтухівська, представниця від ТОВ УПП «ЄВРОМЕД».

На завершення вихідного недільного дня учасники проєкту взяли участь у В2В зустрічі з представниками польських компаній, де мали можливість розповісти про свої компанії та свій бізнес, поспілкуватися невеличкими групами та обмінятись контактами. Цікавим також було знайомство з співзасновницею та генеральним директором Клубного Діму «BISON” - Світланою Жижич.

Захід фінансується Європейським Союзом🇪🇺 та урядом Німеччини🇩🇪 і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.

….Нагадаємо, 20 вересня, на агропромисловій виставці «День поля - Агро Вінниця» Вінницька міська рада підписала Меморандум про співпрацю та взаємодію з ГО «Вінницький Клуб Ділових Людей» та ГО «Клуб успішної молоді». У рамках цього Меморандуму обидві ГО реалізують проєкт «Амбасадори Вінниці», присвяченого вінницьким агровиробникам.


Вчора, 11 листопада, всі учасники проєкту мали можливість відвідати мережу магазинів «Бест маркет» - https://best-market.pl/uk/.

«Бест маркет» - найперша мережа магазинів у Польщі на полицях якого виключно товари харчування українських виробників. Засновниками цього бізнесу є українці, два рідних брати Колесники, які розпочали свою справу з маленького магазину.

«Для того, щоб ваш товар потрапив на полиці наших магазинів, потрібно пройти чималий шлях: сертифікація, договори, умови, одним словом оформлення відповідних документів і це є дуже не просто…» - розповідала пані Олена, керуюча мережею магазинів - «В нашому магазині можна зустріти дуже багато українців, які проживають у Польщі на постійній основі чи тимчасово, які переїхали, через воєнні дії в Україні. Ми раді їх тут вітати і щасливі тим, що маємо можливість підняти їм настрій, пропонуючи українські товари. За що вони нам вдячні» - продовжувала вона.

У свою чергу кожний учасник проєкту «Амбасадори Вінниці» мав можливість презентувати як свою компанію, так і продукцію, чим надзвичайно зацікавили пані Олену. Обмінялись контактами з метою експорту своєї продукції до Польщі та реалізації від мережі магазинів «Бест маркет».

Захід фінансується Європейським Союзом🇪🇺 та урядом Німеччини🇩🇪 і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України🇺🇦, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.

….Нагадаємо, 20 вересня, на агропромисловій виставці «День поля - Агро Вінниця» Вінницька міська рада підписала Меморандум про співпрацю та взаємодію з ГО «Вінницький Клуб Ділових Людей» та ГО «Клуб успішної молоді». У рамках цього Меморандуму обидві ГО реалізують проєкт «Амбасадори Вінниці», присвяченого вінницьким агровиробникам.


В рамках проєкту відібрано 10 експортоорієнтованих компаній, які пройшли навчальні вебінари, отримали індивідуальні консультації з експорту та беруть участь в бізнес візиті до Польщі🇵🇱, з 09.11 по 14.11.23.

Вчора, 10 листопада, зустрілися з віце-президенткою Польсько-української господарської палати у м. Варшава, де кожний учасник мав можливість презентувати свою компанію, продукцію та налагоджувати контакти з метою експорту своєї продукції до Польщі.

Мали візит до підприємства Nalewkarnia LONGINUS, яке займається виробництвом лікерів та настоянок. Цікавою була розповідь власника про створення підприємства, про процеси та технологію виробництва їх продукції. Також делегація мала можливість побачити як саме розливаються лікери та настоянки, використовуючи ручну працю та звичайно посмакувати.

На завершення насиченого дня, учасники проєкту долучилися до відкриття Української 🇺🇦 платформи «Жінки в бізнесі» у Варшаві. На зустрічі учасники познайомились з інформацією про Платформу, можливостями, які вона пропонує, взяли участь в організованому нетворкінгу та В2В зустрічах.

Захід фінансується Європейським Союзом🇪🇺 та урядом Німеччини🇩🇪 і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.

….Нагадаємо, 20 вересня, на агропромисловій виставці «День поля - Агро Вінниця» Вінницька міська рада підписала Меморандум про співпрацю та взаємодію з ГО «Вінницький Клуб Ділових Людей» та ГО «Клуб успішної молоді». У рамках цього Меморандуму обидві ГО реалізують проєкт «Амбасадори Вінниці», присвяченого вінницьким агровиробникам.


Для участі у тренінгу Вам необхідно зареєструватись за посиланням: https://forms.gle/kgEPEf56NaSfkV4Y6. Реєстрація триватиме до 12 листопада, а про результати відбору та деталі заходу учасників буде повідомлено електронною поштою. Під час навчання Ви отримаєте відповіді на такі важливі питання: Навіщо та як залучити гранти фермерам? На що (які заходи) можна отримати грант? Як розуміти вимоги донора? Як описати ідею зрозумілою мовою? Який взаємозв’язок бізнес-плану та грантової заявки? Які є типові вимоги до грантових заявок? Які типові помилки при написанні грантової заявки та як їх уникнути? Де шукати інформацію про гранти? Які є доступні грантові програми: державні та недержавні? Тренінг проведе Любов Ропало – тренерка, фасилітаторка, менторка, консультантка з розвитку громад, регіонів, НГО, підтримки та розвитку бізнесу. Хочемо наголосити, що тренінг розрахований на цільову аудиторію з початковим або й відсутнім досвідом у залученні грантових коштів. Тож до участі запрошуються: фермери, що працюють у секторі рослинництва (окрім зернового); сільськогосподарські дорадники, консультанти; фахівці органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, відповідальних за розвиток бізнесу; представники громадських та професійних організацій, організацій підтримки бізнесу, агенцій регіонального розвитку, що працюють у сфері сільського господарства та інші зацікавлені особи. Тим учасникам, що матимуть життєздатні ідеї для проєкту, ми пропонуємо можливість консультаційного супроводу експертів ЦРФ “Врожай Перемоги” для розроблення власної грантової заявки. Такий супровід включає: індивідуальну консультацію щодо підготовки конкретної грантової заявки на обраний учасником конкурс; допомогу із побудовою логіки проєкту (мета, цілі, завдання, результати); допомогу із підготовкою бюджету; фінальне рецензування підготовленої заявки. Залишайтеся на зв’язку! Для інформації: Тренінг проходитиме 14 листопада у м. Вінниця з 10:00 до 15:00. Деталі про місце проведення будуть надіслані відібраним учасникам. Участь у тренінгу - безкоштовна. Кількість місць - обмежена! Учасники самостійно забезпечують проїзд до місця проведення заходу. Проєкт “Центр розвитку фермерства” реалізується ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку” у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Національна асоціація сільсько- господарських дорадчих служб України» та Громадською спілкою «Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини». Тренінг буде проведено в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


28 листопада о 10:00 за підтримки Програми USAID АГРО відбудеться онлайн захід з пошуку партнерів у сфері зерна та агропродукції. Цей захід організовується консорціумом Enterprise Europe Network Ukraine за дорученням Європейської Комісії, яка запустила Платформу солідарності Україна-ЄС.

Основна мета заходу - обмін інформацією, обговорення викликів та рішень, а також активізація бізнес-діалогу між компаніями ЄС та України в секторі зерна та агропродукції. Ви також дізнаєтесь про спеціальні програми та грантові можливості для агрокомпаній, нові технології переробки зерна та вітамінізації борошна, продовольчу безпеку та управління експортом/імпортом борошна тощо.

Захід складатиметься з двох частин: 💡пленарної сесії із запрошеними спікерами та експертами, 🤝В2В-сесії, де ви зможете презентувати свої продукти та послуги, а також познайомитися з потенційними партнерами за допомогою платформи matchmaking, більше інформації про платформу та реєстрація за посиланням: https://eu-ua-solidarity-lanes.seu.b2match.io/

Запрошуємо виробників, імпортерів, покупців, дистриб’юторів та логістичні компанії, які працюють у сфері зерна та агропродукції. Дізнайтеся більше про найкращі практики у сфері переробки зерна та вітамінізації борошна, та знайдіть нових бізнес-партнерів і можливості на ринках ЄС та України.

Для участі у заході необхідно зареєструватися за посиланням на платформі Zoom: https://us02web.zoom.us/.../tZcofuGspj4vHNXZosLqHI... Мова заходу англійська, доступна опція синхронного перекладу.


Співпраця для досягнення певної мети, вирішення конкретних завдань чи тривале партнерство, передбачають об’єднання й координацію зусиль, ресурсів, рівність участі кожної зі сторін та спільну відповідальність за результати діяльності. Такого висновку дійшли учасники семінару-навчання “Розвиток аграрного сектору ВМТГ, ресурси та можливості малого фермера, діюче законодавство”, який організували представники управлінням розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради для представників фермерських господарств Вінницької громади. Він відбувся 31 жовтня в Хабі «Місто змістів».

Радник міського голови Олександр Закорченний зазначив, що попри скрутні часи, розвиток сільського господарства та агропромисловості залишається в Україні нагальним. “Працюючи на землі, наші фермери забезпечують продовольчу безпеку регіону. Ми зібралися відпрацювати алгоритм взаємодії для підтримки та розвитку малого фермера. Наша мета - підвищити ефективність та конкурентоздатність нашого фермера, створити умови для нових робочих місць, підвищити надходження до бюджету ВМТГ, забезпечити якісною та здоровою продукцією від місцевого виробника мешканців Вінницької громади. Дати фермеру нові можливості та перспективи – означає створити реальну точку зростання ВВП…», – переконаний він.

Серед присутніх на заході були представники Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області; Центрально-західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці у Вінницькій області; Вінницької філії Вінницького обласного центру зайнятості; Вінницького відділення українського державного фонду підтримки фермерських господарств; Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН; Національної акціонерної компанії «Украгролізинг Вінницька філія»; старости старостинських округів та їх заступники і безпосередньо винуватці заходу – суб’єкти господарювання аграрного сектору - малий фермер.

Спілкування експертів проходило в форматі дискусійних панелей. Директор департаменту економіки і інвестицій міської ради Максим Мартьянов розповів про те, як наразі розвивається агросфера у ВМТГ. Так, з 35 суб’єктів господарювання аграрної сфери: · 24 малих фермера, які мають в обробітку від 1 га до 120 га землі; · 11 середніх фермерів, які обробляють від 121 га до 2000 га землі.

Загалом, за його словами, загальна площа сільськогосподарських земель, на яких працюють аграрії складає 6 639,3 га.

“На сьогодні, середній фермер зареєстрував практично усю землю, яка є у нього в користуванні і вийшов на 93%, чого не скажеш про малого фермера, де зареєстровано 64,3%. Незмінним залишається те, що однією з умов участі у грантових проєктах чи інших програмах, які фінансуються за рахунок коштів ЄС, є зареєстрована земля у реєстрі речових прав”, – повідомив він.

На заході своїм досвідом в овочівництві поділився житель с. Малі Крушлинці Василь Гаврилюк, який займається цією справою понад двадцять років.

“Особисто моя думка така – потрібно захотіти чогось душею, побажати по-справжньому, тоді це почує Бог і допоможе у реалізації. А далі тільки діяти! Головне, щоб мрії та бажання були реальними, а не «космічними». Найчастіше земля віддячує любов'ю людям, які працюють на ній, але при цьому вимагає щоденної важкої праці», – розповідав овочівник Василь Гаврилюк. – Сьогодні я не можу не відзначити рівень підтримки та взаємодії нашої місцевої влади, такі зустрічі, семінари-наради звичайно потрібні, на яких можна почути різні діючі механізми та інструменти для досягнення кращих результатів своєї господарської діяльності. За що щиро вам вдячний”. Дуже жваво проходила і друга панель заходу «Діюче законодавство», яка передбачала обговорення основних моментів податкового законодавства, працевлаштування та дотримання трудового законодавства. Про податковий облік та подання звітності – роз’яснення надала начальниця управління юридичних осіб Ольга Футоряк, в свою чергу Роман Насадюк,начальник відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту, розповів присутнім про останні зміни в законодавстві щодо застосування РРО та чи можуть ФОПи – платники ЄП другої – четвертої груп проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища.

На питання земельного податку, орендної плати, сплати ЄСВ та роз’яснення щодо сплати мінімального податкового зобов’язання - основні правила і вимоги законодавства, інформували головні державні податкові інспектори-ревізори - Лариса Настіч та Олег Котець.

Сергій Гаєв, заступник начальника управління інспекційної діяльності-начальник відділу Центрально-західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці у Вінницькій області детально розповів усім учасникам про переваги офіційного працевлаштування.

Тим часом заступник начальника відділу рекрутингу та взаємодії з роботодавцями Вінницької філії ВОЦЗ Юрій Машталер розповів про мікрогрант «Власна справа», а також про активні програми державної служби зайнятості, про можливості проходження навчання, приділили увагу питанню працевлаштування безробітних, внутрішньо переміщених осіб та ветеранів війни, зокрема: гранти на створення або розвиток власного бізнесу учасниками бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей.

В ході розмови фермери задавали хвилюючі їх питання та отримували змістовні відповіді. Фахівці державних органів запевнили у подальшій інформаційній підтримці господарників з питань податкового і трудового законодавства.

Під час третьої панелі “Ресурси та можливості розвитку малого фермера” усі учасники мали змогу ознайомитися з державними програмами підтримки фермерських та сімейних фермерських господарств, умовами фінансового лізингу у галузі сільського господарства, а також дізнатися про роль дорадництва в розвитку сільського господарства європейських країн та можливості Інституту кормів в галузі дорадництва.

Юрій Вельгус - директор Вінницького відділення українського державного фонду підтримки фермерських господарств зазначив: “Співпраця з фондом це не тільки сьогодні, це співпраця протягом багатьох років». Також він розповів про державні, обласні та міжнародні програми підтримки бізнесу та актуальні кредитні продукти. Директорка ВФ НАК “Украгролізинг” Валентина Шалигіна розповіла про актуальність розвитку лізингу в Україні, який зумовлений високим ступенем зносу основних фондів, що негативно впливає на показники економічного зростання.

“Лізинг за своєю сутністю є синтезом відомих форм фінансування капіталовкладень, альтернативним механізмом оновлення основних фондів суб’єктів господарювання, використання якого, як показує зарубіжний досвід, сприяє процесу модернізації економіки та підвищення її технологічного рівня”, – розповідала директорка. – Я дуже хочу щоб наші фермерські господарства мали у своєму користуванні нову, сучасну, якісну техніку, саме тому ми пропонуємо індивідуальний підхід до вирішення питань кожного із учасників”, – зауважила В. Шалигіна.

Про Латвійський центр сільських консультацій та освіти, а також про дорадчу діяльність в галузі сільського господарства розповів директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук.

“Однією з умов вступу України до Євросоюзу в питанні сільськогосподарського виробництва є забезпечення надання дорадчих послуг для виробників. Успішна робота дорадника пропорційно залежить від двох основних факторів – професіоналізму та вміння навчати дорослих. Надзвичайно важливо усвідомити, що в центрі дорадництва стоїть селянин, сільський виробник, а суть дорадчої діяльності полягає в підвищенні спроможності його приймати свої власні управлінські рішення, економічно виважені на основі нових методичних підходів, прив'язані до місця й ситуації”, – розповідав він.

Практично у виступах кожного лектора прозвучали пропозиції щодо подальшої тісної і плідної співпраці у вирішенні будь-яких питань, що стосуються розвитку галузі аграрного сектору, що напряму впливає на розвиток сільських територій.

Присутні представники аграрної сфери: керівники фермерських господарств, агрономи, бухгалтера ділилися своїми планами на майбутнє, розповідали про своє бачення розвитку аграрної сфери, яка можлива при підтримці інформаційних та фінансових інструментів від держави та місцевої влади. Серед аграріїв були ті, хто планує займатися ягідництвом та овочівництвом на території ВМТГ. Зокрема, Сергій Кравченко, який подякував за проведений захід:- “Під час цього заходу я для себе почув відповіді на актуальні питання, які пов’язанні з податковим та трудовим законодавством. Також обмінявся контактами з колегами та проаналізував їх господарську діяльність, а саме, що ж вирощують фермери на території нашої громади і взяв собі цю інформацію за основу. Сьогодні актуально брати участь у таких заходах, де для себе можна почути відповіді на багато запитань…”, – зауважив Сергій.

В заключній, четвертій панелі “Перспективи розвитку сільських територій та розвиток агробізнесу на селі” до слова були запрошені староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав Кривешко та староста Стадницького старостинського округу Юлія Давидюк.

Зокрема, Владислав Кривешко, порівнюючи українські містечка з містечками Європи, у своїй відеопрезентації продемонстрував дослідження та висновки Гарвардського університету на тему: “Причини багатства”, а саме: · висока щільність розміщення міст і сіл з гарно розвиненою транспортною інфраструктурою, зокрема транспортне сполучення, це є доступ до ринків збуту, а громадський транспорт забезпечує доступ до робочої сили; · культура кооперації (створення ринку публічних закупівель їжі); · запровадження урядом програми «Спільна аграрна політика» та найкращої схеми субсидіювання КЕП, месенджером якої є: чим більше землі в обробітку, тим більший розмір субсидії, що в свою чергу росте дохід фермера, то й ростуть надходження до бюджету.

Юлія Давидюкохарактеризувала роботу суб’єктів господарювання аграрного сектору на окрузі: фермерів, пасічників, користувачів водних об’єктів. Розповіла про створення ГО «Асоціації фермерів та приватних землевласників ВМТГ» та ГО «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», а також про реалізацію тих планів, які сьогодні складено з ними. Поділилася своїм баченням розвитку цієї галузі і перспективами на майбутнє.

«Такі різні презентації сьогодні ми почули і побачили від наших старост, проте, наповнення їх має одну мету: «Розвиток аграрного сектору та сільських територій», що в свою чергу напряму впливає на розвиток економіки нашого регіону та країни в цілому» - на завершення їх промови зауважила начальниця управління розвитку сільських територій Наталія Павленко, яка була модератором цього заходу.

….Нагадаємо, всі роботи проводяться в межах виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.


Від формування ідеї до отримання коштів - саме про це консультанти Центру розвитку фермерства “Врожай Перемоги” розкажуть 14 листопада 2023 року у Вінниці на безкоштовному тренінгу про залучення грантів на розвиток фермерського бізнесу.

Під час навчання Ви отримаєте відповіді на такі важливі питання: ● Навіщо та як залучити гранти фермерам? ● На що (які заходи) можна отримати грант? ● Як розуміти вимоги донора? ● Як описати ідею зрозумілою мовою? ● Який взаємозв’язок бізнес-плану та грантової заявки? ● Які є типові вимоги до грантових заявок? ● Які типові помилки при написанні грантової заявки та як їх уникнути? ● Де шукати інформацію про гранти? ● Які є доступні грантові програми: державні та недержавні?

Тренінг проведе Ропало Любов (Черкаси) – тренерка, фасилітаторка, менторка, консультантка з розвитку громад, регіонів, НГО, підтримки та розвитку бізнесу.

Хочемо наголосити, що тренінг розрахований на цільову аудиторію з початковим або й відсутнім досвідом у залученні грантових коштів. Тож до участі запрошуються: ● фермери, що працюють у секторі рослинництва (окрім зернового); ● сільськогосподарські дорадники, консультанти; ● фахівці органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, відповідальних за розвиток бізнесу; ● представники громадських та професійних організацій, організацій підтримки бізнесу, агенцій регіонального розвитку, що працюють у сфері сільського господарства та інші зацікавлені особи.

Тим учасникам, що матимуть життєздатні ідеї для проєкту, ми пропонуємо можливість консультаційного супроводу експертів ЦРФ “Врожай Перемоги” для розроблення власної грантової заявки. Такий супровід включає: ● індивідуальну консультацію щодо підготовки конкретної грантової заявки на обраний учасником конкурс; ● допомогу із побудовою логіки проєкту (мета, цілі, завдання, результати); ● допомогу із підготовкою бюджету; ● фінальне рецензування підготовленої заявки.

Для участі у тренінгу Вам необхідно зареєструватись за посиланням: https://forms.gle/kgEPEf56NaSfkV4Y6. Реєстрація триватиме до 12 листопада, а про результати відбору та деталі заходу учасників буде повідомлено 13 листопада електронною поштою.

Тож залишайтеся на зв’язку!

Для інформації: Тренінг проходитиме 14 листопада у м. Вінниця з 10:00 до 15:00. Деталі про місце проведення будуть надіслані відібраним учасникам.

Участь у тренінгу - безкоштовна. Кількість місць - обмежена!

Учасники самостійно забезпечують проїзд до місця проведення заходу. Проєкт “Центр розвитку фермерства” реалізується ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку” у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Національна асоціація сільсько- господарських дорадчих служб України» та Громадською спілкою «Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини».

Більше інформації про Центр розвитку фермерства “Врожай перемоги”: https://farmer.bard.cv.ua/ https://www.instagram.com/farmer.centre/ https://www.facebook.com/farmer.centre https://linktr.ee/farmer.centre

Тренінг буде проведено в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


Під час семінару фахівці Міжрегіонального управління поінформували керівників фермерських господарств про переваги офіційного працевлаштування та дотримання трудового законодавства.


В межах тренінгу для учасників провели чотири дискусійні панелі, де обговорювали основні питання податкового законодавства для фермерів: чинних і початківців, а також державні програми підтримки фермерських та сімейних фермерських господарств.

Захід під назвою «Розвиток аграрного сектору ВМТГ, ресурси та можливості малого фермера, діюче законодавство» організували представники Департамент економіки і інвестицій, щоб вінницькі фермери більше дізналися про зміни в законодавстві, грантові проєкти та шляхи залучення інвесторів.

Як зазначили в Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР, один з акцентів тренінгу – на співпраці з Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН в галузі дорадництва. Фахівці вбачають необхідність цієї складової в розвитку сільського господарства європейських країн.

Наразі у громаді працює 35 суб’єктів господарювання аграрної сфери: ▫️ 24 малих фермери, які мають в обробітку від 1 га до 120 га землі ▫️ 11 середніх фермерів, які обробляють від 121 га до 2000 га землі.

Загальна площа сільськогосподарських земель, на яких працюють аграрії, складає 6 639,3 га.

Як зазначив радник міського голови Олександр Закорченний, фахівці провели понад 40 зустрічей з вінницькими аграріями відтоді, як була затверджена Програма агропромислового розвитку та продовольчої безпеки на 2023-2025 роки.

Наразі важливим завданням є концентрація зусиль органів місцевого самоврядування, органів державної влади та малого фермера. Без об’єднання цих сегментів неможливий подальший розвиток. Фахівці розраховують збільшити показники в таких напрямках як самозайнятість, надходження до бюджету, заповнення ринку продукцією місцевого виробництва.

Староста Вінницько-Хутірський старостинський округ Владислав Кривешко під час останньої дискусійної панелі розповів про зміни в агрогалузі на території його округу та поділився думками щодо необхідності залучати агровиробників до роботи в офіційній площині.

«За минулий рік у нашому окрузі було створено три фермерських господарства, які обʼєднали понад десять малих фермерів, вони вийшли з тіні і почали офіційно працювати та сплачувати податки до бюджету. Міська рада дала поштовх аграріям працювати ще потужніше у своїй галузі. Чим більше фермерів почнуть офіційно реєструватися та об’єднуватися, тим більше можливостей з’явиться для реалізації продукції та її подальшої переробки всередині нашої громади, а також це посприяє ще й залученню підтримки з боку зовнішніх інвесторів. Фактично зараз проводиться робота над тим, щоб створити високу додану вартість, необхідну для процвітання економіки регіону», – сказав Владислав Кривешко.


Запросили на зустріч господарів 24 малих фермерських господарств. Фермери дізнавалися про корисну інформацію про зміни в законодавстві та грантові підтримки світових та місцевих донорів.

Навчання для аграріїв Вінницької громади організувала міськрада у рамках «Програми розвитку сільського господарства та забезпечення продовольчої безпеки».

🗓️ 31 жовтня 2023 року, 11.00 – 13.00

Для кого❓голови громад, заступники голів, старости, землевпорядники, керівники структурних підрозділів ОМС з питань сільського та економічного розвитку, місцеві фермери та підприємці.

✅ Мета – стимулювання розвитку локального підприємництва у сільських громадах.

🟢 Реєстрація за посиланням ➡️ https://form.jotform.com/232911853257358

Під час вебінару розглянемо питання, а саме:

▪️територіальні громади і фермери: як покращити співпрацю.

▪️кооперативна дорога громади: від заготівлі молока до молокозаводу.

▪️індустріальні парки: чому цього хочуть громади.

▪️кластеризація локальної економіки.

🤝Партнери: Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України National Association of Agricultural Advisory Services of Ukraine та ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників України».

💡Захід проводиться за підтримки Програма DOBRE на базі Платформи «Сільський розвиток: земельні відносини» Всеукраїнської Асоціації ОТГ.


Спікерка: Наталя Табінська, керівниця та дорадниця ГО “Сільськогосподарський дорадчий центр “Фермерська країна”, керівниця “Поля щастя” https://agrohappiness.com.ua/

Якщо ви виготовляєте крафтові сири, мед, варення, пастили, напої і навіть борошно, то можете заробляти не лише на продажі власної продукції, а й на туризмі!

Про це під час нашого вебінару детально розповість чудова спікерка Наталя Табінська, яка познайомить учасників з успішними українськими фермерами та виробниками, що не лише виготовляють продукцію, але й створюють якісний туристичний продукт: проводять екскурсії, майстер-класи та дегустації,стають магнітами, що притягують туристів, та створюють поштовх для розвитку своїх селищ!

Також Наталя, на власному досвіді, поділиться тонкощами та особливостями роботи з туристами, просуванням туристичного продукту та власного бренду.

Важливо!

Стрім вебінару буде доступний для всіх охочих на нашій сторінці Центру тут, у Facebook, , а також є можливість реєстрації на zoom платформі за посиланням: bit.ly/farmer-webinar

Зареєстровані учасники отримають приємний бонус - презентацію нашої спікерки Наталі Табінської з усіма деталями теми вебінару, а також матимуть змогу поставити свої запитання та отримати змістовні відповіді.

Кількість учасників для реєстрації в zoom обмежена!

Тож долучайтеся та відкривайте нові можливості для свого бізнесу!

Вебінар проводиться Центром розвитку фермерства “Врожай перемоги” - проєкт, що реалізується ГО “Буковинська агенція регіонального розвитку” у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією «Національна асоціація сільсько- господарських дорадчих служб України» та Громадською спілкою «Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини».

Цей захід буде проведено в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі») за фінансування уряду Німеччини. Проєкт імплементується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.


На замовлення програми #EU4Business Клуб Успішної Молоді з Business People Club за підтримки Вінницька міська рада реалізує проєкт «Амбасадори Вінниці»

В рамках проєкту буде відібрано 10 експортоорієнтованих компаній, які отримають доступ до практичних знань та навичок в сфері торгівлі, маркетингових компонентів, проведення В2В зустрічей, ведення перемовин, презентації свого бізнесу та налагодження співпраці з іноземними компаніями.

На учасників проєкту чекають:

✅навчальні вебінари;

✅індивідуальні консультації з експорту презентаційні матеріали компанії бізнес місія до Польші;

⚡️Якщо ваша компанія працює в агропромисловому секторі, у вас від 5 до 100 найманих працівників, маєте продукцію готову до експорту або у вас є перший досвід експорту, запрошуємо вас взяти участь в конкурсному відборі.

🔺Реєстрація триває до 20 вересня за посиланням: https://forms.gle/d53iE2Zot35fRYvAA (дані збирає та опрацьовує ГО «Клуб успішної молоді»).

🔹Результати відбору будуть оприлюднені – 22 вересня. Контакти: 0631361943 kdl.ivanna@gmail.com Іванна Кобзар Довідкова інформація: Програма міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту. Детальніше: www.eu4business.org.ua Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО «Клуб успішної молоді» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ.


Участь безкоштовна Для реєстрації на семінар заповніть Google-форму https://forms.gle/j1TTWY8Tj4GkcCJ29 Зареєстровані учасники отримають посилання на Zoom.


Зустріч керівників/представників дорадчих служб "Дорадництво в умовах війни та після війни". Зустріч відбудеться 21 лютого 2023 року. Початок: 11:00. Тривалість - 2-3 години.


  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Телеканал ВІТА
  • Вінницька міська рада
  • Вчора під час засідання виконавчого комітету звітували про хід виконання Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки у 2023 році.
  • Sergiy Gutsol
  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • ЗБЕРЕЖЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ🇺🇦
  • Радіо Місто Над Бугом
  • Андрій Очеретний
  • АГРАРНИЙ СЕКТОР ВІННИЦЬКОЇ ГРОМАДИ
  • Андрій Очеретний
  • Вінницька міська рада
  • Чергове засідання комісії з питань соціально-економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях ВМТГ.
  • Обстеження інвестиційно привабливих об’єктів
  • Комісія з питань соціально-економічного партнерства
  • Вінницька міська рада
  • Вінницька міська рада
  • Суспільне Вінниця
  • Популяризація українського🇺🇦 села
  • Про реалізацію проєкту «Програма підтримки продовольчої безпеки «Згуртовані громади»
  • Телеканал ВІННИЧЧИНА
  • ТРК Вінниччина. Твій рідний телеканал
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Вітання!!!
  • РІК РОБОТИ У FACEBOOK
  • KARLSBOURSE 2024
  • Заклад культури ВЦКС Малі Крушлинці
  • Вітання
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Цьогорічні проєкти-переможці БГІ реалізують у старостинських округах
  • День сільської жінки та День хліба
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Business People Club
  • У Вінниці напрацьовують зміни в законодавстві щодо розвитку сільського туризму та гостинності
  • Українське радіо
  • “Ми маємо поставити його на ноги”: зібрані з лотерей кошти передали на лікування пораненому бійцю з Малих Крушлинців
  • Бюджет Громадських Ініціатив Вінницької міської територіальної громади
  • Сергій Моргунов
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Радіо Місто Над Бугом - 101,8 FM
  • Державний аграрний реєстр
  • Аграрний розвиток Вінниці
  • Андрій Очеретний
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Для розвитку та вдосконалення агропромисловості: створили «Карту посівів Вінницької громади – 2023»
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Сергій Моргунов
  • Сергій Моргунов
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Вінницька міська рада
  • У Вінницькій громаді розпочали створення «Карти посівів»
  • Бюджет Громадських Ініціатив Вінницької міської територіальної громади
  • Конкурс "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади" ПОВЕРТАЄТЬСЯ!!!!
  • Комунікація, співпраця, розвиток
  • Посівна кампанія – 2023
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Чергова зустріч з суб’єктами господарювання аграрного сектору Стадницького старостинського округу: про що йдеться?
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Чергова зустріч з суб’єктами господарювання аграрного сектору Вінницько-Хутірського старостинського округу. Про що говорили?
  • New Holland Agriculture
  • МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Програма урядових грантів єРобота
  • AgroPortal.ua в місті Вінниця.
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО та EasyBusiness
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Програма урядових грантів єРобота
  • МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • National Association of Agricultural Advisory Services of Ukraine
  • National Association of Agricultural Advisory Services of Ukraine
  • Програма USAID АГРО
  • Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Увага!!!!
  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО
  • Роз’яснення до нового Порядку бронювання військовозобов’язаних для підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу
  • Вінницька міська рада

Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Взаємодія з громадою та пошук нових можливостей для економічного зростання аграрного сектору ВМТГ

Фінансова підтримка та підвищення професійного рівня – основні пріоритети аграрного сектору. На території Вінницької громади вирощують зернові, технічні культури та овочі. Займаються бджільництвом. Аби допомогти фермерам - створили спеціальну програму. Завдяки їй аграрії створять додаткові робочі місця і матимуть більший врожай.

Радник міського голови з питань агропромислового розвитку Олександр Закорченний звітував про хід виконання Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки у 2023 році.

Секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський зазначив, що ця Програма спрямована на зміцнення економічної стійкості і відповідає пріоритетам Вінницької міської ради на 2024 рік.

За словами Олександра Закорченного, на території ВМТГ у 2023 році господарську діяльність здійснювали 22 фермерських господарства, 13 сільськогосподарських підприємств та понад 9,5 тисяч особистих селянських господарств, які мали в обробітку близько 9,2 тис. га земель с/г призначення (із них: аграрії – 70% (6648,2 тис. га), ОСГ – 30% (2595,0 тис. га)). У звітному році аграрії найбільше посіяли кукурудзи на зерно (2335 га або 35,3% від загальної площі) та озимого ріпаку (1320 га або 20%). Сіяли також озиму пшеницю (1158 га, або 17,5%), озимий ячмінь – (80 га або 1,2%), сою – (872 га або 13,2%) та соняшник – (835 га або 12,6%). Також на 42,5 га вирощували овочі та картоплю.

“Отримали врожайність усіх зернових, технічних та овочевих культур у звітному році вищу, як за минулорічний показник, так і за нормативний. А саме: намолотили 22 тис. т зернових культур; 10 тис. т – технічних культур та зібрали 220 т. овочевих культур та картоплі”, – розповів Олександр Закорченний.

Окрім активної роботи на землі, у Вінницькій громаді розвивається і бджільництво. У нас налічено 61 пасічник, які утримують 3190 бджолиних сімей. За їх інформацією, обсяг виробленого меду у 2023 році склав понад 159,5 т в середньому з розрахунку 50 кг на 1 бджолосім’ю.

Тривала робота і з водним фондом громади: торік працювали 22 користувачі водних об’єктів, а це 11 орендарів, 5 Спілок – риболовів та 6 Ініціативних груп «Чиста водойма», які були створені торік (по дві у Вінницьких Хуторах, Гавришівці та Писарівці). Всі вони обслуговують 20 із 60 визначених не інвестиційно привабливих ставків. Членами Ініціативних груп «Чиста водойма» стали жителі вулиць, чиї присадибні земельні ділянки прилягають до водних об’єктів.

Продуктивним 2023 рік став і в контексті співпраці з науковцями, бізнесом та громадськими організаціями. Так, торік було створено громадську організацію “Асоціація фермерів та приватних землевласників Вінницької міської територіальної громади”, членами якої стали 20 сільгоспвиробників, а також ГО «Вінницькі бджолярі» та ГО «Центр автентичних українських традицій "УСПІШНЕ СЕЛО», членкині якої будуть займатися відродженням та збереженням традицій і звичаїв українського народу, популяризацією і відтворенням давніх автентичних та унікальних народних художніх промислів, народної традиційної культури, розвитком сучасного сільського зеленого туризму та гостинності.

Минулого року Вінницька міська рада підписувала меморандуми про співпрацю з Інститутом кормів, новоствореними громадськими асоціаціями, ПТУ №14 смт Вороновиця, Європейським кооперативним сімейним товариством «REGNUM KARPATES OROS», SCE міста Особлага, Моравія – Чеська Республіка задля реалізації проєктів, пов’язаних з дорадництвом, розширенням експортних можливостей та нарощення економічних потужностей.

Не менш важливою подією стала і презентація торгової марки “Вінницький фермер” – бренду, під яким буде реалізовуватись продукція від місцевих виробників. “У 2024 році плануємо розвивати аграрний сектор за допомогою різних інструментів підтримки, забезпечувати взаємодію Громадських організація, Асоціацій та Ініціативних груп, а також залучати кошти міжнародної технічної допомоги, зокрема грантові та кошти ЄС”, – поділився планами роботи на цей рік Олександр Закорченний.

Департамент економіки і інвестицій

Ми дякуємо усім за спільну роботу у розвитку аграрного сектору, що напряму впливає на розвиток сільських територій. Ми дякуємо старостам старостинських округів та їх заступникам, ми дякуємо виконавчим органам Вінницької міської ради, ми дякуємо фермерам Вінницької громади, пасічникам, користувачам водних об’єктів, громадським організаціям: «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ», «ВІННИЦЬКІ БДЖОЛЯРІ», «Центр автентичних українських традицій «УСПІШНЕ СЕЛО», працівникам та науковцям Інституту кормів та сільського господарства поділля НААН, працівникам ПТУ №14 смт. Вороновиця, та усім жителям нашої громади за розуміння та співпрацю у реалізації заходів Програми.

Разом ми сильні!!! РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!!!🇺🇦

Сьогодні відбулась стратегічна сесія Агрокластер "Agrovin" відносно шляхів залучення коштів та грантових можливостей! Спікером виступила Ірина Ніколаєва – експертка із залучення коштів в МСБ, Co-Founder компанії Hyper Soft, Ambassador of peace UN, кураторка Wtech Херсон! Розібрали практичні грантові кейси! Агрокластер підвищує конкурентноспроможність аграрних та переробних підприємств, завжди надаємо максимальну науково-інформаційну підтримку учасникам! Працюємо для перемоги🇺🇦 дбаємо про продовольчу безпеку України!!

Минулого тижня у Хабі “Місто змістів” відбулося перше засідання правління новоствореної громадської організації «Центр автентичних українських традицій «УСПІШНЕ СЕЛО». Під час робочої зустрічі обговорили організаційні питання, визначили пріоритетні напрямки подальшої співпраці та домовилися про проведення толок з залученням молоді👫. Учасниці зустрічі визначили головні та пріоритетні напрямки роботи ЦЕНТРУ, періодичність та місце проведення наступних засідань Правління, процес прийому у члени ЦЕНТРУ, а також розглянули і погодили Положення про членські внески з подальшим затвердженням на Загальних зборах. Крім того, розглянули зразки майбутнього фірмового бланку та печатки.

«Колись наші дідусі і бабусі вірили, що кожен елемент на полотні мав конкретне значення і як знавці говорили, що це дуже сильно впливає на життя того, хто носить вишиванку, – із захватом розповідала Наталія МАЗУРУК, членкиня ЦЕНТРУ. – Різні візерунки символізували стихійні явища природи та родючість землі, вони характерні всім видам народного мистецтва. А рослинні та квіткові орнаменти символізують здебільшого сімейне щастя та материнську любов…»

В результаті всі учасниці новоствореної громадської організації одноголосно вирішили виготовити печатку з орнаментом. Під час розмови торкнулися питання створення осередку збереження та відтворення українських народних традицій – так званого «Господарського обійстя», його стилю та інтер’єру. Членкиня ЦЕНТРУ Юлія ТКАЧУК намалювала на папері проєкт хати🏠, господарського двору, комори, сушарку, вишневий сад🌳, «поставила» лави для гостей, тин, біля якого з’явились мальви, на погребі – барвінок, відобразила стайню та інше.

«В давні часи на Поділлі традиційне житло зводилось різними способами з використанням різних матеріалів. Це могло бути і дерево, і глина, і солома, очерет, лоза, а згодом і цегла. Все це залежало від регіону та наявності певних будівельних матеріалів, - зосередила увагу усіх присутніх голова ЦЕНТРУ Людмила КОЗЯР. – Сільські хати характеризувались певним набором предметів і, звичайно, їх розміщенням, що формувалося протягом століть. А якщо говорити про розпланування інтер’єру й розміщення хатнього начиння, то все це було непорушне і мало своє місце: піч, піл, лави, стіл, жердка, мисник... Щодо господарського двору, то найбільш характерними господарськими будівлями були: хлів, стайня, курник, вулик, довбня. У коморі зберігали хліб та продукти домашнього вжитку; у клуні - зерно в снопах; сіно й солому – в сіннику. Для зберігання сільськогосподарського реманенту використовувалися чи то сарай, чи шопа. Більшість господарських будівель зводили з найменш цінних матеріалів. Винятком були дві споруди – комора та клуня, оскільки в них зберігали найкоштовніші запаси землеробської сім’ї і саме це все ми маємо відтворити на території ЦЕНТРУ».

Наступним питанням, яке розглянули, стало місце створення майбутнього осередку. Серед запропонованих ідей була Гавришівка: «Після погодження території, пропоную розпочати наш проєкт з загального весняного прибирання, обстеження та обрізки дерев і насаджень, – запропонувала членкиня ЦЕНТРУ Вікторія СОРОКА. – До участі у прибиранні залучатимемо молодь та учнів нашої громади і разом з тим, будемо раді всім охочим. Наша задумка, яка має гарну ідею, може насправді стати чудовим проєктом. І наша ціль зацікавити та залучити до цього проєкту молодь. Тому потрібно робити не для молоді, а разом з молоддю – на рівних». Цікавою думкою поділилася ще одна членкиня ЦЕНТРУ Юлія БЕНЬ:

«Розкрити багатство і красу українських звичаїв та традицій, розвивати в людей, дітей та молоді уміння бачити та шанувати красу, зміцнювати почуття національної гордості, повагу до свого народу та його історичного минулого, виховувати любов до батьків, родини – ось це і є ті завдання, які ми з вами маємо виконати», – сказала вона. Час разом в колі чудових людей в атмосфері занурення в минуле, розповідей про обряди, традиції, свята, прикмети, приязне спілкування, супровід і поради майстринь з рукоділля, допомога і поради працівників управління розвитку сільських територій – все це наповнює сенсом життя і мотивує.

Тож будемо сподіватися на плідну співпрацю та реалізацію цікавих та корисних для громади проєктів.

Там є можливість створити зону для культурно-оздоровчих потреб місцевого населення. Йдеться і про облаштування умов для відпочинку та занять спортом на свіжому повітрі, а також про розвиток зеленого туризму.

Цю територію плануємо виставити на земельні торги. Потім - підписати з переможцем аукціону договір оренди та угоди про соціально-економічне партнерство.

Така взаємодія необхідна для позитивних змін та відкриття нових можливостей.

Працюємо далі.

Днями ми зустрілися зі старостами старостинських округів та їх заступниками, щоб підбити підсумки роботи з аграрним сектором Вінницької громади за 2023 рік, а заразом обговорили подальші плани у цій галузі.

Директор департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Максим МАРТЬЯНОВ розповів, що 2023 рік був продуктивним. Так, торік нашим фахівцям вдалося охопити практично всю цільову аудиторію Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки: аграріїв, бджолярів, користувачів водних об’єктів. Це десятки тематичних зустрічей, до яких долучилися понад 500 учасників.

“Протягом року міська влада виділяли фінансову підтримку пасічникам, розробляли землевпорядну документацію на землі водного фонду та паспорти водних об’єктів, провели земельні торги на дві земельні ділянки, працювали з аграріями, зокрема з овочівниками, а також з науковцями Інституту кормів. Спільно з активними фермерами, пасічниками та жителями сіл створили три громадських організації, організували та відзначили низку професійних свят: День Фермера, День Рибалки, День Пасічника. Був також проведений важливий захід – «День Поля AGRO Вінниця», який об’єднав спеціалістів з різних галузей. Серед важливих подій – підписання Меморандумів про співпрацю та партнерство з науковцями та громадськими організаціями”, – зауважив він.

Більше про пріоритетні напрямки роботи у 2024 році розповів радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександр ЗАКОРЧЕННИЙ. Він також акцентував увагу на тому, що суспільство прийняло наші пропозиції, побачивши в них перспективу:

“Люди зацікавились і готові йти до спільного вдалого результату. Пріоритетні напрями у 2024 році ми вбачаємо у розвитку овочівництва, картоплярства, тваринництва на сільських територіях, а також впровадження дорадчих послуг від дорадників Інституту кормів. Ми знаємо, що на приєднаних сільських територіях є тваринництво, ми його чуємо, але не бачимо, тобто господарі не реєструють офіційно свою діяльність. Тому наше завдання зараз вивести їх з тіні. Передусім це потрібно саме їм, адже якщо вони не легалізуються, то не вийдуть на офіційні ринки, не зможуть представляти свою продукцію та захищати її юридично”, – переконаний радник.

Начальниця управління розвитку сільських територій Наталія ПАВЛЕНКО наголосила на необхідності посилення розвитку овочівництва та тваринництва на сільських територіях – як одних з перспективних сфер агропромислового комплексу. Вона також зауважила, що цьогоріч триватиме робота і з водними об’єктами на території громади. “Ми сьогодні разом з вами підняли таку планку розвитку аграрного сектору, що вже не маємо права відступати. Ми працюємо й надалі з усіма групами цільової аудиторії Програми: створюємо ініціативні групи «Чиста водойма», підтримуємо фінансово та консультативно пасічників, співпрацюємо з аграріями, забезпечуємо впровадження дорадчих послуг на території громади, але значну увагу маємо приділити розвитку тваринництва та овочівництва на сільських територіях”, – зауважила Наталія ПАВЛЕНКО.

За інформацією старост та їх заступників, на сільських територіях є суб’єкти господарювання, які займаються тваринництвом, вівчарством, овочівництвом та ягідництвом. Всі вони готові до діалогу з представниками органів місцевого самоврядування.

Своєю чергою, представники влади готові допомагати, підтримувати та зустрічатися для плідної та результативної співпраці. Вінницька громада повинна стати управляючим органом всіма ресурсами, які знаходяться на її території, передбачити відповідальність за ефективне їх використання, яке б забезпечило можливість формування фінансового ресурсу задля власного розвитку.

У процесі проведення наради обговорили всі процеси, що вплинуть на виконання заходів Програми, розробили алгоритм та дорожню карту по деяких напрямах, підготували Протокол зустрічі, визначили пункти до виконання.

Роботи вистачає, темпи не збавляємо. Працюємо.

Разом до Перемоги.🇺🇦

Вінницька міська рада доклала зусиль, щоб простимулювати роботу овочівників та картоплярів, а також пасічників. Крім фінансової підтримки, залучили також до роботи дорадників, які допомагають нашим фермерам впроваджувати нові підходи у веденні господарства.

Серед найзнаковіших подій – підписання меморандумів про співпрацю та взаємодію Вінницької міської ради з Інститутом кормів та Асоціацією фермерів та приватних землевласників ВМТГ, а також з ГО “Вінницький клуб ділових людей” та ГО “Клуб успішної молоді”. Завдяки партнерству нам вже вдалося реалізувати кілька цікавих проєктів, а також напрацювати нові ідеї.

Восени також відбулась потужна агровиставка “День поля AGRO Вінниця”, яка об’єднала сотні фермерів та виробників. Демонстрація найкращих практик та інноваційної техніки – подібні заходи в Україні не відбувалися десятки років, тож Вінниця радо приймала гостей звідусіль.

Важливим кроком стало і затвердження торгової марки “ВІННИЦЬКИЙ ФЕРМЕР”, під якою буде реалізовуватися сільськогосподарська продукція місцевих виробників. Це додаткова промоція роботи наших аграріїв, необхідна для впізнаваності на ринку.

Працювали також із землями та ставками. Провели земельні торги на 2 земельних ділянки, виготовили проєкти землеустрою та паспорти водних об’єктів.
Затверджена напередодні Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки приносить позитивні плоди. Але далі – більше.

Як зазначив директор Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов під час робочої зустрічі з очільниками старостинських округів, одним зі шляхів досягнення масштабування роботи галузі овочівництва, картоплярства та тваринництва є розвиток господарств сімейного типу. Це дозволить фермерам обʼєднатися, бути стійкими до економічних викликів та отримати широкі можливості для розвитку як власного бізнесу, так і своєї території.

Розвиток сільських територій через партнерство місцевої влади та громади – дійсно можливий. У цьому вже пересвідчились ті, хто долучилися до заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, зазначив радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний. За його словами, вже пішов зворотний зв’язок, є розуміння та запит від самих господарників. Під час зустрічі очільники старостинських округів надали інформацію, щодо ситуації безпосередньо на їхніх територіях.

Як зазначила начальниця Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР Наталія Павленко, надалі фахівці планують зустрітися та поспілкуватися із господарниками, щоб дізнатися, на яких умовах вони працюють сьогодні, та якої б хотіли підтримки безпосередньо від міської влади

Сьогодні, 2 лютого, відбулося четверте засідання комісії з питань соціально-економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади.

Спеціалісти обговорили та затвердили пропозиції щодо деталізованих додаткових умов здійснення Партнерства двох об’єктів, які можуть бути інвестиційно привабливими. Мова йде про водні 🏞 об’єкти в с. Щітки, ставок «Марків» та «Без назви», які за результатами обстеження робочої групи на сьогодні знаходяться в незадовільному стані. «Водойми частково зарослі очеретом, навколо наявні аварійні дерева, відсутній доступ (під’їзд) автомобільного транспорту, гребля потребує капітального ремонту», - доповідала секретарка Комісії Людмила ПОНИК.

Для усунення всіх цих недоліків членами комісії були розроблені деталізовані додаткові умови здійснення Партнерства щодо використання цих об'єктів, зокрема:
✓ відновлення водних об’єктів шляхом їх очищення; ✓ укріплення берегів водних об’єктів; ✓ розроблення та погодження проекту благоустрою земельної ділянки; ✓ здійснення санітарної очистки дерев; ✓ здійснення капітального ремонту гідротехнічних споруд (відновлення внутрішньогосподарської дороги із врахуванням пішохідної зони згідно норм та законодавства); ✓ озеленення земельної ділянки навколо водних об’єктів; ✓ створення умов для відпочинку та оздоровлення, з урахуванням принципів доступності.

«Наше з вами завдання полягає в тому, щоб занедбаний сьогодні водний об’єкт, який не використовувався роками, після проведення земельних торгів, укладення з переможцем аукціону договору оренди та угоди про соціально економічне партнерство, перетворився на сучасний комплекс для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а разом із тим, серед іншого, майбутній інвестор до прикладу обладнає пішохідну дорогу. І це лише позитив для місцевих жителів», - підкреслив голова комісії Андрій ОЧЕРЕТНИЙ.

Будівництво сучасної Еко ферми з використанням каркасного типу з утримання великої рогатої худоби🐮 не менше 800 голів протягом трьох років з дня укладання договору оренди землі та угоди про соціально - економічне партнерство в с. Малі Крушлинці, – наступне питання, що розглянула Комісія та затвердила деталізовані додаткові умови здійснення Партнерства.

Серед яких: створення не менше 50 нових робочих місць👨‍🌾, з них 20% мають складати демобілізовані учасники бойових дій; використання альтернативних та відновлювальних джерел енергії⚡️, виробництво сертифікованої еко продукції🧀 та ін.

Водночас на засіданні розглянули: ✓ звернення від фізичної особи щодо користування земельною ділянкою водного фонду, яка знаходяться на території с. Вінницькі Хутори шляхом участі в аукціоні з метою здійснення господарської діяльності; ✓ пропозиції щодо включення нових членів до складу Комісії з питань соціально-економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади та робочої групи.

….Нагадаємо, всі ці роботи здійснюються на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 рок.

Разом до ПЕРЕМОГИ!!!🇺🇦

Вчора, 22 січня, відбувся перший виїзд Робочої групи по обстеженню об’єктів, які є інвестиційно привабливими та знаходяться на сільських територіях ВМТГ. Йдеться про земельні ділянки на територіях Вінницько-Хутірського та Стадницького старостинських округів, які планують виставити на земельні торги (у формі аукціону). Як розповіла начальниця управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Наталія Павленко, це черговий крок до можливості розвивати соціально-економічне партнерство на приєднаних територіях. Основною метою фахівці вбачають покращення якості життя у сільських територіях, з можливістю збільшення робочих місць, появою місць для відпочинку та оздоровлення тощо.

Отож, запропоновані земельні ділянки, які незабаром виставлять на земельні торги знаходяться в: · с. Щітки – водний об’єкт (ставок) «Марків», з цільовим призначенням для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей; · с. Малі Крушлинці - земельну ділянку сільськогосподарського призначення, для ведення фермерського господарства, а саме - для будівництва "молочної Еко ферми", яка вміщуватиме орієнтовно 800 голів великої рогатої худоби.

Члени робочої групи внесли свої пропозиції, які будуть сформовані у відповідному акті та розглянуті на наступному засіданні Комісії. До складу Робочої групи увійшли радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний, старости Вінницько-Хутірського та Стадницького старостинських округів Владислав Кривешко та Юлія Давидюк, спеціалісти департаментів міської ради: економіки і інвестицій, земельних ресурсів, комунального майна, комунального господарства та благоустрою, відновлення та розвитку, а також КП «Муніципальна варта» ВМР.

…..Нагадаємо, 17 січня працювала Комісія з питань соціально-економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях ВМТГ, на розгляді якої одним із питань були звернення громадян щодо набуття права оренди вищезазначених земельних ділянок шляхом участі у земельних торгах (у формі аукціону).


Вчора, 17 січня, відбулося третє засідання комісії з питань соціально-економічного партнерства та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади. Присутні обговорили шляхи додаткового залучення соціальних партнерів до розвитку територіальної громади. Як зазначив заступник міського голови Андрій ОЧЕРЕТНИЙ, соціальне партнерство на локальному рівні дасть можливість створити умови для активізації населення та втілення різних ідей, покликаних на покращення добробуту громади та рівня комфорту життя.

«Основною метою нашої роботи в цьому напрямку є залучення соціальних партнерів у процес розвитку територіальної громади, що дасть можливість вирішувати проблеми місцевого значення, створить сприятливий соціально-економічний клімат та забезпечить суспільну злагоду на сільських територіях з метою розвитку економіки громади. Вінниця займає першість в рейтингу Міжнародного республіканського інституту, які проводили опитування серед населення різних міст України🇺🇦 стосовно інвестиційної привабливості. Тож маємо і надалі розвивати цей потенціал», - зауважив Андрій ОЧЕРЕТНИЙ.

За словами радника міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександра Закорченного, торік експерти приділили чимало уваги упорядкуванню документації📑 із землеустрою на земельні ділянки водного фонду та паспортів📄 водних об’єктів (ставків). Фактично – це один зі шляхів залучення інвесторів на приєднані території, що посприяє економічному зростанню сільської місцевості.

«Відповідно до наданих дозволів департаменту економіки і інвестицій міської ради у минулому році було розроблено 7 землевпорядних документацій землеустрою на земельні ділянки водного фонду та 7 паспортів водних об'єктів, - розповів Олександр ЗАКОРЧЕННИЙ. – Ці об’єкти готуються на земельні торги у формі аукціону для продажу права оренди для риборозведення та рекреації. В цілому, по сільських територіях ВМТГ налічується 23 вільних водних об’єктів (ставків), які можуть бути передані в користування на конкурентних засадах, вони є потенційними об'єктами для організації різних видів і форм рекреаційної діяльності, а це не тільки кошти в бюджет громади, а й можливість формування рекреаційно-туристичної діяльності в сільських територіях».

Староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав КРИВЕШКО зауважив, що попереду буде чимало роботи, втім жителі приєднаних територій проявляють активність та готові до змін.

«Наразі в наших населених пунктах бракує сучасних, естетично привабливих, облаштованих місць відпочинку біля водойм. І думаю, що таких засідань членів Комісії у нас буде чимало і Робочій групі буде над чим попрацювати», – підтримав розмову староста Вінницько-Хутірського старостинського округу Владислав КРИВЕШКО. Варто зауважити, що реалізація соціально-економічного партнерства – один з заходів, передбачений Програмою розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки. Вона відповідає одному зі стратегічних пріоритетів «Зелена економіка та смарт-спеціалізація» Стратегії розвитку ВМТГ до 2030 року – Стратегії 3.0» та включає заходи, що відповідають Дорожній карті заходів ВМТГ для реалізації Зеленого курсу Вінниці до 2030р.

….Під час зустрічі також затвердили Порядок денний засідання Комісії та обговорили реалізацію заходів у напрямку розвитку аграрного сектору Вінницької громади та розвитку сільських територій.

А також: оновили та затвердили новий склад Комісії; створили та затвердили склад Робочої групи, яка виконує доручення голови Комісії та проводить обстеження об’єктів, які знаходяться на сільських територіях ВМТГ і включені або можуть бути включені до переліку інвестиційно привабливих об’єктів; розглянули звернення від фізичних осіб щодо користування ними земельними ділянками, які знаходяться на сільських територіях ВМТГ шляхом участі в аукціоні з метою здійснення на них господарської діяльності; обговорили Дорожню карту покрокових дій членів Комісії та Робочої групи; та інше.

Разом до ПЕРЕМОГИ!🇺🇦


📌Підтримка Захисників та волонтерів Торік у співпраці з Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб та в комунікації з іншими волонтерськими центрами, разом з місцевими жителями та бізнесом, на фронт та прифронтові міста вдалось направити близько 30 тонн гумдопомоги. Крім того, округ виступив організатором одразу у декількох зборах на потреби ЗСУ, загальною сумою близько 1 млн грн: бойова амуніція, два тепловізори, три коліматорних приціли – усе це уже на фронті. Акумулювали кошти на позашляховик для односельчан. Наразі авто виконує бойові завдання у прикордонному регіоні. Також спільно з Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб для волонтерського центру «Бджоли Поділля», які займаються виготовленням сухих страв та швидких перекусів для військових, надано морозильну камеру, промисловий вологоосушувач, потужний тепловентилятор та декілька тисяч харчових упаковок. Також активізували місцевих фермерів для надання фруктів та овочів, а у Писарівський Ліцей налагодили системне приготування горіхової сировини для виробництва енергетичних батончиків. Жителі округу в’яжуть маскувальні сітки у Щітках, комплектують гуманітарні вантажі у Писарівці, створюють справжній харчовий «бренд в окопах» у Вінницьких Хуторах. 📌Безпека У 2023 році коштом міського бюджету капітально відремонтували укриття у Писарівський Ліцей та оновили укриття КЗ "Вінницько-Хутірський ліцей Вінницького району Вінницької області". В дев’яти сховищах округу з’явились телевізори та проєктори, ігрові кімнати, нові меблі та системи автоматичного відкриття замків. Важливою частиною функціонування округу у воєнний час стала робота поліцейського офіцера громади. Торік в окрузі виявили 11 кримінальних правопорушень та склали 99 адміністративних матеріалів. Поліцейський офіцер розглянув 673 звернення громадян. Він також патрулює вулиці у вечірній та нічний час. 📌Нові послуги Протягом року працівники старостату надали понад 4,5 тис. адміністративних послуг. Безпосередньо староста здійснив 116 нотаріальних дій. На особистий прийом до очільника округу прийшло понад 800 людей. За сім місяців першим в Україні муніципальним застосунком старостинського округу «Округ в Смартфоні» скористалося понад 5,5 тис. людей, а кількість відвідувань сягає 80 тис. разів. Важливою подією стало відкриття у Писарівці першого на території старостинських округів Офісу взаємодії. 📌Економіка У 2023 році, попри війну, вдалося наростити економічну спроможність. В населених пунктах округу розпочалось будівництво нових комерційних об'єктів, відчинялись нові поштові відділення, з’явилися сучасні продовольчі ритейлери, нові аптеки, кафе та ресторани, а загальна кількість нових суб’єктів господарювання зросла на понад два десятки. Торік в окрузі зареєстрували три нові фермерські господарства, започаткували роботу чотири ініціативні групи «Чиста водойма», які опікуються сімома ставками. А шляхом аукціону здали в оренду став Сажавка у Писарівці. Також фермери округу стали членами створеної ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників ВМТГ». 📌Безбар'єрність, доступність та енергоефективність На пішохідних переходах облаштовані більш пологі пониження для маломобільних груп населення, на греблях – перильне огородження. Деякі ділянки збудованого тротуару дали можливість розширити проїжджу частину, яка фактично була аварійною. Ще одним важливим інфраструктурним проєктом став капремонт алеї-переходу між двома умовними частинами Вінницьких Хуторів. Під час будівельних робіт серед іншого тут укріпили схил, облаштували нові сходи з поручнями, пандуси та водостоки. Для безпеки на території працює відеонагляд та 11 ліхтарів з енергоощадними світильниками. Нову мережу зовнішнього освітлення протяжністю 2,5 км збудували на вул. Б. Хмельницького у Вінницьких Хуторах. Тут встановили LED-ліхтарі бельгійського виробництва, шість нових опор, дві шафи дистанційного управління та понад 70 світлоточок потужністю 23W та 43W. Капітально відремонтували аварійний дах Вінницько-Хутірського ліцею. Тут вдалось не лише оновити покрівлю, яка перебувала в незадовільному стані, а й утеплити її, що дозволяє заощаджувати до 15% теплоресурсів. Осучаснено амбулаторію сімейної медицини у Писарівці. Серед іншого в капітально відремонтованій будівлі передбачили повну доступність для маломобільних груп населення. На базі Вінницько-Хутірської амбулаторії ЦПМСД №5 було відкрито муніципальний аптечний пункт. 📌Соціальний захист Протягом року надавали підтримку родинам військових, гумдопомогу соціально незахищеним мешканцям, реалізували суспільні ініціативи: «Безкоштовний мобільний офтальмологічний кабінет» та #ДітиМаютьПравоНаДитинство спільно з Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб.


Наразі до нього долучилися активні жительки Стадницького старостинського округу. Центр займатиметься збереженням, популяризацією та відродженням давніх традицій, притаманних населеним пунктам округу.

Ідею створення такого Центру жительки округу виношували не один рік. Реалізації намірів допомогли фахівці Управління розвитку сільських територій ДЕіІ ВМР, які посприяли організаційно.

Нещодавно відбулась перша зустріч членів Центру. Під час якої затвердили Статут, визначили органи управління, обрали голову ГО, а також вирішили питання, пов'язані з його реєстрацією тощо.

Крім того, під час зустрічі провели кілька майстер-класів, зокрема із традиційного зав'язування української хустки та виготовлення різдвяних свічок. Голова ГО «Центр автентичних українських традицій – «УСПІШНЕ СЕЛО» Людмила Козяр розповіла про плани проведення заходів з відтворенням традиційних обрядів українців на такі свята, як Різдво, Масниця, Зелена неділя – Трійця, а також проведення майстер-класів майстрів народної творчості, створюючи відповідні майстерні та локації. За її словами, звичаї, традиції, обряди – це ті неписані закони та найміцніші елементи, які об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю, і якими керуються люди у повсякденному житті.

«Кожна нація, кожен народ та навіть кожен регіон, а, можливо, і окреме містечко нашої країни мають свої традиції, звичаї, обряди та свята, становлення яких відбувалося протягом багатьох століть, – зазначила голова новоствореної громадської організації. – Наша ціль – відновити та обладнати господарське обійстя в селі, щоб кожен відвідувач мав змогу поринути у справжню атмосферу села колишніх часів. Відвідувачі під час проведення таких заходів не залишаться пасивними спостерігачами, а будуть взаємодіяти з іншими учасниками дійства, брати в ньому безпосередню участь і все це створює особливо яскраві враження від побаченого». Як повідомляє староста Стадницького старостинського округу Юлія Давидюк, даний культурний осередок планується створити на базі одного з комунальних приміщень, що знаходиться в окрузі, зокрема, на території населеного пункту Гавришівка.

«За задумом це має бути осередок в українському стилі, де можна було б розповідати про традиції, притаманні кожному з населених пунктів нашого округу. Адже кожен з них має свій колорит. В нас є майстрині, які знаються на виготовленні ляльок-мотанок, вишивці, бісероплетінні, лозоплетінні тощо, - зазначає Юлія Давидюк. - Крім того, особливо приємно, що до роботи Центру долучається і молодь, зокрема, дівчата, які займаються виготовленням пастили та цукатів.

Для роботи Центру розглядається можливість залучення грантових коштів та інших видів міжнародної технічної допомоги, спрямованої на відродження та розвиток національної культури, розвиток сільських територій, сучасного сільського зеленого туризму та гостинності. Крім того, не виключено, що робота Центру буде підтримана і місцевим бізнесом, зокрема, аграріями та пасічниками.


На території Вінницької міської територіальної громади в поточному і наступному році діятиме Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки, яка передбачає підтримку фермерських господарств, впорядкування об'єктів водного фонду (ставків) та фінансову підтримку пасічників. Яких результатів цієї роботи слід очікувати в першому кварталі поточного року?

Минулого тижня, 27 грудня, у Вінницькій громаді створили нову громадську організацію – «Центр автентичних українських традицій - «УСПІШНЕ СЕЛО». До її складу долучилися активні жительки Стадницького старостинського округу, які мають спільні наміри зберігати українські традиції та обряди, а також популяризувати культурне й духовне виховання задля майбутнього розвитку своїх населених пунктів.

Під час зустрічі утворили не лише громадську організацію, а й провели низку організаційних питань: затвердили її Статут 🧾, а також визначили органи управління ЦЕНТРУ, його реєстрація, відкриття реєстраційного рахунку, виготовлення печатки та фірмового бланку. Вибрали і голову ГО – нею стала Людмила КОЗЯР.

«Звичаї, традиції, обряди - це ті неписані закони, це ті найміцніші елементи, які об’єднують окремих людей в один народ, в одну націю, якими керуються люди у повсякденному житті. Кожна нація, кожен народ та навіть кожен регіон, а, можливо, і окреме містечко нашої країни мають свої традиції, звичаї, обряди та свята, становлення яких відбувалося протягом багатьох століть» - розпочала свою промову Людмила КОЗЯР, голова новоствореної Громадської організації. – Наша ціль – відновити та обладнати господарське обійстя в селі🛖, щоб кожен відвідувач мав змогу поринути у справжню атмосферу🏞 села колишніх часів. Відвідувачі під час проведення таких заходів не залишаться пасивними спостерігачами, а будуть взаємодіяти з іншими учасниками дійства, брати в ньому безпосередню участь і все це створює особливо яскраві враження від побаченого».

Пані Людмила розповіла про плани проведення народних гулянь з відтворенням традиційних обрядів українців на такі свята, як Різдво, Масниця, Зелена неділя – Трійця, а також проведення майстер-класів майстрів народної творчості, створюючи відповідні майстерні та локації. Під час цієї зустрічі ми розповіли всім присутнім про можливість брати активну участь у грантових програмах міжнародних організацій та фондів, а також інших ресурсів міжнародної технічної допомоги, спрямованих на відродження та розвиток національної культури, розвиток сільських територій, сучасного сільського зеленого туризму⛺️ та гостинності.

Розповідаючи про українські традиції, обряди, свята та їх історичне значення, вчителька історії Малокрушлинецького ліцею Наталя МАЗУРУК зазначила, що вивчення та дослідження🕵️‍♀️ цих аспектів зараз залишається особливо актуальним, а з’ясування їх історичної еволюції та самого змісту постає як важливе наукове завдання. Не змогла стримати своєї творчої енергії Валентина НОВОТАРСЬКА, директорка будинку культури🏫 в Стадниці, який є центром культурного осередку села. Вона показала присутнім, як українські жінки зав’язували хустки .

«Залежно від регіону жінки використовували різні способи зав’язування, а також раніше по хустці можна було визначити статус жінки та рівень достатку сім’ї, - зазначила Валентина. - Хустки, як дорогий подарунок, дарували жінкам чоловіки. Нині українська хустка – це не тільки головний убір чи аксесуар, це культурна спадщина України. Тому одне із основних завдань, над яким ми повинні працювати, створюючи такі ЦЕНТРИ 🏕– перенести в сьогодення та залишити нащадкам культурно-історичне надбання: традиційні звичаї і обряди, народжені разом з народом і передані з покоління в покоління, адже саме в них знаходить своє відображення естетика, моральні цінності, ментальність і вони є важливими складовими духовного життя українського народу».

Долучилася до ініціативи створення тематичної громадської організації і молодь👭. Марина ДУДНИК та Юлія ТКАЧУК, які стали одними із засновниць ГО «Центр автентичних українських традицій - «УСПІШНЕ СЕЛО» готові популяризувати діяльність ЦЕНТРУ:

«Для того, щоб залучати велику кількість населення до нашого ЦЕНТРУ та отримати своїх відданних поціновувачів та однодумців, ми готові взяти на себе забезпечення інформаційної діяльності нашого ЦЕНТРУ шляхом розміщення інформації в соціальних мережах, інтернет порталах, виготовленні та поширенні різної друкарської продукції», – запропонували вони.

Крім організаційних питань, учасницям громадської організації вдалося провести і майстер клас зі створення різдвяної свічки. Долучився до цього процесу навіть наш фотограф📸 Олексій БОЙКО, під керівництвом Людмили Козяр йому вдалося створити красиву поробку, яка нагадуватиме про цей захід.


Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) продовжує реалізацію проєкту «Програма підтримки продовольчої безпеки «Згуртовані громади» і пропонує скористатися можливістю здійснення перевезень вантажів допомоги за рахунок проєкту у громади, які потерпіли від агресії російської федерації, деокуповані громади, а також у ті, які прихистили у себе внутрішньо переміщених осіб.

Реалізацію проєкту розпочато з перших тижнів війни. Його завданням стала підтримка громад через логістику товарів першої необхідності. Проєкт об’єднав міста і села, благодійні фонди та міжнародних донорів довкола спільної мети – допомогти постраждалим громадам вистояти та відновитися. Проєкт охоплює всі регіони України, крім тимчасово окупованих територій.

У рамках проєкту здійснено понад 160 перевезень до 572 територіальних громад, які постраждали від війни та/або прихистили у себе ВПО. Для підтримки життєдіяльності територіальних громад та потреб їх мешканців перевозились продукти харчування, ліки, засоби гігієни, предмети першої необхідності, спальні мішки, електроковдри, електрообігрівачі, дрова, промислові генератори, матеріали для встановлення модульних будиночків та матеріали для швидкого усунення проблем руйнації приміщень та багато інших вантажів. Також під час релокації фермерського господарства з Донецької області у Полтавську перевозилась худоба, а в рамках ініціативи USAID на підтримку стійкості агросектору (AGRI-Україна) перевезено та передано насіння домогосподарствам та фермерам.

У результаті перевезень доставлено понад 1400 тонн вантажів, допомогу отримали понад 200 000 осіб, у т. ч. понад 50 000 домогосподарств отримали насіння овочів (400 кг) від міжнародних компаній та насіння моркви (530 кг) від міжнародної компанії Bayer, 856 фермерів – насіння кукурудзи (375 т) та озимого ріпаку (12,4 т) бренду DEKALB від Bayer.

У рамках проєкту донорами стали 80 громад та 20 організацій. Серед донорів та партнерів: фундація Олени Зеленської, Херсонська обласна військова адміністрація, ТОВ «Нова пошта», Берегівська районна Мальтійська служба допомоги, Асоціація «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття», благодійні фонди та організації, територіальні громади «тилових» областей.

На даний час ВАГ реалізує наступний етап проєкту «Згуртовані громади», в якому заплановано збільшити кількість перевезень допомоги у деокуповані та прифронтові територіальні громади та для ВПО за рахунок проєкту. Такими перевезеннями можуть скористатися обласні військові адміністрації та громади для забезпечення життєдіяльності й відновлення територій, а також для підтримки громадян, які опинилися у складних умовах військових дій російської федерації. Якщо ви маєте можливість допомогти постраждалим громадам, їх мешканцям, внутрішньо переміщеним особам чи дрібним фермерам та/або у вас є потреба доставити до них необхідні вантажі, - звертайтеся за електронною адресою: office@communities.org.ua або sliusarchyk@communities.org.ua. ВАГ організує логістику та забезпечить перевезення таких вантажів за рахунок проєкту «Згуртовані громади».

Довідка: Проект «Згуртовані громади», що реалізує ВАГ за підтримки Програми USAID АГРО, об’єднує громади України для створення продовольчої безпеки та стійкості громад в умовах війни, забезпечуючи логістику товарів першої необхідності та інформаційно-консультаційну підтримку.

Програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) – це Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що впроваджується компанією Кімонікс Інтернешнл. Мета програми: прискорення економічного розвитку сільських громад України, що потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП).


Та попри це аграрії зібрали врожаї та сплатили понад 8 мільйонів податків у бюджет Вінницької громади. Представники агробізнесу зустрілися на заході «Розвиток аграрного сектору ВМТГ, ресурси та можливості середнього фермера, діюче законодавство», де обговорили можливості для розвитку аграріїв, зокрема мова йшла й про фінансування: компенсація відсотків за кредитом та гранти для бізнесу.

Сьогодні на плечах працівників органів місцевого самоврядування лежить величезна відповідальність – збереження, відновлення та розвиток громад України. Це історична місія, яка вимагає надзвичайних зусиль.

Ми переконані, що саме міцні громади стануть основою майбутнього процвітання України. І на шляху до цієї мети, громади завжди можуть покладатися на підтримку Програми USAID АГРО.

Нині разом з працівниками органів місцевого самоврядування працюємо над відповідальним та важливим завданням – забезпеченням умов для відновлення країни. І саме для цього розробляємо та впроваджуємо нові інструменти просторового планування територій громад та національної інфраструктури геопросторових даних. Це надзвичайно важливі інновації для майбутнього країни. І ми впевнені, що органи місцевого самоврядування впораються з їх впровадженням.

У силі, наполегливості та єдності органів місцевого самоврядування ми переконувалися сотні разів, реалізуючи з Всеукраїнською асоціацією громад проект «Згуртовані громади», в якому громади ставали стіною одна за одну, щоб підтримати, допомогти, зігріти.

Бажаємо успіху та невпинного розвитку кожної громади України під мирним небом!💛💙



Ділилися інформацією, своїми враженнями, своїми думками, напрацюваннями, інтересами…

За цей час нами було створено понад 350 дописів з даної тематики, отримано безліч вподобайок, поширень, коментарів. Дякуємо Вам, що були, є і будете з нами!

Разом до Перемоги!!!🇺🇦

Для кого: сільське господарство та харчова промисловість Дата: 28.02-29.02.2024 Місце: м. Прага, Чехія Умови: попередньо дипломатом були пропрацьовані пільгові умови участі, розмір знижки буде залежати від кількості компаній. Сайт: https://karlsboerse.de/home-en/ Форма для реєстрації: https://forms.gle/94mGi9Znjd8zQ5az7 Просимо звернути увагу, що підставою для сприяння вашої участі дипломатом у виставковому заході є подача заявки на платформі Nazovni (https://nazovni.online/)


Ваша робота - це мистецтво, яке приносить плоди не лише землі, а й усім нам. Нехай кожен ваш день буде наповнений теплом сонця, благополуччям та плодами вашої нелегкої праці. Нехай урожаї будуть рясні, а трудові будні - плідними. А ще миру, благополуччя і міцного здоров'я!

Зі святом Вас!

А від нас музичний подарунок, який було відзнято на родючих Малокрушлинецьких ланах.

Щиро вітаємо з професійним святом — Днем працівників сільського господарства.

Це свято гідних, сильних та прекрасних людей, які трудяться на благо нашої Вінницької громади та всієї рідної України🇺🇦: хлібороби, овочівники, тваринники, механізатори, переробники сільгосппродукції, управлінці галузі.

Ви — люди, що надійно забезпечують продовольчий тил нашої держави, продовольчу безпеку населення країни. Низький уклін за вашу щоденну працю! Добрих вам засівів, рясних сходів та щедрих врожаїв! Перемоги та благополуччя!


Плануємо розпочати “шквал”вітань вже з 15.11.2023.

Хочемо таким чином підтримати наших аграріїв на всеукраїнському рівні. А також нагадати суспільству, що наша продовольча безпека напряму залежить від цих працьовитих і відданих своїй справі людей.

Є безліч історій і відео, коли мужність і сміливість аграрія викликає захоплення і гордощі. Вибухи, пожежі, заміновані поля: у таких умовах працюють наші с/г працівники. Від малого до великого фермера. Для них - це висока відповідальність перед українським народом.

Праця українських аграріїв колосальна, вона має бути визнана і поцінована. Будемо вдячні за кожне добре слово.

Запускаємо в соцмережах кампанію «Пишаюсь українськими фермерами» під хештегом #proudofUAfarmers . Просимо використовувати його під вашими постами з вітаннями, з фото чи відео.

Також пропонуємо пакет тематичних візуалів для соцмереж, які ви можете використовувати. https://drive.google.com/.../1r04UoVdIdjoefEZ2scZ6ZtCJxGe...

Будемо щиро вдячні кожному, хто долучиться до флешмобу, наша мета залучити до цієї кампанії вдячності якомога більше відомих особистостей, міжнародних партнерів, друзів, колег.


📅15 листопада о 14:00-16:00

Круглий стіл "Україна-ЄС: кращі практики регулювання земельних відносин" CIVITTA, AEQUO Law Firm та EasyBusiness за сприяння Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) розпочинають проєкт з аналітичної підтримки адаптації законодавства України у відповідність до права ЄС та міжнародного досвіду. На першому круглому столі відбудеться презентація та обговорення аналітики земельного права ЄС, передового європейського досвіду регулювання земельних відносин та земельного законодавства України.

👨‍🏫Формат: офлайн і онлайн. Більше інформації про захід та реєстрація за посиланням: https://bit.ly/3ueqaqJ

📅16-17 листопада о 09:20, м. Полтава Конференція для фермерів «Нова реальність агробізнесу в умовах війни. Курс на можливості» Організатор заходу - Агро Арена за підтримки Програми USAID АГРО, інформаційний партнер - Полтавська обласна державна адміністрація.

✅Під час заходу обговорять актуальні для малих та середніх агровиробників питання: як отримати фінансування та залучити гранти, що очікувати від змін в земельному законодавстві, яку стратегію продажу врожаю обрати тощо.

👨‍🏫Участь безкоштовна за умови попередньої реєстрації. Більше інформації про захід та реєстрація за посиланням: https://bit.ly/46rEVUB


Якісна бухгалтерія дозволяє агропідприємствам приймати правильні управлінські рішення, а також залучати фінансування, гранти, щоб розвиватися. Зараз, в умовах війни, правильний бухгалтерський облік не менш важливий. Українські аграрії стикаються з небаченими раніше викликами, на рахунку цінна кожна гривня. Тому часто виникає потреба в експертній підтримці.

💻 На допомогу бухгалтеру для вчасної підготовки звітності, якісного обліку та вирішення нестандартних питань можуть допомогти електронні сервіси, серед яких: ️uteka містить готові рішення, практичні поради щодо бухгалтерського обліку та поради експертів щодо актуальних питань. Водночас, на сайті бухгалтер може скористатися зручним органайзером для звітування – «Календар бухгалтера», який містить дати подачі звітів, сплати і законодавчі норми. Детальніше за посиланням: https://uteka.ua/ua/

На платформі для агровиробників AgriAnalytica, розробленій та вдосконаленій за підтримки Програми USAID АГРО, бухгалтери можуть скористатися програмою для ведення бухгалтерського обліку фермерського господарства. Зокрема у програмі можна показати нарахування та сплату податку з доходу фізичних осіб, військового збору, податку на додану вартість, єдиного та земельного податку, тощо. Детально за посиланням: https://agrianalytica.com/


На минулому тижні, 19 жовтня, на засіданні Координаційної ради конкурсу «Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади» визначили проєкти-переможці. Серед них є ті, що реалізують на територіях старостинських округів ВМТГ, а це:

3 великих проєкти:

· «Відродження ставка «Гельчин» для культурного відпочинку с. Гавришівка» за №44;

· «Модернізація футбольного стадіону с. Писарівки за №66»;

· «Спорт для тебе і для всіх смт. Десна» за №1.

2 малих проєкти:

· «Бібліотечна арт-галявина с. Щітки» за №47;

· «Мистецький сквер в серці Вінницьких Хуторів» за №67.

Важливим завданням соціальних проєктів є активність людей та залучення їх до дій. Всі вони вже провели значну організаційну роботу. І таким чином спільними зусиллями небайдужих місцевих жителів вдалося отримати перемогу в конкурсі.

Впевнені, що всі люди, які були активними учасниками голосування не будуть байдужим до вдалого процесу реалізації та втілення в життя цих проєктів, адже саме люди – мешканці громад, є вершителями та свідками доленосних змін у житті свого села, своєї країни, цілих поколінь.

Хочеться звернути увагу на те, що всі проєкти будуть реалізовані в мирний час, після завершення дії воєнного стану. У такий важкий час, кожен, сумлінно виконуючи свою роботу, наближає країну до Перемоги.


16 жовтня в усьому світі щорічно відзначають День хліба. Свято було засновано у 2006 році з ініціативи Міжнародного союзу пекарів і пекарів-кондитерів. Визначенню цієї дати передувало створення Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН саме 16 жовтня 1945 року. Організація займалася вирішенням проблем у розвитку сільського господарства і його виробництва.

Хліб – один з небагатьох продуктів, який вживають щодня у всьому світі. З часом у світі змінюється багато що: віки, звичаї, традиції, але незмінним залишається бережливе ставлення до хліба. Недарма в народі є приказка «Хліб – усьому голова». Готувався перший хліб з подрібненого борошна, змішаного з водою, і випікався на плоскому камені на вогні. В Україні завжди віддавали перевагу житньому хлібу, а пшеничний випікали на великі свята: Різдво, Великдень, весілля.

Традиції випікання хліба мають давню історію. Наші бабусі, вимішуючи тісто, намагалися перебувати у гарному настрої. При цьому вони наспівували душевні пісні, а поки тісто «підходило», в хаті не повинно бути протягів. Ніхто не має не те що сваритися, а навіть говорити голосно. Здавна, перед тим як почати місити тісто, жінка-господиня молилася і просила у Бога благословення, що ставало запорукою вдалої випічки. За збігом обставин, а можливо так склалася доля, але в переддень святкування Дня хліба, щорічно 15 жовтня відзначають - День сільських жінок! Засновниками цього свята є учасники Жіночої конференції в Пекіні, яка проводилася під егідою ООН в 1995 році. З цього моменту цей день відзначають у багатьох країнах світу під гаслом соціальної допомоги жінкам, які проживають у селі.

В країнах, що розвиваються, саме сільські жінки грають вирішальну і координуючу роль у значній частині сільськогосподарського виробництва та у вирощуванні продовольчих сільськогосподарських культур. Багато роботи під час ведення сільського господарства лягає на плечі саме прекрасної половини. Та попри все це сучасній сільській жінці вдається залишатись не менш елегантною, чарівною і успішною панянкою.

Ринок України представлений великою кількістю вітчизняних підприємств, які забезпечують населення хлібом та хлібобулочними виробами. На сільських територіях Вінницької міської територіальної громади виробництвом борошна займаються два підприємства: Вінницький комбінат хлібопродуктів №2, який розташований на території смт. Десна та ТОВ «Зерносвіт», потужності якого знаходяться на території с. Стадниця.

Ці підприємства є одними із найбільших зернопереробних підприємств України та основними бюджетоутворюючими підприємствами ВМТГ, які забезпечують робочими місцями не лише місцевих мешканців, а і вінничан також.

Вивчаючи історію зародження випікання хліба та його продовження, людство складало безліч висловів та приказок про хліб: «Багато снігу - багато хліба», «Без солі, без хліба - немає обіда», «Без хліба - не обід; без капусти - не борщ», «Весна днем красна, а на хліб пісна», «Глибше орати - більше хліба мати», «Давайте, що попало, як не хліб, то сало», «Де оре сошка, там хліба трошки», «Держи хліб на обід, а слово на отвіт», «Дурне й сало без хліба», «Житній хліб - пирогів дід», «Зима без снігу - літо без хліба», «На чорній землі білий хліб родить».

Хліб – це символ України. Буде хліб – буде й Україна!!!

Жіноча сила – це сила самої природи!!!

Працюємо задля Перемоги!!!


Навіть зараз, попри всі труднощі, українські фермери продовжують вирощувати врожаї та постачати продукцію на український та світові ринки. Ми вдячні аграріям за цю щоденну важку працю, що дає їжу на столах мільйонів людей по всьому світу!

Однак через обмеження експорту, обірвані логістичні ланцюжки, низькі внутрішні ціни на зерно, агровиробникам потрібна допомога. USAID продовжує підтримувати українських фермерів, за 2023 рік через Програму АГРО понад 2,000 українських аграріїв отримали насіння соняшника, кукурудзи та озимого ріпаку. 6,300 агровиробників отримали мінеральні добрива для весняної посівної, 12,000 зараз отримують добрива для озимих. Впроваджуються проєкти з розвитку потужностей для тимчасового та довгострокового зберігання зерна: 15 проєктів з розбудови елеваторів, надано 8,000 рукавів для зберігання до 1,5 млн тонн зерна та 59 одиниць техніки.

Все це для того, щоб фермери могли сіяти та доглядати поля, вирощувати та зберігати врожаї, постачати продукцію для виробництва їжі. Віримо, що Україна відновить лідерство на глобальних аграрних ринках та продовжить свій розвиток. Це сприятиме продовольчій безпеці, стабільності, добробуту та миру - як в нашій країні, так і у світі загалом.

Незламні та наполегливі, незважаючи на виклики, з якими їм доводиться стикатися через розв'язану росією безглузду війну, українські жінки з сільської місцевості не лише піклуються про добробут власних родин, дбають про односельців, а й активно ведуть підприємницьку діяльність, часто починаючи "з нуля". Їх внесок у розвиток місцевих громад та економіки країни в цілому – беззаперечний.

🌼Ми високо цінуємо вашу працю і дякуємо всім вам за те, що садите, вирощуєте та виготовляєте продукцію попри такі складні умови. Бажаємо добробуту вам і вашим сім’ям, родинного затишку та тепла. І звісно мирного неба та швидшої перемоги Україні. Користуючись нагодою, хочемо нагадати про надихаючі історії жінок – учасниць Програми USAID АГРО. Дізнайтеся про їх історії, продукцію, яку вони виготовляють та їх внесок у розвиток громади з опису під фото.


Вдячні компанії "Про-Консалтінг" (PRO Consulting LLC) за допомогу, надану у межах нашого дослідження з аналізу ринкових систем у надзвичайних ситуаціях (Emergency Market Systems Mapping & Analysis, EMSMA).

📌 Грантовий проєкт для релокації/відновлення мікробізнесу. Норвезька рада у справах біженців запустила грантовий проєкт, у межах якого підтримає 20 мікробізнесів, що постраждали від війни та переїхали або планують переїхати чи відновити свій бізнес у Волинській або Хмельницькій областях України. Фінансування програми забезпечує Міністерство закордонних справ Норвегії (NMFA), переможці конкурсу отримають по 5 тисяч доларів, залежно від потреб бізнесу. До учасників конкурсу висувається кілька умов: власник бізнесу повинен мати чіткі бізнес-ідеї та працювати в рамках чинного законодавства України; Бізнес потенційно повинен створювати нові робочі місця, особливо серед молоді, жінок та осіб з інвалідністю. Власник бізнесу має бути повнолітнім, а сам бізнес – конкурентноспроможним, з позитивним впливом на розвиток спільноти. Детально: https://shorturl.at/fizSV

📌 Грант від USAID у розмірі ₴1 млн на кредитування аграріїв під гарантії страхування майбутнього врожаю. Аграрії зможуть залучити кредитів на загальну суму 570 млн. грн. Очікується, що нова програма дасть змогу профінансувати близько 220 малих та середніх с\г виробників із середньою сумою кредиту 2,6 млн. грн. Врожай буде застраховано від понад 30 основних аграрних ризиків, зокрема несприятливих погодних умов (замерзання, побиття градом, сильна злива тощо), хвороб рослин та розмноження шкідників рослин, а також від протиправних дій третіх осіб (крадіжок та іншого), проте програма не передбачає страхування від воєнних ризиків. Участь у програмі зможуть взяти мікро-, малі та середні агропідприємці з усієї країни, окрім окупованих територій та зон близьких до бойових дій або зон де ведуться бойові дії. Детально: https://shorturl.at/gOUWZ

📌 Грантова програма єРобота для створення переробних підприємств «Переробка». Бізнес, який зареєстрований, працює чи планує розпочати роботу на деокупованих територіях, отримуватиме гранти від держави на розвиток своїх переробних підприємств. За умовами програми, держава надає гранти у розмірі до 50% вартості проєкту. Підприємці, які отримали кошти, зобов’язані протягом 3 років сплатити податки та ЄСВ у розмірі гранту та створити певну кількість робочих місць, в залежності від отриманої суми гранту. Частина внесків отримувачів грантів може бути компенсована з місцевих бюджетів. Гранти на переробку видаватимуться не лише через Ощадбанк, але й через інші банки, в яких держава володіє більше 50% акцій. Детально: https://shorturl.at/rPW04


Уряд ухвалив розпорядження № 873-р та № 874-р, які дозволять розпочати переговори про підписання Угоди між Урядом України та Міжнародним банком реконструкції та розвитку та, як результат, залучити 700 млн доларів США на підтримку сільського господарства України.

Мета Угоди – реалізація проекту «Екстрений проект надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України (ARISE)», в рамках якого Україна зможе отримати 700 млн доларів США на підтримку сільського господарства.

Ці кошти будуть спрямовані на реалізацію двох компонентів проекту ARISE:

◾️фінансове забезпечення програми «Доступні кредити 5-7-9» для с/г виробництва та харчової переробки;

◾️надання грантової допомоги малим сільськогосподарським виробникам, а саме користувачам земельних ділянок та тим, хто спеціалізується на розведенні корів, кіз або овець.

Реалізація проекту запланована на 2023 та 2024 роки.


🔹 Business People Club- (Надія Лисецька)

🔹Клуб Успішної Молоді- (Ярослав Панасевич)

🔹Вінницькою міською радою- (Сергій Моргунов)

😍Знаємо, що для крутого результату, варто обʼєднуватись та підтримувати один одного.

🥰Впевнені, що дана співпраця принесе користь підприємцям Вінницької ОТГ та нашій державі🇺🇦🕊

Щиро дякуємо за довіру!

💙💛


Цього тижня працівники управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради взяли участь у підсумковій конференції в межах проєкту: «Парламент для села: представництво заради розбудови України» у Вінницькій та Хмельницькій областях, який реалізовується в межах реалізації Програми USAID «РАДА: наступне покоління». Захід проходив на території Зеленої садиби «Катерина» у с. Ільківка (Агрономічна ТГ) Вінницького району.

Метою цього проєкту є забезпечення взаємодії між представниками законодавчого органу влади та їх виборцями, які є наявними і потенційними надавачами послуг зеленого туризму та гостинності в сільській місцевості.

В рамках виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки» передбачені заходи, реалізація яких створює умови та сприяє розвитку туристично-рекреаційних локацій на сільських територіях вінницької громади та залучення інвестицій. Разом з цим, ми плануємо запровадити новий напрям - «Розвиток сільського туризму та гостинності» із відповідними заходами шляхом внесення змін до зазначеної Програми.

Радник Вінницького міського голови з питань розвитку аграрного сектору та сільських територій Олександр Закорченний розповів, що ефективному розвитку села та залученню інвестицій може посприяти саме зелений туризм. Відповідні запити вже чітко відслідковуються серед людей, яких цікавить можливість провести час на природі, дізнатися та побачити культурні традиції та цінності тих чи інших куточків країни.

“З метою ефективного розвитку будь-якого напрямку, має бути системний підхід і не можна вирізняти будь-який напрямок. Потрібен Закон, який буде об’єднувати та стимулювати всіх учасників, які займаються виробничою діяльністю та забезпечують безпосередньо розвиток сільських територій. Сільський туризм та гостинність - це та ніша, яку потрібно розвивати”, – зауважив він.

Отож учасники конференції домовилися провести спільні зустрічі та відпрацювати пропозиції щодо розвитку сільського туризму та гостинності з народними депутатами для врахування їх в новому Законі.

У заході взяли участь представники різних територіальних громад Вінницького регіону: Вінниця, Немирів, Тульчин, Чечельник, Іллінці, Агрономічне, громадських об’єднань, власники садиб та інші.


Цього літа хлопець отримав серйозне поранення на фронті і зараз потребує якісного лікування, щоб якомога швидше відновитися. Родині Левандовських передали 10 350 грн – це сума, яку зібрали на благодійному заході “Медовий Спас” , яка проходила 19 серпня 2023 року.

“Жителі села вирішили передати всі виручені кошти за продаж лотерей пораненому військовому і місцевому жителю Малих Крушлинців Владиславу Левандовському. Тож ми передаємо офіційно гроші бабусі цього хлопця, які підуть на його лікування. Бажаємо Владиславу найшвидшого одужання та дякуємо за те, що виховали його таким достойним патріотом”, – сказала начальниця управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради Наталія Павленко. Староста Стадницького округу Юлія Давидюк розповіла, що попри молодий вік Владислав Левандовський уже має статус ветерана АТО/ООС.

“У 18 років він прийняв таке вольове рішення, підписав контракт і пішов боронити нашу неньку Україну. Влад з багатодітної родини, окрім нього в батьків є ще два молодших сини. Він гарно навчався в школі, був відмінником, це дуже толерантна і добра людина. Такі риси характеру дуже рідкісні, він справжній патріот”, – сказала Юлія Давидюк.

Бабуся воїна – Галина Сергіївна розповідає, що Владислав до великої війни навчався у Торговельно-економічному університеті на спеціальності “банківська справа” і має чималий досвід у військовій справі. На початку липня цього року він отримав поранення на Запорізькому напрямку. Хлопець разом з побратимами був на позиції, як почався обстріл.

“Як розповіли в командуванні, він був на позиції, коли почався обстріл. Владислав стрибнув в окоп, а за ним – снаряд з танка. Буквально трішки і він би розірвав його на шматки. Прямо там його почали реанімувати побратими, Владислав переніс зупинку серця, – розповідає зі сльозами на очах Галина Сергіївна. – Наразі він у свідомості, може пересуватися та почав їсти. Через поранення в нього зазнали ушкоджень внутрішні органи та права рука, її лікарі ампутували. Наразі Владислав потребує протезування, так як він ще молодий, ми хочемо придбати біонічний протез, але його вартість дуже велика - 5 млн грн. Ми дуже хочемо його остаточно поставити на ноги і потребуємо допомоги, адже ще не одна операція попереду. Психологічний стан Владислава нормальний, він будує плани на майбутнє – мріє про роботу та волонтерство і дуже переймається, щоб його не “списали” з лав Збройних Сил України”.

Підтримати Захисника України можна донатом за реквізитами:

4149 4991 2197 4990 – карта на ім’я Левандовська Лариса Валентинівна, мама Влада.


До уваги авторів проєктів конкурсу «Бюджет громадських ініціатив»!

У понеділок 28 серпня 2023 року о 11-00 годині через програму Zoom відбудеться засідання Експертної групи конкурсу проєктів «Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади».

Запрошуємо доєднатися до прямої трансляції заходу на сторінці Бюджет Громадських Ініціатив Вінницької міської територіальної громади в мережі Фейсбук. Департамент відновлення та розвитку Вінницької міської ради як уповноважений робочий орган конкурсу запрошує авторів або уповноважених осіб долучитися до засідання Експертної групи!

Бажаючі взяти участь в засіданні Експертної групи конкурсу можуть повідомити департамент відновлення та розвитку Вінницької міської ради в термін до 25 серпня (включно) за номером телефону 59-51-59 або надіславши лист на електронну пошту департаменту: DRD@vmr.gov.ua.

https://gromada.vmr.gov.ua/Lists/News/ShowNews.aspx?ID=166


Сьогодні мав зустріч із ексдепутаткою Європарламенту Ребеккою Гармс. Приїхати саме до Вінниці – її особиста ініціатива. Німецька політикиня є фахівчинею в галузі зеленої енергетики. Вінниця ж – перше місто в Україні, яке впроваджує Зелений курс. Ми отримали і захистили Європейську енергетичну відзнаку. Тож разом з іноземними колегами можемо обмінюватися інформацією та напрацюваннями в частині розвитку відновлювальних джерел енергії.

Крім того, не забуваємо, що Вінниччина – один із лідерів за обсягами виробництва сільгосппродукції. У грудні минулого року ми ухвалили програму підтримки агробізнесу. І маємо на меті розвивати цей напрям. Цікавим аспектом тут буде розвиток органічного виробництва. Ця ідея є досить популярною в Європі. Тож нашим підприємцям буде корисно отримати новий досвід і надалі – впроваджувати нові практики. Це також дуже важливо для майбутнього членства України у Євросоюзі.

Дякую Ребеці Гармс за візит до України, за підтримку напрацювань нашої громади. Ми чудово розуміємо, що зелена енергетика та стале сільське господарство – дозволять створювати нові робочі місця та сприяти економічному зростанню, що зараз так важливо для України.


За 7 місяців 2023 року державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» скористалися 7,4 тисяч агропідприємств, вони отримали 27,6 млрд грн. Лідером програми залишаються аграрії Кіровоградщини, за ними йдуть Вінниччина, Одещина та Київщина, а саме:

◾️Кіровоградська область отримала 3,35 млрд грн для 1 087 господарств;

◾️Вінницька – 2,96 млрд грн – 888 господарств;

◾️Одеська – 2,74 млрд грн – 685 господарств;

◾️Київська – 2,61 млрд грн – 573 господарств.


В Державному аграрному реєстрі до 9 серпня продовжено реєстрацію на програму підтримки уряду США. Через Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО українські агровиробники безоплатно отримають 12,000 тонн мінеральних добрив на осінню посівну кампанію. Кожен учасник програми зможе отримати 1 тонну нітроамофоски (NPK 16:16:16/15:15:15) для основного та припосівного внесення. Загалом українським агровиробникам передадуть 12 тис тонн добрив.

За підтримки Міністерства з аграрної політики та продовольства України реєстрація на отримання допомоги вже розпочалася в Державному аграрному реєстрі (ДАР). Заявки приймаються виключно через ДАР, у розділі “Доступні програми” - “Добрива NPK від USAID АГРО, 2023 р.”.

📋 Реєстрація триває до вичерпання планових обсягів добрив.

👨🏻‍🌾 Отримати допомогу можуть агровиробники, які: • мають в обробітку від 5 до 500 га у будь-якій області України (за винятком тимчасово окупованих територій), • вирощують зернові або олійні культури, • зареєстровані як юридичні особи або фізичні особи-підприємці, зокрема, сімейні фермерські господарства.

Надання мінеральних добрив для агровиробників є частиною масштабніших заходів Програми USAID АГРО у межах Ініціативи на підтримку стійкості агросектору (Agriculture Resilience Initiative) – AGRI-Україна. У 2022 році USAID започаткував Ініціативу у відповідь на загальносвітову продовольчу кризу, яка поглиблюється внаслідок розв’язаної Росією війни. Навесні 2023 року понад 8200 українських агровиробників вже отримали від USAID понад 6300 тонн добрив, а також насіння для посіву понад 48,300 гектарів соняшника та 15,000 гектарів кукурудзи. Ці заходи сприяють зміцненню усього агросектору та допомагають зберегти його потенціал як одного з головних рушіїв зростання української економіки.


Разом з тим, кліматичні умови Вінницького регіону дозволяють забезпечувати ринок власною вирощеною продукцією. Тож, міська влада намагається стимулювати місцеві фермерські підприємства до розвитку та ефективнішої роботи. Для підтримки аграрної сфери на приєднаних до Великої Вінниці територіях займуться створенням асоціацій, кооперативів, кластерів та забезпечать вихід на нові ринки збуту. Програма розвитку аграрного сектору - забезпечить продовольчу безпеку вінницької міської територіальної громади на наступні 3 роки. Вінницька міська громада – перша в Україні, що вийшла на аграрний напрям розвитку. Гості студії Олександр Закорченний, радник Вінницького міського голови з питань сільського господарства та Олександр Корнійчук, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН.


Виконком Вінницька міська рада затверджено ряд важливих рішень, які посприяють розвитку економіки як на території міста, так і на приєднаних територіях.

Фахівці департаменту архітектури та містобудування підготували містобудівні умови для будівництва виробничих та адміністративних площ.

Йдеться про такі підприємства, як:

ТОВ «Візарді» та ТОВ «Смарт Лайн», які будуть розміщені в індустріальному парку. Ці підприємства, нагадаю, будуть розвивати машинобудівну промисловість.

Ще три підприємства будуть розвивати свої потужності в селі Гавришівка:

▪️ТОВ «АЛІАНД СВ» будуватимуть комплексу первинної переробки та зберігання зерна.

▪️ТОВ «Ольга» - складські приміщення.

▪️ФГ «Новік» планує збудувати елеватор.

Продовжуємо працювати і створювати умови для нашої економічної незалежності.


Сьогодні о 13:00 фінансовий експерт, консультант Програми USAID АГРО Pavel Guzyr розкаже про можливості банківського кредитування, загальний стан ринку і нестандартні шляхи фінансування:

✔️партнерські кредити

✔️товарні кредити

✔️гранти

✔️небанківські кредити

✔️товарна допомога (зерно, добрива, послуги),

✔️аграрні розписки

✔️карбонові сертифікати

✔️цифрові сервіси кредитування

Трансляцію заходу дивіться на YouTube каналі Aggeek за посиланням - у коментарях


«Карта посівів – 2023» є джерелом статистичної інформації для розвитку та удосконалення аграрного сектору. Вона дозволить підвищити якість прогнозування врожайності у майбутньому.

Наразі на Карті посівів є можливість бачити такі відомості, як:

  • посіви кукурудзи - 35,1%,

  • ріпаку - 20,2%,

  • пшениці - 17,4%,

  • сої - 13,1%,

  • соняшнику - 12,6%,

  • ячменю - 0,9%,

  • овочів - 0,6%,

  • садків - 0,01%

  • та територію особистих селянських господарств - 28%.

Це показники від загальної площі обробітку суб’єктами господарювання аграрної сфери на території ВМТГ, яка складає 9243,2 га.

У подальшому Карта посівів буде удосконалюватися, тут зазначатимуться площі посівів всіх медодайних культур, прогнозування періоду їх цвітіння, місця для можливості розташування кочівлі пасік, що дасть можливість пасічникам збільшити обсяг меду, а аграрії, в свою чергу, зможуть підвищити власні врожаї та налагодити ще більш тісну співпрацю між собою.

В планах також створення електронної мапи полів із зазначенням моніторингу стану посівів, оцінкою потенційної врожайності, стану ґрунту та фактичного його обробітку, що спонукатиме до запровадження карти диференційованого внесення добрив, яке є одним з найважливіших елементів точного землеробства. Нагадаємо, всі роботи проводяться в межах Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2024 роки.


Можливість розвиватися від наших партнерів - гранти для підтримки експортних альянсів.

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» оголошує прийом грантових заявок на формування та підтримку діяльності експортних альянсів. Експортний альянс – це об'єднання не менше 5 підприємств та/або приватних підприємців для спільного просування своєї продукції на експортних ринках, через спільні дії й інструменти, зокрема і спільне фінансування заходів.

В рамках гранту, альянси можуть отримати (список не вичерпний):

✅Супровід менеджера з експорту (синхронізує експортні можливості та потреби учасників альянсу, визначить спільну мету та розробить План просування експорту (ППЕ))

✅Аналіз цільових експортних ринків

✅Підготовку учасників до виходу на експорт (навчання персоналу, консалтинг, допомога з сертифікацією, оцінкою відповідності продукції, та інші подібні активності)

✅Пошук партнерів на цільових ринках та маркетингову підтримку для членів альянсу

✅Реалізацію заходів зі сприяння експорту (участь у виставках, торгових місіях, В2В нетворкінг, промоції)

✅Підтримка операційної присутності альянсу на цільовому ринку

Заявки в рамках цього гранту прийматимуться від зареєстрованих в Україні неурядових організацій (альянси, асоціації, спілки, об’єднання тощо), що представляють підприємства та приватних підприємців певної галузі (сектору) економіки.

Кінцевий термін подання заявок - 30 вересня 2023 року.


З них за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» 6 тисяч підприємств отримали 22,5 мільярдів гривень.

Найбільший обсяг кредитів за різними програмами отримали аграрії таких областей:

▪️Київська – 7,7 млрд гривень;

▪️Вінницька – 4 млрд гривень,

▪️Дніпропетровська – 3,1 млрд гривень;

▪️Кіровоградська – 2,9 млрд гривень;

▪️Одеська – 2,6 млрд гривень.


Ставимо перед собою завдання надати аграріям максимум інструментів, які допоможуть їм зберігати стабільність та розширювати власні можливості навіть в умовах війни.

Один із них – залучення науковців до розвитку аграрної справи місцевих господарників.

Сьогодні зробили перший крок – підписали тристоронній Меморандум про співпрацю та партнерство з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН. Таким чином ми задекларували готовність міської влади, аграріїв та науковців об’єднувати зусилля та сприяти розвитку фермерських господарств, покращенню результатів їхньої діяльності.

Символічно, що підписання Меморандуму відбулось у День фермера, який був започаткований всього три роки тому, але займає почесне місце в державному календарі професійних свят. Адже саме аграрії з одного боку напряму впливають на продовольчу безпеку країни, а з іншого – разом з іншими підприємцями тримають економічний фронт.

Бажаю усім аграріям, щоб ваші посіви були високоврожайними, торгові шляхи – відкритими та безбар’єрними, щоб земля – родила, а ті громади, в яких ви працюєте, стрімко розвивалися і процвітали.

І звичайно, бажаю швидкої перемоги нашому народу, щоб фермери більше ніколи не знали, що таке вирощувати врожай під обстрілами, купувати оснащення для армії, споряджати на війну односельців.


Маємо разом скоординуватися та створити умови, щоб приєднані території були такими ж комфортними для життя та економічної активності, як і сама Вінниця.

Від аграріїв почув про нагальні проблеми, які їх турбують. Більшість з них пов’язані з викликами воєнного часу. Є й ті, які ми можемо вирішити спільними зусиллями.

Для ефективної роботи потрібен майданчик для комунікації та представницький орган аграріїв, який зможе брати участь в різних проєктах з підтримки. Тому обговорили доцільність створення Асоціації фермерів та приватних землевласників ВМТГ. Її завдання – розвиток конкурентоспроможних, високотоварних господарств з орієнтацією на переробку сировини. Важливо, щоб цей інструмент допомагав аграріям в розвитку та був корисним.

Одним із пріоритетів нашої громади є "зелена економіка" та смарт спеціалізація, що охоплює розвиток аграрного бізнесу та залученням інновацій. Підсилення роботи та розвиток фермерських господарств сприятиме підтримці "зеленому курсу" громади.

Ефективна комунікація – це перший крок до реалізації масштабних планів. Сподіваюсь, у тісній співпраці з аграріями нам вдасться підсилити економіку всієї громади та вивести її на якісно новий рівень.


З початку року за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9» 5,6 тисяч агропідприємств отримали 21 мільярд гривень. Загалом українським аграріям виплатили 35,9 мільярдів гривень банківських кредитів на розвиток господарств. Найбільший обсяг кредитів за різними програмами отримали аграрії таких областей: ▪️Київська – 7,5 млрд гривень; ▪️Вінницька – 3,89 млрд гривень, ▪️Дніпропетровська – 2,86 млрд гривень; ▪️Кіровоградська – 2,8 млрд гривень; ▪️Одеська – 2,4 млрд гривень.


Щоб створити умови для ефективного господарювання фермерів на землі, залучатимуть науковців та спеціалістів з Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН з дорадницькою метою.

Тож сьогодні, 26 травня, на черговій сесії Вінницької міської ради ці ділові стосунки закріпили — депутати проголосували за укладення Меморандуму про партнерство та співпрацю між Інститутом кормів та муніципалітетом.

У межах подальшої співпраці на сесії затвердили ще одне важливе рішення — виділення субвенції держбюджету у сумі в один мільйон гривень на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Таким чином на базі Інституту кормів створять «Центр органічного виробництва» та «Центр аграрної науково-просвітницької діяльності».

«Після того, як до Вінниці приєдналися нові території, ми поставили за мету розвивати там аграрний сектор. Минулого року прийняли відповідну Програму, і нам однозначно необхідно продовжувати знаходити механізми підтримки малого і середнього аграрного бізнесу. Без дорадництва і наукової підтримки землю неможливо ефективно використовувати. Тому в нас є домовленість з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН попрацювати в цьому напрямку, щоб підсилити цей компонент в роботі і соціально-економічному розвитку територіальної громади міста», — сказав Сергій Моргунов.

Варто зазначити, що Програмою також передбачене наповнення громади органічною продукцією власного виробництва. Власне, тому виникла ідея представляти місцеву продукцію під торговою маркою “ВІННИЦЬКИЙ ФЕРМЕР”. Тож на сесії затвердили рішення щодо подачі заявочних документів на реєстрацію торгової марки.

Директор Департамент економіки і інвестицій Максим Мартьянов зазначив, що наша громада має чималий потенціал в розвитку сільських територій. І сприятиме цьому саме масштабування діяльності аграріїв.

«Вже тривалий час ми працюємо на сільських територіях з фермерами та агровиробниками, інформуємо про можливості для розвитку та масштабування їх діяльності, а також говоримо про різні помічні інструменти, які може надати міська рада тим, хто працює в селі. Угода про співпрацю між міською радою та Інститутом кормів має на меті тісну взаємодію задля можливості розвитку сільгоспвиробників, особистих селянських та фермерських господарств, підвищення їх професійних знань шляхом надання дорадчих послуг, та здобуття ними практичних навиків в освоєнні інноваційних технологій в різних галузях сільського господарства та підвищення престижу та ефективності роботи в агропромисловому секторі», — сказав Максим Мартьянов.

Таким чином, експерти Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН будуть ділитися власним досвідом та консультувати аграріїв у сфері рослинництва, тваринництва, бджільництва та рибництва.

«Наш інститут є центром наукового забезпечення, ми плідно працюємо з аграріями. Зараз такий час, коли все активно змінюється. Відтак сільське господарство потребує диверсифікації. Головне наше завдання допомогти аграріям, які хочуть розвиватися, піти правильним шляхом й обрати ту чи іншу галузь. Аграрію одноосібнику потрібно правильно розбудувати свій бізнес. Український та світовий досвід показує, що навіть невеликі площі землі можуть приносити великі результати та прибутки. Головне, це правильно зорієнтуватися у сфері діяльності», — переконаний директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук.


все це відображатиметься у Карті посівів, яку розпочали створювати фахівці департаменту економіки і інвестицій спільно з департаментом земельних ресурсів міської ради, Вінницько-Хутірським та Стадницьким старостиницькими округами.

У п’ятницю, 19 травня, на Вінницько - Хутірському окрузі знову зустрілись з фермерами та представниками фермерських господарств для винесення на Карту посівів всіх культур, які будуть вирощуватись на сільськогосподарських землях Вінницької міської територіальної громади.

На Карті посівів маємо можливість також відобразити всі медодайні культури, які на даний момент сіють аграрії Вінницької громади - це озимий ріпак, соняшник, гречка та інші культури. У перспективі плануємо розширяти даний проєкт із зазначенням площі посівів всіх медодайних культур, прогнозування періоду їх цвітіння, місць для можливості розташування кочівлі пасік тощо.

«Створення такої карти допоможе налагодити ще більш тісну співпрацю із пасічниками, які отримають можливість збільшити обсяг меду, а аграрії, в свою чергу, зможуть підвищити власні врожаї та вирішити ряд соціальних питань. В сукупності це дуже важливий проєкт, – наголосив радник міського голови з питань розвитку сільських територій та розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний.

Фактично, це стане джерелом статистичної інформації для розвитку та удосконалення аграрного сектору, а також дозволить підвищити якість прогнозування урожайності.

«Переваги такої карти не піддаються сумніву, на карті відображені всі медодайні посіви, зазначені також гібриди культур. Тож, знаючи прогнозований період цвітіння культур, пасічник зможе ефективно організовувати процес медозбору та запланувати кочівлі своїх пасік», - зауважила начальниця управління розвитку сільських територій Наталія Павленко.

Говорили також і про зміни площ посівів, зокрема розширення площ під картоплярство, овочівництво, садівництво та ягідництво. Торкнулись питання розвитку тепличного господарства, а також обговорили програми грантового фінансування підтримки малого й середнього бізнесу та аграрної сфери громади.

23-24 травня працюємо з аграріями, які здійснюють свою діяльність на територіях Малих та Великих Крушлинців, Гавришівці, та Стадниці.

….Нагадаємо, всі роботи проводяться на виконання заходів Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки.



З метою розвитку сільських територій та розвитку аграрного сектору Вінницької громади, в межах налагодження комунікації та співпраці між міською радою та аграріями, 16 травня у Малих Крушлинцях відбулася робоча зустріч у форматі діалогу між представниками міської ради та керівниками сільськогосподарських товариств та фермерських господарств.

Перш за все, староста Стадницького старостинського округу Юлія Давидюк подякувала аграріям за те, що в такий важкий для нашої країни період вони продовжують працювати, забезпечуючи нашу громаду продовольством, та, попри напружений період весняно-польових робіт, знайшли можливість бути присутніми на зустрічі, а також висловила надію на подальшу співпрацю.

«Приєднані території повинні розвиватися та вдосконалюватися разом з Вінницею. Є ряд програмних документів, прийнятих міською радою – це і «Стратегія 3.0», і «Зелений курс Вінниці» - заходи яких направлені інтегрувати сільські території у Велику Вінницю», - зазначив заступник Вінницького міського голови Андрій Очеретний. – «Потенціал сільських територій нерозривно пов’язаний з розвитком аграрного сектору економіки нашої громади. Першим кроком в цьому напрямку є розробка Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки» - додав він.

В ході зустрічі директор департаменту економіки і інвестицій міської ради Максим Мартьянов запропонував і аграріям Стадницького старостинського округу скористатись діючими фінансовими інструментами, які пропонує міська рада для підтримки малого та середнього бізнесу, а це:

  • компенсація витрат роботодавців на ЄСВ за новостворені робочі місця;

  • часткова компенсація вартості користування кредитними коштами;

  • часткова компенсація витрат на придбання автономних джерел живлення суб’єктам мікропідприємництва;

  • залучення кредитних коштів в МКП «Вінницький фонд муніципальних інвестицій» тощо.

Зупинився також і на пропозиціях банківських установ та розповів про Урядову програму «5:7:9», а також і про кошти Європейського Союзу на підтримку розвитку галузі тваринництва: розведення кіз та овець. Говорив і про грантові кошти за рахунок державного бюджету, які спрямовуються на розвиток садівництва, ягідництва, виноградарства та тепличного господарства.

Радник Вінницького міського голови Олександр Закорченний зауважив, що найбільша цільова аудиторія Програми - саме особисті селянські господарства, яких налічено на території ВМТГ майже 9,5 тисяч. Тож з боку міської влади підтримка цих людей, які фактично обробляють близько 3 га землі, допоможе їм вийти на нові ринки збуту та заразом наповнить місто якісною продукцією місцевого виробництва.

Презентувати логотипи торгової марки «Вінницький фермер» для популяризації продукції фермерів ВМТГ та обрали один із запропонованих варіантів, говорили і про створення «Карти посівів», про організацію «Круглого столу» з міським головою, співпрацю з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля НААН.

Олександр Корнійчук, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН розповів про можливості використання наукового досвіду для розвитку аграрної сфери та презентував розроблений науковцями інституту проєкт розбудови аграрного науково-просвітницького центру, який розміщений на базі Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН в селі Бохоники Вінницького району.

«Даний Центр передбачає створення та функціонування на постійній основі модульних ферм, секторів переробки продукції, виробництва енергії з відновлювальних джерел» - говорив директор Інституту кормів.

В ході дискусії було озвучено ряд проблемних питань, які, і з цим погодились всі учасники заходу, неможливо вирішити без участі держави:

  • кластеризація - це найбільш раціональна модель організації аграрного виробництва, яка направлена на об’єднання як великого агровиробника, так і дрібного фермера. І на сьогодні є потреба законодавчо врегулювати умови співпраці між членами кластеру, щоб врахувати інтереси і виробника продукції, і переробника, і реалізатора;

  • призупинення фінансування інфраструктурних проєктів, які пов’язані з особливими умовами роботи під час воєнного стану;

  • питання експорту сількогосподарської продукції, яке можливо вирішити лише на дипломатичному рівні.

У зустрічі взяли участь: заступник міського голови Андрій Очеретний, радник міського голови з питань розвитку сільських територій та розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний, директор департаменту економіки і інвестицій Максим Мартьянов та працівники управління розвитку сільських територій, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександр Корнійчук, голова громадської спілки «Об’єднана асоціація фермерів України» та провідні науковці Інна Духніч, старости Стадницького та Вінницько-Хутірського старостинських округів та їх заступники, керівники сільськогосподарських товариств та фермерських господарств.

… Нагадаємо, подібний ознайомчий захід відбувся у квітні в Писарівці, де зібралися суб’єкти господарювання аграрного сектору з Вінницько-Хутірського округу.



Попри війну та всі ризики наприкінці квітня на території ВМТГ розпочалася посівна кампанія. Аграрії громади продовжують свою справу та роблять усе можливе, щоб і в подальшому забезпечувати продовольчу безпеку нашого регіону та держави в цілому. Планується вирощування соняшнику, кукурудзи та сої, прогнозовані площі посіву яких складають 3,247 тисяч гектарів.

Наразі триває посів соняшника, кукурудзи та сої. За даними моніторингу господарствами громади засіяно культурами 1733 га площі, що складає 53,4 % до плану. Зокрема, на сьогодні вже посіяно 725 га соняшнику, що складає 90,8% до запланованого показника, кукурудзи - 668 га (38,2%) та 340 га сої (48,6%). Окрім посіву ярих зернових культур, восени аграрії громади посіяли озимі зернові (пшениця, ячмінь) на площі 997 га та озимий ріпак на 1310 гектарах під урожай 2023 року.

Варто зазначити, що цьогоріч змінилась структура посівних площ: передбачається зменшення посівів пшениці та кукурудзи за рахунок збільшення у 2022 році площ посіву озимого ріпаку під урожай 2023 року.

Окрім цього, структура посівів громади доповниться новою культурою - фермери громади планують сіяти гречку, розраховуючи, в разі відсутності експорту, на гарантований збут на внутрішньому ринку, що також має суттєве значення для забезпечення продовольчої безпеки.

Попри складнощі з реалізацією продукції картоплі та овочів урожаю минулого року, 4 фермерських господарства громади все ж таки планують вирощування цих культур: картопля, морква, буряк, цибуля, томати, перець, баклажани, капуста, загальна площа яких складе понад 50 га.

Розуміючи важливість та необхідність в ці складні часи, всі ми маємо разом працювати на економіку. А держава, в свою чергу, має підтримати аграрну галузь, адже саме вона здатна максимально наповнити бюджет та забезпечити продовольством українців.

… Нагадаємо, на території ВМТГ господарську діяльність здійснюють 13 сільськогосподарських підприємств та 19 фермерських господарств, 4 фермера з яких займаються вирощуванням овочівництва та картоплярства, 1 фермер садівництвом: яблука, груші.

Разом до Перемоги!!!


Мета даного конкурсу на співфінансування – заміщення важкої фізичної ручної праці в сільському господарстві засобами малої механізації (ММ) у галузі тваринництва, так і рослинництва, а також переробки агропродукції. Для цього Програма USAID АГРО має на меті провести навчання представників мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП) та домогосподарств, які належать до категорії GESI* використанню засобів малої механізації, а також створити сприятливі інформаційні й фінансові умови для підтримки переходу до їх застосування.

🔗Завантажити повний опис технічного завдання можна за посиланням: https://bit.ly/3U4CDpN.

ℹ️ У будь-якій кореспонденції щодо цього конкурсу на адресу agro.subawards@chemonics.com прохання в темі листі вказувати його назву - ЗПЗ № 48.

*GESI - англ. Gender Equality and Social Inclusion - укр. Гендерна рівность та соціальна інтеграція


Говорили про Програму розвитку аграрного сектору та продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, зупинились більш детально на напрямках та заходах, які передбачають розвиток сільських територій, а також обговорили цільові групи та співпрацю між ними.

«Визначено основні цільові групи за напрямами діяльності, з якими ми працюємо в рамках реалізації заходів Програми. Вони є досить диференційованими, адже охоплюють велику частину сільського населення: це і пасічники, і користувачі водних об’єктів, особисті селянські господарства, дрібні фермерські господарства, а також великі господарства, які мають в обробітку 300 чи більше гектарів землі. Заходи спрямовані на підтримку і розвиток аграрного сектору нашої територіальної громади на найближчі роки», - зазначив радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний.

Зупинялись і на діючих фінансових інструментах ВМР, якими можуть скористатись аграрії громади, зокрема:

  • фінансова підтримка на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва;
  • компенсація витрат роботодавців на ЄСВ за новостворені робочі місця;
  • часткова компенсація вартості користування кредитними коштами;
  • часткова компенсація витрат на придбання автономних джерел живлення суб’єктам мікропідприємництва;
  • залучення кредитних коштів від МКП «Вінницький фонд муніципальних інвестицій» тощо.

Крім того, обговорювали можливість участі у різних програмах підтримки, як за кошти державного бюджету, так і у вигляді пільгових кредитів від банківських установ, міжнародних грантів та технічної допомоги.

«Метою проведення таких зустрічей є не тільки представлення нашої роботи як органу місцевогосамоврядування, а й необхідність почути ваші пропозиції, проблемні питання, які, зі свого боку, потребують вирішення на місцевому рівні. Нам вкрай важливо налагодити комунікацію між владою, сільгоспвиробниками, пасічниками та користувачами водних об’єктів та разом рухатись в напрямку розвитку сільських територій та покращення стану інфраструктури в сільській місцевості», - зауважила начальник управління розвитку сільських територій Наталія Павленко.

Зачепили і інші питання, зокрема:

  • необхідність дотримання вимог щодо обробітку полів засобами захисту рослин нетоксичними для бджіл препаратами, а також завчасного повідомлення пасічниківпро заплановане обприскування;
  • необхідність створення Карти посівів із зазначенням медоносних культур;
  • здійснення «розумного» забору води з водойм тощо.

Староста Стадницького старостинського округу Юлія Давидюк розповіла про допомогу, яку надають аграрії у вирішенні питань благоустрою сіл: ямковий ремонт доріг, прогортання та посипання вулиць у зимовий період, упорядкування кладовищ, допомога у проведенні поточних ремонтів закладів соціальної сфери тощо. «Наші господарства завжди йдуть на зустріч, допомагають і ми вдячні їм, що не залишаються осторонь», - зазначила Юлія Давидюк. Керівник СТОВ «Малі Крушлинці» Петро Герцун, який був присутній на зустрічах, сказав:

«Малі Крушлинці - це село в якому я народився, тут проживають люди, серед яких я виріс, я був майже в кожній хаті, тож відчуваю обов’язок допомогти, що і роблю». Говорили і про найбільш гострі проблеми, з якими зіткнулись аграрії в період воєнного стану, а це і відсутність каналів збуту, низькі ціни на сільськогосподарську продукцію, здорожчання мінеральних добрив та дизельного палива, зростання витрат на логістику збіжжя, невирішення земельних питань через тимчасове припинення роботи державних реєстрів.

«Зросли витрати на логістику сільгосппродукції, що впливають на собівартість продукції, потрібно вибудовувати нові логістичні зв’язки – у таких умовах важко планувати щось на перспективу, але мусимо виходити з тієї ситуації, яку маємо на сьогодні. Проте соціальна політика нашого підприємства не змінилася, і ми готові допомагати і надалі територіям, на яких обробляємо землю», - зауважив директор ТОВ СОП «Михайлівське» Володимир Новохацький.

… У зустрічі взяли участь радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний, працівники управління розвитку сільських територій департаменту економіки і інвестицій міської ради, староста Стадницького старостинського округу Юлія Давидюк та її заступники, аграрії округу: Галина Гоцуляк – голова ФГ «Родина В», Анатолій Корнійчук – голова ФГ «Ягідка, Олександр представник ТОВ «Моноліт», Петро Герцун – директор СТОВ «Малі Крушлинці», Валентин Кобрін – директор ПП «Агро-Крушлинці», Сергій Рідкоус – голова ФГ «Рідкоус», Олексій Юрченко – представник ФГ «Юрченко –Н», Володимир Новохацький – директор ТОВ СОП «Михайлівське», Василь Невмивака – директор ПП «Відродження», Андрій Ковальчук – директор ТОВ «Ольга, Федір Новик – голова ФГ «Новик Федір Іванович», Михайло Ксенчук – голова ФГ «Омел’янівка», Іван Кравчук – голова ФГ «Січ».


🗓4 травня, початок о 10:00

Під час заходу обговоримо реалізацію реформи в секторі гідротехнічної меліорації в Україні та презентуємо посібник, який стане корисним інструментом для налагодження ефективної роботи організацій водокористувачів.

Спікерами семінару будуть: 🔸Микола Сольський, Міністр аграрної політики та продовольства України 🔸Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО 🔸Михайло Соколов, радник міністра аграрної політики та продовольства України з питань зрошення 🔸Тарас Кот, перший заступник Голови Держрибагентства 🔸Ігор Кирилюк, заступник директора департаменту Держгеокадастру 🔸Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО 🔸Вячеслав Розгон, менеджер проектів зрошення Програми USAID АГРО 🔸Дмитро Кохан, заступник голови ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» 🔸Юридичні радиники Всеукраїнська Аграрна Рада: Руслан Кальницький, Вікторія Кіпріянова, Ірина Овчаренко, Михайло Хорєв

Під час заходу аграрії отримають відповіді на питання оплати послуг ОВК, реєстрації меліоративних мереж в Державному земельному кадастрі та ін.

Для участі реєструйтесь за посиланням - https://bit.ly/3n6mVOR

Детальніше про захід - https://bit.ly/426Fwt1


Створення асоціацій, кооперативів, кластеризація, глибока переробка сільськогосподарської продукції, додана вартість, вихід на нові ринки збуту - ці та інші теми обговорювали на зустрічі.

В ході зустрічі директор департаменту економіки і інвестицій Максим Мартьянов презентував Програму розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки ВМТГ на 2023-2025 роки, зокрема акцентував увагу на основних напрямках та заходах Програми, спрямованих на розвиток аграрної сфери на найближчі роки, а також розповів про діючі фінансові інструменти ВМР, якими можуть скористатись аграрії громади, зокрема:

  • компенсація витрат роботодавців на ЄСВ за новостворені робочі місця,
  • часткова компенсація вартості користування кредитними коштами,
  • залучення кредитних коштів в МКП «Вінницький фонд муніципальних інвестицій» тощо.

Говорили і про перспективи розвитку сільських територій. «Ми відкриті до діалогу, хочемо чути ваші проблеми та пропозиції, та разом рухатись в напрямку розвитку сільських територій та покращення стану інфраструктури в сільській місцевості», - зазначив радник міського голови з питань розвитку аграрного сектору Олександр Закорченний. - «Маючи різні інструменти, як кошти бюджету ВМТГ, так і кошти міжнародних донорів, ви ж розумієте, що без вашого бажання та активності, ці механізми не запрацюють».

Олександр Корнійчук, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН розповів про можливості використання наукового досвіду для розвитку аграрної сфери та поділився враженнями від участі у німецько-українському семінарі з питань обміну досвідом використання інноваційних розробок в сільському господарстві – досвід північно-східної частини Нижньої Саксонії.

До зустрічі приєднався і директор ПП «МНАГОР» Михайло Нагорняк, компанія якого спеціалізується на виробництві власного посівного матеріалу цукрової кукурудзи. «Цукрова кукурудза дуже рентабельна овочева культура, яку можна їсти в сирому вигляді або варити не більше 5 хвилин, заморожувати та консервувати», - розповідав Михайло Нагорняк.

Депутат обласної ради Сергій Кривешко порушив проблему збуту продукції місцевими виробниками овочевої продукції. «Цю проблему потрібно вирішувати шляхом налагодження співпраці з торгівельними мережами вінницької території та знайти механізми, які б дозволили задовільнити потреби мешканців громади в сільськогосподарській продукції за рахунок «власного» виробництва», - наголосив Сергій Кривешко Депутат міської ради Дмитро Науменко додав: «Скористатися інструментами підтримки можуть лише ті агровиробники, які працюють «в білу» та сплачують податки в громаду – а це і наші дороги, школи, садочки та сучасна інфраструктура».

Староста Вінницько-Хутірського округу Владислав Кривешко зауважив, що розвиток аграрного сектору - це своєрідний лакмусовий папірець в розвитку старостинських округів.

“Реалізувавши заходи, передбачені Програмою розвитку аграрного сектору, ми зможемо отримати нові можливості. Важливо, що аграрна частина - пріоритетна, тому є багато інструментів підтримки для фермерів. Варто також враховувати, що села, які приєдналися до Вінниці після децентралізації є передмістям. Це ті території, що зустрічають людей. Гості та й самі вінничани повинні бачити ділову активність на цих територіях”, — сказав Владислав Кривешко. Зустріч з суб’єктами господарювання аграрного сектору Вінницько-Хутірського старостинського округу була цікавою, жвавою та продуктивною, в такий непростий для України час ми продовжуємо дбати та зміцнювати продовольчу безпеку нашої країни, підтримувати та долучатись до проблем аграріїв громади.


✅ярої пшениці – 126,7 тис. га;
✅ярого ячменю – 376,6 тис. га;
✅гороху – 73.1 тис. га; ✅вівса – 41,3 тис. га; ✅проса – 0,2 тис. га.

У лідерах аграрії Тернопільщини, там вже посіяли 112,1 тис. га зернових та зернобобових культур. До сівби цукрових буряків приступили аграрії Вінниччини, Волині, Рівненщини, Тернопільщини, Хмельниччини та Черкащини, посіяно – 25,6 тис. га, у лідерах Вінниччина.

До сівби соняшника приступили аграрії Миколаївщини, Одещини, Тернопільщини, Хмельниччини та Буковини, посіяно – 21 тис. га.


У проекті Закону України “Про особливості регулювання підприємницької діяльності у перехідний період” (№ 6013) всі гарантії для фермерських господарств зберігаються. Законопроектом передбачається усунення суперечностей, які існують між діючими Господарським та Цивільним кодексами, щоб позбутися застарілих форм на майно, які є рудиментами радянського союзу.

Вона передбачає проведення навчального онлайн-хабу та грантового конкурсу мікропроєктів. Переможниці програми розділять грантовий фонд у понад 1 мільйон гривень, який Corteva Agriscience виділяє для зростання власного бізнесу фермерок та соціальної підтримки їх громад.

Реєстрація на участь в «TalentA-2023» розпочалася 8 березня та триватиме до 30 травня.


Зокрема: ● 250 тис грн за умови створення одного робочого місця. Подати заявку можуть лише ветерани. ● 500 тис грн за умови створення двох робочих місць. Подати заявку може чоловік або дружина учасника чи учасниці бойових дій. ● 1 млн грн за умови створення чотирьох робочих місць, два з яких мають зайняти учасники бойових дій. Подати заявку може ветеран-ФОП. 👉 При отриманні грантів на суму 500 тис грн та 1 млн грн програма єРобота покриває 70% вартості проєкту, а 30% – сам отримувач. ✅ Рішення про надання гранту приймається Державним центром зайнятості після отриманої інформації від банку, перевірки репутації та відомостей у заяві, а також результатів співбесіди з отримувачем, проведеної регіональним центром зайнятості. Також одержувачі грантів зможуть пройти безоплатне навчання для підприємців та отримати консультації у регіональних центрах зайнятості.
Скористайтесь унікальною можливістю створити або розширити власний бізнес!


📲Для цього потрібно скористатися застосунком «Екомобіль», у якому потрібно зареєструватись

☝️Коли людина назбирала 30 кг вторсировини, вона може безкоштовно викликати еко-мобіль, який приїде і забере непотріб. За це користувачу нараховуються еко-бали, які відображаються у додатку

🌳Потім еко-бали можна обміняти на саджанці дерев. Наприклад, липа умовно коштує 100 грн, вартість магнолії — 2500-3000 грн. Тобто у застосунку має бути така сама кількість балів


А Програма USAID АГРО підтримує аграріїв задля успішного початку сезону. У межах ініціативи USAID на підтримку стійкості агросектору (Agriculture Resilience Initiative) – AGRI-Україна, агровиробники вже почали отримувати добрива для весняно-польових робіт.

Минулого тижня роздача добрив стартувала в південних областях, де через погодні умови польові роботи традиційно починаються найшвидше. За перші дні 121 аграрій отримав по 1 тонні добрива сульфат амонію. Сьогодні хаби роздачі почнуть працювати у всіх 15 областях України, а паралельно почнеться роздача насіння соняшника у пілотних регіонах.

Нагадуємо, що адмініструванням програми займається СОК "Зерновий", працівники якого контактують з агровиробниками, яких було відібрано через Державний Аграрний Реєстр. Контакт відбувається через електронну пошту, вказану в заявках, а також СОК "Зерновий" включає агровиробників в чат-бот у міру наповнення товаром складів у відповідному регіоні (додаткові інструкції про приєднання надходять на електронну скриньку). Загалом, у межах ініціативи USAID AGRI-Україна, Програма АГРО надасть добрива та насіння соняшника понад 7,500 агровиробників, які обробляють від 5 до 500 га у 15 областях України.


📣 Цього тижня, за підтримки Програми USAID АГРО, Aggeek проведе два онлайн-вебінари на актуальну тему, повязану з посівною. 🔸11 квітня о 12:00 – онлайн-вебінар "Точне внесення добрив: як заощадити, щоб не втратити врожайність" 🔹На заході організатори розкажуть як правильно і економно вносити добрива та дадуть відповіді на всі відкриті запитання. 🔗Реєстрація: 👉http://bit.ly/40X5T3Y


🔸13 квітня о 12:00 – онлайн-вебінар "Глибина посіву: як налаштувати сівалку під висів на оптимальну глибину" 🔹Під час заходу ви дізнаєтеся про найкращі практики дослідження оптимальної глибини висіву та як працює автоматичний пошук вологи в ґрунті. 🔗Реєстрація: 👉 bit.ly/3G7VOJq 📣 Цього тижня Всеукраїнська асоціація громад за підтримки Програми USAID АГРО проведе серію тренінгів, спрямованих на посилення співробітництва між громадами та налагодження логістичного процесу перевезень вантажів для підтримки громад в умовах війни. 🔶️13 квітня о 14:00 - тренінг «Роль транспортно-логістичного кластеру ВАГ та логістичних хабів для забезпечення продовольчої безпеки територіальних громад в умовах воєнного стану» 🔶️14 квітня о 10:00 - тренінг «Міжнародне співробітництво в рамках проекту «Згуртовані громади»


Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО запрошує українські підприємства, в тому числі сільськогосподарські(с\г) кооперативи, подавати заявки на одержання співфінансування для організації і навчання роботі з інструментами, що замінюють ручну працю в сільському господарстві, та надання доступу до цих інструментів для кінцевих бенефіціарів GESI* після навчання.


В межах контракту підрядник має проаналізувати міжнародний досвід, розробити на його основі концепцію вдосконалення земельного законодавства України та передати на розгляд суб’єктам законодавчої ініціативи (Президентові України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України) підготовлені проекти законодавчих актів з питань регулювання земельних та пов’язаних з ними інших суспільних відносин для прийняття Парламентом відповідних законів України, а також забезпечити адвокацію їх прийняття.


Відповідаємо на найпопулярніші. 👉 Як отримати консультацію у процесі підготовки документів на грант? 👉 Які КВЕДи перешкоджають отриманню гранта? 👉Кошти прийдуть на мій активний рахунок чи потрібно робити новий? 👉З якого моменту у процесі отримання гранту можна наймати працівників? 👉 Чи можна закупляти вживану техніку? 👉Які саме податки будуть зараховуватися як покриття суми гранта? 👉Чи можна брати участь в інших програмах кредитування бізнесу?


Цьогорічна посівна кампанія в умовах війни має низку викликів. Попри це, українські аграрії вже адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, агросектор працює і навіть розвивається наскільки це можливо тепер.

🌱На час весняних польових робіт, одним з основних викликів для агровиробників є фінансування. Недавно ми почали говорити про цифрові технології у фінансах, які дають можливість агровиробникам залучати кошти для свого господарства навіть під час війни. Сьогодні продовжимо серію публікацій та розглянемо, як фінтех інструменти допомагають налагодити комунікацію між учасниками ринку, що сприяє співпраці на взаємовигідних умовах.


Урядова програма грантів єРобота для малих і середніх підприємців допоможе вам отримати кошти на створення і розвиток власного бізнесу та навчання. Є 6 грантових програм: “Своя справа”, “Свій сад”, “Своя теплиця”, “Новий рівень”, “Старт в ІТ”, “ІТ стартап”. Отримати гранти можуть як початківці, так і досвідчені бізнесмени. Подати заявки на грант можна через Портал Дія.


Дата: 16 березня 2023 року Час: 13:00-15:00


Агровиробники, які обробляють від 5 до 500 га, можуть отримати міндобрива або насіння соняшника від Програми USAID АГРО у межах ініціативи USAID на підтримку стійкості агросектору (Agriculture Resilience Initiative) – AGRI-Україна.


Наказом Мінагрополітики від 21.02.2023 № 223 затверджено «Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період»



Листи на бронювання, що були подані до 27 січня 2023 року, і по яким не було прийнято рішення Мінекономіки – втратили свою актуальність, у зв’язку із скасуванням постанови КМУ від 03.03.2022 №194.



Від 27 січня вступила в дію Постанова Кабінету Міністрів України № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».


Його платформа зібрала представників громадських організацій, органів місцевого самоврядування, науковців, екоактивістів та усіх зацікавлених вінничан. Захід, що мав просвітницьку мету, організували ГО "Він-Ресурс" за сприяння ГО «Екодія» і департаменту відновлення та розвитку ВМР. Курс на «озеленення» усіх аспектів соціально-економічного життя наша громада взяла у 2022 році – до речі, першою в Україні. Чим підтвердила своє прагнення інтегруватися у європейську кліматичну політику. Це досить амбітне завдання, зважаючи на війну, втім надзвичайно важливе, позаяк закладає основи для повоєнного відновлення та сталого розвитку громади.

«Зелений курс не просто гасло – це перш за все зміна світогляду. Ми всі бачимо та розуміємо, що відбувається у світі, в цілому, та в Україні. Нам важливо було приєднатися до Європейського зеленого курсу і зробити максимум для того, щоб Вінниця і Україна, загалом, стала частиною процесу, спрямованого на кліматичну нейтральність. Ми маємо залишити нащадкам гарну зелену планету. Тому захід, який проводимо сьогодні дуже важливий, а тим паче з огляду на те, скільки молоді долучилося до нього, адже за нею майбутнє», –зазначив заступник міського голови Сергій Матусяк. Цілі щодо зменшення викидів парникових газів, які зумовлюють зміни клімату на Форумі озвучив Олександр Опанасенко, фахівець відділу клімату ГО «Екодія». У перебігу детальної презентації він окреслив головні ризики, які тягне за собою, зокрема глобальне потепління та озвучив завдання щодо зменшення шкідливого впливу людини на довкілля.

«Окрім протидії змінам клімату, ми маємо пристосуватися до тих, що вже відбулися, відбуваються та чекають на нас. Усе це називається адаптація до змін клімату. Вона дозволяє мінімізувати шкоду та навіть скористатися можливостями. Вчасні заходи економлять гроші. Один євро, вкладений в адаптацію, економить понад 4 євро на боротьбу з наслідками зміни клімату», – наголосив фахівець. Саме оцінка вразливості до змін клімату та адаптація до них є одним із заходів дорожньої карти Зеленого курсу. Наразі триває робота експертів над цим документом, який покаже як далі рухатись нашій громаді, зазначила директорка департаменту відновлення та розвитку Ольга Ремешевська. «За напрямами Зеленого курсу громада та влада працює комплексно. Прикладом, в напрямі енергоефективності в минулому році ми провели енергоаудит 6 житлових будинків, за результатами якого отримали відповідні звіти, що показали проблеми та шляхи їх вирішення. Наразі спільно з ОСББ працюємо над втіленням енергоощадних технологій. А вже цьогоріч затверджено програму зі встановлення сонячних панелей на медичних закладах та одному спортивному. Також варто зазначити, що 2015-го Вінниця стала першим містом в Україні, яке отримало Європейську Енергетичну Відзнаку. Це для нас велике досягнення і у 2019-му ми підтвердили свій сертифікат та отримали срібну відзнаку. В цьому році очікуємо черговий аудит, але наше прагнення все-таки досягти найкращих результатів і отримати вже золоту відзнаку. До речі, раніше нас відзначили за кращу практику в розвитку велоруху. З кожним роком кілометраж велодоріжок зростає й сьогодні сягає вже понад 90 км», – розповіла Ольга Ремешевська.

За її словами, впровадження Зеленого курсу передбачає модернізацію не лише енергетичної, а й сфер, таких як промисловість, сільське господарство, органічне виробництво, транспорт, туризм тощо. Для кожного напряму передбачаються конкретні ініціативи. Прикладом у галузі туризму вони передбачають збалансування туристичних потоків, які б дозволили використати ресурси навколишнього середовища саме для підсилення цілей сталого розвитку. «Всі наші пріоритети мають перетворитися на дієві інструменти, які б дали не лише економічний ефект і капітал соціальний, а й в тому числі екологічний. До речі, всі ці засади закладено до загальноміської Стратегії розвитку 3.0 та нашої галузевої програми, – розповів директор Департамент маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені. – Продукти туристичні повинні доповнювати ті природні ресурси, які має місто. Тому зараз, особливо в умовах війни ми шукаємо ті форми туризму, які не є затратними з точки зору інвестицій, а, погодьтеся, що саме активний туризм на природніх об’єктах найменш ресурсозатратний, оскільки лише потрібно зберегти те, що вже дала природа, на відміну від інших рукотворних культурних об’єктів. Першим таким флагманським нашим проєктом є паломницький маршрут з Вінниці до Кам’янця-Подільського – шлях святого Якова, який називається Camino Podolico».

В експертному середовищі сьогодні порушували також й питання збереження біорізноманіття в урбанізованому середовищі, впровадження заходів із енергоменеджменту та енергоефективності, налагодження безвідходних або маловідходних виробництв, утилізації сміття, впорядкування зон благоустрою поблизу малих річок та інших водних об’єктів.

На думку учасників Форуму, імплементація засад Зеленого курсу вимагає конкретних дій та активного включення не лише на рівні управлінському, а й громадянського суспільства.

«Під час Форуму ми мали можливість почути багато цікавих презентацій та дізнатися про інноваційні підходи до кліматичної нейтральності. Експерти громадських організацій та представники органів місцевого самоврядування поділилися своїми знаннями та досвідом. Тепер наша відповідальність – поширювати почуту інформацію та вживати відповідні дії. Кожен із нас може зробити свій внесок у збереження довкілля, елементарно у своєму побуті. Це може бути сортування сміття, економія енергії та води, використання велосипеда або громадського транспорту, а також пропагування екологічно дружньої поведінки серед родичів, друзів, знайомих», – зауважила на завершення Форуму керівниця ГО «Він-Ресурс» Ірина Баранович.

Власне Green Deal Forum розпочинає цілу низку активностей та подій, які реалізовуватимуться до кінця року. Це і різноманітні перформанси, і сеанси «зеленого» кіно, і екологічний туризм, і конкурси з цікавими сюрпризами та подарунками.

Green Deal Forum відбувся за фінансової підтримки німецького федерального фонду охорони навколишнього середовища (BUND FUER UMWELT UND NATURSCHLAND E. V.) та німецької урядової організації Deutsch Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ).


Програма

Програма розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023- 2025 роки


Про внесення змін до додатку 1 рішення міської ради від 23.12.2022 № 1342 «Про затвердження Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, Порядку надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва та Положення про соціально-економічне партнерство та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади»

Рішення Вінницької міської ради від 23.12.2022 № 1342 PDF-документ, 0,32 МБайт, Опубліковано 01 травня 2023 року

Про внесення змін та доповнень до Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, затвердженої рішенням міської ради від 23.12.2022 №1342 (зі змінами)

Рішення Вінницької міської ради від 26.05.2023 №1636 PDF-документ, 0,57 МБайт, Опубліковано 29 травня 2023 року

Про внесення змін та доповнень до Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, затвердженої рішенням міської ради від 23.12.2022 № 1342 (зі змінами)

Рішення Вінницької міської ради від 07.07.2023 № 1691 PDF-документ, 0,36 МБайт, Опубліковано 10 липня 2023 року

Про внесення змін до рішення міської ради від 23.12.2022 № 1342 «Про затвердження Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки, Порядку надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва та Положення про соціально- економічне партнерство та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади (зі змінами)

Рішення Вінницької міської ради від 22.12.2023 № 2011 PDF-документ, 0,46 МБайт, Опубліковано 22 грудня 2023 року

Про затвердження Порядку надання фінансової підтримки на безповоротній основі суб’єктам господарювання у галузях овочівництва та картоплярства за рахунок коштів бюджету Вінницької міської територіальної громади

Про хід виконання Програми розвитку аграрного сектору та забезпечення продовольчої безпеки Вінницької міської територіальної громади на 2023-2025 роки у 2023 році

Рослинництво

Тваринництво

Водні об'єкти (ставки)

Положення про соціально-економічне партнерство та стимулювання залучення інвестицій на сільських територіях Вінницької міської територіальної громади

Бджільництво

Порядок надання фінансової підтримки на безповоротній основі фізичним особам у галузі бджільництва за рахунок коштів бюджету Вінницької міської територіальної громади

Особисті селянські господарства

Дорадництво

Аграрний ринок

Розвиток сільських територій